زمان انتشار : ۳ مرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۲۰ | کد خبر : 472270 |

رمزگشایی واردات غیرقانونی خودرو به تیترها آمد/ هشدار «اعتماد» به تبعات «بانکداری آستان»

شفقنا رسانه- حضور وزیر صنعت در برنامه‌ی تلویزیونی که در پی آن فهرست واردکنندگان متخلف خودرو منتشر شد و اظهارات محسنی اژه‌ای درباره‌ی دستگیری متخلفان بازار سکه و ارز از تیترهای امروز روزنامه‌ها بودند. وطن امروز عکسی از برنامه‌‌ی تلویزیون به صفحه اول آورد و از «رسوایی و عذرخواهی» نوشت، همدلی آن را «مچ‌گیری از ابتذال خودرویی» خواند که ترکیب «ابتذال خودرویی» کمی بی‌معنی به نظر می‌رسد. آفتاب یزد هم با مرور اولین افشاگری‌ها در سال گذشته از «پایان یک سال ابهام!» خبر داد در حالی که علی رغم انتشار لیست هنوز هم ابهاماتی وجود دارد و رسانه‌ها حتما باید بقیه‌ی سرنخ‌ها را پیگیری کنند و مسئولان مرتبط را پاسخگو کنند. جمهوری اسلامی هم هر دو خبر را ساده و خبری به تیترها آورد و نکته‌ی تازه‌ای به آنها اضافه نکرد.

نامه دیوان لاهه به وزیر امور خارجه امریکا و دستور توقف هر گونه اقدام جدید علیه ایران هم به تیترهای امروز همشهری، ایران و شرق آمد. هر سه تیترهای خوبی نوشتند و با توجه به اهمیت خبر به آن جایی را در صفحه اختصاص دادند. خوب است در روزهای آینده حتما مطالبی ویژه در این زمینه منتشر شود و جزئیاتی از این پیگیری‌ها و پیش‌بینی‌ها برای درک بهتر موضوع توسط مخاطب و تحلیل شرایط به او ارائه شود. تصویب کلیات سه لایحه‌ی مهم مجلس درباره‌ی حمایت از کودکان و نوجوانان، ممانعت از به کارگیری مجدد بازنشستگان و تعیین محدودیت برای بازداشت‌های موقت هم در همشهری، ایران و بهار دیده شد. همشهری در مجموع امروز عملکرد مثبت و قابل دفاعی درباره‌ی این لایحه و پرونده‌ی خوب درنگ برای اوقات فراغت بچه‌ها در تابستان داشت. این رویکرد اجتماعی متناسب با سیاستگذاری روزنامه‌ و کارکرد اجتماعی آن است و امیدواریم ادامه پیدا کند. ایران هم در صفحات داخلی مطالب نسبتا خوبی داشت که می‌توانستند حداقل در تیترهای فرعی بیایند مثل گزارش «رنج برنج» اما صفحه اول را با اخبار رسمی بست. اگرچه انتخاب عکس نمایندگان خوب و متفاوت بود، برای یک چینش خوب تیتر و عکس کافی نبود. خوب است روزنامه کمی در چینش صفحه اول بازنگری کند تا محتوای تولید شده را بتواند بهتر نشان بدهد. بهار هم با تیتر «یک مصوبه و دوصد استثنا» در متن تلاش کرد نظر کاربران شبکه‌های اجتماعی بویژه فعالان اجتماعی و سیاسی را بازتاب دهد. از این منظر که روزنامه به خبر رسمی بسنده نکرده، این کار خوب است ولی چنین گزارش‌هایی در کنار مطالب دیگر مفید است. به هر حال باید به این نکته توجه کرد که لزوما نظر کاربران فنی، دقیق و ناظر به جزئیات این لوایح نیست اگرچه آگاه شدن از ایده‌های کلی مورد نظر بخشی از افکار عمومی می‌تواند مفید باشد. نکته‌ی دیگر این تیترهای روزنامه برای تمام فصول نوشته می‌شوند و در هر زمانی می‌توان از آنها استفاده کرد در حالی که بهتر است نکته‌ای در تیتر به اصل خبر اشاره کند؛ مثلا تیتر «وعده دیدار نزدیک است». برای هر دیداری بین مسئولان می‌تواند استفاده شود. از این منظر جام جم تیتر خوبی انتخاب کرد: «۱۲۰۰ “مدیر بازنشسته” بازنشسته می‌شوند».

قدس وابسته به آستان قدس رضوی به مناسبت میلاد امام رضا (ع) پرونده‌ی ویژه‌ای تدارک دید اما این مجموعه مطالب را به حاشیه‌ی صفحه برد. عکس اصلی را به نمایی از حرم امام رضا(ع) و زائران اختصاص داد و مصرعی هم در کنار آن نوشت که صفحه اول را به یک پوستر شبیه کرد. در حالی که به سادگی می‌توانست با یک کار گرافیکی مجموعه مطالب پرونده را به شکل مطبوعاتی ارائه دهد.

