زمان انتشار : ۱۴ مرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۴:۱۲ | کد خبر : 472668 |

روایت «همشهری» از «گل» زدن روی سکوها/ تیترهای یکشنبه از چه نوشتند؟

شفقنا رسانه- امروز روزنامه‌ها اگرچه تیترهای به ظاهر متفاوتی داشتند اما در محتوا دغدغه‌ها مشابه بود. رسالت با تاخیر سخنرانی‌های ائمه جمعه را در کنار هم قرار داد و آن‌ها را «مطالبات مردم» دانست. سردبیر روزنامه هم در بخشی از سرمقاله نوشت: «واقعیت این است که رئیس دولت پس از بدعهدی آمریکا و تشدید تحریم ‌ها قدری به خود آمده، اولاً لبه تیز حمله خود را به جای اینکه متوجه منتقدین مشفق کند، متوجه «رأس کل خطیئه» یعنی آمریکا و غرب کرده است. مواضع صریح رئیس جمهور علیه سلطه‌ طلبی و بدعهدی و زیاده ‌خواهی ‌های
ترامپ و اتحادیه اروپا، نوعی اعلام آتش بس به منتقدین و مقابله با توطئه ‌های دشمنان اصلی شده است. به همین دلیل منتقدین، صادقانه از مواضع دولت در این زمینه حمایت کردند. آمریکا باید بداند با یک نظام مستقر و با قوای متحد و مردمی روبه روست که با هوشیاری حساب توطئه ‌ها را با کم ‌کاری و غفلت، از هم تفکیک می‌کنند. نظام اسلامی در ۴۰ سالگی خود محکم‌ تر از آن است که تیغ ترور، تحریم و تحقیر و تهدید های نرم و سخت به آن کارگر افتد. آمریکایی ‌ها عرض خود می ‌برند و زحمت ملت ما می ‌دارند.»

شرق و ابتکار هم به سخنرانی آیت‌الله علم‌الهدی در مشهد توجه کردند بویژه بخشی از آن که به «اعلام فراخوان» در این رسانه‌ها تعبیر شد. به گزارش شرق علم‌الهدی  در آن خطبه‌ها گفته بود: «آنها (دولت و مجلس) نباید تماشاچی وضع مردم باشند که مردم شب بخوابند و صبح ببینند آب‌خوردنشان دوبرابر شده است. مردم در برابر یک عده زالوصفت که سبد کالا را بر محور طلا قرار داده‌اند، پرپر می‌شوند. وقتی اینها تماشاچی شدند، شما مردم باید به صحنه بیایید؛ نه آن‌جور که جاسوس‌های آمریکایی با فراخوان می‌خواهند تا از این فرصت استفاده کرده و شما را در برابر نظام قرار دهند. این نظام بر خون بچه‌های شما بنا شده است. عده‌ای فرصت‌طلب هم فکر می‌کنند موجی برای بازگشت به قدرت برای آنها بلند شده، درحالی‌که مقداری از این نابسامانی ریشه در مدیریت نابکارانه خود آنها دارد. شما به صحنه اقدام و عمل بیایید». شرق علاوه بر مرور این موضع‌گیری‌ها و تجمعات دی ۹۶ در مشهد، واکنش محمدعلی تبرائی، دبیر اجرائی و عضو کمیسیون ماده ۱۰ احزاب به این سخنرانی را هم بازتاب داد که گفته «قانون برای همه موافقان و مخالفان دولت یکسان است. اگر رئیس‌جمهور سابق و امام‌جمعه مشهد خواهان برپایی تجمع هستند، به کمیسیون درخواست دهند تا مجوز بگیرند».

ابتکار این دعوت به حضور مردم در خیابان را «محاکمه دولت در خیابان» خواند و مصاحبه‌ی کوتاهی هم با عبدالله ناصری، فعال سیاسی داشت که گفته: «نفس مطالبه تجمعات مسالمت‌آمیز قانون اساسی بسیار خوب است اگر مجوز آن با تامین محیط فیزیکی و تامین امنیتی راهپیمایی فراهم شود. برگزاری تجمعات اعتراضی حتی اگر علیه دولت باشد کار خوبی است. براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، ۴۰ سال پیش باید این مجوزها داده می‌شد. حالا اگر امروز این اتفاق بیفتد جبران مافات است و اتفاق خوشایندی است. او با تاکید براینکه باید نیروهای انتظامی امنیت فضا و محیط را فراهم کنند، گفت: این امکان را نیز باید برای هواداران و حامیان دولت فراهم کنند و عدالت در رابطه با هر دو برقرار شود.
ناصری تصریح کرد: وقتی آقای علم الهدی فراخوان می‌دهد مشخص است که او می‌خواهد از موضع مخالف با دولت مسائل خود را بیان کند و این کاملا بر همه روشن است. آقای احمدی‌نژاد خیلی مساله دولت ندارد او دنبال فرصت است تا فضاسازی‌هایی که در مورد خودش صورت گرفته است را بازسازی کند. به نظر من نمی‌توان طبق روح قانون اساسی با چنین درخواستی موافقت کرد. ابتدا باید امنیت محیط فراهم شود. وزارت کشور باید چنین مجوزی را منطقا بدهد اما به شرطی که این شرایط نیز برای اصلاح طلبان یا احزاب شاخص اصلاح طلبان فراهم شود.»

