زمان انتشار : ۲۳ مرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۲۱ | کد خبر : 473091 |

مهمترین دغدغه‌ی تیترهای سه‌شنبه چه بود؟

شفقنا رسانه- دیدار رهبری انقلاب اسلامی با قشرهای مختلف مردم امروز به تیتر و عکس اصلی اغلب روزنامه‌ها تبدیل شد. «جنگ نمی‌شود مذاکره نمی‌کنیم» با کمی تغییر در کلمات، بیشترین تکرار را در بین تیترها داشت که به روزنامه‌های صبح نو، ستاره صبح، سازندگی، روزان، رسالت، ایران، حمایت، اطلاعات و اعتماد آمد. وطن امروز، سیاست روز، خراسان، کیهان، جمهوری اسلامی، جوان و جام‌جم تیترهای متنوع‌تری از بخش‌های دیگر سخنان رهبری انقلاب درباره‌ی برخورد با مفسدین، بی‌تدبیری به عنوان ریشه‌ی مشکلات، موضع‌گیری علیه برکناری دولت و … انتخاب کردند. صبح نو از معدود روزنامه‌هایی بود که این مطلب را در کنار بازتاب رسانه‌ای این خبر و پرداختن به ابعاد دیگری از آن قرار داد. چینش اطلاعات در سازندگی هم خوب بود و این نوع محور نویسی‌ها به مخاطب دید بهتری می‌دهد.

علاوه بر این، حاشیه‌های توافق خزر که در روزهای گذشته هم روزنامه‌ها به آن توجه کردند، به صفحه اول آمد. سازندگی با تصویری از نقشه ایران از «افسانه‌ی ۵۰ درصد» نوشت و به نقل از هرمیداوس باوند تاکید کرد: «۵۰ درصد سهم ایران و شوروی منطقی نیست». گرافیک روزنامه برای رفع ابهامات خوب و رویکرد درستی است.  روزان اما به همین روایت اشتباه سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر اعتبار داد و در سوتیتر صفحه اول آن را از دست رفته دانست در حالی که اساسا نه چنین سهمی بوده و نه طبق اخبار رسمی چنین تقسیم‌بندی در روزهای گذشته انجام شده است و نتیجه‌ی قطعی مشروط به مذاکرات بعدی است.

حنیف غفاری هم در بخشی از سرمقاله رسالت با اشاره به حاشیه‌های توافق خزر و آنچه درباره‌ی سهم ایران مطرح می‌شود، خطاب به محمود صادقی نوشت: «طرح گزاره‌هایی مانند سهم ۵۰ درصدی ایران از خزر، که حتی در دوران شوروی سابق ( به دلیل طولانی تر بودن مرزهای آن با خزر) محقق نشد و ایجاد ذهنیت‌های کاذب در کشور ، آن هم از سوی فرد یا افرادی که داعیه دار نمایندگی مردم هستند نتیجه‌ای به جز تضعیف امنیت ملی ندارد. موضوعی که قطعا آقای صادقی و همفکران ایشان متوجه آن بوده‌اند! همچنین مشخص نیست که آقای صادقی چگونه به این نتیجه رسیده است که سهم ایران از خزر و منابع آن هم اکنون به ۱۱ درصد رسیده است! این در حالی‌است که هنوز بر سر تعیین خط مبدا خزر و  حدود و ثغور بستر و زیربستر دریا توافقی میان بازیگران ساحلی خزر حاصل نشده است.در هر حال ،  آقای صادقی باید بداند که دریای خزر جایی برای موج سواری ایشان نیست… .»

جمهوری اسلامی در سرمقاله به اهمیت رسیدگی قضایی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی اشاره و در بخشی از آن تاکید کرد: «…موضوع مهمتر به عدم انسجام و عدم هماهنگی عملکرد نهادهای نظارتی و نظام قضا باز می‌گردد. تجربه نشان داده که بعضی‌ها با اطمینان خاطر خطا می‌کنند چون مطمئن هستند که در «حاشیه امن» قرار دارند.لازم است مسئولین در هر رده از مسئولیت که هستند، به آسیب شناسی بپردازند تا دریابند مشکل در کجا بوده و چرا چنین موارد پرتعداد و چنین حجمی از رانت خواری و فساد مالی فرصتی برای شکل گیری و استمرار پیدا کرده است اگر در قانون و در ابزارهای نظارتی و در یکپارچگی آنها هرگونه نقص یا نارسائی وجود داشته، چرا تاکنون رفع نقص نشده و از ابزارهای قدرت از جمله مجلس، به درستی استفاده صورت نگرفته است؟بعلاوه رفتار نظام قضا و نهادهای نظارتی باید حتماً بدون تبعیض و اغماض باشد و قویاً لازم است از هرگونه برخورد سیاسی – جناحی و تبعیض آمیز پرهیز شود تا اعتماد جامعه به نظام قضا را شاهد باشیم.با نگاهی به جوسازی و سیاه نمائی رسانه‌های معاند و دشمنان کشور بهتر می‌توان دریافت که آنها بهترین خوراک تبلیغاتی دشمن پسند را به دست آورده‌اند و این روزها با القای شبهه تلاش می‌کنند وانمود سازند گویا فساد در نظام و کشور نهادینه شده است. مسئولیت هر کس در رفع شبهه در این زمینه روشن است و همه باید با عمل به وظایف قانونی خود، افراد خاطی را از صف مسئولان پاک دست و زحمتکش جدا کنند تا منزه بودن دامن نظام جمهوری اسلامی از این مفاسد آشکار گردد.»

