زمان انتشار : ۲۶ تیر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۳۸ | کد خبر : 471976 |

ماجراهای طبقه‌ نهم به روایت تیترها/گزارش «رسالت» از بازار مسکن

شفقنا رسانه- دیدار ترامپ و پوتین در فنلاند عکس یک بسیاری از روزنامه‌ها شد و تیترهای یک را از آن خود کرد. اگرچه اطلاعات زیادی از گفت‌وشنودهای این دیدار در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است اما برخی تحلیل‌ها و حاشیه‌ها در کنار خبر اصلی  به روزنامه‌ها آمد. قدس، همدلی و اعتماد از جمله روزنامه‌هایی بودند که اهدای توپ فوتبال جام جهانی به ترامپ را برای تیتر انتخاب کردند و با کلماتی مشابه نتیجه این مذاکرات را به «توپ در زمین ترامپ» تعبیر کردند که نتیجه‌ی جذابی نداشت. شرق و همشهری محرمانه بودن این نشست‌ها را در تیتر مهمتر دیدند و خراسان پرسید این دیدار برای تنش‌زدایی بود یا نمادین. سازندگی هم با عکسی معمولی از «بازگشت به جهان دو قطبی» نوشت.  همبستگی هم بسیار خوشبینانه به مجموع این اتفاقات نگاه کرد و از «تلاش رهبران برای پایان دوره سیاه» خبر داد.

شرق گفتارها و یادداشت‌هایی از چند تحلیلگر سیاسی و بین‌الملل درباره‌ی دیدار ترامپ و پوتین به صفحه‌های داخلی آورد. صباح زنگنه، کارشناس مسائل سیاسی در بخشی از یادداشت خود در این زمینه تحلیل کرد: «فشارهای ترامپ به پوتین برای خروج نیروهای ایرانی از سوریه عمدتا پژواک خواسته اسرائیل است. با توجه به پیشروی سریع نیروهای دولتی در جنوب سوریه و به‌ویژه استان درعا، بحث خروج نیروی ایرانی تا حدی در عمل منتفی شده است. برای همین در این دیدار خواسته‌های ترامپ از موضع ضعیف‌تری برخوردار خواهد بود، چراکه آمریکا چیزی در سوریه ندارد که در برابر خواست خود از روسیه بدهد و خواستار تغییر جدی در سوریه باشد. روسیه برای ایران به‌عنوان متحد منطقه‌ای اهمیت زیادی قائل است. در‌دست‌داشتن نبض فعالیت زمینی در این مذاکره خیلی مهم است و بدون آن عملا پیشروی‌های ارتش سوریه و موفقیت‌های روسیه محقق نمی‌شد؛ بنابراین ما در دوران واقعیت‌های عینی و ملموس هستیم و پوتین هم این واقعیت را درک می‌کند. در صورت خروج نیروهای ایرانی – فارغ از تعداد و تجهیزات- از سوریه برای روسیه و دولت بشار اسد مشکلات جدی به وجود می‌آید. هنوز موضوع تروریسم در سوریه پایان نیافته و هنوز تهدیدهای منطقه‌ای اسرائیل پابرجاست. آمریکا و اسرائیل هم به قوت و قدرت حکومت اسد اعتراف کرده‌اند و دیگر سخنی از کناررفتن اسد دیده نمی‌شود، بنابراین هیچ مابه‌ازایی آمریکا نمی‌تواند به روسیه دهد و چنین خواسته بزرگی را روسیه درخواست کند تا نیروی‌های ایرانی سوریه را ترک کنند. آمریکا به ‌واقع‌بینی زیادی نیاز دارد و باید با پیگیری مسیر دیپلماتیک و مسیر سیاسی در مذاکرات سوچی و آستانه اهداف خود را پی بگیرد. واشنگتن باید از متحدان منطقه‌ای خود در این راه کمک بگیرد. بی‌نتیجه‌بودن فعالیت منطقه‌ای آمریکا مشخص است و باید بداند که روسیه نمی‌تواند از مواضع آنها حمایت کند و در این موضع با آنها همراه باشد.»