سازندگی به درستی به شاهپور جدید یکی از شهرک‌ صنعتی استان اصفهان رفت که در روزهای گذشته اعتراض‌هایی در آنجا انجام شده بود. روزنامه وعده داد در روزهای آینده اعتراض در شهرهای دیگر را هم به صورت موردی بررسی کند. فارغ از کیفیت مطالب، رویکرد درستی در برخورد با این مسئله اجتماعی در نظر گرفته شده است. روزنامه‌نگار نمی‌تواند و نباید در تحریریه بماند و براساس ویدئو‌های پخش شده در شبکه‌های اجتماعی درباره‌ی اتفاقات اطراف خود قضاوت کند. مشاهدات بی‌طرفانه، روایت‌های اصیل و همه‌جانبه از افراد درگیر در این ماجراها می‌تواند به مخاطب دید بهتری بدهد که کمیت و کیفیت وقایع به چه سمت و سوئی است.

استیضاح علی‌ربیعی که روز گذشته با اعتراض او به روند اعلام وصول آن در مجلس روبه‌رو شد، امروز به صفحه اول آفتاب یزد آمد. روزنامه عکسی معترض از ربیعی را در کنار اظهارنظر نمایندگان در نقد طرح استیضاح از او کنار هم قرار داد و آن را «مشکوک» خواند. اعتماد و وطن امروز هم به حاشیه‌های پرسش از رئیس‌جمهور پرداختند. وطن امروز در عکسی هماهنگ با ایده‌ و سیاستگذاری‌اش او را «زیر علامت سوال» قرارداد. احمد امیرآبادی‌فراهانی، عضو هیات رئیسه مجلس، در گفت‌وگو با «وطن‌امروز»، با اشاره به اعلام وصول طرح سوال از رئیس‌جمهور اظهار داشت: «نمی‌دانم چرا عده‌ای سعی دارند از ماجرای سوال از آقای روحانی بت درست کنند! طبق ماده ۲۱۳ امکان کاهش امضا بعد از اعلام وصول تاثیری در طرح سؤال ندارد و رئیس‌جمهور  حتی با امضای یک نماینده ملزم به حضور در مجلس و پاسخگویی است.» اعتماد هم گفت‌وگوهایی درباره‌ی فرصت‌ها و تهدیدهای سوال از رئیس‌جمهور در مجلس ترتیب داد. غلامرضا ظریفیان فعال سیاسی در بخشی از مصاحبه‌اش با این روزنامه گفت: «تیم اطلاع‌رسانی دولت ضعف‌های جدی دارد. این اشکال، احساسی را در مردم ایجاد کرده است که مسوولان کشور چه در سطح رییس‌جمهور و چه در سطح وزرا، خود را بی‌نیاز از پاسخگویی دانسته و از سمت مردم محکوم به کم‌کاری می‌شوند. شاید اگر دولت اطلاعات درست را در اختیار مردم بگذارد یا ارتباط قوی‌تری با مردم ایجاد کند، حداقل دستاورد این مهم آن است که مردم متوجه خواهند شد دولت نقش آنچنانی در شکل‌گیری وضعیت کنونی ندارد. وقتی ارتباط درستی میان دولت و مردم برقرار نیست، به دلیل آنکه دولت بیشتر در چشم مردم است ناکارآمدی‌ها و ضعف‌ها متوجه دولت می‌شود.»

