زمان انتشار : ۲۳ مرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۳۷ | کد خبر : 473125 |

سردبیراقتصادی «ایسنا»: دولت برنامه های اقتصادی خود را با جزئیات به رسانه ها اعلام کند

شفقنا رسانه-سمیرا بختیار:بدون شک اصلاحات اقتصادی زمانی به نتیجه می رسد که افکار عمومی از برنامه های دولت در این حوزه آگاه باشد. در این میان رسانه ها می توانند با رویکرد توسعه ای ،به اتخاذ استراتژی های درست به دولت ها و آگاهی بخشی به مردم به موفقیت اصلاحات اقتصادی در وضعیت کنونی کمک کنند.اما رسانه ها تا چه حد سوژه های شان در راستای اصلاحات اقتصادی است؟ آیا بسترهای لازم برای این آگاهی بخشی به دولت و افکار عمومی وجود دارد؟

حسین غلامی سردبیر اقتصادی «ایسنا» به شفقنا رسانه می گوید : رسانه ها به تنهایی نمی توانند در این زمینه نقش آفرین باشند .مادامی که دولت از رسانه ها یاری نخواهد و اعتماد متقابل بین دولت و رسانه وجود نداشته باشد ،رسانه ها نمی توانند در زمینه اصلاحات اقتصادی به دولت کمکی کنند چرا که در حال حاضر با توجه به وضعیت اقتصادی که جامعه به آن دچار شده رسانه نمی داند استراتژی دولت در حوزه اقتصادی چیست .

تشتت آرا نتیجه نبود همفکری بین دولت و رسانه ها 

او ادامه می دهد : مثلا در حوزه ارز و طلا و سکه که بازارش با تنش زیادی روبرو شده، رسانه باید بداند برنامه دولت برای مهار این بازار چیست وقتی دولت برنامه خود را با جزییات ارائه نمی دهد و فقط کلی گویی می کند، نمی توان کاری کرد .در حالیکه دولت با همکاری رسانه ها می توانست برای حل مشکلات خود همفکری کند ولی با چنین وضعیتی هر کدام از رسانه ها تحلیل خود را ارائه می دهند .که نتیجه آن  باعث تشتت آرا در جامعه و شکل گیری یک چند صدایی در حوزه اقتصادی می شود  که مخاطب به آن وحدت رویه و واقعیتی که در هدف و برنامه دولت هست، واقف نمی شوند.برای همین رسانه ها به تنهایی نمی توانند کاری کنند.

او با اشاره به اینکه باید نگاه واقع گرایانه ای نسبت به کارکرد رسانه ها داشت،بیان می کند: رسانه ها به صورت شعاری خیلی کارها می توانند بکنند ولی واقعیت این است که رسانه ها تا حد ممکن نقش نظارتی خود را انجام می دهند مثلا همین انتشار لیست کالاها با ارز ۴۲۰۰ که منجر به حاشیه های زیادی شد و فساد و رانت های دیگر هم برملا شد نتیجه کار رسانه ها بود که  به عنوان نماینده افکار عمومی از دولت خواستند لیست ها منتشر شود و شفاف سازی اتفاق بیافتد .

رسانه ها تحت فشارند
غلامی توضیح می دهد : ولی متاسفانه بر اساس آن فساد سازمان یافته ای که در کشور ما وجود دارد تا حدی به رسانه ها در ایران این آزادی داده می شود که بتوانند نقش نظارتی خود را ایفا کنند .وقتی این نقش و کار رسانه ها از حدی بگذرد ،چون منافع افراد خاصی به خطر می افتد رسانه را تحت فشار می گذارند و آنها را از کار می اندازند. در سطح خرد هم اقلامی که مثلا با ارز دولتی وارد شدند ولی بر مبنای دلار آزاد به فروش می روند و تخلفاتی که در این میان صورت  گرفت ،  را هم رسانه ها پیگیری کردند و در این بخش کار خود را به درستی انجام دادند و هشدارهای لازم را گفتند.

او ادامه می دهد: ولی متاسفانه به خاطر فشارهایی که از خارج یا داخل به دولت وارد است ،و یا به خاطر نبود انگیزه قوی در حاکمیت هنوز اراده ای برای اصلاحات اقتصادی دیده نمی شود.از طرف حاکمیت و دولت هم  همکاری خوبی با رسانه صورت نگرفته و این نه به نفع خودش است نه به نفع وضعیت موجود چون ممکن است پای مفاسد دیگری به وسط کشیده شود.کاری که رسانه ها در حال حاضر انجام می دهند این است که بر اساس منابع در دسترس خود، و بر اساس تحقیق های میدانی که انجام می دهند به یک سری موارد ضعف و ایراد و مفسد ها دست پیدا می کند ولی خب این کار رسانه ها اگر از حدی بگذرد اراده ای برای مبارزه با فساد و شفاف سازی وجود ندارد.در حال حاضر خیلی از موسسات در ارائه اطلاعات با رسانه ها همکاری ندارند و این موضوع تازه ای نیست و خبرنگاران و رسانه ها به نوعی ایزوله شدند.

حاکمیت رسانه ها را نزدیک به خود نمی داند

این سردبیر اقتصادی با انتقاد به نبود پشتوانه ای برای خبرنگاران می گوید: در حال حاضر خبرنگاران با استفاده از قوانینی که از آن برخوردارند و با حداقل آزادی که دارند ،به عنوان چشم و گوش جامعه به وظیفه خود عمل می کنند ولی با توجه به شرایط حاضر گویا منابع اطلاعاتی در حال محدود کردن داده های خود برای رسانه ها هستند .

غلامی بیان می کند:تا زمانیکه حاکمیت به رسانه ها اعتماد نکند و رسانه را از خود نداند ما همچنان با این مشکل مواجه هستیم. در کشورهای توسعه یافته هم، رسانه ها بدون چارچوب و خط قرمزی در اطلاع رسانی اخبار نیستند ولی آنها با دولت و حاکمیت بیشتر همگرایی دارند و منسجم تر هستند برای همین رسانه هایی که علیه دولت یا حاکمیت مطلبی می نویسند بر خلاف اینکه ما فکر می کنیم چنین رسانه هایی ضد حاکمیت صحبت می کنند ولی در یک راستا حرکت می کنند چون از قبل با دولت یا حاکمیت همفکری کردند و استراتژی برای شیوه بیان خود تعیین کردند در حالیکه مهم ترین مسئله در کشور ما این است که حاکمیت رسانه را نزدیک به خود نمی داند در حالیکه دولت می تواند با اعلام برنامه هایش به رسانه به یک همفکری برسند که نتیجه آن منتفع شدن عموم مردم است.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here