زمان انتشار : ۲۵ تیر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۵۹ | کد خبر : 471940 |

«جمهوری اسلامی» خواستار توقف «ارز مسافرتی»/تحلیل تیترهای امروز را بخوانید

شفقنا رسانه- توصیه‌های رهبری انقلاب اسلامی به دولت برای حل مشکلات کشور به تیتر و عکس اصلی روزنامه‌ها آمد و بخش‌هایی از این سخنان درباره‌ی «برخورد با متخلفان در هر سطحی»، «آرامش مردم» و «سرنوشت برجام» در تیترهای وطن امروز، صبح نو، سیاست روز، کیهان، جمهوری اسلامی، جوان، ایران و همشهری دیده شد. چینش عکس و تیتر صبح نو بهتر از سایرین بود.

صبح نو تیتری به نقل از عباس سلیمی نمین به گزارش‌های منتشر شده درباره‌ی عباس امیرانتظام بعد از درگذشت او (اینجا) واکنش نشان داد:‌«تطهیر امیرانتظام تحریف تاریخ است». در متن هم سلیمی نمین در بخشی از صحبت‌هایش ادعا کرد: «آقای بازرگان یک اخلاق و خلقیاتی داشته است که براساس آن کارهایی می‌کرد، ضمن اینکه نمی‌توانست از کارهای امیر‌انتظام دفاع کند؛ به‌دلیل لوتی‌گری‌هایش تلاش وافری انجام داد. او حتی بعضی از تخلفات امیرانتظام را بر گردن گرفت که جرم از او کم شود که این خصوصیات اخلاقی بازرگان بود که تلاش برای کمک به‌افرادی داشت که با او کار می‌کردند. امیرانتظام چندماه مانده به پیروزی انقلاب اسلامی باز سرراه بازرگان قرار گرفت و این نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها با یک هدف خاص به امیر‌انتظام مأموریت می‌دهند تا انقلاب را منحرف کند، به همین دلیل هم او خلاف واقع می‌گوید که من ارتباطم را با نهضت آزادی از سال تأسیس تا پیروزی انقلاب حفظ کردم. براساس چیزی که خود آقای امیر‌انتظام می‌گوید، ایشان راجع‌به روابط اقتصادی امیر‌انتظام مشکل دارد و مشروط می‌پذیرد به نهضت. امروز چیزی که ارائه می‌شود این است که همه طرفدار امیرانتظام بودند، این در حالی است که هیچ‌کس حاضر به پذیرش وکالتش نبود و خیلی‌هایی که از ناصر میناچی دفاع کردند از امیر‌انتظام دفاع نکردند. او در کتاب خاطراتش نوشته است که «بارها دکتر ابراهیم یزدی به من گفت که اگر او نخست‌وزیر بود، هرگز مرا برای همکاری در هیأت‌دولت موقت دعوت به‌کار نمی‌کرد.» یا این‌که بعد از دستگیری آقای انتظام، اعضای مؤثر نهضت آزادی از وی دفاع نمی‌کنند.»

جمهوری اسلامی هم گزارش کوتاهی درباره‌ی ارز مسافرتی منتشر کرد و از دولت خواست تخصیص ارز به مسافران خارجی را قطع کند. در بخشی از متن هم نوشت: «اصغر سمیعی، رئیس اسبق کانون صرافان نیز در این باره می‌گوید: دادن ارز مسافرتی، یعنی دادن جایزه به کسانی که مسافرت به خارج از کشور را به مسافرت داخلی ترجیح دهند. وی با بیان این که درحال حاضر به هر مسافر که عازم خارج از کشور باشد، تقریبا یک و نیم میلیون تومان رانت تعلق می‌گیرد، گفت: درحالی که مسافرت به مشهد، کیش، اصفهان یا سایر نقاط کشور که باعث رونق گردشگری در داخل کشور و ایجاد شغل برای مردم کشور می‌شود، نه‌تنها جایزه ندارد، بلکه گاها با موانع و مشکلاتی هم همراه است.رئیس اسبق کانون صرافان افزود: ۶ ماه پیش قطع کردن ارز مسافرتی را اقدامی مبارک و لازم مبارک دانستم ولی با تاسف، اقدام اخیر یعنی دوباره برقرار کردن آن را صحیح و منطقی نمی‌دانم. به نظرمی‌رسد با بررسی محاسبات انجام شده و رانت آشکاری که ادامه توزیع ارز مسافرتی دارد، دولت باید هرچه زودتر این روال را متوقف کند و تنها در شرایط خاص و برای بیمارانی که درمان آن‌ها در داخل کشور مقدور نیست و نیاز به پیگیری درمان در خارج از کشور دارند، ارز دولتی اختصاص پیدا کند.»

