زمان انتشار : ۳۰ مرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۳۹ | کد خبر : 473350 |

حاشیه‌های پلاکارد جنجالی تیترها را رها نکرد

شفقنا رسانه- در آستانه‌ی عید قربان روزنامه‌ها پیام رهبری انقلاب اسلامی به حجاج بیت‌الحرام را پوشش دادند و جمله‌ی «سیاست خباثت‌آلود آمریکا کشتار مسلمانان به دست یکدیگر است» در روزنامه‌های صبح نو، سیاست روز، رسالت، کیهان، جمهوری اسلامی و اطلاعات مورد توجه قرار گرفت. صبح نو عکس خوبی هم از کعبه به صفحه اول آورد اما تیتر انتخابی‌اش آن بخش صفحه را به پوستر بدل کرد که روزنامه‌ را از رویکرد خبری‌اش دور می‌کند.

غلامرضا انبارلویی در بخشی از سرمقاله رسالت نوشت: «دولت در مصوبه مورخ ۱۶/۵/۹۷ با تکرار اشتباهی که در جلسه ۱۲/۱/۹۷ برای ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفت با به رسمیت شناختن بازار ثانویه ارز به نرخ ۱۰۲۰۰ تومانی هر دلار فی الواقع رسمیت بخشید. این رسمیت بخشی همان ویژگی مغایر قانون بر شمرده شده مصوبه قبلی را داشت بااین تفاوت که این بار کاسه کوزه تصمیم نادرست متخذه بر گردن شورای عالی هماهنگی اقتصادی هم به تقریر زیر افتاده است: هیئت  وزیران در جلسه ۱۴/۵/۱۳۹۷ به استناد اصل یکصدو سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تبصره ۳ ماده ۷ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز- مصوب ۱۳۹۲-و مصوبه جلسه ۱۳/۵/۱۳۹۷ شورای عالی هماهنگی اقتصادی و به منظور ساماندهی و مدیریت بازار ارز تصویب کرد: (۳) ۱۳- آیا مردم می‌دانند اعضای محترم این شورا چه کسانی هستند؟ و جایگاه تخصصی آنها در حوزه پولی و ارزی چیست؟ آیا با استقرار این شورا سایر قوانین و مقررات موضوعه قانون پولی و بانکی سالبه به انتفاء موضوع می‌شوند. آیا نقش محوری بانک مرکزی با آن همه کارشناس زبده در تصمیمات ا ین شورا به حاشیه نرفته؟ اگر بانک مرکزی از عهده وظایف‌اش در حوزه پولی و بانکی بر نمی آید پس این همه هزینه اداری و پرسنلی که در ساختمان چند ده طبقه میرداماد بر عهده مالیه عمومی کشور می‌شود چیست؟ سخن آخر اینکه مابه‌التفاوت عواید حاصل از اعمال نرخ محاسباتی مجلس با نرخ رسمی دولت و نیز نرخ بازار ثانویه در کدام سرفصل بودجه کشور به عنوان درآمد باید حسابدهی شده و درآمد آن متعلق به کدام دستگاه اجرایی است؟!»

پلاکارد تهدید‌آمیزی که بحث داغ شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها بود، امروز هم در ادامه بیانیه‌ آیات عظام در قم و سپاه پاسداران به صفحه اول رسانه‌ها آمد اما کمتر در پیگیری‌ها مشخص شد که در نهایت ریشه‌ی این تجمع به چه کسانی برمی‌گردد. شرق، سازندگی، ایران، ستاره صبح، اعتماد و آفتاب یزد از جمله روزنامه‌هایی بودند که این دو بیانیه را پوشش دادند. ستاره صبح ضعیف‌ترین پرداخت در این زمینه داشت، از  «طوفان» این پلاکارد نوشت و سوتیتر روی عکس طوری نوشته شد که مربوط به دو سه روز پیش به نظر می‌رسد.

