زمان انتشار : ۲۵ مرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۶:۰۶ | کد خبر : 473190 |

تیترهای آخر هفته در مرز خبر و تحلیل/ «ایران» پیگیر آتش هورالعظیم شد

شفقنا رسانه- اظهارات حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه‌ی هیئت دولت به تیتر و عکس اصلی روزنامه‌های امروز آمد. نقل قول او درباره‌ی برخورد قضایی با مفاسد اقتصادی یکی از انتخاب‌های روزنامه‌ها شد. وطن امروز آن را «پالس منفی» خواند و سیاست روز پرسید «مبارزه با مفسدان آرامش چه کسانی را به هم می‌ریزد؟» اطلاعات هم صرفا خبری برخورد کرد و نکته و تحلیل خاصی به آن اضافه نکرد. جوان و ایران کنترل ارز را در تیترها مهم دیدند و ایران علاوه بر آن بحث سیاست‌خارجی را مهم دید:«حفظ مرز، کنترل ارز». جمهوری‌اسلامی، شرق و شهروند همین رویکرد را دنبال کرد. جمهوری اسلامی تیتری خبری درباره‌ی امتیازات ایران از توافق خزر نوشت که نه نکته‌ی تحلیلی دارد نه مطلبی در تکمیل آن به صفحه آمده است. شرق و شهروند به نقل قول روحانی درباره‌ی رابطه با امریکا پرداختند و مثل سایر روزنامه‌ها ارزش افزوده‌ای برای آنچه رئیس‌جمهور دربار‌ه‌ی موضوعات مختلف بیان کرد، نداشتند. قانون هم تیتر «آن روی روحانی!» را انتخاب کرد که مشخص نیست مبنای آن چیست و در متن هم اطلاعاتی در تایید این ادعا ندارد. نمی‌توان گزارش خبری ساده را با چنین تیترهایی منتشر کرد که ارتباط مستقیمی با متن ندارد.

ایران گزارش کوتاه و میدانی از وضعیت مردم خوزستان بعد از آلودگی هوا با دود ناشی از آتش‌سوزی هورالعظیم دارد. علاوه بر این مطلبی در تکمیل این اطلاعات دارد که گفت‌وگوهای کوتاه با مسئولان محلی تا حد زیادی پاسخگوی ابهامات مطرح شده در این گزارش است. در بخشی از متن آمده است: «مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در خصوص اینکه چرا شب‌ها بوی آزاردهنده دود در شهرهای پیرامونی تالاب حتی تا اهواز مردم را با رنجش مواجه می‌کند، گفت: وقتی که آتش‌سوزی تالاب در وسعت زیاد انجام شد با تلاش‌های بسیار محل وقوع آتش‌ها خاموش شد. اما وقتی سطح انتشار دود گسترده است نمی‌توان آن دود را به این سادگی برطرف کرد و محو شدن دود زمان می‌برد. از طرفی چون شب‌ها تا طلوع خورشید شاهد سکون هوا هستیم و باد آرام است، دود در سطح شهر باقی می‌ماند اما وقتی در روز دمای هوا بالا می‌رود دود هم کمرنگ یا محو می‌شود. تا زمانی که باد از غرب به شرق بوزد یا شمال غرب به جنوب شرق باشد باید انتظار این دود را داشته باشیم. به همین دلیل میزان صدمات وارده به مردمی که در نزدیکی تالاب در شهرهای سوسنگرد، هویزه، بستان، رفیع و اهواز زندگی می‌کنند بسیار است. حتی یک بار وسعت دود تا ماهشهر هم سرایت کرد. اما وی به موضوع مهمی که احتمال می‌رود عمدی در کار بوده تا این آتش‌سوزی رخ دهد اشاره می‌کند و یادآور می‌شود: با بروز آتش‌سوزی آن هم به صورت گسترده، افرادی برای خود پوشش درست می‌کنند تا اقدام به قاچاق کالا کنند. گاهی هم یک ماهیگیر برای اینکه در میان نی‌ها برای خود مسیر ایجاد کند اقدام به آتش زدن می‌کند که در ادامه ناتوان از مهار آن است.»

