زمان انتشار : ۷ مرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۵۴ | کد خبر : 472406 |

پاسخ «کیهان» به تحلیل‌ احتمال جنگ/ کدام دغدغه‌ها به تیترها آمد؟

شفقنا رسانه- اظهارات محسنی اژه‌ای درباره‌ی پرونده‌های مرتبط به ارز و سکه به تیتر روزنامه‌ها از جمله وطن امروز، صبح نو و شرق آمد که به جز پوشش این نشست خبری نکته‌ی تازه‌ای نداشتند. در بخشی از گزارش شرق آمده است: «محسنی‌اژه‌ای با اشاره به نامه‌نگاری‌های قوه قضائیه با بانک مرکزی و وزارت اطلاعات درباره سلطان سکه گفت: به‌عنوان مثال بانک مرکزی در پاسخ به ما گفت که در مقطعی ۱۵۹‌میلیون‌و ۸۰۰ هزار دلار و در یک فقره نیز ۵۰ میلیون یورو به این افراد ارز واگذار شده است. البته هنوز به برخی سؤالات ما نیز پاسخ داده نشده؛ زیرا به آنها گفته بودیم که پاسخ دهند این افراد ریال ارزهای دریافتی را چگونه به بانک مرکزی می‌دادند یا بانک مرکزی برای دریافت ریال‌ها چه تضمینی از این افراد گرفته بود و چگونه بر این افراد نظارت می‌شده است. توضیحاتی هم در رابطه با شیوه توزیع دادند؛ اما در مورد مکانیسم نظارت توضیحی ندادند. نکته دیگر اینکه این فرد باید زیر قیمت بازار ارز توزیع می‌کرده که این ابهام در نامه ارسالی به قوه قضائیه پاسخ داده نشده است. اژه‌ای در پاسخ به سؤالی درباره نقش حمایتی بانک مرکزی از سلطان سکه در زمان دولت قبل گفت: «بانک مرکزی گفته بود که این فرد با ما همکاری داشته و کتبا هم اعلام کرده بود و لذا او بعد از پنج روز آزاد شد. اخیرا سؤالات و ابهاماتی مطرح شد و این فرد مجددا دستگیر شد. در این پرونده باید دید آیا اتهامی متوجه مسئولان بانک مرکزی است یا خیر».»

قدس گزارشی درباره‌ی راهکارهای کارآمدسازی بانک مرکزی نوشت که فارغ از کیفیت محتوا، ایده و رویکرد آن بسیار مهم است.

خراسان هم در گزارشی آخرین وضعیت بازار کاغذ و تاثیر آن بر مطبوعات را مرور کرد و آن را در تیتر «تیغ کاغذ بر گلوی مطبوعات و صنعت نشر» خواند. در متن اما چندان نکته‌ی تازه‌ و اختصاصی نسبت به رسانه‌های دیگر ندارد. خوب است در ادامه‌ی کارهای رسانه‌های دیگر سرنخ‌های جدیدتر پیگیری شود.

بانک مرکزی با پرونده‌های دیگر به تیترهای اصلی آمد. آفتاب یزد با عکسی از رئیس‌جدید بانک مرکزی، در گفت‌وگو با یک کارشناس اقتصادی پرسید که آیا ناصر همتی می‌تواند مشکلات را حل و تغییر ایجاد کند یا خیر. رویکرد روزنامه فارغ از کیفیت متن، درست است و اگر چینش اطلاعات تیتر و عکس را بهتر انجام می‌داد می‌توانست در جذب مخاطب موفق‌تر باشد.