مدیرمسئول جمهوری اسلامی در واکنش به حاشیه‌های تجمع اعتراضی گروهی از طلاب در قم در بخشی از یادداشت امروز خود نوشت: «…آنچه در روز پنجشنبه گذشته در مدرسه فیضیه قم رخ داد، زنگ خطری بود که به همگان فهماند حوزه علمیه استقلال خود را از دست داده است و کار به جائی رسیده که در مرکز حوزه علمیه قم به مراجع و روحانیت آشکارا اهانت می‌شود. بزرگان حوزه علمیه قم با واکنش هایشان، نشان دادند که نگران مخدوش شدن استقلال حوزه هستند و چنین چیزی را بر نمی‌تابند. اکنون که بی‌تفاوتی‌های گذشته در برابر تلاش‌هائی که علیه استقلال حوزه علمیه صورت می‌گرفت کار را به اهانت آشکار به مراجع تقلید و حوزه علمیه رسانده و بزرگان حوزه را به واکنش کشانده، صبر بیشتر در برابر این تلاش‌ها جایز نیست. انتظار این است که بزرگان حوزه علمیه با اقدامات جدی دست عناصر و جریان‌های خارج از حوزه را قطع نمایند و برای همیشه استقلال حوزه علمیه را تضمین کرده و به سفارش امام خمینی که تلاش برای استقلال حوزه علمیه را بر همگان واجب می‌دانستند عمل نمایند.»

اعتماد هم در گزارشی مجموع واکنش‌ها و بیانیه‌ها را پوشش داد و در بخشی از آن برای پاسخ به پرسش تیتر «تندورها به کجا وصلند؟» نوشت: «…برخی جریانات، خواسته یا ناخواسته موضوعات خاصی را مطرح می‌کنند یا اقداماتی انجام می‌دهند که بازی در زمین دشمن است. از نمونه این اقدامات می‌توان به حمله با مُهر به رییس مجلس، آتش زدن سفارت عربستان، تسخیر سفارت انگلیس، اخلال در سخنرانی سید حسن خمینی در سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) و مواردی از این دست اشاره کرد که هزینه‌های سنگینی به نظام تحمیل کرده است. اگر این اقدامات آگاهانه باشد قطعا خیانت به نظام و کشور است و اگر ناآگاهانه باشد، جهل است؛ جهلی که قلب نظام را نشانه گرفته و اصلاح آن نیازمند بازنگری در سیاست‌های تربیتی است. چه این اتفاقات از روی جهل باشد و چه از روی انتخاب، در هر دو صورت برخورد جدی و قاطع نهاد‌های قضایی و امنیتی با مسببان این حوادث را طلب می‌کند. اتفاقات مدرسه فیضیه نیز از جنس همان اتفاقات است. این تجمع و شعار‌های سرداده شده در این مراسم، موجی از نگرانی و ناراحتی در میان مراجع عظام تقلید، مسوولان و افکار عمومی ایجاد کرده است که مبادا جریانات خود‌سر با حرکاتی نسنجیده هزینه سنگینی به کشور و انقلاب تحمیل کنند؛ به همین دلیل مراجع تقلید، علما و مسوولان مربوطه خواهان برخورد جدی با مسببان این اتفاق هستند. نکته جالب توجه این ماجرا، بی‌توجهی خبرگزاری‌های اصولگرا به بیانیه و اظهارات آیات عظام مکارم شیرازی و نوری همدانی بود. تقریبا اکثریت خبرگزاری‌ها و سایت‌های منتسب به اصولگرایان پوشش بیانیه‌های انتقادی آیات عظام نوری همدانی و مکارم شیرازی را بایکوت خبری کرده و آن را منتشر نکردند. این در حالی است که پیش از این، خبرگزاری‌های فوق‌الذکر تمامی اخبار مربوط به مراجع تقلید را پوشش می‌دادند…»

