زمان انتشار : ۶ مرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۳۰ | کد خبر : 472348 |

هشدار سلیمانی به ترامپ تیتر یک شد/ رمزگشایی «ابتکار» از «اصلاح‌طلبی بدون اصلاح‌طلب»

شفقنا رسانه- سخنرانی سرلشکر قاسم سلیمانی و پاسخ به اظهارات اخیر ترامپ به تیتر اصلی اغلب روزنامه‌ها از جمله وطن امروز، سیاست روز، شهروند، ستاره صبح، سازندگی، رسالت، قدس، خراسان، کیهان، جوان، جام جم، حمایت، فرهیختگان، اطلاعات و اعتماد آمد. عکس‌ها از زاویه‌ای معمولی و پشت تریبون انتخاب شدند به جز اعتماد که با تغییر در کادر عکس، کمی چینش تیتر و عکس را متفاوت کرد. تیترهای انتخابی هم نقل‌قول‌های کوتاهی از قاسم سلیمانی بود که در کنار عکسها قرار گرفت. جوان این‌ها را به اجزای تیتر برد و در تیتر اصلی سلیمانی را «اسطوره‌ انتقام» خواند. جام جم هم رویکرد مشابهی داشت و از «شُکوه سلیمانی» نوشت. در طرح‌ها هم سازندگی متناسب با ایده‌ و سیاستگذاری‌اش که این اظهارات را «عبور از دو قطبی اصلاح‌طلب-اصولگرا» دانسته، کار بهتری ارائه داد. در کنار این خبر، حمله‌های موشکی یمن به مواضع ائتلافی عربستان و اعلام توقف صادرات نفت عربستان از تنگه‌ی باب‌المندب هم از اخبار مهم منطقه بود که در تیترهای اصلی دیده شد. سهم تحلیل‌ها اما بسیار کم بود و اگر سرمقاله‌ها را نادیده بگیریم، کمتر روزنامه‌‌ای امروز تحلیلی از شرایط پیش‌رو ارائه داد که بتواند جدا از حمایت و رد نقل‌قول‌ها به مخاطب دید بدهد.

سیاست روز در بخشی از سرمقاله در حمایت از سخنرانی سردار قاسم سلیمانی نوشت: «تونل‌های موشکی ایران در جای جای کشور آماده است، تاکنون آمریکایی‌ها نتوانسته‌اند مکان این تونل‌ها را شناسایی کنند، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران از تونل‌های دریایی نیز خبر داده است. تونل‌هایی که در عمق خلیج‌فارس و دریای عمان قرار دارد. قرار است جزئیاتی از این تونل‌های موشکی نیز رسانه‌ای شود. این تونل‌ها قاتل ناوهای آمریکایی خواهند بود. توانمندی‌های فرامنطقه‌ای ایران نیز همچنان برای آمریکا ناشناخته است، ناشناخته باقی ماندن این قدرت و اقتدار سایه ترس و وحشت را بر سر آمریکایی‌ها مستدام نگه خواهد داشت. تنها کافی است ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا به این بخش از سخنان سردار ایرانی توجه ویژه کند که گفت؛ «از آنچه که فکر کنید به شما نزدیکتریم.» ما مرد جنگیم،‌ ما را از جنگ نترسانید، جنگ‌طلب نیستیم، اما اگر جنگی تحمیل شود، جنگی محدود و منطقه‌ای نخواهد بود.»