 

ایران و همشهری امروز صفحه‌های اول خوبی از نظر محتواهای تولیدی داشتند اگرچه چینش همشهری بهتر است. تحویل هواپیماهای جدید سوژه‌ی تیتر یک ایران شد و روزنامه در گفت وگوهای کوتاهی پیگیر جزئیات این خبر شد. علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفته: «هواپیماهای ای تی آر از هواپیماهای موفق دنیا است و این شرکت به خوبی توانسته در بازارهای بین‌المللی فروش داشته باشد. لذا خرید این هواپیماها کار درستی است و برای کشوری مانند ایران بسیار مناسب است چرا که می‌تواند نیاز کشور در مسیرهای کوتاه برد و فرودگاه‌های کوچک را به خوبی پاسخ دهد. رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در پاسخ به این سؤال که برخی‌ها از ورود هواپیماهای ای تی آر به کشور انتقاد می‌کنند، گفت: بررسی کارشناسان داخلی و خارجی نشان می‌دهد که این نوع هواپیماها مناسب است. تجربه ۲۶ ساله کشور هم نشان می‌دهد که در این زمینه هیچ مشکلی وجود نداشته است. واقعاً انتقادها در مورد خرید این نوع هواپیما جای تعجب دارد.حتی هواپیماهای قدیمی این شرکت هم به روز است. اما سیستم ناوبری ما به جهت تکنیکی هنوز پیشرفت نکرده است تا بتوانیم از امکاناتی که برای هواپیماهای ای تی آر قدیمی و حتی جدید نصب شده است، استفاده کنیم. اگر محدودیت‌ها رفع شود می‌توان از تمام امکانات این نوع هواپیما بهره برد.» معاون وزیر خارجه انگلیس مصاحبه‌شونده‌ی روزنامه در عکس یک بود که درباره‌ی اختلافات کشورهای اروپایی با امریکا گفته: «به نظر من، اینکه سه کشور اروپایی عضو برجام در حال انجام اقدامی متفاوت از ایالات متحده هستند، علامت و سیگنال مهمی است. این موضوع در سیاست خارجی به ندرت اتفاق می‌افتد. امیدوارم ایران این موضوع را ببیند که این موضوع پراهمیتی برای ما است و این مسأله چیزی نیست که هر سال یا هر دهه به وقوع بپیوندد. انگلیس، فرانسه و آلمان در حال حاضر در قبال یک موضوع مهم بین المللی، موضعی متفاوت از امریکا را اتخاذ کرده‌اند. دلیل اینکه ما این کار را انجام می‌دهیم این است که بسیار به حفظ برجام پایبند هستیم. باور ما این است که این قرارداد برای ایران خوب است و بهتر است که این کشور در آن باقی بماند. بنابراین در حال تلاش برای کمک به ایران هستیم تا تهران در این توافقنامه باقی بماند.»

همشهری پرونده‌ی شکایت ایران در دیوان لاهه را با حضور یوسف مولایی، وکیل و استادیار دانشگاه و داریوش اشرافی، عضو هیأت علمی دانشگاه و وکیل دعاوی بین‌المللی بررسی کرد. مولایی در بخشی از این نشست گفته: «دیوان لاهه همین ابتدا بدون ورود به عمق قضیه پذیرفته است که می‌تواند به شکایت ایران رسیدگی کند. اگر در گام بعدی به‌صورت شکلی هم بپذیرد این یک موفقیت بزرگ برای کشور است چراکه ما در مرحله بعدی مدارک بسیار خوبی داریم که می‌توانیم آمریکا را در لاهه محکوم کنیم. در واقع مهم‌ترین موفقیت بعدی احراز صلاحیت دیوان برای رسیدگی به شکایت ایران است. چرا که ما برای محکومیت آمریکا به لحاظ ماهوی ادله کافی در دست داریم.»  تیترهای اجتماعی روزنامه هم خوب است از جمله مطلبی که درباره‌ی استعمال مواد مخدر در ورزشگاه منتشر کرده است. روزنامه نوشت: «…در ضلع غربی استادیوم و پایین جایگاه خبرنگاران امن‌ترین جا برای کسانی است که می‌خواهند خلاف کنند. جایگاه خبرنگاران با پارتیشن شیشه‌ای از بقیه استادیوم جدا شده و سیگاری‌ها می‌توانند با تکیه دادن به این پارتیشن خودشان را از چشم ماموران انتظامی مخفی کنند.  با این که استعمال دخانیات و مواد مخدر در استادیوم یک اتفاق عادی تلقی می‌شود اما عجیب است که مسوولان از این موضوع بی‌خبرند. غلامحسین زمان‌آبادی،‌ مسوول کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال و عبدالحمید احمدی، معاون فرهنگی وزارت ورزش و جوانان هر دو استفاده از مواد مخدر در استادیوم را تکذیب می‌کنند…»  روزنامه هم با مسئولان و هم با خبرنگاران رسانه‌های مختلف به عنوان شاهدان عینی گفت‌وگو داشته است و خوب است در روزهای آینده رسانه‌های مختلف این ماجرا پیگیری کنند.

