زمان انتشار : ۲۴ تیر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۰۸ | کد خبر : 471926 |

نوروزی:پخش اعترافات دختر نوجوان نشانه سقوط تفکر رسانه‌ای تلویزیون است

شفقنا رسانه-پس از پخش مستند «بی راهه»  و اعترافات دختر نوجوان انتقادهای زیادی در فضای مجازی نسبت به این برنامه صورت گرفت.تا اینکه مدیر کل روابط عمومی صداوسیما درباره علت پخش این مستند به درخواست دستگاه قضایی و خانواده ها اشاره کرد.اما این موضوع هم با واکنش های زیادی روبرو شد.چرا که مدیر روابط عمومی سازمان، تهیه چنین برنامه هایی راوظیفه ذاتی رسانه ملی دانست.اما آیا وظیفه یک رسانه تهیه چنین برنامه هایی است؟آیا یک مقام قضایی می تواند دستور تهیه چنین برنامه هایی را صادر کند؟

گردش درست و سالم اطلاعات ؛مهم ترین وظیفه صداو سیما

کامبیز نوروزی کارشناس حقوق و رسانه درباره مهم ترین وظیفه صدا و سیما به شفقنا رسانه توضیح می دهد: مهم ترین و فراگیرترین وظیفه صداوسیما گردش درست و سالم اطلاعات است.در چارچوب این وظیفه صدا وسیما مکلف است که قوانین عمومی و اخلاق حرفه ای را رعایت کند.هیچ رسانه ای مجاز نیست  به هر بهانه ای از حدود اخلاق حرفه ای و قوانین جاری کشور تخطی کند .با توجه به اینکه مالکیت صدا و سیما عمومی است یعنی مطابق با قانون اساسی، سازمان متعلق به کل ملت است این سازمان موظف و مکلف است در تمامی برنامه هایش سلیقه های مختلف قانونی کل جریان های فرهنگی و سیاسی و اجتماعی کشور را بازتاب دهد متاسفانه سال های زیادی است ما می بینیم که صدا و سیما چنین وظیفه ای را انجام نمی دهد.

رعایت حریم خصوصی افراد ؛یک اصل مهم

او در واکنش به پاسخ روابط عمومی صدا وسیما در پخش مستند «بی راهه» می گوید:پاسخی که مدیر روابط عمومی داده است اصلا پاسخی به انبوه انتقادهای گروه ها و شخصیت ها و افراد نبوده است. ایشان بیشتر مغالطه کرده اند.این مدیر  گفته است  که مردم خواسته اند تا صدا وسیما درباره آسیب های فضای مجازی و مسائل اخلاقی اطلاع رسانی کنند خب این خیلی خوب است به فرض که این صحبت ایشان واقعیت داشته باشد .آیا مردم گفته اند در یک برنامه تلویزیونی آبرو و حیثیت افراد از بین برود؟مردم که نگفته اند برنامه ای بسازید که در آن حریم خصوصی افراد نقض بشودیا اخلاق عمومی جریحه دار شود.

این حقوق دان ادامه می دهد:مردم  نگفته اند برنامه ای بسازید که در آن برنامه، مسائل خلاف قانون مطرح شود.فرض بگیریم ایشان صحیح گفته اند اما این صحبت ها  اصلا به این معنا نیست که تلویزیون در یک برنامه ۳۰ دقیقه ای تمام مرزهای اخلاقی و قانونی را درهم نوردد.به نظرم پاسخی که ایشان دادند اصلا رافع مسئولیت تلویزیون نیست.

نوروزی با توضیح درباره بخش دیگر از صحبت های  این مدیر روابط عمومی بیان می کند:مدیر روابط عمومی سازمان به درخواست مقامات قضایی هم برای پخش این برنامه اشاره کرده است. در اینجا هم گفته های این مدیر ناقص و نادرست است.ایشان مشخص نکردند آیا مقامات قضایی دستور قضایی به تلویزیون دادند که این برنامه را پخش کند؟ یا فقط در یک هماهنگی اداری از تلویزیون تقاضا داشته اند که تلویزیون چنین برنامه ای پخش کند؟ کما اینکه از سوی مسئولان قضایی هم اعلام شد که اصلاً چنین دستور یا تقاضایی به صدا و سیما نداده اند که این برنامه پخش شود.در واقع صدا و سیما خواسته است دیگران را در خطای خود شریک کند.

مقام قضایی اختیار صدور دستور برای چنین برنامه ای ندارد

او ادامه می دهد: دستور قضایی در چارچوب پرونده ای معین و برای اهدافی معینی باید صادر شود . مقام قضایی اختیار صدور دستور برای چنین برنامه ای ندارد. علاوه بر این،فرض بگیریم یک زمانی مقام های قضایی در باره آسیب شناسی فضای مجازی از تلویزیون ضمن یک هماهنگی اداری بخواهند برنامه ای تهیه کنند .امادر این موارد هم تلویزیون موظف است تمامی معیارها و موازین اخلاقی و قوانین و مقررات را در ساخت و پخش برنامه کاملاً رعایت کند.

او با اشاره به  نقد های دیگر برای پخش این مستند از تلویزیون می گوید: فرض کنیم تلویزیون  خواسته با پخش این برنامه با رفتارهای نابهنجاری که در این برنامه نمایش داده شده مقابله کند و مردم را نسبت به آنچه ادعا می کند که آسیب فضای مجازی است، آگاه کند .اما آنقدر خطا در کار خود داشته که نتیجه عکس داده است . یعنی بیشتر به ترویج موضوع منجرشده است . در سیاست جنایی هدف دستگاه های مبارزه با بزه این است که مردم نسبت به رفتارهای بزهکارانه انزجار بیابند . مرتکب هم تنبیه شود . این برنامه از نظر رسانه ای به قدری ناشیانه و عقب مانده است که اساسا خودش موجب ترویج رفتارهایی است که این برنامه علیه اش ساخته شده است .بعد از نمایش برنامه خیلی ها به شبکه اجتماعی مراجعه کردند و کلیپ های این خانم را دیدند.از انواع واکنش ها نیز می توان برداشت کرد که مردم باکسانی که در این برنامه مورد ایرادبودند ، بیشتر احساس همدلی داشتند .