ایران نشستی با حضور احمد طالبی‌نژاد منتقد سینما و محمود کلاری فیلمبردار برای سالروز تولد مرحوم علی حاتمی، کارگردان سینما برگزار کرد. در بخشی از آن کلاری درباره‌ی ویژگی‌های شخصیتی و کاری او گفته: « آقای حاتمی اهمیت زیادی به همه آدم‌های سینما و خاصه بازیگران داشت. تلاشش این بود که همه عوامل تولید در رده الف باشند. منتظر می‌ماند و برای آدم‌هایی که قبلاً با آنها کار کرده بود صبر می‌کرد حتی در نقش‌های کوچک. در شرایط و فضای آن روزهای سینما که محدودیت و گرفتاری‌هایی حاصل شده بود و خیلی‌ها با ممنوعیت فعالیت سینمایی مواجه بودند بسیار تلاش می‌کرد حتی در نقش‌های جانبی بخصوص برای خانم‌ها، نقش کوچکی به آنها بسپارد تا شاید گشایشی حاصل شود. باورتان نمی‌شود که چقدر برای بازگشت دوباره خانم پوری بنایی و حضور هر چند کوتاهش در «دلشدگان» تلاش کرد اما نشد، با یک پیش‌فرض و تلقی خاص که بعدها وقتی باعقل‌تر شدیم فهمیدیم که چقدر درست بوده است. می‌گفت مهم‌ترین عنصر فیلم یا نمایش، بازیگر است تلاش همه ما این است که کاراکتر خلق شده باورپذیر باشد و تماشاگر با آن ارتباط برقرار کند و بدرخشد و مردم دوستش داشته باشند.»

مارک فیتزپاتریک، تحلیل‌گر ارشد مسائل هسته‌ای و مدیر موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک در امریکا مصاحبه‌شونده‌ی اعتماد بود که نظراتش درباره‌ی حاشیه‌های برجام منعکس شده است. او در بخشی از مصاحبه در پاسخ به این که آیا کشورهای باقی‌مانده در برجام توانایی تامین مطالبات ایران را دارند، تحلیل کرد: «همه دیگر طرف‌های توافق، تعهد خود را به ماندن در برجام و حفظ آن اعلام کرده‌اند. واقعیت این است که در تعهد دولت‌ها فعلا هیچ تردیدی وجود ندارد، آنچه مورد تردید است میزان ریسک‌پذیری کمپانی‌های خصوصی است. اینکه این کمپانی‌ها تا چه اندازه حاضرند ریسک از دست دادن ارتباط خود با بازار امریکا را بپذیرند، الان مساله اصلی است. تصور و پیش‌بینی من این است که تعداد کمپانی‌هایی که حاضر به ادامه همکاری با ایران هستند، به اندازه‌ای است که ایران را برای ادامه تعهدش به اجرای برجام راضی نگه دارد.»

همشهری در هفته‌های اخیر مصاحبه‌های خوبی با مدیران آموزش و پرورش دارد که خوب است مشکلات مطرح شده در گفت‌وگوها و گزارش‌های بعدی از نگاه کارشناسان بررسی شود. مدیر کل دفتر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش از «۴ آسیب در کمین دانش‌آموزان» گفته و راهکارهایی که این وزارتخانه برای شناسایی و حل آنها پیدا کرده است. تیتر می‌توانست کمی جذاب‌تر و جزئی‌تر باشد.

آفتاب یزد امروز هم به «کمپین فرزندت کجاست» پرداخت و از اصولگرایان خواست تا به این طرح بپیوندند. خوب است فارغ از جهت‌گیری‌های سیاسی روزنامه‌ها دقت بیشتری درباره‌ی این اطلاعات داشته باشند؛ این که یک مسئول بگوید فرزندش در مدرسه‌ی روبه‌روی خانه‌ی خودش درس می‌خواند، شفاف‌سازی ناقصی است. اساسا وظیفه‌ی رسانه این نیست که به این اطلاعات دل‌خوش کند. واکاوی روند‌ها و پیدا کردن تضادها و تناقض‌های مهم رویکرد مهمتری است که باید به آن توجه شود.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here