زمان انتشار : ۲۴ مرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۲۲ | کد خبر : 473162 |

شیوه‌نامه دور سوم رتبه‌بندی خبرگزاری‌ها منتشرشد

شفقنا رسانه– اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی، شیوه نامه سومین رتبه بندی خبرگزاری ها را منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی، وجود تعداد قابل توجه خبرگزاری‌ها در کشور و تفاوت عملکرد و ماموریت آن‌ها از جمله در میزان تولید خبر، گستره فعالیت، زبان، سرعت در تولید و انتشار اخبار، تعداد دفاتر و نمایندگی‌های خبری در داخل و خارج از کشور، میزان بهره‌مندی از فناوری های جدید رسانه‌ای، رعایت اصول حرفه‌ای و ده‌ها شاخص دیگر، ایجاب می‌کند که ارزیابی دقیقی از فعالیت های حرفه ای آنان صورت پذیرد.

دستورالعمل زیر با هدف پایش برخط، ارتقاء جایگاه حرفه‌ای خبرگزاری‌ها و برقراری عدالت رسانه‌ای، تنظیم شده است. اولین پیش‌نویس این دستورالعمل سال ۹۳ توسط تعدادی از روزنامه‌نگاران مطلع و مدیران خبرگزاری‌ها و با کمک کارشناسان معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی تهیه شد و سپس در اختیار مدیران خبرگزاری‌ها و جمعی از اهالی رسانه قرار گرفت تا پیشنهادها و نظرات اصلاحی و تکمیلی خود را ارائه دهند. «هیأت ارزیابی و رتبه‌بندی خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری اینترنتی» این پیشنهادها را برای ارزیابی این رسانه‌ها در شش ماهه نخست سال ۹۴ به کار گرفت که نتایج آن اعلام شد. در مرحله بعدی اشکالات و شاخص ها و مدل محاسباتی جمعا در شش جلسه با حضور مدیران مسئول خبرگزاری‌ها بررسی شد و نتیجه آن برای ارزیابی عملکرد خبرگزاری ها در تابستان ۹۵ اجرا شد. به منظور اجرای دور سوم رتبه بندی خبرگزاری ها نیز طی ۶ جلسه شیوه نامه و شاخص ها توسط مدیران مسئول و اعضا کمیته رتبه بندی مورد ارزیابی قرار گرفت و این شیوه نامه به منظور ارزیابی عملکرد خبرگزاری ها در بازه زمان مهر ۹۶ تا مهر۹۷ به تصویب رسید.

ماده ۱) رتبه بندی خبرگزاری ها از این پس، به صورت سالانه انجام می شود.

ماده ۲) خبرگزاری‌ها شامل دو گروه عمومی‌و تخصصی می‌شوند. خبرگزاری تخصصی، رسانه‌ای است که بر اساس قید در پروانه فعالیت، عمده اخبار خود را صرفا به یک حوزه اختصاص داده و پوشش اخبار سایر حوزه‌ها در اولویت آن نباشد.

با توجه به تفاوت های فعالیت رسانه‌های تخصصی، امتیاز این گروه در جمع‌بندی نهایی با ۱۰ درصد افزایش محاسبه خواهد شد.

تبصره ۱: مشوق های شرکت در طرح رتبه بندی خبرگزاری ها عبارت است از: اولویت در جانمایی نمایشگاه مطبوعات، نشست های خبری روسای قوا، حمایت های فنی و پشتیبانی، حمایت های مالی و یارانه ای، سفرهای داخلی و خارجی،

ماده ۳) شرکت در طرح رتبه‌بندی اختیاری است. خبرگزاری‌هایی که در طرح رتبه‌بندی شرکت می‌کنند مصادیق خوداظهاری را بر اساس مفاد این دستورالعمل تکمیل و همراه با مستندات آن ارسال می‌کنند تا در هیأت رتبه بندی، بررسی شود.

ماده ۴) به منظور محاسبه امتیازات خبرگزاری‌ها ، هیأت رتبه‌بندی با ترکیب زیر برای مدت یک سال تشکیل می‌شود:

۱. مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی به عنوان رئیس هیأت

۲. دو نفر از استادان علوم ارتباطات و روزنامه‌نگاری (به انتخاب معاونت مطبوعاتی)

۳. دو نفر از مدیران مسئول(یک خبرگزاری عمومی‌و یک خبرگزاری تخصصی) به انتخاب خودشان.

۴. دو سردبیر یا مسول ارشد تحریریه خبرگزاری (به انتخاب مدیران مسئول خبرگزاری ها)

تبصره ۱: یک نفر از روزنامه‌نگاران برخط به عنوان مسئول دبیرخانه و دبیر هیأت رتبه‌بندی، با انتخاب معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی و بدون حق رای

تبصره ۲:مدیرمسئول و سردبیر انتخابی نمی توانند از یک رسانه باشند.

تبصره ۳: اگر یکی از منتخبین مسئولیت حقوقی خود در رسانه ای که در آن فعالیت داشته را از دست بدهد در صورتی که با دیگر اعضا از یک رسانه مشترک نباشد می تواند تا پایان آن دوره عضو کمیته رتبه بندی باشد.

تبصره ۴:جلسات هیأت رتبه‌بندی با دعوت رئیس هیأت و حضور ۵ نفر از اعضاء رسمیت می‌یابد و تصمیمات، حداقل با ۴ رای موافق معتبر است.

تبصره۵:چنانچه اکثریت در هر جلسه احراز نشود، جلسه دوم پس از ۷ روز، تشکیل و تصمیمات آن با هر تعداد، معتبر است.

تبصره۶:مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی مسؤول دعوت مدیران مسئول خبرگزاری‌ها برای انتخاب نمایندگان خود در هیات رتبه بندی است.

ماده۵) کمیته رتبه بندی، ابتدا با توجه به فرم‌های خود اظهاری و مستندات خبرگزاری ها، نتایج ارزیابی خود از همه خبرگزاری های شرکت کننده را در قالب جدول مقایسه ای برای تمامی آنان ارسال می‌کند، به نحوی که از نتایج ارزیابی یکدیگر اطلاع یابند. در صورت فقدان مستندات خود اظهاری، هیچ امتیازی محاسبه نمی شود. اعتراضات تا ١٠ روز کاری پس از آن و با حضور مدیر مسئول یا نماینده تام‌الاختیار او (با معرفی کتبی) رسیدگی و سپس به صورت عمومی، اعلام می‌شود.

ماده۶) هرگونه تغییر در این دستورالعمل و یا انتخاب اعضای هیأت رتبه‌بندی توسط مدیران مسئول خبرگزاری‌ها انجام می گیرد.

ماده۷) اجرای طرح رتبه بندی، از مرحله چهارم به صورت الکترونیک با پشتیبانی فنی پایش آنلاین و خود اظهاری انجام خواهد شد. شاخص های رتبه بندی که در سامانه رتبه بندی تعریف شده به صورت آنلاین قابل دسترسی برای عموم خواهد بود.

ماده ۸) شاخص‌های رتبه‌بندی خبرگزاری‌ها، تعاریف ، امتیاز هر شاخص و جدول کسر امتیاز مطابق جدول زیر است:

 

جدول شاخص های رتبه بندی و کسر امتیاز (اینجا)

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here