کوروش احمدی دیپلمات سابق هم در بخشی از سرمقاله‌ی روزنامه اعتماد تحلیل کرد: «اگر چه محبوبیت پوتین بالا و در حدود ٨٠ درصد است، اما همزمان شاخص‌های مربوط به رفاه اقتصادی و اجتماعی رو به کاهش و نارضایتی مردم رو به افزایش است. در چنین شرایطی، پوتین بیش از هر زمان دیگر به افزایش تولید نفت و قیمت آن، کاهش یا لغو تحریم‌های غرب و افزایش سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی احتیاج دارد. بطوری که گفته می‌شود افت قیمت نفت به زیر ۶٠ دلار می‌تواند روسیه را با بحران مواجه کند. اظهارات دیروز وزیر انرژی روسیه مبنی بر آمادگی روسیه برای افزایش تولید نفت بیش از یک میلیون بشکه‌ای که در نشست اوپک مورد توافق قرار گرفت، در این رابطه قابل توجه است. در چنین شرایطی، پوتین سخت به تنش‌زدایی با غرب ضمن حفظ برخی مواضع به ویژه در اوکراین نیاز دارد. مثلا عدم تمدید پیمان کاهش سلاح‌های استراتژیک (نیو استارت) که در ٢٠٢١ خاتمه می‌یابد، برای مسکو ضروری است؛ چرا که در غیر این صورت دولت روسیه مجبور به صرف بودجه‌ای هنگفت برای ساخت نسل جدیدی از سلاح‌های هسته‌ای خواهد شد که یادآور مسابقه تسلیحاتی ویرانگر دوران شوروی خواهد بود. به علاوه، پوتین نیازمند نوعی تشنج‌زایی در سوریه نیز هست تا از آن طریق بتواند امریکا را به خروج از شرق فرات و از جمله دسترسی به منابع نفتی سوریه متقاعد کند. همزمان، وجود برخی وجوه مشترک بین ترامپ و پوتین ممکن است به تسهیل نیل به توافقاتی در ارتباط با موضوعات فوق‌الذکر کمک کند. هر دو این رهبران نظر کاملا منفی نسبت به برخی از رهبران اتحادیه اروپا، به ویژه آنگلا مرکل، دارند. ترامپ برای تضعیف اروپا و به ویژه آلمان با هدف پیروزی در جنگ تجاری که از نظر پایگاه رای داخلی او مهم است، اهمیت زیادی قائل است. از نظر پوتین، تضعیف اروپا و به ویژه مرکل که از حامیان سرسخت تحریم روسیه است، کمک خواهد کرد که در درازمدت اتحاد امنیتی غرب خدشه‌دار شود و در کوتاه‌مدت کاهش یا خاتمه تحریم‌ها علیه روسیه ممکن شود.»

همشهری گفتارهایی درباره‌ی اهمیت شفافیت افشاگری و فساد به صفحات داخلی آورد که به طور کلی خوب به نظر می‌رسد اما بهتر است رسانه‌ها کمی در رویکرد نسبت به این مسئله فراتر از اظهارنظرها بروند؛ پیگیر اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در سازمان‌ها و نهادهای مختلف شوند و نتایج را به مردم گزارش بدهند.

