زمان انتشار : ۲۸ تیر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۱۹ | کد خبر : 472064 |

استقبال روزنامه‌ها از ترمیم کابینه/ احراز صلاحیت‌ها دغدغه‌ی کدام تیترها شد؟

شفقنا رسانه- تغییر کابینه به عنوان مهمترین محور نقد و ارزیابی هفته‌های اخیر روز گذشته با اظهارات محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور وارد فاز تازه‌ای شد. واعظی اعلام کرده این موضوع در حال بررسی است و گزینه‌ها به زودی معرفی می‌شوند. روزنامه‌های هر دو جناح از این خبر اعلام رضایت کردند اگرچه در محتوا بهتر بود به جای خبر صرف و بازتابی، پیش‌بینی‌ها و تغییرات پیشنهادی در کنار خبر اصلی دیده می‌شد. خراسان، جمهوری‌اسلامی، جوان، ایران، قانون، فرهیختگان و اطلاعات هم از جمله روزنامه‌هایی بودند که حمایتی یا خنثی تیترهایی درباره‌ی ترمیم کابینه نوشتند.  سیاست روز با عکسی از حاشیه‌ی جلسه‌ی هیئت دولت در متن این ایده را مطرح کرد که در برابر موج تغییر در کابینه مقاومت می‌شود و متناسب با همین نظر از «مقاومت اقتصادی» به جای «اقتصاد مقاومتی» نوشت. در بخشی از متن هم تاکید کرد: « به نظر می‌رسد که دولت باید براساس نیازی که خودش حس کرده و با توجه به اختلافات علنی شده کابینه زودتر از زمانی که مردم و نمایندگان و مسئولان بیش از این صدای گلایه‌هایشان بلند شود دست به کار شده و دست تغییرات درست را به کابینه برده و در کنار آن تفکرات مدیریتی خود را به داخل منعطف کند. لازم است که برعکس کابینه‌ای که مدام از میزان موفقیت مذاکرات در موفقیت خود سخن می‌گفت جای خود را به کابینه‌ای که براساس توان بالقوه داخل و تلاش برای بالفعل کردن این توان‌ها اعتقاد راسخ و عملی دارد بر سر کار آید و تلاش کند که از ظرفیت‌های موجود در کشور پلی برای حل مشکلات معیشتی و کاهش آسیب‌های اجتماعی بسازد پلی که می‌تواند باعث شود که دولت روحانی را مردم به عنوان ناجی خود قلمداد کنند.»

روزنامه ایران پیگیر دوره‌های برنامه‌نویسی به زبان مادری برای کودکان و نوجوانان شد. با توجه به تحولات پیش رو آشنایی با برنامه‌نویسی و کدنویسی برای همه‌ در مدرسه می‌تواند آگاهی جامعه را برای چگونگی مواجهه با پیشرفت‌های تکنولوژی افزایش دهد. در بخشی از متن رئیس هیأت مدیره مرکز شکوفایی استعداد کودک و نوجوان دانشگاه صنعتی‌ شریف توضیح داد: «امروزه کدنویسی مانند زبان دوم یکی از نیازهای ضروری کشورها است. حتی برنامه‌نویسی باید به‌عنوان درسی اجباری در مدارس ایران تبدیل شود و البته با وعده‌ای که وزیر ارتباطات داده‌‌اند دور از ذهن نیست که در آینده‌ای نه چندان دور با همکاری وزارت ارتباطات و دانشگاه شریف برنامه‌نویسی به زبان مادری در مدارس کشور تدریس شود. وی درباره اهداف و مزایای آموزش برنامه‌نویسی از دوران کودکی نیز گفت: فراگیری اصول برنامه‌‌نویسی می‌تواند تأثیرات شگرفی در آینده کودکان و نوجوانان بگذارد. با این کار استعدادها شناسایی می‌شود. کودکان یاد می‌‌گیرند به صورت تیمی با هم کار کنند. با آموزش از دوران کودکی آگاهی‌‌های عمومی نسبت به کارآفرینی و فرصت‌‌های نهفته در بستر دیجیتالی افزایش می‌یابد و می‌‌توان فرهنگ کارآفرینی را توسعه داد و کارآفرینان بالقوه را جذب و تربیت کرد.»

