زمان انتشار : ۸ مرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۰۹:۴۶ | کد خبر : 472437 |

برخورد تیترها با رکوردزنی دلار؛ از انفعال تا تحلیل پشت‌پرده‌ها

شفقنا رسانه- بازداشت شهرام جزایری در مرز که بنا به گفته‌ی منابع رسمی در بار عدس پنهان شده بود، به تیتر و عکس روزنامه‌های امروز از جمله شهروند، خراسان، جام جم، قانون و آفتاب یزد آمد. اغلب آنها هم اطلاعات رسمی و هم تکذیب وکیل جزایری را در مطالب دیدند. بعضی هم مثل خراسان و قانون عکس منتشر شده بعد از دستگیری را برای تایید خبر مهم دیدند و به صفحه اول آوردند. شهروند وعده داد علاوه بر گزارش اصلی، چهره‌های فراری مشهور دیگری را هم بررسی کند. جام جم هم چهره‌ی جزایری را در بار عدس تصویر کرد.

شهروند گزارش نسبتا خوبی هم از مشکلات ویزا گرفتن از سفارتخانه‌های اروپایی منتشر کرد و در تیتر هم خطاب به آنها نوشت:‌«سفارتخانه عزیز! ما هم شهروند همین سیاره‌ایم». در متن هم پیگیری اطلاعات به خوبی انجام شده است؛ اگرچه بهتر بود پاسخ‌های رسمی هم به متن ضمیمه شود که در روزهای آینده می‌تواند انجام شود. یک نکته‌ این که کیفیت عکس‌‌ها در نسخه‌ی پی‌دی‌اف این روزنامه  بسیار پایین است و حتما باید با عکس‌های بهتری جایگزین شود.

 آفتاب یزد در یکی از تیترها به نقل از یک مقام دولتی خبر داد در استان کهگیلویه و بویراحمد ۹ دختر کمتر از ده سال ازدواج کرده‌اند. روزنامه وعده داد پاسخ‌های یک نماینده‌ی مجلس درباره‌ی توجه به چنین مسائلی در لایحه‌ی حمایت از حقوق کودکان را به مخاطب ارائه کند. فارغ از کیفیت مطلب، بسنده نکردن به انتشار آمار و پیگیری‌های بعدی مهم است. اگر روزنامه در کنار پرسش از نماینده اطلاعات دقیقی از گستره‌ی این آمار در کشور و تبعات این ازدواج به استناد تحقیقات منتشر می‌کرد، گزارش دقیق‌تری بود که می‌توانست به مخاطب دید بهتری بدهد.

 

افزایش قیمت طلا و ارز در روز گذشته موج خبری اصلی بود که وطن امروز، روزان، قدس، کیهان، ایران، همشهری، سازندگی و هفت صبح به آن واکنش نشان دادند. هفت صبح منفعلانه‌ نوشت:‌ «درباره‌ی دلار سؤال نفرمایید» و در زیرتیتر هم تاکید کرد گزارشی در این زمینه ندارد. به نظر می‌رسد گاهی رویکردهای توئیتری بر رویکرد حرفه‌ای رسانه‌ای غالب می‌شود. اگر روزنامه قرار نیست از روش‌های حرفه‌ای و دسترسی‌های خبری‌اش برای اطلاع‌رسانی استفاده کند یا حتی نتیجه‌ی تلاش‌های ناموفقش برای دسترسی به اطلاعات را به مخاطب گزارش کند؛ چه تفاوتی میان روزنامه‌نگار و مخاطب وجود دارد. وطن امروز وضعیت روز گذشته را «کمدی اقتصادی!» خواند. در متن هم با مرور وقایع یک سال اخیر در بازار ارز، گفت‌وگویی با رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره دلایل لحظه‌ای شدن نرخ قیمت داشت که تحلیل کرد: «برخی عوامل درونی و بیرونی دست به دست هم داده‌اند تا این شرایط را رقم بزنند. امیدوارم این شیطنت‌کنندگان سر عقل بیایند. آیت محمدولی در پاسخ به این سوال که شیطنت‌کنندگان دلالان هستند یا گروه‌های قدرت، گفت: در این ایام مشاهده کرده‌ایم که بخشی از دلالان حتی ضرر داده‌اند تا بازار را ملتهب نگه دارند، آنچه مشهود است اینکه برخی برای ایجاد چنین فضایی هزینه کرده‌اند. وی در توضیح عوامل داخلی برای افزایش قیمت سکه گفت: تصمیمات آنی که در ماه‌های اخیر در رابطه با سکه و ارز گرفته شد، تغذیه نشدن بازار ارز، عدم تک نرخی کردن ارز و نرساندن ارز به مقاصد واقعی وارداتی باعث شده شاهد این اتفاقات باشیم. محمدولی درباره تغییر رئیس بانک مرکزی و اقداماتی که باید همتی انجام دهد، گفت: رئیس جدید باید با افراد باتجربه و بخش خصوصی که مدت‌ها در بازار سکه حضور داشته‌اند مشورت بگیرند و دست از تصمیمات لحظه‌ای که در گذشته رخ می‌داد بردارند.»