شرق گفت‌وگویی با وحید شقاقی شهری، اقتصاددان داشت که در بخشی از مصاحبه برای جبران و پوشش کاهش قدرت خرید مردم و کاهش اثرات تورمی آزادسازی ارز گفت: «با توجه به کاهش قدرت خرید مردم در ماه‌های اخیر و با هدف جلوگیری از قفل‌شدن بازار کالا و کار در اقتصاد ایران و نیز برای کاهش اثرات تورمی آزادسازی ارز بر قشر نیازمند و دهک‌های پایین درآمدی لازم است نظام یارانه‌ای در دو محور افزایش یارانه دهک‌های پایین درآمدی و تخصیص یارانه به تولید با سرعت بازنگری و ترمیم شود و از درآمدهای حاصله دولت از افزایش ارز و نیز بازسازی سریع نظام مالیاتی که در بند فوق اشاره شد، باید درجهت افزایش یارانه دهک‌های پایین درآمدی و حمایت از تولید بهره گرفت…»

قانون شایعات درباره‌ی احتمال وجود مشکل بین حسن روحانی و علی لاریجانی را به بهانه‌ی استیضاح علی ربیعی بررسی کرد و گفتارهایی از دو نماینده‌ی مجلس منتشر کرد که در این زمینه نظر خود را ابراز کردند. از نظر کیفیت متن‌ها چندان قوی نیستند و به نظر می‌رسد در مواردی سوال‌های اصلی روزنامه جواب کامل و دقیقی ندارد و صرفا توضیحاتی درباره‌ی کلیات است. در چنین مواقعی اهمیت نحوه‌ی ارائه‌ی مطلب مهم می‌شود. اگر پرسش‌ها و پاسخ‌ها در متن دیده می‌شد، کم وکیفیت آن‌ها می‌توانست اطلاعاتی زمینه‌ای درباره‌ی مصاحبه‌شونده و توانمندی خبرنگار هم به مخاطب بدهد. علی بختیار، نماینده گلپایگان و خوانسار در بخشی از متن توضیح داد: «برای اینکه مشکلات کشور حل شود ابتدا باید بین دولت، مجلس و ارکان نظام وحدت وهمدلی وجود داشته باشد. وحدت و همگرایی به این معنا نیست که دستگاه‌ها به وظایف خود عمل نکنند یا مجلس در نظارت‌هایی که بر دولت دارد ضعیف یا محافظه کارانه عمل کند بلکه به این معناست که باید تمام ارکان نظام، دولت و مجلس با ووحدت و همگرایی برای حل مشکلات تصمیم‌گیری کنند. امروزه شرایط سختی درکشور حاکم است، ما با دعواهای سیاسی نمی توانیم مشکلات را حل کنیم. معتقدم هردستگاهی باید یک قسمت از کار را در اختیار بگیرد و ضعف ها را برطرف کند. آقایان روحانی و لاریجانی به عنوان روسای دو قوه کشور باید با هم‌نشینی وزرا ونمایندگان مجلس، مشکلات را به صورت تخصصی حل کنند. باتمرکز بیشتر برای رفع مشکل اشتغال، صنعت وکنترل بازار ارز کشور و از همه مهم‌تر نقدینگی تلاش کنند.»

اعتماد از جمله روزنامه‌هایی که واکنش‌ مردم ترکیه به بحران ارزی اخیر این کشور را مهم دید و آن را با گزارشی درباره‌ی دلایل شکل‌گیری این بحران و مرور سیاست‌گذاری‌ها برای مقابله با آن تحلیل کرد. در کنار آن صمد قائم‌پناه در بخشی از سرمقاله تحلیل کرد: «…بیان این نکته حایز اهمیت است که سرعت رشد اقتصادی ترکیه در سال‌هایی که رجب طیب اردوغان در راس کار بوده همواره سیر صعودی داشته و این اعتماد عمومی به دولت که امروز شاهد آن هستیم در سال‌های متفاوت شکل گرفته است. امروز دولت رجب طیب اردوغان، میوه اعتمادسازی‌های خود در گذشته را درو می‌کند. این در حالی است که ما نیز در چند وقت اخیر شاهد بحران کاسته شدن از ارزش ریال در برابر دلار بودیم، اما مردم ما واکنش مشابه ترک‌ها از خود نشان ندادند. به نوعی می‌توان گفت که بخش قابل توجهی از اعتماد میان مردم و دولت در ایران به دلایلی مخدوش شده است. اگر همان رفتارهایی که هنگام صعود قیمت دلار در ایران از سوی مردم شاهد آن بودیم یا بی‌اعتمادی‌ای که نسبت به سیاست‌های اعلامی دولت در بخش‌هایی از مردم دیده می‌شود در ترکیه نیز شکل می‌گرفت و مردم به فراخوان رجب طیب اردوغان جواب مثبت نمی‌دادند، بحران عمیق‌تر می‌شد و ارزش پول ملی ترکیه به ‌شدت کاهش پیدا می‌کرد. اما امروز شاهد آن هستیم که مردم ترکیه تلاش دولت برای حل و فصل مشکلات را باور کرده‌اند و برای تبدیل دلارهای خود به لیر ساعت‌ها در صف صرافی‌ها می‌ایستند. این اقدام عمومی می‌تواند، تا حدودی مشکلات اقتصادی را که امروز ترکیه با آن روبه‌روست، حل و فصل کند…»