روزنامه فرهیختگان گزارشی میدانی درباره‌ی وضعیت همراهان بیماران بستری در بیمارستام امام خمینی دارد که البته اطلاعات خاصی به مخاطب نمی‌دهد. بسیاری از نقل قول‌ها و اظهارنظرهای گزارشگر به راحتی می‌توانستند حذف شوند؛ مثل تعجب از رفتار مناسب یکی از مسئولان در همراه‌سرا. در مواردی هم بیشتر به ابهامات ماجرا اضافه می‌کند مثل وقتی مطمئن نیست مصاحبه‌شونده‌اش همان مردی است که در یک ویدیو درباره‌ی مشکلات همراهان بیمار گلایه می‌کرده یا نه: «کمی به چهره مرد خیره شدم و احساس کردم در همان فیلمی که صبح دیدم صحبت ‌کرده، می‌گفت از اراک به اینجا آمده است. برای اینکه مطمئن شوم، به او گفتم: «از کدام شهر به تهران برای درمان همسرتان آمده‌اید؟» گفت: «من از کرمانشاه آمده‌ام، شما خبرنگار هستید؟» گفتم: «بله، خواستم ببینم چرا شما هم مثل بقیه از مددکاری معرفی‌نامه نمی‌گیرید و به همراه‌سرا نمی‌روید؟» گفت: «به ما معرفی‌نامه ندادند، اصلا معرفی‌نامه به هیچ‌کس نمی‌دهند، به فرض هم بدهند، ماشینم را چه‌کار کنم؟ کجا ببرم؟ اینجا دزد بازار است تا ببینند پلاک شهرستانی، در کسری از ثانیه حتی با وجود قفل‌فرمان و پدال ماشین را می‌دزدند و می‌برند.» نمی‌دانم همان فردی که در فیلم صحبت می‌کرد، بود یا فرد دیگری، شاید هم از معتادانی که به گفته مسئول همراه‌سرا به آنجا می‌آیند.»

گزارش دیروز شرق (اینجا) درباره‌ی جزئیات پرونده ثامن که واکنش‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشت، امروز در تیترها دیده شد. از جمله شهروند به بخش سلبریتی‌ها و تبادلات مالی مطرح شده در این گزارش پرداخت و نام غیر کامل آنها را به تیتر یک آورد و از انتظار مردم برای پاسخگویی نوشت. شرق هم پاسخ منوچهر متکی و «ح.ص» به این گزارش را در تیترهای فرعی بازتاب داد. در متن هم تاکید کرد: «با اینکه روزنامه «شرق» با درنظرگرفتن اخلاق حرفه‌‌ای از نام‌بردن آنهایی که در قرائت گزارش دادگاه از آنها نام برده شده بود، خودداری کرد؛ اما برخی از افراد حقیقی به ‌صورت مستقیم به آن واکنش نشان دادند. همچنین فردی که در گزارش با نام «ح. ص» از او یاد شده است، نیز در واکنشی به این گزارش، اظهارات خود را بیان کرد. منوچهر متکی، وزیر خارجه دولت محمود احمدی‌نژاد، در گفت‌وگویی تلفنی با مدیرمسئول روزنامه «شرق» با تکذیب مطالب چاپ‌شده در این گزارش و باز‌نشر غیرقانونی آن در فضای مجازی، در کانال شخصی خود نوشت: «در صورت اثبات وجود چنین ادعایی قوه قضائیه و نهادهای دولتی می‌توانند نسبت به مصادره آن اقدام کنند». همچنین در بخش دیگری از این جوابیه آمده: «به اطلاع می‌رساند به منظور تنویر افکار عمومی تا حصول نتیجه نهایی و مجازات اتهام‌زنندگان و اشاعه‌دهندگان اکاذیب، تمام مراحل قانونی و قضائی را پیگیری خواهد کرد». این‌همه در حالی است که در گزارش یاد‌شده نامی به‌ صورت کامل برده نشده است.»

