زمان انتشار : ۱۳ مرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۵:۴۲ | کد خبر : 472661 |

مدیرمسئول جهان اقتصاد: دولت آسیب واردشده به روزنامه‌ها را جبران کند

شفقنا رسانه-زهرا حکیمی: این روزها برخی از روزنامه‌ها به دلیل شرایط اقتصادی کشور حال خوبی ندارند و همین مسئله باعث شده که معیشت برای مطبوعات در وضعیت سختی قرار بگیرد. چندی پیش روزنامه همبستگی به خاطر مشکلات مالی انتشار این روزنامه را متوقف کرد. البته روزنامه‌های دیگر هم از این موضوع مستثنی نبودند ،روزنامه هفت صبح قیمت خود را در تهران و استان البرز  دو برابر کرد،روزنامه شرق  بخش اشتراک خود را تعطیل کرد ، روزنامه آفتاب یزد نیز یک آگهی به همراه شماره حساب برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی در این روزنامه منتشر کرده است. اما راه‌حل تأمین حقوق مادی و معیشتی مطبوعات و روزنامه‌نگاران چیست؟

سعید تقی پور مدیرمسئول روزنامه «جهان اقتصاد»  در گفتگو با شفقنا رسانه به بیان دلایل حال ناخوش مطبوعات می‌پردازد و می‌گوید: یکی از علت‌های حال ناخوش مطبوعات به رشد هزینه‌ها و قیمت‌ها برمی‌گردد. وقتی نرخ ارز  بالا می‌رود ، منابع بانکی کمیاب می‌شود ، دستمزدها بالا می‌رود و… باعث می‌شود تا همه فعالیت‌های اقتصادی را تحت شعاع قرار دهد. مطبوعات هم از سایر عوامل اقتصادی تأثیر می‌گیرند و کارشان سخت می‌شود. علت دیگر به قیمت کاغذ برمی‌گردد و بیش‌ترین سهم در قیمت تمام‌شده کالای مطبوعاتی دارد. سال گذشته کاغذ با دلار ۲۴۰۰ تومان خریداری می‌شد که الان با دلار ۴۵۰۰ و بالاتر خریده می‌شود. البته گاهی هم کاغذهایی با قیمت واردشده رسمی  -دلار ۴۲۰۰ تومان- دست بعضی روزنامه‌ها و مجلات نمی‌رسد و مجبور هستند گران‌تر بخرند.

او ادامه می‌دهد: بنابراین روزنامه‌ها ناچار هستند یا صفحات خود را کم کنند و یا قیمت‌های خود را بالا ببرند. این دو مسئله بر روی کیفیت و وضعیت نشریه تأثیر می‌گذارد و مطلوبیت آن را کم می‌کند. اگرچه پایین آوردن تعداد صفحات و بالا بردن قیمت مقداری صدمه روزنامه را به تأخیر می‌اندازد ولی درنهایت مجبور هستند از نیروهایشان کم کنند که باعث می‌شود  محتوا ضعیف‌تر شود و مطلوبیت روزنامه پایین بیاید.

مطبوعات از لحاظ مدیریتی و اجرایی ساختارهای ضعیفی دارند

مدیرمسئول روزنامه «جهان اقتصاد»  بابیان اینکه مطبوعات از لحاظ مدیریتی ساختارهای ضعیفی دارند، می‌گوید: شاید بنگاه‌های دیگر بتوانند به نحوی خود را با شرایط دشوار تطبیق دهند اما مطبوعات ساختارهای مدیریتی و اجرایی ندارند تا بتوانند در شرایط دشوار خود را تطبیق دهند. بنابراین ساختار درونی مطبوعات هم باعث می‌شود تا آسیب‌پذیری‌شان بیشتر شود.

با این حال عده‌ای معتقدند که مطبوعات نیازمند راه‌حلی بنیادین هستند تا حقوق مادی و معیشتی روزنامه‌نگاران و مطبوعات تأمین شود. تقی پور هم دراین‌باره به بیان راه‌حل می‌پردازد: دولت باید به‌اندازه تأثیری که در بروز این وضعیت دارد -گاهی نرخ ارز را بالا می‌برد و قیمت‌ها تغییر می‌یابد و این وظیفه دولت است تا آن را کنترل کند- سعی در جبران آسیب واردشده به روزنامه‌ها داشته باشد. یعنی می‌تواند متناسب با تأثیری که در بروز این مشکل برای مطبوعات دارد یارانه بیشتری به روزنامه‌ها بدهد. بخشی از این حمایت‌ها هم باید زیربنایی باشد. یکی از کمبودهای مطبوعات که اتفاقاً آن‌ها را تحت فشار قرار داده این است که با فضای مجازی فاصله‌دارند. کانال‌های تلگرامی و حتی پیج‌های اینستاگرامی در خبر دادن و پوشش گسترده‌تر از رسانه‌های رسمی جلوتر هستند.

