زمان انتشار : ۹ مرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۴۸ | کد خبر : 472513 |

روزانه ۲/۷ میلیارد نفر روزنامه کاغذی می‌خوانند

شفقنا رسانه- روزنامه ایران نوشت: روزنامه‌ها عضو جدانشدنی رسانه‌های جهان هستند و با وجود روی کار آمدن ابزارهای ارتباطی مدرن، بیشتر مردم همچنان ترجیح می‌دهند از طریق روزنامه در جریان آخرین اخبار و اطلاعات قرار بگیرند و البته دیجیتالی شدن زندگی در سال‌های اخیر تأثیر قابل ملاحظه ای روی مخاطبان این رسانه کاغذی برجا گذاشته است. محققان در کنفرانس جهانی رسانه که چندی پیش در شهر لندن برگزار شد اعلام کردند ارزش مالی صنعت روزنامه‌نگاری و تعداد مشترکان ثابت آن از دهه ۲۰۰۰ میلادی به بعد با افت شدید مواجه شده است و رسانه‌های کاغذی به‌صورت همزمان شاهد افزایش تعداد مشترکان سایت اینترنتی خود بوده‌اند. همچنین گفته می‌شود تیراژ و تعداد فروش نشریات کاغذی با تناوب چاپ هفتگی نیز کاهش قابل ملاحظه ای را پیش‌ روی خود دیده است. با وجود این انجمن جهانی روزنامه‌ها و نشریات خبری بر اساس جدیدترین بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده است که هنوز هم ۲.۷ میلیارد نفر در سراسر جهان سراغ روزنامه‌های کاغذی می‌روند. از این‌رو کارشناسان سعی کرده‌اند الگوهای جدید و منابع داده مورد پسند مخاطبان عصر حاضر را به دقت بررسی کنند تا آینده حضور روزنامه‌ها بهتر مشخص شود.
رسانه و مخاطبان جهانی
شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از انجمن جهانی روزنامه‌ها و نشریات خبری اعلام کرد از سال ۲۰۱۳ به بعد میزان درآمد حاصل از آبونمان و اشتراک مخاطبان در نشریات کاغذی بیشتر از درآمد حاصل از انتشار آگهی‌های تبلیغاتی در آنها بوده است و احتمال می‌رود این روند در سال‌های آینده هم ادامه داشته باشد. در سال ۲۰۱۷ میلادی روزنامه‌‌ها و مراکز خبری از فروش نسخه‌های چاپی و جذب تبلیغات درآمدی بالغ بر ۱۵۳ میلیارد دلار به دست آوردند. این بررسی نشان داد در حالی که رسانه‌های مذکور از نسخه دیجیتال خود موفق به کسب درآمد ۸۶ میلیارد دلاری شدند، انتشار آگهی‌های تبلیغاتی تنها ۶۸ میلیارد دلار برای آنها سودآوری کرد.با وجود این میزان سود حاصل از انتشار آگهی‌های تبلیغاتی چاپی و کاغذی کاهش قابل ملاحظه ای را تجربه می‌کند و این در حالی است که طی سال‌های اخیر محتوا به منبع اصلی کسب درآمد برای بسیاری از ناشران روزنامه تبدیل شده است. با این روند کارشناسان هشدار داده‌اند اگر قرار باشد ناشران کیفیت روزنامه‌نگاری را فدای موفقیت مالی کسب و کار خود کنند، باید دقت داشته باشند که در آینده نه چندان دور با کاهش توجه مخاطبان به رسانه و از دست دادن اعتبار خود مواجه می‌شوند.
درآمدهای چاپی و دیجیتالی
درآمد رسانه‌های خبری از بخش تبلیغات دیجیتال در عرصه جهانی رو به افزایش است و در حالی که رسانه‌های دیجیتال موفق شدند در سال ۲۰۱۷ میلادی مجموع درآمدهای خود در این بخش را ۵.۴ درصد افزایش دهند، پیش‌بینی می‌شود این روند طی پنج سال آینده با میانگین رشد ۷.۵ درصد ادامه داشته باشد. با وجود این گفته می‌شود درآمد آگهی‌های دیجیتالی همچنان بخش اندکی از مجموع درآمد روزنامه‌ها را تأمین می‌کند. بررسی‌های جدید نشان می‌دهد بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی میزان درآمد رسانه‌های جهان حاصل از انتشار اخبار و اشتراک کاربران رشد دو رقمی ۲۰ درصدی را تجربه کرده است.