جوان به اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان پرداخت و در عکس با نمایش چهره‌ای مسلط به امور، از توجه او به شرق در برابر مشکلات با آمریکا حمایت کرد. در بخشی از متن هم تحلیل کرد: «نگاه ترکیه شرق در دوره جدید در حالی است که تنش‌ها بین واشنگتن و آنکارا در ماه‌های اخیر تشدید شده و در روز‌های گذشته امریکا برخی وزرای ترکیه را تحریم کرده و آنکارا نیز به اقدامی مشابه دست زده است. چرخش اردوغان به شرق، از ماه‌ها پیش شروع شده و ترکیه با امضای قرارداد‌های خرید سامانه‌های موشکی اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ از روسیه عملاً روند نزدیکی به شرق را کلید زده است؛ چیزی که نگرانی مقامات غربی را در پی داشته است و آن‌ها تلاش می‌کنند مانع از نزدیکی ترکیه به روسیه شوند. هفته گذشته کنگره امریکا برای تحت فشار دادن ترکیه، فروش جنگنده‌های پیشرفته اف ۳۵ به ترکیه را ممنوع کرد و آنکارا در اعتراض به این مسئله گفته است که راه‌های جایگزین برای تأمین نیازهایش را دارد. همچنین ترکیه و امریکا بر سر موضوع ایران نیز با یکدیگر اختلاف نظر دارند. واشنگتن تلاش زیادی کرده است تا ترکیه را به اعمال تحریم‌های ایران مجاب کند، اما مقامات آنکارا گفته‌اند به روابط خود با تهران ادامه خواهند داد و از تحریم‌های امریکا تبعیت نخواهند کرد.»

هفت صبح گزارش نسبتا خوبی درباره‌ی چرایی گران‌تر شدن لیر در ایران برخلاف کم‌ارزش شدن آن در مقابل سایر ارزها نوشت و فرضیه‌ها و رویه‌های موجود در این زمینه را بررسی کرد. در تیترهای فرعی هم گزارشی از یک خانم روزنامه‌نگار دارد که تغییر شغل داده و روزنامه با عکسی از او در حال قصابی به روند و چرایی این انتخاب پرداخته است. البته بنا به نوشته‌ی گزارش، او مدیر یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای شده است و تصمیم گرفته با بخش‌های مختلف فروشگاه بیشتر آشنا شود که در همین روند از بخش قصابی خوشش آمده و گفته روزی یکی دو ساعت در فروشگاه این کار را انجام می‌دهد.

قدس در تیتر یک درباره‌ی بسته‌ی احتمالی بانک مرکزی برای کنترل وضعیت دلار نوشت: «تمام قوا علیه دلار» در متن اما به جز اخبار کوتاه و رسمی نکته‌ی دیگری برای مخاطب ندارد. تیتر یک بهتر است پشتوانه‌ی محتوایی غنی‌تری داشته باشد؛ روزنامه تحلیل‌هایی در این زمینه ارائه کند و از متن ساده خبر فراتر برود.

سیاست‌روز در متنی شبه یادداشت وعده داد تبعات حذف دلار دولتی را بر مواد غذایی بررسی کند اما ارجاعات درستی در متن ندارد. روزنامه با کلی‌گویی از کارشناسان و فعالان ایده‌هایی را مطرح کرد در حالی که به راحتی می‌توانست نقل‌قول‌هایی از آن‌ها به متن بیاورد و سعی کند نگاه همه‌جانبه‌تری داشته باشد. مثلا در بخشی از متن نوشت: «این کارشناسان با تشریح این مساله که قیمت مصرف‌کننده محصولات غذایی از سه بخش قیمت درب کارخانه، هزینه پخش و حمل‌و‌نقل و مارجین خرده‌فروشی‌ها تشکیل شده است می‌گویند؛ پرداخت ارز دولتی تنها به کالاهای اساسی تنها می‌تواند قیمت بخشی از مولفه اول را کنترل کند و قطعا پس از افزایش نرخ دلار برای دیگر بخش‌ها، مولفه‌های دوم و سوم مستقیما تحت تاثیر افزایش قیمت قرار خواهند گرفت و صنعت با توجه به شرایط نامناسب فعلی یا باید قیمت را تعدیل کرده و یا امکان تولید وجود نخواهد داشت. به اعتقاد این فعالان برای خروج کالاهای واسطه‌ای و نهاده‌های تولید از شمول ارز دولتی در شرایط کنونی تبعات به مراتب بدتری دارد و این درحالی است که هنوز زمان اعمال تحریم‌های اصلی برای کشور فرا نرسیده است.»

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here