مدیرمسئول ستاره صبح در بخشی از سرمقاله تحلیل کرد: «…رأی‌دهندگان به روحانی در دو بازه زمانی ســال ۹۲( ۲۴ خرداد) و سال۹۶ (۲۹ اردیبهشت) به این دلیل به او رأی دادند که وی بتواند با دنیا تعامل کند. در واقع رأی‌دهندگان می‌خواستند و می‌خواهند که روحانی رئیس‌جمهور یا امیر صلح باشــد، نه امیر تنش! اگر این فرض درست اســت، روحانی با رعایت حق رأی‌دهندگان و این‌که ادعا می‌کند به شعار انتخاباتی‌اش پایبند است، نباید موضع‌گیری تند مثل تهدید به بســتن تنگه هرمز و موضع‌گیری‌هــای روزهای اخیر را تکــرار کند. آقای روحانی! آیا می‌دانید که هر نوع موضع‌گیری تند، جنگ لفظی و… روی قیمت کانالها در بازار اثر منفی می‌گذارد و هزینه سخنان تند شما را باید رأی‌دهندگان به شما بپردازنــد و به تبع روابط خارجی مردم فقیر و فقیرتر شــوند و عدهای واســطه، دلال و کلاهبردار از فضایتنش‌آلود کنونی استفاده کرده و با گران کردن کالاها و احتکار، دســت در جیب فرودستان کنند. اگر قصد بستن تنگه هرمز را دارید، به موقع و بدون سروصدا این کار را انجام دهید. لازم نیست تهدید کنید که تهدید بر نوسان قیمتها اثر بگذارد. البته وقتی تهدید عملی نشود، نتیجه عکس به بار می‌آورد. جنگ لفظی می‌تواند بــر بازارهای ایران تاثیر بگذارد و در عین حال اندکی هم قیمت نفت را بالا ببرد…»

مدیرمسئول اعتماد هم در بخشی از سرمقاله نوشت: «…شرایط فعلی به گونه‌ای است که همه ارکان حاکمیت به دنبال یک هدف مشترک بوده و وحدت دارند. باید همین‌طور باشد زیرا استراتژی امریکایی‌ها ایجاد شکاف بین ارکان حاکمیت و در مرحله بعد ایجاد شکاف میان حاکمیت و ملت است. می‌دانند که بهترین راه برای مقابله با ایران این روش است. همه قوا و نهادهای حکومتی باید به جهت تسریع ایجاد خدمات و آرامش برای مردم و ایستادگی در مقابل دشمن در کنار هم باشند. امریکایی‌های باید بدانند که اگر قرار باشد ملت ایران هزینه بدهد همه را وادار به هزینه دادن خواهند کرد. ما زیر بار حرف زور نمی‌رویم. اگر با ما برخورد نظامی کند با او برخورد نظامی می‌کنیم. اگر به دنبال از بین بردن ما باشد او را به طریق اولی از بین می‌بریم اما اگر مودبانه و متناسب با شأن و فرهنگ ملت ایران صحبت کند ما نیز همین طور با آنها صحبت می‌کنیم. ما ملتی نیستیم که بخواهیم جنگی را شروع کنیم و در طول ٢٠٠ سال گذشته نیز هیچ‌وقت شروع‌کننده جنگی نبوده‌ایم. همیشه به دنبال صلح، آرامش و مذاکره هستیم اما اگر کسی مدام با تهدید صحبت کند و به دنبال نابودی باشد باید با او با ادبیات قابل فهم خودش صحبت کرد…»

روزنامه کیهان در یکی از تیترهای فرعی به نقد دو روزنامه درباره‌ی تیتر روز چهارشنبه‌ خود به نقل از انصارالله یمن واکنش نشان داد و در بخشی از آن با طرح ادعاهایی درباره‌ی این روزنامه‌ها نوشت: «روزنامه ایران که نام دولت را یدک می‌کشد اما حلیم افراطیون غربزده را هم می‌زند، مدعی شده این تیتر، پیام روحانی را خنثی می‌کند. این روزنامه می‌افزاید: اینکه کیهان وظیفه خود می‌داند بلافاصله پیام متفاوتی از مواضع رئیس‌جمهور ایران به کشورهای منطقه مخابره کند، جای سوال و ابهام است! پیوستگی این روزنامه با نهادهای حاکمیتی مواضع آن را برای کشورهای منطقه مهم کرده و این ابهام را ایجاد کرده که کانال اعلام مواضع جمهوری اسلامی ایران کدام تریبون است. روزنامه زنجیره‌ای اعتماد هم تیتر کیهان را تحریک‌آمیز خواند. یادآور می‌شود این دو روزنامه، روز دوشنبه گذشته، یک روز پس از سخنان قاطع آقای روحانی علیه آمریکا، اسناد مشترکی از صادق زیباکلام (جایزه‌بگیر محافل غربی در ازای بدگوئی علیه جمهوری اسلامی) را منتشر کردند که ضمن آن، موضع روحانی درباره تهدید به بستن تنگه‌ها در منطقه در صورت ممانعت از  فروش نفت ایران را نکوهش شده بود! از این جهت تظاهر به نگرانی درباره تیتر کیهان و ادعای خنثی کردن سخنان روحانی، کمی تا قسمتی مضحک به‌نظر می‌رسد.»