روزان و قدس هم حداقل در صفحه اول رویکرد خبری به موضوع داشتند که کافی نیست. خبر دریافتی روز گذشته را همه دیده‌اند و نکته‌ای برای مخاطب ندارد.

کیهان هم در تیتری طولانی پرسید بازار سکه و ارز در کنترل دولت یا تروریست‌های اقتصادی است و در متن هم با اشاره به اخبار مرتبط به شناسایی و دستگیری برخی اخلال گران بازار ارز نوشت: «پس از شناسایی چه کاری قرار است انجام شود؟ اصلا دستگاه‌های مربوطه اعم از وزارت اطلاعات، سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و… در شرایط کنونی چه نظارتی بر روند بازار دارند؟ آیا متوجه هستند که به احتمال قریب به یقین افرادی از این دست که با سن کم و دارایی اندک این همه سرمایه خریداری می‌کنند، پوششی برای نفرات اصلی خریدار سکه بوده و پشت پرده این خریدهای کلان، تروریست‌های اقتصادی هستند؟ آیا تروریست‌های اقتصادی که در جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران وارد میدان شده و به منابع کشور آسیب می‌زنند نباید با برخوردی قاطع مواجه بشوند؟ آیا آنان باید آزادانه همچنان مشغول جولان‌دهی در بازارهای مختلف بوده و با سوء استفاده از کم‌کاری‌های دولت، روز به روز بر التهابات بازار افزوده و نگرانی‌های عامه مردم را افزایش دهند؟»

ایران هم از «هیجان کاذب بازار ارز» نوشت و وعده داد برنامه‌های دولت و بانک مرکزی برای کنترل وضعیت را تشریح کند. اگرچه در متن صرفا کلیات بیان شده است نه برنامه‌های جزئی و دقیق. در بخشی از متن هم محمد کشتی آرای عضو اتحادیه طلا و جواهر درباره نوسانات بازار طلا گفت: «از آنجا که خرید ارز برای مردم کار دشواری شده است، تمام کسانی که به‌دنبال تبدیل پول خود به کالا هستند به بازار سکه هجوم آورده‌اند. به گفته وی طلا در بازار ایران هیچ کمبودی ندارد و به اندازه کافی وجود دارد ولی ضرب سکه طلا تنها در اختیار بانک مرکزی است.وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون حباب قیمتی سکه به بیش از یک میلیون تومان رسیده است گفت: این حباب و قیمت این روزهای انواع سکه در بازار در طول تاریخ بی‌سابقه بوده است. عضو اتحادیه طلا و جواهر درپاسخ به این سؤال که آیا با وجود قیمت‌های بالا خرید و فروش در بازار انجام می‌شود افزود: به‌دلیل نوسان بالای قیمتی در بازار سکه میل به فروش بسیار کم شده است. روز گذشته نیز به‌دلیل رشد شدید قیمت‌ها معامله در این بازار متوقف شد. کشتی آرای ادامه داد: برهمین اساس قیمت انواع سکه از تابلوی واحدهای صنفی پاک و به صفر تغییر کرد.» جدا کردن صفحات ویژه روزنامه که چینش را از یکنواختی رها می‌کند، رویکرد خوبی است و در بلندمدت می‌تواند مخاطبان خاص داشته باشد. همشهری و سازندگی حداقل در صفحه اول رویکرد فعالانه‌ای نسبت به تحولات بازار ارز داشتند و در تیترها از دلایل این نوسانات نوشتند. چینش اطلاعات سازندگی قوی‌تر بود و در تیتر فونت بزرگ «۴ عامل پشت پرده دلار ۱۱۰۰۰ تومانی» نوشت. همشهری هم نقش «رد پای پول‌های مخرب» در سقف‌شکنی دلار را مؤثر دانست و وعده‌ی گزارشی در همین زمینه را داد. بسیار مهم است که روزنامه‌ها در چنین روزهایی تحلیلی به مخاطب ارائه دهند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here