ابتکار هم درباره‌ی گردانندگان تجمع اعتراضی در قم با نعمت احمدی، حقوقدان گفت‌وگویی داشت که تحلیل کرد: «… آن طلبه جوان و یا آن گردانندگان آمدند آن کار را انجام دادند و خروجی کارشان پیدا است. اینجاست که آدم بیشتر دلش می‌گیرد که بیایند اظهار بی‌اطلاعی کنند. این درواقع توهین به شعور مردم است. اصلا نشدنی است، مگر می‌شود کسی با لباس روحانیت در مکانی مانند مدرسه فیضیه تجمع کند و شعار بدهد اما کسی در جریان آن نباشد. او با اشاره به اینکه مسئولان وقتی دیدند واکنش‌های جامعه در مقابل این مساله شدید شد به آن ورود پیدا کردند، گفت: در واقع زمانی که بازخورد اجتماعی زیاد شد این‌ها شانه خالی کردند. در مورد مساله فوت آیت‌الله هاشمی از همان ابتدا شایعاتی مطرح بود. حالا یک‌دفعه ما می‌بینیم دستی از غیب می‌آید و بر آن شایعات مهر تایید می‌زند. خوب مردم اینجا پرسشگر می‌شوند. حالا افرادی که گناه این جریان بر گردن آنها است می‌خواهند بگویند ما در جریان نبودیم و نیستیم. به نظر من اینها مسئول هستند و باید در دادگاه پاسخگو باشند. باید مقام قضایی رسیدگی کند، ببیند این تجمع مربوط به چه گروهی بوده است. گردانندگان آن چه کسانی هستند و تامین کننده منابع آن چه کسی بوده است. این‌ها از قبل برای تجمع اطلاع‌رسانی کردند و اعلام کردند. امروز یکی از مسئولان گفته است ما داخل مساجد کنترلی نداریم. به هر حال آن مسجد هیات امناء دارد، یک مسئولی دارد، به همین سادگی که نیست…»

ایران گفت‌وگویی با وزیر کشور درباره‌ی اعتراضات اخیر و برخی ابهامات در عملکرد در این وزارتخانه داشت. رحمانی فضلی در پاسخ به این پرسش که آیا شما مخالف حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها بودید و با دستور رئیس جمهوری، در ورزشگاه باز شد، توضیح داد:‌ «قسمت اولش درست نیست، اما قسمت دومش درست است. آقای رئیس جمهوری مسئول ما هستند و ایشان سیاستگذاری می‌کنند. تمایل ایشان به بنده اعلام شد که می‌توانیم زمینه‌ای ایجاد کنیم مردم در استادیوم بازی‌ها را تماشا کنند. این حادثه که هر روز اتفاق نمی‌افتاد. اولین دغدغه من به‌عنوان مسئول امنیت کشور، امنیت کشور بود؛ بویژه که همان روز بازی، شلوغ‌ترین روز اعتراضی در بازار تهران بود. نظر همه کارشناسان از باب امنیتی این بود اگر جمعیت زیادی بیاید و ما ببازیم، مردمی که به خیابان می‌آیند با اینها (معترضان) پیوند بخورد ممکن است کار از کنترل خارج شود. از نظر امنیتی استدلال قابل قبولی بود. اما تحلیلی که بنده و برخی از دوستان داشتیم این بود که اگر مبنا این باشد، چه ما ببریم و چه ببازیم مردم به خیابان می‌آیند؛ اگر ببریم، خوشحالی است و هر‌گونه اعتراض یا پیوند را منتفی می‌کند. اما در حالت باخت این نگرانی وجود داشت. ما گفتیم اصل آمدن به خیابان در صورت باخت قطعی است؛ اگر با بستر و نارضایتی قبلی که اینها را به استادیوم راه ندادیم، به خیابان بیایند امکان درگیری بیشتر است یا اینکه ما اجازه دهیم به ورزشگاه بروند و یک عامل نارضایتی را کم کنیم؟ چون صبحش اعتراض‌های بازار را داشتیم، جلسه فوق‌العاده شورای امنیت برگزار کردیم و استدلال هایمان را گفتیم. مخالف هم بود اما در نهایت تصویب شد و واقعاً چقدر از منظر امنیتی خوب شد. بارها گفته‌ام اگر مردم ببینند ما صادقانه موضوعات را پیگیری می‌کنیم اما بضاعت‌مان محدود است، از ما قبول می‌کنند. نظر آقای رئیس جمهوری هم مثبت بود. بنده از اول به هیچ وجه مخالف نبودم و باید ملاحظات امنیتی را هم مورد توجه قرار می‌دادم. چون اگر خدای ناکرده اتفاقی می‌افتاد، همه کنار می‌رفتند و می‌گفتند آقای وزیر کشور بفرمایید جواب بدهید! این تصمیمات ریسک بالایی دارد و هزینه فایده می‌کنیم. همیشه هم با صددرصد تصمیم نمی‌گیریم و بعد از تصمیم‌گیری به خدای متعال توکل می‌کنیم.»

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here