اعتماد هم به آستان قدس پرداخت اما در ادامه‌ی مشکلاتی که موسسات مالی اعتباری برای اقتصاد کشور پیش آوردند؛ روزنامه بر درخواست مجوز این نهاد برای ورود به عرصه‌ی بانکداری تمرکز کرد و علاوه بر پیشنهاد راهکار برای تامین هدف مورد نظر این نهاد برای کار خیریه، آسیب‌های احتمالی را در گزارش بررسی کرد. حمید آذرمند، کارشناس اقتصادی به «اعتماد» گفت: «تجربه موسسات پولی و بانکی نشان داده است زمانی که موسسه‌ای با یک پشتوانه سیاسی و بدون اینکه ضوابط و مقررات را طی کرده باشد وارد عرصه بانکداری شود بعدها مساله‌ساز می‌شود و هزینه‌های چنین موسساتی به کل اقتصاد کشور تحمیل می‌شود. وی با بیان اینکه کشور چنین تجربه‌هایی را قبلا هم داشته است، اظهار کرد: قبلا هم بانک‌هایی فعالیت می‌کردند که وابسته به نهادها بودند و پشتوانه سیاسی داشتند. این موسسات بدون آنکه ضوابط را احراز کرده باشند وارد عرصه بانکداری شدند و این موضوع مساله‌ساز شد. مانند تجربه ادغام بانک‌های نظامی است. باید از تجربه‌های گذشته درس بگیریم تا دچار گرفتگی‌های گذشته نشویم. این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه بانک یک بنگاه است، توضیح داد: بانک ماموریت، حدود و وظایف تعریف شده و مشخصی دارد. کسی باید وارد این عرصه شود که بانکدار و بنگاهدار باشد، ساز و کار و قواعد این کسب و کار را بلد باشد و رعایت هم کند. آذرمند ادامه داد: ورود نهادها به سیستم بانکداری نه‌تنها مشکل سیستم بانکداری را برطرف نمی‌کند بلکه هم به مشکلات نظام بانکداری اضافه می‌کند و هم مشکلات اقتصاد کلان و رشد نقدینگی و اضافه برداشت بانک‌ها را بیشتر می‌کند.» چینش  عکس و تیتر روزنامه خوب است.

سید باقر پیش‌نمازی هم در رسالت به نامگذاری موسسات با نام‌های مقدس واکنش نشان داد و نه صرفا متولیان مجوزدهی را نقد کرد که حتی بازتاب رسانه‌ای این تخلفات را با این نام‌ها «دور از ادب تیترزنی» خواند. در بخشی از متن هم نوشت:‌‌ «آیا رفتار تأسفبار مؤسسه ای که زیر تابلوی این نام‌های مقدس مبادرت به معاملات ربوی می کند یا سپرده های مردم را در معرض تاراج غارتگران قرار می دهد، وهن اسماء  وذوات مقدسه محسوب نمی شود؟! و حوزه های علمیه و مراجع معظم تقلید دراین مورد تذکر وهشداری را ضروری نمی بینند؟!آیا مجلس شوری اسلامی قصد ندارد برای پیشگیری از این سوء استفاده های خطرناک وآسیب زا، وتهاجم خزنده به اعتقادات وباورهای دینی مردم، بکارگیری نام های مقدس برای بنگاه های اقتصادی را ممنوع یا حداقل مشروط کند؟!» روزنامه علاوه بر این ایده‌اش درباره‌ی دیپلماسی ایدئولوژیک را در دو مطلب اصلی روزنامه توضیح داد که فارغ از محتوا، آمدن روزنامه به خط تولید و ارائه نظر خاص روزنامه مهم است.

روزنامه جوان عکس یک را به بازتاب گفته‌های سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از تصویب کلیات طرح انتقال آب دریای عمان به سیستان و بلوچستان اختصاص داد. او گفته موضوع با حضور جانباز، معاون وزارت نیرو و کارشناسان مربوط مطرح شد و نمایندگان با کلیات آن موافقت کردند. براساس این طرح دولت می‌تواند با روش BOO سرمایه بخش خصوصی را به کار گیرد و آب دریای عمان را بعد از شیرین کردن به مرکز استان انتقال دهد. در نظر داریم متممی در این طرح قرار دهیم تا آب به استان کرمان و خراسان جنوبی نیز انتقال داده شود. همین جزئیات خبر می‌توانست در روزنامه دقیق‌تر بررسی شود؛ درباره‌ی این روش، موثر بودن یا نبودن آن، سابقه‌ی انتقال آب از دریا، اثرات محیطی آن و … . در روزهای آینده هم روزنامه می‌تواند پرونده‌ی ویژه‌ای در این زمینه داشته باشد. به هر حال مهمترین کار روزنامه پیش از شروع یک پروژه‌ی ملی است نه وقتی اثرات آن بر محیط ایجاد شد.

روزنامه کیهان تیتری درباره‌ی هشدار سخنگوی انصارالله درباره‌ی حمله به دبی، ابوظبی و ریاض انتخاب کرد که بسیار قطعی نوشته شده و به نظر می‌رسد از این بخش متن آمده است: «سخنگوی نیروهای مسلح یمن این را هم گفت که « ابوظبی و دبی از تیررس آتش نیروهای یمنی در امان نیستند.» وی بلافاصله به شرکت‌های خارجی درباره سرمایه‌گذاری در امارات و عربستان هشدار داد.» و در بخش دیگری تاکید کرد: «این تهدید سخنگوی نیروهای مسلح علیه امارات از آنجا مهم است که اخیراً برخی خبرگزاری‌ها مانند رویترز اعلام کردند سرمایه‌گذاران در حال خروج از شهر دبی هستند و این شهر در آستانه ورشکستگی قرار دارد و در حال تبدیل شدن به شهر ارواح است.»

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here