نوروزی انتقاد می کند: در واقع این برنامه از ساده ترین اصول برنامه سازی هم نتوانسته تبعیت کند.

مغایرت داشتن با ساده ترین اصول رسانه ای و جرم شناسی

او برای اثبات این ادعای خود یک قرینه می آورد ومی گوید:  شاید تلویزیون  برای اولین دفعات است که به انتقادها پاسخ می دهد. این پاسخ نشان دهنده این است که انتقادها بسیار زیاد بوده و شخصیت های مختلف که خیلی از آنها از همفکران تلویزیون هستند هم  از این برنامه انتقاد کردند .

این حقوقدان با توضیح درباره ویژگی هایی  چنین برنامه هایی برای پخش در رسانه عمومی ،می گوید: چند اصل حقوقی و رسانه ای باید در پخش  چنین برنامه هایی رعایت شود یکی  رعایت حریم خصوصی افراد است  دوم اینکه زبان و بیانی که برای ارائه این مفاهیم انتخاب می شود بایدنزد عموم مخاطبان مقبولیت داشته باشد که این  کار بسیار دشواری است .یعنی  وقتی مخاطب این برنامه را می بیند باور کند که این سوژه  ،سوژه آسیب زایی است. در حال حاضر فاصله زیادی  بین فرهنگ رسمی و غیر رسمی وجود دارد واقعیت این است که بخش زیادی از ارزش های مورد قبول در نزد سازمانی مانند صداوسیما در عامه مردم مقبولیت ندارد که این خود بحث مفصلی است که باید صدا و سیما به آن توجه کند.

بازسازی تلویزیون یک ضرورت ملی است

نوروزی با انتقاد از نوع برخورد تلویزیون با چنین سوژه هایی بیان می کند: این برنامه شاید بتوان گفت حکایت از سقوط تفکر رسانه ای در تلویزیون دارد.وقتی  یک نوجوان ۱۷ ساله را جلوی دوربین می آورند و در یک نورپردازی سایه روشن چهره ای مبهمی از این خانم را نشان می دهند و کسی هم که پشت اش به دوربین است و روبروی او نشسته و پیش از اینکه او را مصاحبه گر تلقی کنیم شبیه به بازجو ها است.این سوال پیش می آید که این دختر به چه گناه و  جرمی در برابر تلویزیون نشسته است.  این دختر مرتکب سرقت مسلحانه، قتل، مرتکب قاچاق چند تن مواد مخدر و محاربه نشده است.

او ادامه می دهد: خشونتی که ما در این تصاویر می بینیم حیرت انگیز است.اما باید دقت کنیم که این برنامه ،یکی از موارد ایرادهای کاری تلویزیون است .که تلویزیون باید به فکر یک خانه تکانی اساسی باشد.این سازمان در  حال حاضر بودجه اش از جیب مردم تامین می شود بنابراین موظف است براساس خواست عموم مردم حرکت کند  واز  انحصار یک تفکر خاص که نتیجه اش را شاهد هستیم، بیرون بیاید.این رسانه متاسفانه مخاطب اش به شکل خطرناکی کاهش پیدا کرده است .

نبود برنامه های اثر گذار؛عاملی برای ریزش مخاطب

نوروزی با اشاره به ضرورت تغییر در صداوسیما برای جذب مخاطب می گوید: جامعه ایران،نمی تواند  تصویر خودش را در داخل کشور  و از طریق تلویزیون خود ببیند . همین باعث می شود مخاطب ایرانی سیما را از سبد مصرف قرهنگی – رسانه ای خودش خارج کند و منابع دیگر را جایگزین آن کند . این یعنی در داخل کشور ، یک تلویزیون فراگیر که مخاطب ایرانی را جذب کند و بتواند تصویری فراگیر از کشور و جهان ارائه کند وجود ندارد یا کم اثر است  . در چنین شرایطی منابع دیگر جایگزین می شوند یعنی رسانه هایی که سر ناسازگاری با همه ما دارند مثل تلویزیون های که خارج از ایران برنامه تهیه می کنند .

او توضیح می دهد:در واقع سیما ، رقابت را به رقبای دیگر خود واگذار کرده است .اینجاست که بازسازی تلویزیون به یک ضرورت منافع ملی بدل می شود . پس باید به فوریت انجام شود به شکلی که تلویزیون بتواند به شکل یک رسانه حرفه ای با مخاطب داخل  ارتباط برقرار کند .چنین کاری مستلزم تغییراتی مهم در سازمان است.

نوروزی معتقد است : موضوع برنامه بی راهه به تنهایی مهم نیست . مهم این است که این برنامه عمق مشکلات موجود در برنامه های تلویزیون را با وضوح به نمایش گذاشت و نشان داد که وقتی یک نهاد از هر پاسخگویی مبرا باشد چقدر ممکن است مخاطره آمیز باشد .کشور نیازمند تلویزیونی است که مخاطب ایرانی را در برنامه های مختلف جذب خودش بکند . این یک ضرورت ملی و ضرورتی برای امنیت ملی است . نیازی فوری است که هرچه دیرتر تأمین شود ، کار برای ما مشکل تر می گردد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here