زمان انتشار : ۲۱ مرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۵۰ | کد خبر : 472989 |

روزنامه‌های یکشنبه از چه نوشتند؟

شفقنا رسانه- امروز روزنامه‌ها دو خبر اصلی را در کنار هم قرار دادند. یکی پاسخ رهبری انقلاب اسلامی به نامه‌ی رئیس قوه قضاییه برای درخواست اجازه اقدامات ویژه در برخورد قاطع و سریع در چارچوب قانون مجازات اخلال گران در نظام اقتصادی کشور و قانون مجازات اسلامی بود. به گزارش خراسان «در این نامه پیشنهاد شده است که هرگونه تعلیق و تخفیف مجازات اخلال گران و مفسدان اقتصادی ممنوع باشد. رهبر انقلاب اسلامی با این پیشنهاد موافقت و تأکید کردند: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد و درباره اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم توصیه شود.» صبح نو، قدس، خراسان، کیهان، جوان و ایران از روزنامه‌هایی بودند در تیترهای اصلی به این خبر پرداختند و رویکرد و تیترهای مشابهی داشتند.

علاوه بر این، تأیید نسخه‌ی داخلی قانون مبارزه با تروریسم در شورای نگهبان هم در اغلب روزنامه‌ها از جمله قانون، جمهوری اسلامی، فرهیختگان، ابتکار و وطن امروز دیده شد. هیچ کدام اما پرداخت ویژه‌ای نداشتند که با توجه به حاشیه‌های آن در مجلس می‌توانست دقیق‌تر بحث و بررسی شود. 

قدس مصاحبه‌ای درباره‌ی اختراع پلاستیک تجزیه‌پذیر دارد که مخترع مدعی شده این نوع پلاستیک می‌تواند در مدت زمان کمی در آب و خاک تجزیه شود. به همین دلیل قابل بازیافت نبودن آن یک نکته‌ی مثبت می‌تواند باشد که کمک کند بدون کم شدن مصرف آن، مشکلات محیط زیستی آن را حل کند. در صفحات داخلی هم تصاویری از آزمایش این ادعا به نمایش در آمده است که می‌تواند به باورپذیری بیشتر آن کمک کند.

خراسان به نقل از یک منبع آگاه به افزایش نرخ بلیط پروازهای داخلی واکنش نشان داد و در بخشی از متن کوتاهش نوشت: «با این افزایش زیاد نرخ پروازهای داخلی، دیگر بسیاری از مردم قادر به استفاده از هواپیما برای سفر نیستند و بیشتر کارمندان دولت که هزینه بلیت هواپیمای ماموریت آنان توسط دولت پرداخت می شود، مسافر هواپیما می شوند.این منبع مطلع با اشاره به این که نرخ جدید بلیت پروازهای داخلی را هیچ ایرلاینی تاکنون به صورت رسمی اعلام نکرده است، افزود: به عنوان نمونه نرخ بلیت پروازهای مشهد-تهران و برعکس هواپیمایی ماهان که کف قیمتی آن تا پیش از این ۱۹۰ هزار تومان و سقف آن ۳۲۳ هزار تومان بود به ۴۲۳ هزار و ۱۰۰ تومان افزایش پیدا کرده است.وی درباره دلیل افزایش نیافتن نرخ بلیت هواپیما در مسیر کیش هم گفت: به دلیل قرار داشتن در فصل تابستان و گرم بودن هوا، تقاضای سفر به جزیره کیش کاهش یافته و به همین دلیل هنوز نرخ این پروازها افزایشی نیافته است.» البته استفاده از منبع آگاه برای چنین خبرهایی چندان ضروری به نظر نمی‌رسد و بهتر است منابع رسمی پاسخگوی مشکلات و تغییرات پیش‌آمده باشند.