کیهان در تیتر اصلی‌اش از «جنگ اقتصادی» نوشت و در متن با اشاره‌ به برخی تحلیل‌ها درباره‌ی احتمال جنگ ایران و آمریکا توضیح داد:‌«این اظهارات و مواضع و فریب مردم با سایه جنگ خیالی در حالی است که مدتهاست جنگ اصلی در جای دیگری آغاز شده است و آن عرصه، عرصه جنگ اقتصادی است. عده‌ای به هر بهانه می‌خواهند کشور و مردم را از این جنگ اصلی غافل کنند. یک روز با برجام و بزک و بزرگنمایی آن، مردم و مسئولان را به خواب غفلت فراخواندند و روز دیگر با کنسرت و رفتن زنان به ورزشگاه و سپنتا و حصر و… امروز هم گفتن و نوشتن از سایه جنگ همین کارکرد و کاربرد را دارد. از دل‌فریب سایه جنگ دو چیز بیشتر بیرون نمی‌آید. اول غفلت از جنگ واقعی در میدان اقتصاد و دوم مهیا کردن بستر برای تحمیل برجامی دیگر با ادعای نجات کشور از سایه جنگی موهوم. متولیان تامین امنیت کشور به وظیفه خود آگاهند و با درایت و مقاومت مثال زدنی از پس این مسئولیت سنگین برآمده‌اند. نوبت مدیران کشور است که در سایه این امنیت کم‌نظیر در دنیا و بی‌نظیر در منطقه، به وظایف خود در سایر عرصه‌ها عمل کنند.»

صبح نو هم تیتر یک را به آنچه پرونده‌ی جنجالی اردوگاه شهید باهنر اختصاص دهد و در توضیح ماجرا نوشت این اردوگاه «یکی از مهم‌ترین املاک وزارت آموزش و پرورش است که سالانه پذیرایی از ۱۵ هزار دانش‌آموز را دارد که در قرارداد اجاره به شرط تملک مقرر شده. این موضوع که با نامه وزیر اسبق آموزش و پرورش به رییس جمهوری علنی شد، واکنش‌های زیادی را از سوی مسوولین وقت وزارتخانه مواجه شد. اگرچه وزارت آموزش و پرورش تأکید می‌کند که این ملک صرفاً در قید ضمانت است اما گمانه‌زنی‌ها خبر از واگذاری بخشی از این ملک در آینده نزدیک می‌دهد.»

دو تیتر از اخبار مرتبط به تهران به روزنامه‌های امروز آمد. یکی اظهارات شهردار تهران برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت و وعده تهران بدون گدا و دومی تصادف مرگباری که به کشته‌شدن پنج کارگر شهرداری منجر شد. جوان، شهروند، هفت صبح، ایران، همشهری، اطلاعات و بهار به این اخبار توجه کردند. جوان با حمایت از وعده‌ی یک ساله مبارزه با تکدی گری در شهر تهران برای اجرایی شدن این ایده پیشنهاد کرد: «شهرداری اراده کرده است تا متکدیان را جمع‌آوری و ساماندهی کند که نیازمند یک زبان و فهم مشترک میان دستگاه‌های متولی است. جمع‌آوری متکدیان و کودکان خیابانی اعم از پسران و دختران که دست به گدایی می‌زنند، باید از معابر و خیابان‌های ستاد‌های مبارزه همچون شهرداری و وزارت کشور آغاز شود. به عنوان نمونه جلوی ساختمان اصلی وزارت کشور، از چند سال پیش تاکنون هفت هشت دختربچه و پسربچه از قبل از سن بلوغ تا الان که چندسالی از بلوغشان می‌گذرد، بی‌هیچ مزاحمتی مشغول تکدی‌گری هستند.» همشهری هم گفتارهایی در کنار این نشست با تاکید بر وجه شفافیت در تیتر قرار داد در حالی که اطلاعات، ایران و بهار صرفا تیترهایی خبری از این سخنرانی منتشر کردند. اطلاع‌رسانی نشست‌ها مهم است اما برای روزنامه‌ها که با تاخیر به این اخبار می‌پردازند، بهتر است تولید محتواهای مرتبط در بسط و بررسی ایده‌های آن محور کار باشد.  

جوان،هفت صبح و شهروند در توصیف حادثه اتوبان بابایی هم عکس‌هایی از این سانحه منتشر کردند و با ترکیب‌های «ارابه مست»، «شب‌زنده‌داران پشت فرمان» و «صبح خونین» در تیترها توصیفی از حادثه و قربانیان ارائه دادند.