خبررسانی‌های جهانی
رسانه‌های کاغذی در جهان همچنان در مسیر کاهش محبوبیت خود نزد مخاطبان پیش می‌روند با این حال این دسته از ابزارهای رسانه‌ای بخصوص روزنامه‌ها طی یک سال گذشته موفق شده‌اند در عرصه جهانی مجموع درآمدهای خود را ۵ درصد ارتقا دهند. بخش اعظم رشد مالی رسانه‌های چاپی جهان در یک سال گذشته به گسترش بازار روزنامه‌ها در هند و دیگر کشورهای آسیایی مربوط می‌شود. انجمن جهانی روزنامه‌ها و نشریات خبری که با نام اختصاری WAN-IFRA هم معرفی می‌شود در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرده است هر روز ۲.۷ میلیارد نفر در سراسر جهان روزنامه کاغذی می‌خوانند.
اشتراک‌های پولی
اگرچه درآمد حاصل از اشتراک کاربران در نسخه‌های دیجیتالی همچنان سهم اندکی از مجموع درآمد روزنامه‌ها را به خود اختصاص می‌دهد، ولی در بسیاری از کشورها این منبع توانسته است بیشتر از اشتراک نسخه کاغذی درآمدزایی کند. فرصت تازه‌ای که پیش روی صنعت خبررسانی قرار گرفته است با تأکید بر نسخه دیجیتالی برای انتشار اخبار در حجم نامحدود، گالری عکس، تصاویر ویدئویی و امکان انتشار لحظه به لحظه اخبار ارتباط نزدیک‌تری با مخاطبان برقرار کرده است و به همین خاطر پیش‌بینی می‌شود با افزایش محبوبیت دستگاه‌های تلفن همراه در دهه سوم از هزاره سوم، رسانه‌های دیجیتال بتوانند درآمد بیشتری نسبت به رسانه‌های کاغذی کسب کنند.
تیراژ جهانی
انجمن جهانی روزنامه‌ها و نشریات خبری ماه گذشته هفتادمین کنفرانس سالانه خود را برگزار کرد تا در آن فهرست پرتیراژترین روزنامه‌های جهان منتشر شود. بر اساس گزارش این مرکز مشخص شد هند بیشترین تعداد روزنامه‌های چاپی در جهان را به خود اختصاص داده است و به طور میانگین هر روز ۳۳۰ میلیون نسخه روزنامه در این کشور چاپ می‌شود. براساس این لیست تیراژ روزنامه‌های چاپ شده در چین ۹۳.۵ میلیون نسخه، ژاپن ۷۰.۴ میلیون نسخه، امریکا ۴۸.۳ میلیون نسخه و آلمان ۲۲.۱ میلیون نسخه گزارش شده است. از بین ۱۰۰ روزنامه پرفروش در جهان ۷۵ مورد در قاره آسیا چاپ می‌شوند و هفت مورد از ۱۰ روزنامه پرفروش جهان را ژاپنی‌ها به دست مخاطبان خود می‌رسانند. بد نیست بدانید بر اساس اطلاعات مندرج در کتاب رکوردهای جهانی گینس بالاترین تیراژ نشریه کاغذی در یک روز مربوط به روزنامه «کومسومولسکایا پراودا» می‌شود که سال ۱۹۹۰ میلادی با تیراژ ۲۱.۵ میلیون نسخه در اتحاد جماهیر شوروی به چاپ رسید و سال بعد یک هفته نامه دیگر در همین منطقه با نام «بحث و گفت‌وگو» با تیراژ ۳۳.۵ میلیون نسخه نام خود را وارد کتاب رکوردها کرد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here