اعتماد جوابیه آستان قدس به گزارش روز چهارشنبه درباره‌ی تلاش این نهاد برای ورود به عرصه بانکداری منتشر کرد(اینجا). در بخشی از این توضیحات آمد:‌« …روزنامه اعتماد همچنین با اشاره به سوابق منفی برخی بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری اینگونه نتیجه گرفته که بانک ‌قرض‌الحسنه آستان نیز به همان سرنوشت دچار خواهد شد. حال آنکه سوابق منفی برخی بانک‌ها و موسسات مالی ناشی از تخطی از ضوابط قانونی و قصور در نظارت بر آنهاست و این گونه تعمیم‌های ناروا ناشی از تصور نادرست نسبت به آستان است.آنچه آستان قدس رضوی دنبال می‌کند و درخواست مجوز آن را ارایه کرده، نه یک بانک سودمحور که یک «بانک قرض‌الحسنه» است. برخلاف تصور آن روزنامه، قرض‌الحسنه یک اسم رمز نیست بلکه یک سنت حسنه مورد تاکید قرآن کریم و اهل بیت (علیهم‌السلام) است که در قانون بانکداری بدون ربا مصوب سال ١٣۶٢ مورد تاکید ویژه قرار گرفته است و البته در شرایط کنونی کمتر بدان توجه می‌شود. اینکه سیستم کنونی بانکی ما منابع قرض‌الحسنه را آلوده به سودمحوری کرده است، یک نقطه ضعف اساسی است که انگیزه‌های معنوی را نیز از بین می‌برد و هدف آستان قدس، دقیقا نقطه مقابل این روند و رویکرد غلط است…»

سردبیر روزنامه اطلاعات هم در سرمقاله به فساد سیستماتیک در کشور پرداخت به معنی قوانین و زیرساخت‌هایی که زمینه‌ی رانت‌ و سودجویی را فراهم می‌کند. در بخشی از این تحلیل آمده است: «… شکل دیگری از فساد سیستماتیک، ناشی از فقدان شفافیت است. هر نظام اقتصادی که شفاف‌تر باشد کمتر در معرض فساد سیستماتیک قرار می‌گیرد. ماجرای حقوق‌های نجومی یکی از مصادیق عدم شفافیت بود. وقتی تصمیمات اقتصادی پشت شیشه‌های مات و بخارگرفته انجام می‌شود و فقط عده‌ای خاص از آنها مطلع می‌شوند، بذر فساد رشد می‌کند مثلاً وقتی قرار است واردات یک کالای خاص از تاریخی معین مشمول افزایش شدید تعرفه یا ممنوعیت شود و عدم شفافیت موجب پنهان ماندن این تصمیم می‌شوند، خود به خود کسانی هستند که با ارتباط با تصمیم‌گیران یا تصمیم‌سازان از آن مطلع می‌شوند و همین اطلاع زمینه رانت بزرگی را فراهم می‌کند. این فساد، ناشی از شفاف نبودن است و در قالب فساد سیستماتیک جای می‌گیرد. در یک کلام، همه زمینه‌های ظهور فساد سیستماتیک در قوانین، مقررات و ساز و کارهای حاکم بر نظام تصمیم‌گیری کلان وجود دارد. از بین بردن فساد سیستماتیک، مستلزم تغییر بنیادین در نظام‌های اقتصادی است. برخورد و مجازات مفسدان اقتصادی، هرچند لازم است، اما مادامی که تصمیم‌گیری‌های کلان، نظام اقتصادی را به بهشت مفسدان تبدیل کرده است، کارآمدی نخواهد داشت و لحظه به لحظه مفسدان جدید ظهور خواهند کرد…»