احراز صلاحیت‌‌ها یکی از موضوعات بحث‌برانگیز در انتخابات است که امروز با گفت‌وگوهای اعتماد به مناسبت هفته‌ی شورای نگهبان و سرمقاله‌ی رسالت در واکنش به اظهارنظر علی مطهری به تیترها آمد. عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان و عضو حقوقدان در بخشی از مصاحبه‌اش با اعتماد به ادعای علی مطهری درباره‌ی میزان نفوذ آیت‌الله جنتی بر رای و نظر سایر اعضا واکنش نشان داد و گفت: «این یک ادعای بی‌اساس و بی‌پایه‌ای است که آیت‌الله جنتی نفوذ بیشتری دارند. این یک توهین به سایر اعضا است. معتقدم کار شورا بر اساس یک رای‌گیری کاملا دموکراتیک است و رییس شورا روی سایر اعضا نفوذی ندارد. جلسات شورای نگهبان همه ثبت و ضبط می‌شود و صوت و تصویر آن وجود دارد. چیزی نیست که من بخواهم بگویم درست یا غلط است.» همچنین در پاسخ به چرایی پخش نشدن این جلسات توضیح داد:‌«چون در بحث‌های انتخاباتی ممنوعیت‌های شرعی و قانونی هم وجود دارد شاید امکان‌پذیر نباشد.»

سید مسعود علوی هم در سرمقاله رسالت پرسید نظر مطهری درباره‌ی تایید صلاحیت خود در مجلس چیست و در بخشی از آن تحلیل کرد:‌«آقای مطهری می گوید؛ «عنصر تصمیم گیر در شورای نگهبان، آقای جنتی است و بقیه معمولاً به احترام ایشان اظهار نظر نمی کنند. دافعه آقای جنتی بیشتر از جاذبه ایشان است، به جای اینکه دل ها و قلب ها را نرم کند، سخت و دلگیر می کند.» این گونه اظهار نظر در مورد کارکرد و نقش شورای نگهبان هم تابعی از متغیر داوری مطهری در مورد هویت واقعی اوست که بین فرصت طلبی و چاپلوسی و حر و آزاده بودن در نوسان است. نسبت دادن این نظر که اعضای شورای نگهبان تابع نظر یک نفر، آن هم آقای جنتی هستند، نوعی جفاست. مجتهدان فقهای شورای نگهبان که از لحاظ سابقه و هویت، ریشه در شناخت امام و مقام معظم رهبری دارند و در حوزه های علمیه شناخته شده هستند، چطور می توانند در مأموریت های خطیر این نهاد مقدس، تابع یک نظر باشند؟ حقوقدان های شورای نگهبان که منتخب مجلس هستند نیز چگونه می توانند تابع نظر یک نفر باشند؟ آنها بر اساس تشخیص خود عمل می کنند و یکایک آنان در برابر خدا و مردم، مسئول هستند و قطعاً دین و دنیا و آخرت خود را برای خوشایند یا عدم خوشایند یک نفر در معرض حراج نمی گذارند. اگر حرف مطهری درست باشد، باید پذیرفت آن نظر حتماً صائب است که می پذیرند. بی مبالاتی در اظهار نظرهای مطهری که از فقد یک دیدگاه نظری و حقوقی و اخلاقی رنج می برد، صلاحیت اعضای شورای نگهبان را زیر سؤال نمی برد، بلکه صلاحیت کسی را زیر سؤال می برد که به فتوای خودش حر و آزاده نیست و چاپلوس و متملق است!»

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here