خراسان، فرهیختگان و ایران از جمله روزنامه‌هایی بودند که شفاف‌سازی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را درباره‌ی ادعای سرورهای نسخه‌های فارسی تلگرام در ساختمان‌های مرتبط به این وزارتخانه پوشش دادند. خراسان با مرور اظهارنظرهایی که رمینه‌ی بازدید خبری از طبقه نهم مرکز مخابراتی امام خمینی وزارت ارتباطات را فراهم کرد، نوشت: «این وزارتخانه بعدازظهر روز گذشته، امکان بازدید رسانه ها از این مرکز را فراهم کرد. در این بازدیدکه  آغ بیات ،مدیرکل کنترل و هماهنگی مدیریت شبکه شرکت ارتباطات زیرساخت نیز اصحاب رسانه‌  را همراهی می کرد، مشخص شد که سرور نسخه‌های فارسی تلگرام در این طبقه وجود ندارد، اما ابهاماتی همچنان باقی است که به آن پاسخ داده نشد. در این بازدید، امکان حضور رسانه ها تنها در طبقه نهم مرکز مخابراتی امام خمینی فراهم شد و مسئولان مربوط اعلام کردند که مجوز برای بازدید از دیگر طبقات این ساختمان ۱۲ طبقه، صادر نشده است. آغ بیات  در پاسخ به این که سرورهای تلگرام زمانی که در ایران بود کجا نگهداری می شد؟ گفت: من در این زمینه اطلاعی ندارم.در این بازدید برخی خبرنگاران از وجود شایعاتی درباره استقرار سرور تلگرام طلایی و هاتگرام در مرکز مخابراتی انقلاب وابسته به شرکت ارتباطات زیرساخت خبر دادند که در این زمینه نیز آغ بیات گفت: آدرس دقیق بدهید که با هم برویم ملاحظه کنیم. وزیر هم تاکید داشتند که اگر آدرس دقیق بدهید ما هم موضوع را شفاف می کنیم . سروری که مدنظر است وجود خارجی و تاییدیه رسمی از نظر زیرساخت ندارد. » فرهیختگان همین ابهامات و ادعاها را به سوتیتر در صفحه اصلی آورد. ایران هم صرفا خبری کوتاه از نبودن سرورها در این طبقه منتشر کرد و وعده داد فردا در صفحه فناوری گزارشی از جزئیات این بازدید ارائه کند.
جمهوری اسلامی گزارشی درباره‌ی حل مشکلات بیمه در راستای بهبود شرایط کسب و کار منتشر کرد که فارغ از کیفیت متن تلاش روزنامه در روزهای اخیر برای کار تولیدی با نگاه خاص روزنامه مهم است. در بخشی از متن آمده است:‌«سید تقی نوربخش رئیس سازمان تامین‌اجتماعی هم در پاسخ به این سوال خبرنگار ما که آیا برای بهبود فضای کسب و کا می‌توان سهم پرداختی کارفرمایان را کاهش داد؟ می‌گوید: ابتدا باید بدانیم چند درصد هزینه تولید سهم تامین اجتماعی است؟ البته در بخش‌های تولیدی مختلف این سهم متفاوت است؛برخی از تولیدات سهم کمتری از کارگر دارند و برخی بیشتر.اما براساس محاسبه ما میانگین ۶ تا ۷ درصد است. اگرچه برخی کارشناسان بیمه‌ای این هزینه‌ها را فقط ۲ درصد می‌دانند؛ اما من از تجربه ۲۹ ساله خود هم استفاده می‌کنم و می‌گویم که ۶ یا ۷ درصد در اوج ارزیابی هاهزینه تولید سهم تامین اجتماعی است که اصلاً رقمی تاثیرگذار در هزینه تولید کارفرمایان نیست. وی ادامه می‌دهد: نکته دوم این است که در کشور ما برخی بیمه را به عنوان یک سد تلقی می‌کنند، مثل مالیات و عوارض؛ درحالی که این گونه نیست. بیمه پرداخت هزینه انفرادی یک فرد است. کم شدن آن سبب کاهش خدمات می‌شود درحالی که ممکن است در ایران افرادی کمتر هم مالیات بپردازند، اما درآمد بیشتری هم از جامعه ببرند و از خدمات عمومی هم بیشتر از بقیه استفاده ببرند. در بیمه کاملا متفاوت است در نتیجه اگر یک رقمی کارگر یا کارفرما پرداخت کند، همان میزان هم خدمات عمومی دریافت می‌کنند و هرگونه تغییر در پرداختی‌ها سبب بروز مشکل در دریافت‌ها خواهد شد. »
رسالت هم گزارشی درباره‌ی مسکن نوشت و تلاش کرد در گفت‌وگو با مسئولان و کارشناسان در این زمینه اطلاعاتی فراهم کند. این روزنامه هم در روزهای اخیر تغییرات مثبتی از نظر تلاش برای کار تولیدی داشته که فارغ از کیفیت متن مهم است. در بخشی از گزارش آمده: «کارشناس فعال بازار مسکن عنوان کرد: افزایش قیمتی که در طول ۴ ماه گذشته شاهد آن بودیم، افزایشی غیر عادی  و غیر منتظره ای بود و برداشت من این است که این شتاب افزایشی قیمت ها و نه خود قیمت ها کاهش پیدا خواهد کرد و انتظار می رود بازار به تدریج به یک تعادل برسد. وی با بیان اینکه وضعیت موجود در بازار مسکن وضعیت مطلوبی نیست، افزود: سیاستگذار می تواند تدابیری را اتخاذ کند تا در وضعیت کنونی بازار جلوی معاملات سوداگرانه گرفته شود  چون بخش مهمی از افزایش قیمت ناشی از هجوم نقدینگی است که پیش از این در بانکها و بخش های دیگر بوده است.
سلطان محمدی گفت: مردم به دلیل تورم انتظاری که دارند و تصور می کنند خارج از کنترل خواهد شود ترجیح می دهند برای حفظ سرمایه  و دارایی خود در برابر تورم به سمت بازار مسکن بیایند و سیاستگذار می تواند روشی را اتخاذ کند تا این هجوم کاهش پیدا کند؛ به نظر من وضع مالیات در معاملات سوداگرانه می تواند یک گام موثر در کنترل وضعیت موجود باشد.»

 

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here