زمان انتشار : ۱۴ مرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۴:۳۱ | کد خبر : 472695 |

از دغدغه های مطهری نژاد تا تلاش برای ادامه راهش

شفقنا رسانه-یکی از دغدغه‌های همیشگی مرحوم میرزا بابا مطهری نژاد ارتقای جایگاه روابط عمومی  و آموزش اصول حرفه‌ای به این رشته بود.دغدغه‌ای که تا حدی عملی شد ولی این حرفه همچنان با چالش‌هایی چون کمبود  نیروی متخصص تا  پاسخگو نبودنشان به افکار عمومی مواجه است. برای همین بعد از درگذشت این فعال عرصه روابط عمومی، لازم است تا اساتید و دانشجویان برای عملی کردن دغدغه‌های او همت کنند تا ایده آل‌های این استاد رنگ عملی به خود بگیرد.

ابوالقاسم حکیمیان عضو سابق هیئت‌مدیره انجمن روابط عمومی ایران  با اشاره به دغدغه‌های مطهری نژاد به شفقنا رسانه می‌گوید: بزرگ‌ترین دغدغه ایشان این بود که مدیریت  سازمان‌ها، روابط عمومی‌ها را به عنوان مشاوره نمی‌پذیرفتند و صرفاً برای کارهای خدماتی در نظر می‌گیرند. ایشان خیلی تلاش کردند تا سازمان‌ها و مردم به روابط عمومی‌ها چنین نگاهی نداشته باشند، که تا حدودی هم موفق شدند. حتی در انجمن روابط عمومی و هیئت‌مدیره آن تلاش کردند این نگاه و جایگاه روابط عمومی را ارتقاء دهند چرا که سال‌ها به‌طور پیاپی تلاش کرد تا از دولت مصوبه‌ای برای ارتقاء روابط عمومی‌ها بگیرد با این رویکرد که  روابط عمومی‌ها بتوانند سخنگوهای خوبی برای سازمان باشند و تعاملات بالایی با مردم در بیرون سازمان داشته باشند. 

از پاسخگو بودن تا داشتن مسئولیت اجتماعی

او ادامه می‌دهد: از دیگر دغدغه‌های ایشان به کار نگرفتن  نیروهای  متخصص و آموزش‌دیده از طرف مدیران   برای روابط عمومی‌ها  بود چون وضعیت به‌گونه‌ای شده  که هرکسی با هر مدرکی وارد این سمت می‌شود .از طرفی دیگر   مطهری نژاد همیشه اصرار داشت روابط عمومی‌ها مجهز به روابط عمومی الکترونیک شوند و بتوانند از این طریق ارتباطات به‌روزتری داشته باشند .

حکیمیان با انتقاد از عملی نشدن ایده‌های آن مرحوم بیان می‌کند:  در اواخر عمر بسیار تأکید داشتند که سازمان‌ها مسئولیت اجتماعی خود را انجام دهند  واحدی که باید بر انجام این مسئولیت آن‌ها را پشتیبانی کند ، باید روابط عمومی‌ها باشند.برای همین در ماه‌های  گذشته هم چندین سمینار در این باره برگزار شد ولی متأسفانه آن‌چنان که باید جایگاه روابط عمومی به عنوان پاسخگوی سازمان‌ها و داشتن رابطه تعاملی میان مردم و سازمان هنوز شکل نگرفته که امیدوارم فعالان این عرصه با تاثی از اندیشه‌های استاد مطهری نژاد به آن وجه عملی بدهند.

اولویت مطهری نژاد توسعه رشته روابط عمومی بود

اسماعیل قدیمی مدرس ارتباطات در بیان ویژگی‌های شخصیتی مرحوم مطهری نژاد به شفقنا رسانه می‌گوید: ایشان از دوستان خیلی صمیمی من بود و تا حدود زیادی از نزدیک می‌شناختمش. سالیان درازی-از قبل از انقلاب- بود که در رشته روابط عمومی حضور داشت و یک‌لحظه از تلاش برای پیشبرد اهداف روابط عمومی از پای ننشست. کمتر کسی مثل مرحوم مطهری نژاد را می‌توان پیدا کرد که زندگی‌اش را وقف توسعه این رشته دانشگاهی کند. دغدغه و اولویتش توسعه رشته روابط عمومی بود. به‌شدت نگران این بودند تا رشته روابط عمومی که در کشورهای پیشرفته نقش مؤثری در بهبود نظام ارتباطی در جامعه و سازمان، بهبود روابط اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی افراد دارد در داخل ایران هم رشد پیدا کند.