ایران و اعتماد روابط ترکیه و امریکا را به واسطه‌ی اظهارات اخیر اردوغان در صفحه اول مهم دیدند که رفتار امریکا در تحریم را به کودتا و جنگ اقتصادی تشبیه کرده‌ بودند. افشار سلیمانی در بخشی از سرمقاله اعتماد از اهمیت این دو کشور نسبت به یکدیگر در سیاست خارجی نوشت و توضیح داد: «…شرایط نشان می‌دهد که اردوغان به‌شدت نگران تاثیر‌گذاری سیاست‌های امریکا در بحث اقتصادی ترکیه است. به نظر می‌رسد اردوغان واکنش جدی به این موضوع نشان داده تا بتواند هرچه زودتر چالش را کاهش دهد تا امریکا نگران شود که مبادا ترکیه به سمت روسیه، ایران و چین سوق پیدا کند، زیرا در شرایطی که امریکا پرونده ایران را روی میز دارد و با روسیه نیز بحث تحریم‌های این کشور مطرح است و با چین هم وارد یک جنگ تجاری شده است، نمی‌خواهد ترکیه را در این نبرد از دست بدهد. آقای اردوغان هم قصد دارد تا با استفاده از این اهرم فشار امریکا را مجبور به عقب‌نشینی از این مسیر کند. اما با توجه به اینکه در داخل ترکیه مشکلات به لحاظ اقتصادی زیاد شده و اردوغان با وجود آنکه در انتخابات پیروز شده است به نظر می‌رسد موقعیت سیاسی وی تضعیف شده است. اردوغان باید اکنون نگران آن باشد که مبادا اقتصاد ترکیه دچار مشکل شود و این بحث کاهش ارزش پول ملی تبدیل به چالشی جدی شود. هرچند که ترکیه و امریکا نیاز متقابل به یکدیگر دارند اما ادامه این روند و تشدید وضعیت کنونی می‌تواند مشکلات جدی را برای ترکیه به همراه داشته باشد و بعید به نظر نمی‌رسد که امریکا بخواهد این روند را ادامه دهد، زیرا ترامپ به هیچ نظمی پیش از خود پایبند نیست و به راحتی از تمام تعهدات کناره‌گیری می‌کند و حتی علیه متحدان امریکا نیز دست به اقدام می‌زند. هرچند در کوتاه‌مدت می‌تواند به ضرر ترکیه باشد، اما در آینده این روند شرایط سختی را برای امریکا به همراه خواهد داشت…»

قانون گفت‌وگویی با علی اکبر گرجی، حقوقدان و معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی درباره‌ی اصل ۵۹ داشت که ظرفیت استفاده از چنین اصولی برای مشارکت بیشتر مردم در تصمیم‌گیری‌های مهم را بررسی کرد. گرجی در بخشی از این مصاحبه گفت: «…اگر مخالفان اجرای همه‌پرسی تقنینی احترامی برای قانون اساسی و نظام قائل باشند باید به این‌اصل تن بدهند. مردم باید بتوانند پرسش‌ها و دغدغه‌های خود را بگویند و برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند. اگر چنین شرایطی ایجاد شود، مسئولیت تصمیم‌شان باخودشان خواهد بود و پای تمام مشکلات می‌ایستند. مقاومت در برابر برگزاری همه‌پرسی مانند آن است که تصور کنیم مردم هنوز به رشد نرسیده‌اند، صغیرند و صلاحیت تشخیص خوب را از بد ندارند. برخی تلاش می‌کنند که به صورت قیم‌مآبانه برای مردم تصمیم بگیرند. تردید نکنید که چنین رویکردهایی ایران را دچار چنین وضعیتی کرده است. جمهوری اسلامی تاسیس شد تا مردم از زیر سایه تفکرات قیم‌مآبانه بیرون بیایند اما متاسفانه هنوز برخی به این موضوع باور ندارند. روحانی با شجاعت حق مردم در تعیین سرنوشت خود را یادآوری کرد و یک سخن تزیینی را بر زبان جاری نکرد. نظارت استصوابی یکی از آن مواردی است که مردم می‌توانند در وجود یا عدم وجودش نظر بدهند یا آنکه می‌توانند بگویند که آیا حاضر به برقراری روابط عادی با کشورهای مهم دنیا هستند یا خیر. ما باید بر اساس عقل جمعی عمل کنیم و اگر کسی نسبت به ارزش‌های انقلاب وفادار است باید حق مردم را به رسمیت بشناسد. از منِ معلم این سخن را بپذیرید که راه بقای نظام، اعتماد به خواست و تشخیص مردم است. اگر برخی از افراد مردم را نادان بپندارند، وضعیت خطرناکی را رقم خواهند زد.»