همشهری طرح منع به‌کارگیری بازنشستگان را بررسی و تیتر معمولی برای آن انتخاب کرد:«جدال روی سن». در بخشی از گزارش «پروانه مافی، نماینده تهران نیز با بیان این که این مصوبه مجلس اقدامی نیکو است که میدان را برای جوانان باز می‌کند، به همشهری می‌گوید: البته در مواردی که انصافا مدیران از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردارند یا نیاز به حضور آنها برای مدیریت دربرخی شرایط هست همین قانون استثنائاتی را قائل شده است.  او با اعتقاد به اینکه درسیستم اجرایی و مدیریتی کشور ما تنوع و تکثر مدیران توانمند را شاهد هستیم، ‌ادامه می‌دهد: نگاه مجلس به بحث بازنشستگی مدیران نگاهی خوب و کارشناسانه بوده و در امور و مواردی که به تجارب، تخصص و نخبه بودن جمع کوچکی از مدیران نیاز بود، استثنائاتی درنظر گرفته شده است که انصافا براساس نیاز جامعه و مصالح کشور است.»

خراسان در گفت‌وگو با فعالان اقتصادی «چالش تولید با ارز ۸ هزارتومانی» را بررسی کرد که فارغ از کیفیت محتوا، توجه روزنامه به تولید مطالب اختصاصی مهم است بویژه مطالبی که دغدغه‌ی بخش زیادی از جامعه می‌تواند باشد. در بخشی از متن آمد: به گفته مسعود دانشمند «الان قیمت صرافی ها با بازار ثانویه نیز متفاوت است و درمجموع چهار بازار ارز ایجاد شده که اولی بازار ارز ۴۲۰۰ تومانی، دوم بازار ارز ثانویه، سوم بازار صرافی ها و چهارمی بازار غیررسمی کوچه و کنار خیابان است.دبیرکل خانه اقتصاد ایران، درخصوص بوروکراسی موجود برای تخصیص ارز نیز می‌گوید: هرجا که امکان سوء استفاده ای به وجود می‌آید ما برای این که ریشه این سوء استفاده را بخشکانیم، سه تا چهار مورد مانع ایجاد می کنیم. مثلا به واردکننده می گوییم که درخواست اش را به وزارت صنعت و سپس به فلان اداره و سازمان توسعه تجارت بدهد و بعد آن ها به بانک مرکزی و سپس بانک مرکزی به بانک عامل نامه بزند و پس از بررسی ارز بدهند درحالی که می توانند سامانه ای بگذارند و تمام این کارها را داخل یک سامانه پیگیری کنند.به گفته وی هرنوع بوروکراسی ناپسند است. نه تنها بوروکراسی هیچ مشکلی را حل نمی کند بلکه قفلی را روی قفل های دیگر می زند.وی راه حل مسئله را در مسئولیت دادن به تشکل های مربوط می داند و می گوید: هرکسی که می خواهد ارزی را برای کاری خریداری کند، باید از تشکل مربوط تاییدیه بگیرد. بانک مرکزی تامین کننده ارز است، وزارت صنایع هم نمی داند که هرکسی برای چه کاری ارز می خواهد اما به تشکل های مربوط باید مسئولیت بدهند و بگویند با امضای شما ارز می دهیم ولی اگر ارز درمسیری دیگر هزینه شد، شما باید مسئول و پاسخ گو باشید.به گفته وی در چنین شرایطی ممکن است چهار تخلف به وجود بیاید ولی بهتر از آن است که ۴۰۰ تخلف ایجاد شود.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here