تاریخ بررسی پرونده‌ی شکایت ایران در دادگاه لاهه به روزنامه‌های جمهوری اسلامی و شرق آمد. اما تحلیل و اطلاعات مهمی در این زمینه ارائه نشد. شرق پاسخ‌های نصری به خبرآنلاین را بازتاب داد که در بخشی از این تحلیل آمده است: «نصری در پاسخ به این سؤال که اگر دیوان به نفع ایران رأی دهد، اما ترامپ آن را اجرائی نکند چه خواهد شد و آیا اساسا احکام دیوان ضمانت اجرائی دارند؟ گفت: در صورت امتناع دولت‌ها از اجرای احکام دیوان دادگستری بین‌المللی، مرجع اصلی برای «اجرائی‌کردن» حکم (یا Enforcement حکم) «شورای امنیت سازمان ملل» است؛ یعنی چنانچه شورای امنیت تشخیص دهد که عدم اجرای حکم تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی است، می‌تواند به‌عنوان نهاد مسئول این امر وارد کارزار شود و تمهیداتی علیه دولتِ هدف به اجرا بگذارد، اما در مورد آمریکا، مشکل اینجاست که آمریکا از جمله کشورهایی است که در شورای امنیت از «حق وتو» برخوردار است و می‌تواند مانع مداخله این نهاد شود. اما باید در نظر داشت که ارزش حکم دادگاه لاهه صرفا «حقوقی» نیست. حکم این دادگاه مشروعیت اخلاقی و سیاسی بی‌نظیری به کشورها می‌بخشد که به‌هیچ‌عنوان قابل اغماض نیست؛ به‌عنوان‌مثال، موفقیت ایران در دادگاه لاهه علیه بریتانیا پس از ماجرای «ملی‌شدن صنعت نفت» یک موفقیت اخلاقی، سیاسی و تاریخی محسوب می‌شود که هم در زمان خود تأثیر عمیقی بر روابط بین‌المللی داشت و هم تا امروز در افکار عمومی ایران و جهان زنده است. نصری افزود: علاوه‌براین، عدم تمکین به حکم دادگاه برای آمریکا بی‌هزینه نخواهد بود. عدم اعتنا به این حکم مستلزم این است که دولت ترامپ یک‌بار دیگر نهاد‌های اصلی سازمان ملل را بی‌اعتبار و بی‌آبرو کند و یک‌بار دیگر به‌عنوان یک کشور «یاغی» در صحنه بین‌المللی ظاهر شود. طبیعتا، این اتفاق موضع ایران را در مذاکره با سایر کشورها و حتی در مذاکره احتمالی با خود آمریکا بسیار قوی خواهد کرد…»

مدیرمسئول جمهوری اسلامی در بخشی از سرمقاله با تیتر «آقای رئیس‌جمهور، این یک دام است» نوشت: «هر چند عده‌ای تلاش می‌کنند برجام را کوچک و حتی بیهوده جلوه دهند ولی مردم ایران و عقلای جهان می‌دانند برجام دستاورد بسیار مهمی است که دولت شما توانست آن را برای ملت ایران به ارمغان بیاورد و کینه توزی ترامپ با برجام، روشن‌ترین دلیل براین واقعیت است. این روزها نیز رجزخوانی‌های هماهنگ ترامپ و پمپئو، دامی است که برای کشاندن شما به داخل آن پهن شده است و شما نباید به این دام بیافتید. اینکه وقتی به مصاف لفاظی‌های ترامپ می‌روید همان کسانی که برای تخریب برجام هر کاری از دستشان بر می‌آمد کردند حالا از شما تمجید می‌کنند، روشن‌ترین نشانه این است که شما نباید گرفتار این دام شوید. مردم ایران قدر خدمات نظام جمهوری اسلامی را می‌دانند و همانطور که در جنگ تحمیلی نشان دادند هر متجاوزی را پشیمان می‌کنند، امروز هم اگر آمریکای ترامپ حماقت کند همه در برابر او می‌ایستیم و پشیمانش می‌کنیم اما این هوشیاری را هم داریم که بهانه‌ای برای ماجراجوئی به دستش ندهیم.»