ایران گفت‌وگویی هم با آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات داشت که در بخشی از آن درباره‌ی ادعاهای مطرح شده در زمینه‌ پشتیبانی از پراکسی‌های تلگرام توسط مجموعه وزارت ارتباطات و با نام کاربری هاتگرام توضیح داد: «وزارت ارتباطات هیچ نوع امکاناتی به این دو شرکت نداده است.ما هیچ قراردادی با این شرکت برای در اختیار گذاشتن امکانات نداشته‌ایم. ممکن است یک شرکت مخابراتی از ما امکاناتی اجاره و به این شرکت‌ها اجاره داده باشد این به  آن معنی نیست که ما به آنها خدماتی می‌دهیم. نکته دیگر این بود که دوستان آدرس غلط در غلطی در این زمینه می‌دادند و می‌گفتند وزارت ارتباطات سرورهای CDN تلگرام که در ایران بوده و در طبقه نهم ساختمان شرکت زیرساخت(ساختمان امام) هم قرار داشته را در اختیار هاتگرام و تلگرام طلایی گذاشته است. گروهی همواره به‌دنبال این هستند که دولت را در این تقابل‌ها و تضادها قرار بدهند. در سه ماه گذشته هر روز یک کارشناس مجازی با خبرگزاری‌ها گفت‌و‌گو و اظهاراتی این چنینی مطرح می‌کردند که ما هم لزومی نداشت واکنشی نشان دهیم. چون در کشور اظهارات مختلفی مطرح می‌شود، اما وقتی از زبان یک مقام رسمی کشور چنین اظهار نظری مطرح می‌شود دیگر نمی‌توان سکوت کرد. این اظهار نظرها جدید نیست اگر به کمی قبل تر و به زمان انتخابات هم برگردیم همین گروه شایعه می‌کردند که وزارت ارتباطات ۸۰ میلیارد تومان سرور برای «ویسپی» گرفته است. بعد حالا همان گروه می‌آیند و می‌گویند وزارت ارتباطات به پیام رسان‌های بومی امکانات نمی‌دهد. در واقع این حرف‌ها را با هم در نظر بگیرید، شاهد تعارض و تناقض گویی بسیاری خواهید بود. این حرف‌ها، حرف‌های فنی و دلسوزانه نیست. حرف‌های سیاسی و برای تخریب دولت است. بعد از مطرح شدن چنین اظهاراتی بیانیه دادیم که سرورهای تلگرام را خود تلگرام خریداری کرده و با فیلتر شدن این شبکه و خاموش شدن cdn آن در کشور این تجهیزات جمع‌آوری و در اختیار هیچ‌کس قرار داده نشد چرا که این تجهیزات نزد ما امانت بود. بعد از بازدید از طبقه نهم زیرساخت همچنان گفته می‌شود که سرورهای این دو سرویس در کشور وجود دارد، اگر چنین است باید آدرس آن را از مدیران خود این سرویس‌دهندگان بپرسند، وزارت ارتباطات که متولی این شرکت‌ها نیست.»

علی خرم نماینده‌ی پیشین ایران در سازمان ملل در گفت‌وگو با بهار درباره‌ی سرنوشت شکایت ایران در دیوان بین‌المللی لاهه تحلیل کرد:«نکتــه جالب این
است که خوشبختانه تصمیمات و اقدامــات اخیر رئیــس جمهور ایالت متحده آمریکا باعث شده که این بــار جو منفــی علیه این کشور باشد و به همین دلیل ایران
شانس بیشتری برای پیروزی در این پرونده دارد. ضمن اینکه نبایــد فراموش کنیم که
حرف ما در خصوص برجــام کاملا حقوقی و صحیح اســت. مجموع اینها باعث شــده که قضات این دادگاه در شــرایطی نباشند که بتوانند حق ایــران را پایمال کنند. اتفاقا به نظر من قضات دادگاه لاهه در شــرایطی قرار دارند که خودشــان هم از دست دونالد ترامپ عاجز و ناراحت هســتند و می‌دانند که او نقض عهد کرده اســت و این می‌تواند بسیار به نفع ما باشد.»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here