ایران هم امروز مجموعه مطالب خوبی تدارک دیده و در یکی از تیترهای اصلی نتیجه‌ی نظرخواهی‌اش از فعالان سیاسی و مصاحبه‌‌ با حسن نمکدوست، مدرس روزنامه‌نگاری درباره‌ی دسترسی به اطلاعات و شفافیت بیشتر به بهانه‌ی دستور اخیر رئیس‌جمهور به صفحه اول آورد: «شفافیت در همه‌ی نهادها نهادینه شود». نمکدوست در بخشی از گفت‌وگو با روزنامه درباره‌ی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات توضیح داد: «نگاه خوشبینانه این است که حداقل استانداردهای قانون دسترسی به اطلاعات در آن پیش‌بینی شده است. البته من از آن دسته نیستم که اساساً این قانون را زیر سؤال می‌برند و معتقدم که همه بخصوص روزنامه‌نگارها، حقوقدان‌ها و دانشگاهیان باید به قانون آزادی اطلاعات کمک کنند تا این قانون اصلاح شود و روایت‌های قوی‌تر و بهتری از آن ارائه شود.به اعتقاد من، این قانون امکان بهره‌گیری را به شکلی حداقلی در زمینه‌هایی چون محیط‌زیست و سلامت عمومی می‌دهد. طبق این قانون نمی‌توان مردم را از دسترسی به اطلاعات مربوط به محیط‌زیست و سلامت عمومی محروم کرد. البته در زمینه‌های دیگر هم نکته‌های مثبتی دارد. ولی آنچه اهمیت دارد، این است که ما تلاش کنیم، نخست حداکثر بهره را از قانون کنونی ببریم و دوم اینکه این قانون را در روایت‌های دوم و سومش ارتقا بخشیم.»

همشهری هم دو گزارش خوب را به صفحه اول آورد. یکی درباره‌ی افزایش مهاجرت به بخش شمال کشور که به نظر می‌رسد بخشی از آن در نتیجه‌ی بحران کم‌آبی در بخش جنوبی و مرکزی ایران است. متن هم از نظر کیفیت اطلاعات و هم از منظر رویکرد خوب است. علاوه بر این گزارشی درباره‌ی مشکلات ثبت‌نام در مدارس بویژه مدارس دولتی دارد با تیتر :«اسیران مدرسه خوب». دو وجه ماجرا هم مدیران مدرسه و هم والدین در متن دیده شده است که باعث شده متن دید همه‌جانبه‌تری داشته باشد.

شرق، شهروند، سازندگی، خراسان، همدلی، اعتماد، ایتکار و آفتاب یزد از جمله روزنامه‌هایی بودند که عکس یک را به پیروز فینال جام جهانی یعنی فرانسه اختصاص دادند. عکس‌های انتخاب شده همگی به واسطه‌ی شور و تحرک چهره‌ها خوب است اگرچه اعتماد با انتخاب عکس متفاوت‌تر از ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه  و تیتر ساده‌تر بهتر از دیگران ظاهر شد. تیترهای شرق، شهروند و سازندگی نگاهی تاریخی داشتند که تلاش خوبی برای کار متفاوت بود اما نتیجه‌ مثل سایرین چندان جذاب نشد.

خراسان در تیترهای فرعی به فرزندپروری و دلایل ناموفق بودن سیاست‌های افزایش جمعیتی اخیر در کشور پرداخت و مصاحبه‌ کوتاهی با شهلا کاظمی‌پور، استاد جمعیت‌شناسی و مشاور و کارشناس شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه داشت. کاظمی‌پور توضیح داد: «راستش من معتقدم نه فقط این بحث، بلکه خیلی از مسائل دیگر هم در کشورمان جدی گرفته نمی‌شود. حالا این بندهایی که پیاده شده شاید در طول سالیان جواب دهد اما مسائل مختلفی در افزایش موالید دخیل است و معلوم نیست حتی با اجرایی شدن همان بندهایی که بار مادی داشته، جواب می‌گرفتیم یا خیر؟ من خودم به عنوان جمعیت‌شناس اعتقاد دارم اگر ابلاغیه رهبری اجرا شود از هر چیزی بهتر است. آن ۱۴ ماده ابلاغیه رهبری اگر اجرا شود خیلی جامع است و همه بندها را در نظر می‌گیرد. بحث افزایش باروری هم در همان ماده اول قید شده ولی همه جا تاکید شده بر کیفیت جمعیت؛ یعنی اگر ما فقط به افزایش تولید و باوروی توجه کنیم و ابعاد دیگر را در نظر نگیریم مثل افزایش مرگ‌ومیر، افزایش مهاجرت و… قطعا اثربخشی بسیار ضعیف خواهد بود. مهم‌ترین مانع این است که اعتقاد همگانی مبنی بر این که ما با مشکل سالخوردگی جمعیت روبه‌روییم و باید افزایش باروری را پیگیری کنیم، در بین مسئولان وجود ندارد.»

آفتاب یزد با پدر داماد رئیس‌جمهور گفت‌وگویی داشته و جزئیاتی از آن را به صفحه اول آورد. تیتر خوبی برای آن انتخاب نشد و حداقل در این صفحه مشخص نیست هدف و اهمیت مصاحبه چه بوده است. اگر هدف هم جذابیت حرف‌های نزدیکان رئیس‌جمهور است درباره‌ی آنچه از زندگی او به صورت عمومی مشخص نیست؛ افراد دیگری مثل همسر یا فرزندان او احتمالا صحبت‌های جذاب‌تری دارند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here