او ادامه می‌دهد: همیشه در محافل تخصصی حضور داشت، هر جا از او کمک می‌خواستید دریغ  نداشت. هر جا از او برای سخنرانی دعوت می‌شد باوجود مشغله‌های فراوان حضور پیدا می‌کرد. به‌شدت نگران این بود که روابط عمومی در ایران دچار فرصت‌طلبی‌ها شده، از مبانی اصولی‌اش بازمانده و نقش آن در ادارات و سازمان‌های دولتی تبدیل به‌ وسیله‌ای تبلیغاتی شده است. باکمال تأسف کسانی که در این رشته فعالیت دارند چه اساتید، چه کارمندان و… انسجامی جدی بینشان وجود ندارد. وقتی با او صحبت می‌کردی این نگرانی را در ایشان حس می‌کردی. به عقیده من بخشی از کسالتی که برایشان پیش آمد به خاطر استرس و دغدغه‌ای بود که نسبت به این قضیه داشتند.

روابط عمومی‌ها خودمحوری و تک‌روی را کنار بگذارند

همیشه بعد از درگذشت بزرگان یک‌رشته و حرفه نزدیکان و بازماندگان سعی کردند تا با برگزاری بزرگداشت‌ها یادشان را زنده نگه‌دارند. با این حال به نظر می‌رسد ادامه مسیر، دغدغه‌ها و عملی کردن خواسته‌های پیشکسوتان یک عرصه می‌تواند بهترین راه برای زنده نگه‌داشتن یاد و خاطرشان باشد. قدیمی هم معتقد است که برای عملی کردن دغدغه‌های مرحوم مطهری نژاد باید خودخواهی‌ها، خودمحوری‌ها و تک‌روی‌ها را کنار بگذاریم. او می‌گوید:  تک‌تک افرادی که در حوزه روابط عمومی کار می‌کنند در وهله اول باید اخلاق مرحوم مطهری نژاد را به یادآورند.انسانی باشخصیت و صبور بود. فعالیت‌های جمعی از روابط عمومی‌ها در ۵۰ سال گذشته بسیار کم اثر بوده است. ما باید به راه، سخنان، تجربیات این بزرگوار فکر کنیم و تلاش کنیم صادق‌تر باشیم، خودخواهی‌ها و خودمحوری‌هایمان را کنار بگذاریم و بعد از آن سعی کنیم مرامنامه‌ای بنویسیم و از این خصلت‌های منفی که در روابط عمومی‌های ما حاکم است دوری کنیم. مثل کاری که در سراسر دنیا انجام می‌شود.

ادامه‌دهنده راه مطهری نژاد باشیم

جواد قاسمی رئیس خانه روابط عمومی ایران درباره ویژگی‌های مطهری نژاد به شفقنا رسانه می‌گوید: آقای مطهری نژاد از مدیرانی بود که به‌راستی این حرفه را می‌شناخت و مطالعات زیادی در این زمینه داشت. ایشان خیلی به حوزه روابط عمومی علاقه داشت و این را در طی سی سال گذشته که دوستی مشترک داشتیم به‌خوبی حس کردیم و این علاقه‌مندی را با عملیاتی کردن برخی از ایده‌هایشان اثبات کردند.  بسیار اهل گفت‌وگو و تعامل بود .از ویژگی‌های دیگر آن مرحوم کارآفرینی بود .همچنین  به روابط عمومی سازمان‌ها بسیار کمک می‌کرد تا بتوانند راه درستی را  برای توسعه فعالیت‌های سازمانی‌شان انتخاب کنند. به همین خاطر  به‌طور قاطع می‌گویم ایشان در حوزه روابط عمومی بسیار تأثیرگذار بود.

او ادامه می‌دهد: دانشجوهای زیادی را تربیت کرد و روابط عمومی به ایشان مدیون است. امیدوارم اساتید و دانشجوها ادامه‌دهنده راه ایشان باشند و از الگوهایی که این استاد طراحی کرده بودند، بهره ببرند و روابط عمومی موفقی را سامان‌دهی کنند با توجه به اینکه مطهری نژاد آثار زیادی در این حوزه داشت امیدوارم دوستان و همکاران  خانواده ایشان تلاش کنند تا آثارشان منتشر شوند و الگویی برای فعالان این عرصه شود. یاد و خاطره‌شان را گرامی می‌داریم و امیدوارم بتوانیم راه این استاد بزرگ را ادامه دهیم.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here