زمان انتشار : ۲۴ مرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۴۵ | کد خبر : 473138 |

تیترها از «حاشیه‌ی خزر» تا «تغییر در دولت»/ «شبکه‌ی غیرقانونی بزرگان» به روایت «همشهری»

شفقنا رسانه- اگرچه پس از آخرین مصاحبه حسن روحانی، رئیس‌جمهور درباره‌ی تغییر نکردن کابینه تا ابتدای سال آینده به نظر می‌رسید بحث تغییر و تحول در دولت تا مدتی به حاشیه برود، اما رأی نیاوردن علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از استیضاح از جمله دلایلی بود که تغییر در دولت را کم و بیش به جریان انداخت. امروز هم سازندگی که پیش از این به درستی پیگیر احتمالات جابه‌جایی‌ها در کابینه بود، عکسی از نیلی به صفحه آورد و «بازگشت» او را با «ناکامی طیب‌نیا» برابر دید.  در حالی که این روزنامه از تثبیت تیم اقتصادی دولت خبر داد، رسالت تیتر مصاحبه‌اش با محمدرضا باهنر، فعال سیاسی را با تاکید بر «خانه‌تکانی دولت» انتخاب کرد. باهنر در بخشی از این گفت‌وگو تاکید کرد: « از این که بگذریم تدابیر دولت نسبتا بد نبوده است، ولی ما برای دولت به دو یا سه مشخصه باهم نیاز داریم، باید مدبر باشد و شجاعت تصمیم گیری داشته باشد و هم توان قدرت و اجرا داشته باشد، به طور مثال دولت نهم و دهم توان اجرا داشت، پر تحرک بود اما خرد جمعی را قبول نداشت، بسیاری از کارها را با تدبیر برویم جلو یا خوب در می آید یا بد، ببینیم چه می شود؛ انجام می داد. هزینه ها انجام می شد، از منابع انسانی و مالی ما صرف می شد اما به نتیجه مطلوب هم نمی رسید. دولت یازدهم و دوازدهم تدبیرش خوب است، اما به شدت محافظه کار است و به این سادگی حرکت نمی کند، بعضی از اعضای دولت هم که سن بالایی دارند و توان کار ندارند، بنابراین در بحران های اخیر من معتقدم که باید دولت را حمایت کرد. رئیس جمهور هم باید یک خانه تکانی در هیئت دولت انجام دهد، آنهایی که واقعا توان جسمی و فکری ندارند را بازنشسته کند، چون بعضی هستند واقعا مدبرند اما از نظر سن و سال نمی توانند در روز ۱۵ یا ۲۰ ساعت کار کنند.» همچنین قدس از «نوبت تغییر اساسی در تفکر مدیریتی مسئولان» نوشت و کیهان در رویکرد مشابهی «راه حل ۸۵ اقتصاددان روی میز دولت» را گزینه‌ی تغییر وضعیت دانست.

این چهارمین روزی است که حاشیه‌های توافق خزر به روزنامه‌ها می‌آید. کیهان تیتری از «شایعه عجیب فروش خزر» نوشت و اطلاع‌رسانی دولت را منفعلانه خواند. سیاست روز هم اگرچه هنوز سهم ایران از دریای خزر مشخص نشده است، به نقل از نمایندگان سهم ۱۲ درصدی را غیرمنصفانه خواند. در نقطه مقابل اطلاعات به نقل از سفیر ایران در انگلیس توضیح داد که «دولت جلو تقسیم نادعادلانه دریای خزر را گرفت» همان رویکردی که جمهوری اسلامی در تیتر طولانی‌اش دنبال کرد و به استناد صحبت‌های مسئولان تاکید کرد: «هیچ حقی از خزر ضایع نشده است»

قانون هم با تیتر «لایه‌های پنهان یک کنوانسیون» در بخشی از متن به ابهامات موجود پرداخت و توضیح داد: «…اما آن‌هایی که از اساس به قواعد بین‌المللی حاکم بر دریاها استناد می‌کنند و تعیین رژیم حقوقی دریای کاسپین را امری قانونی قلمداد می‌کنند و با چنین ژست انصافگرایانه‌‌ای با موضوع مواجه می‌شوند، شاید ندانند که قواعد بین‌المللی دریاها تنها بر آب‌های آزاد اطلاق می‌شود و هیچ‌قاعده بین‌المللی در خصوص دریاچه‌ها وجود ندارد و مقررات دریاچه‌ها منوط به توافق‌های فی‌مابین کشورهای مرتبط با موضوع است. پس می‌توان گفت که همان قدر که اصرار بر ادعای۵۰درصدی مذموم است، اصرار بر اتکا به قواعد بین‌المللی حاکم بر دریاها نیز مورد قبول نیست. از سوی دیگر تکیه بر قانون‌گرایی در جایی که قانونی وجود ندارد در تزاحم با منافع ملی است زیرا در چنین شرایطی دیپلماسی قوی هر کشور قواعد را وضع می‌کند و ایران نیز می‌توانست با در نظر داشتن این موضوع از حقوق بیشتری در دریای کاسپین برخوردار شود، نه آنکه تن به کنوانسیونی مبهم و غیرمنصفانه بدهد زیرا این کنوانسیون در شرایطی امضا شده است که هنوز تکلیف بستر و زیر بستر در آن معلوم نشده و تعیین تکلیف این دو موضوع بسیار مهم به آینده ارجاع داده شده است…»