او ادامه می‌دهد: این‌ها مشکلاتی است که به عقیده من باید هم معاونت مطبوعاتی برای حل آن تلاش کند و هم خود مطبوعات و تشکل‌های صنفی مطبوعات. به عبارتی باید تلاش کنند چاره‌ای بیندیشند که خود را با پیشرفت‌های تکنولوژی منطبق کنند تا آسیب‌پذیری‌هایشان کم شود و اتکایشان به نسخه‌های کاغذی کمتر شود.

رونق مطبوعات تا حدودی به فضای اقتصادی کشور بستگی دارد

برخی از روزنامه‌نگاران این بحث را هم مطرح کرده‌اند که معیشت روزنامه‌نگاران یک نظام حقوقی را می‌طلبد تا هم از نظر مادی و هم معنوی آن‌ها را تأمین کند. تقی پور دراین‌باره می‌گوید: ما در اینجا دو خلأ داریم. یکی بحث سازوکارهای حقوقی است که برای حمایت از فعالیت صنفی روزنامه‌نگاران است. مهم‌ترین عاملی که می‌تواند در این قضیه دخالت کند و از حقوق روزنامه‌نگاران پشتیبانی کند تلاش صنفی خودشان است. به عنوان مثال  می‌توانند در قرارداد بستن با بنگاه‌ها از خبرنگاران حمایت کند. بخش دیگری هم که تا حدودی کارهایی برای آن انجام‌شده مربوط به روزنامه‌نگاران آزاد است یعنی روزنامه‌نگارانی که به صورت ثابت در جایی کار نمی‌کنند. در رابطه با این روزنامه‌نگاران وزارت ارشاد کمک کرده تا بیمه شوند. از این جهت که امنیت شغلی‌شان تا حدودی تأمین می‌شود حرکت خوبی است. اما از این لحاظ که شغل روزنامه‌نگاری پررونق و دارای درامد خوبی باشد بستگی به فضای اقتصادی کشور دارد. وقتی اقتصاد کشور رونق نداشته باشد همه مشاغل در خطر هستند.

تقی پور معتقد است که دبیران و مدیران رسانه‌ها باید با بالا بردن دانش خود درباره تکنولوژی‌های جدید ارتباطی و شناخت بهتر شبکه‌های اجتماعی نهاد اطلاع‌رسانی را به سمت فضای مجازی شیفت دهند تا آسیب‌هایی مثل کمبود کاغذ را کمتر کنند.

آرامش خاطر روزنامه‌نگاران می‌تواند باعث ارتقاء کیفیت کارشان شود

مدیرمسئول روزنامه «جهان اقتصاد» می‌گوید: وقتی به روزنامه‌نگاران درباره معیشتشان اطمینان و امید بیشتری نسبت به آینده بدهیم کیفیت کار اطلاع‌رسانی‌شان بالا می‌رود. تا اینکه خبرنگاری دغدغه معیشت داشته باشد و شغل روزنامه‌نگاری را به عنوان شغل دوم حساب کند. بنابراین آرامش خاطر روزنامه‌نگاران می‌تواند باعث ارتقاء کیفیت کارشان شود.

برخی بر این باور هستند تا زمانی که ساختار و ارکان روزنامه‌نگاری در ایران حرفه‌ای نباشد و روزنامه‌نگاران ایرانی هم دغدغه‌ای برای حرفه‌ای شدن این ساختار نداشته باشند نمی‌توان انتظار بهبود وضعیت معیشت آن‌ها را داشت. با این حال تقی پور دراین‌باره می‌گوید: این مسئله مقداری به اقتصاد رسانه برمی‌گردد. اگر اقتصاد رسانه مقداری رونق داشت می‌توانستیم علت حال بد مطبوعات را بررسی کنیم ولی وقتی رکود عمومی است مسئله مقداری دشوار می‌شود. اگر رسانه‌ها رونق داشته باشند خودبه‌خود رقابت بیشتر می‌شود و در اینجا کسی می‌تواند رسانه‌اش را بالا بکشد و تقویت کند که حرفه‌ای‌تر رفتار کند. یعنی هم قواعد تولید محتوا و هم کسب‌وکار را به‌طور حرفه‌ای رعایت کند تا سودآور باشد و بتواند از لحاظ مالی و معیشتی به خبرنگارش خوب برسد و در عین حال در جذب مخاطب موفق باشد و بتواند خود را در این رقابت بالا بکشد. تا زمانی معیشت روزنامه‌نگاران در معرض آسیب باشد نمی‌توان از آن‌ها توقع کار و رفتار حرفه‌ای داشته باشیم و خودبه‌خود آسیب‌هایی به رفتار و عملکردشان وارد می‌شود.

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here