جمهوری اسلامی هم با اظهار تعجب از اظهارنظر حیدرالعبادی، نخست‌وزیر عراق درباره‌ی اعمال تحریم‌ها علیه ایران نوشت: «این ایران بود که در دوره ارتکاب جنایات جنگی صدام علیه ملت مظلوم عراق از جمله بمباران شیمیائی حلبچه، با آغوش باز از کردها و سایر اتباع عراقی استقبال کرد. این ایران بود که در جریان هر دو جنگ آمریکا و متحدینش به عراق، از مهاجران عراقی پذیرائی کرد و به آنها پناه داد. این ایران بود که با گشودن مرزها و تامین مایحتاج عراق، به یاری مردم جنگ زده عراق شتافت. اگرچه داعش و سایر تروریست‌ها دست پرورده آمریکا و ارتجاع عرب بودند ولی این ایران بود که عراق را از حلقوم گشاد تروریست‌ها خارج کرد. پنتاگون برای مقابله و مهار تروریست‌ها دو برنامه ۱۰ ساله و ۳۰ ساله ارائه کرده بود. یعنی قرار بود تا ۳۰ سال دیگر هم تروریست‌ها در عراق جولان بدهند. ولی این ایران بود که با حکمت، هوشمندی و تدبیر خود پرونده تروریست‌ها در عراق و سوریه را مختومه کرد. طبعاً چنین مقایسه‌ای به ما می‌فهماند که عقلا و منطقاً ایران بر گردن دولت و ملت عراق حق حیات دارد که جان، مال و نوامیس مردم عراق را از شر تروریست‌ها نجات داد. به همین دلیل، بسیار عجیب است که نخست‌وزیر عراق برای استقبال از تحریم‌های آمریکا علیه ایران از دیگران سبقت گرفته است. جائی که حتی متحدین نزدیک آمریکا حرف‌هائی برای گفتن دارند و در پیوستن به آمریکا تردید و تعلل می‌کنند، شتابزدگی بغداد، پدیده‌ای تلخ و گزنده است.خوشبختانه طی دو روز گذشته فعالان سیاسی عراق با موضع حیدرالعبادی مخالفت کرده و با صراحت و قاطعیت اعلام داشتند در هر شرایطی در کنار ایران خواهند بود. انتظار می‌رود آقای العبادی هم در سفر به تهران، موضع خود را تصحیح نماید.»

ابتکار مصاحبه‌ای با عبدالرضا هاشم‌زایی، نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی دارد که در بخشی از آن درباره‌ی طرح تحقیق و تفحص از مجلس گفته: «شفاف‌سازی هیچ ایرادی ندارد ولی مشکل مردم این نیست که هزینه‌های مجلس چقدر است. این هزینه‌ها حتی ۲ درصد هزینه‌های بابک زنجانی نمی‌شود. به نظرم طرح این موضوع مثل مسئله حقوق‌های نجومی سیاسی است. حقوق‌های نجومی با همه جنجالی که به پا کرد و مورد بررسی دیوان محاسبات قرار گرفت، بیشتر دولت را مورد حمله قرار داد. ممکن است که ۴ مدیر هم حقوق زیادی گرفته باشند که البته این کار مورد تایید من نیست ولی حرفم این است که جاروجنجالی که به پا شد به اندازه حجم اتفاقی نبود که افتاد. مثلا ۳۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی به افرادی که موسسات مالی پولشان را خورده بودند، داده شد و هنوز خیلی از مردم همچنان طلبکار هستند. در حالی که این حقوق‌های نجومی که تا این حد جنجال به پا کرد به ۱۷-۱۸ میلیارد تومان هم نمی‌رسد.»

روزنامه همشهری دو مطلب مهم دارد؛ یکی درباره‌ی اعتراضات و درگیری‌ تماشاچیان در استادیوم‌های فوتبال که در روز گذشته تیترهای تلخ و عکس‌هایی از حاشیه‌های خشونت‌بار بازی استقلال خوزستان و پرسپولیس به روزنامه‌ها آمده بود(اینجا). دیگری پیگیری تابلوهای ساز ممنوع در پارک‌ها که واکنش برخی مسئولان و اهالی موسیقی را در صفحات داخلی را بازتاب داده است. عکس یک هم متناسب با ایده‌ی متن و از منظر اجتماعی خوب است.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here