اعتماد همین شایعات درباره‌ی سهم ایران از خزر را بهانه‌ی گفت‌وگویش با محمد علی الستی قرار داد که چرا با وجود اطلاع‌رسانی‌ها باز هم عده‌ای بر از دست رفتن این سهم اصرار دارند. الستی در بخشی از این مصاحبه تحلیل کرد: «فقدان اعتماد به رسانه‌ها و منابع موثق درکنار عدم اعتماد به مدیران ارشد درکنار این خصلت تاریخی ! باعث شده تا مردم بدون اینکه از اصل قضیه اطلاع داشته باشند دست به تفسیرهای عجیب و غریب و بعضا غیرکارشناسانه‌ای در مورد دریای خزر بزنند. در حقیقت معتقدم اگر به گونه‌ای عمل شود که اعتماد مردم به رسانه‌ها و سیستم مدیریتی کشور بازگردد، بسیاری از شایعاتی که امروز می‌شنویم نیز خواه‌ناخواه از بین می‌رود.» چینش تیتر و عکس هم خوب است و انتخاب تصویری از خزر با زباله به جای دریای پاک و تمیز انتخاب هوشمندانه‌ای است.

ایران و جوان هر دو به ثبت سفارش‌های واردات بیش از نیاز کشور پرداختند. اولی آن را مسدود شدن «حفره رانت ارزی» دانست و دومی «رونمایی از خطای بزرگ دولت» خواند که دو رویکرد کاملا متفاوت است. ایران علاوه بر این مصاحبه‌ای با وزیر علوم داشت که در بخشی از آن غلامی درباره‌ی تغییرات کنکور و تاثیر بیشتر معدل دانش‌آموزان بر نتیجه گفته: «هر آزمونی استرس دارد شما مسابقه شنا هم بروید استرس دارید. لذا این استرس بخشی‌اش مربوط به رقابت است. شاید دانشگاه‌ها در آینده نزدیک بخواهند مستقل دانشجو بپذیرند.اینکه داوطلبان جمع بشوند و بگویند شما نباید اینجوری امتحان بگیرید اصلاً درست نیست. وزارت آموزش و پرورش با یک کار کارشناسی به این جمع‌بندی رسیده است و وزارتخانه آموزش و پرورش پیشنهاد دهنده بوده است . آنها می‌گویند این شاخص مطمئن است. با این حال هنوز فرصت هست و ما می‌توانیم بیشتر روی سوابق تحصیلی کار کنیم.»

جمهوری اسلامی هم در بخشی از سرمقاله با اشاره به ویدیوی محمود احمدی‌نژاد و اظهارات او درباره‌ی رؤسای قوا تاکید کرد: «…دولت‌های نهم و دهم بذری را کاشتند که دولت یازدهم درو کرد. این بدان معنی است که دولت یازدهم، کشور را در لبه پرتگاه و به قول بعضی اصحاب اقتصاد و سیاست در عمق دره تحویل گرفت. خزانه خالی و تحویل صندوق ذخیره ارزی که در آن به جای ارز خارجی، معادل ریالی آن قرار داشت و… از ابتکارات همین جماعت گستاخ است. اینها با چنان کارنامه سیاهی اگر ذره‌ای صداقت و انصاف داشتند، نباید جرات کنند سرشان را بالا بگیرند و حرفی برای گفتن داشته باشند. لازم است برخورد با این جماعت، با رسیدگی جدی و بدون اغماض و البته بدون پیشداوری به پرونده‌های پرتخلف آنها که مستمراً توسط مجلس‌های گذشته به نظام قضا ارجاع می‌شد، ساماندهی شود.
امروز روز تسویه حساب‌های شخصی و گروهی نیست. امروز روز برخوردهای کینه توزانه و تهاجمی نیست. شرایط امروز را با توجه به منافع کشور و مصالح نظام باید ارزیابی و ساماندهی کرد. ما امروز باید عبور نظام از این عقبه‌های سخت و سرنوشت ساز را یک موضوع ملی و حتی «فراملی» بدانیم و قویاً باور داشته باشیم که نتایج ارزشمند و استراتژیک پیروزی نظام در عبور از این گردنه‌های سیاسی، اقتصادی نه تنها برای ملت بزرگ و سلحشور ایران بلکه حتی برای سایر ملت‌ها، دنیای اسلام و مظلومین هم تعیین‌کننده و سرنوشت ساز است…»

شرق که پیش از این گزارشی درباره‌ی احتکار دارو منتشر کرده بود(اینجا)، امروز مصاحبه‌ای با دختر وزیر سابق منتشر کرد که شرکت او یکی از متهمان اصلی در این گزارش بود و به روایت روزنامه با حضور سه وکیل به پرسش‌ها پاسخ داده است. این مصاحبه نه به خاطر کیفیت پرسش‌ها و پاسخ‌ها که به دلیل پاسخگو کردن افراد برای تصمیم‌گیری‌ها مهم است و این که در پیگیری یک پرونده آمد. خوب است پیش از انتشار، در صورت امکان و همکاری افراد، چنین مصاحبه‌هایی تهیه و در کنار هم منتشر شوند.

همشهری تیتر یک کنایی نوشت: «شبکه غیرقانونی بزرگان» و اشاره‌اش به اظهارات عبدالصمد خرم‌آبادی است که رفع فیلتر توئیتر را غیرقانونی خوانده در حالی که عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان هم به تازگی عضو این شبکه اجتماعی شده است. متن البته در مواردی به یادداشت نزدیک شد بویژه وقتی از کاربران ایرانی نوشت که نمی‌توانند به سادگی در این شبکه حضور داشته باشند و به تعبیر نویسنده در «نبردهای توئیتری» فعالیت کنند.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here