 

ابتکار مصاحبه‌ای با محمدرضا تاجیک به صفحه اول آورد و تیتر را از این بخش تحلیل او درباره‌ی وضعیت اصلاح‌طلبی انتخاب کرد:‌«من بارها گفته‌ام متاسفانه ما امروز با پدیده‌ای به نام اصلاح‌طلبی بدون اصلاح‌طلب مواجه هستیم. مثل دموکراسی بدون دموکرات، یا حزب بدون عضو. اصلاح‌طلبی مقدم‌تر از اینکه یک رفتار سیاسی و سامان سیاسی، یک مشی و منش سیاسی باشد، یک خط و منش فرهنگی است. معنا و مفهوم این است که آن کسی که پرچم اصلاح‌طلبی را بر دوش می‌کشد پیشتر باید به فرهنگ اصلاح‌طلبی مزین و مسلح شده باشد. فرهنگ اصلاح‌طلبی باید در او رسوب کرده باشد. فوکو اصطلاحی به کار می‌برد: اینکه یک گفتمان تبدیل به یک نوع پاراسیا شده باشد؛ آنچه می‌گوید بزید و آنچه می‌گوید در عمل و رفتار او نهادینه شده باشد. متاسفانه امروز بسیاری از کسانی که ادعای اصلاح‌طلبی دارند در دوران ماقبل اصلاح‌طلبی و مدنیت زندگی می‌کنند اما نظم زبانی و گفتمانی آنها به دوران مدنی مربوط است. این مساله تناقضی ایجاد کرده است: اصلاح‌طلبانی که از نقد حرف می‌زنند نقد را برنمی‌تابند و از گفت‌‏وگو حرف می‌زنند اما اهل گفت‌وگو نیستند، از نفی رانت‌گرایی در سطوح و زوایای مختلف حرف می‌زنند ولی از رانت‌گرایی پرهیز نمی‌کنند، که نقد قدرت و مناسبات حاشیه‌ای قدرت و سیاست دارند ولی وقتی خود در جایگاه قدرت قرار می‌گیرند همان می‌کنند که قبلا نفی می‌کردند. آن چیزی که در نظم نمادین برخی از اصلاح‌طلبان مطرح می‌شود و می‌تواند از سوپردموکراسی تا سوپر جامعه مدنی مطرح شود، با قرار گرفتن در فضای قدرت به حاشیه رانده می‌شود و این شخص می‌تواند مستبد یا رانت‌خواری قاهر باشد. باید به سمتی رفت که نخست فرهنگ اصلاح‌طلبی نشر داده شود و بعد آدم‏هایی ساخته شود که اصلاح‌طلب باشند و بعد عالم اصلاح‌طلبی ساخته شود. ما پیش از آدم اصلاح‌طلب عالم اصلاح‌طلبی ‌ساخته‌ایم بدون اینکه اصلاح‌طلبی فرهنگ و تجربه شود به قول شاعر «ذات نایافته از هستی‌بخش کی تواند که شود هستی‌بخش» و ما با این مشکل مواجه هستیم.»

ایران در تیتر «هر ۲ روز یک اتهام» این تحلیل را مطرح کرد: «این جمله بهزاد نبوی در بهمن سال ۹۶ که «خاتمی هر ۹ روز بحران داشت، روحانی هر ۹ ساعت» شاید گویای شرایط دولت اعتدال در برابر مخالفان باشد. در فضای سیاسی ایران از ابتدای سال ۹۷ تا پایان تیرماه، یعنی ۱۲۰ روز اول سال حدود ۶۰ دروغ، اتهام و ادعای خلاف واقع علیه دولت ساخته شده است. آیا برای افکار عمومی قابل تصور است در شرایطی که فشار بین‌المللی روز به روز بیشتر می‌شده، دولت مستقر مجبور بوده به ازای کمتر از هر ۲ روز و نیم به جدال با یک ادعای غیرواقعی برود؟ اما این اتفاق به سادگی رخ داده است؛ آن هم در رسانه‌های رسمی و توسط چهره‌هایی که غالباً خود دارای مسئولیت هستند.» فارغ از کیفیت متن، ارائه‌ی جدول برای طرح این ادعاها و بررسی‌ موردی سرنوشت آنها کار گرافیکی درستی است.  

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here