زمان انتشار : ۲۴ تیر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۴:۳۷ | کد خبر : 471901 |

حمایت تیترها از برخورد با «مافیای خودرو»/ «خراسان» صدای نانوایان شد

شفقنا رسانه- واکنش حسن روحانی، رئیس جمهوری به پرونده تخلف واردات خودروهای خارجی و دستور به مسئولان مرتبط برای پیگیری و معرفی متخلفان و درخواست از قوه‌ی قضائیه برای رسیدگی فوری به این پرونده‌ها به تیترهای اصلی ایران، اطلاعات، صبح نو، وطن امروز، شهروند، سازندگی، خراسان، کیهان و جمهوری اسلامی آمد. در مواردی روزنامه‌ها برخی جزئیات را هم در چینش قرار دادند که اطلاعات بهتری به مخاطب درباره‌ی این دستورات می‌دهد. خوب است رسانه‌ها جزئیات این دستورات را در روزهای آینده پیگیری کنند. سازندگی علاوه بر این تیتری از گزارش خود دربار‌ه‌ی جزئیات این تخلفات با ارجاع به گزارش قبلی مافیای واردات خودرو (اینجا) ارائه کرد که رویکرد بهتری نسبت به ارائه‌ی صرف اطلاعات است.

خراسان گزارشی از مشکلات نانوایی‌ها در این روزها نوشته و تیتر «گلایه‌های داغ نانوایان» را به تیترهای فرعی صفحه آورد. در بخشی از متن هم به نقل از یکی از نانوایان نوشت: «تنها  زحمتی که دولت به خودش می‌دهد، این است که  سهمیه آرد به ما می‌دهد اما نانوایی‌ها  هم  مانند  بقیه  اصناف،هزینه  های آب و برق و گازشان در این سه سال بیشتر شده و  اجاره‌ها  هم  ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است. دولت باید به نحوی هزینه تولید نان را کاهش دهد تا افزایش قیمتی صورت نگیرد اما نانوا هم متضرر نشود.» در ادامه هم تاکید کرد: «مدیرکل امور اقتصادی استانداری بابیان این که قیمت آرد سهمیه‌ای تأثیر چندانی  بر  قیمت  نان  ندارد، می‌افزاید: آن چه امروز موضوع اصلی دغدغه قیمت نان شده، بحث هزینه‌های کارگری است و  بحث قیمت آب و برق و گاز فقط ۳درصد قیمت نان را متأثر از خود می‌کند  و  بالاترین سهم را هزینه کارگری تعیین می‌کند. پیشنهاد ما به ستاد تنظیم بازار به‌صورت ترکیبی بوده به نحوی که بخشی از هزینه‌ها در قالب افزایش قیمت نان و بخشی هم با پوشش برخی هزینه‌های جانبی به حمایت از نانوایی‌های یارانه‌ای منجر می شود.»

روزنامه ایران به نظر می‌رسد به تازگی ستون «سلام ایران» مربوط به ارتباط با مخاطبان را به صفحه اول آورده که کار درستی است. این بخش اهمیت ویژه‌ای دارد که تقویت آن به غنای مطالب و پیگیری بهتر موضوعات توسط خبرنگاران می‌تواند کمک کند.

فینال جام جهانی هم امروز به روزنامه‌های سراسری از جمله ایران، وطن امروز، هفت صبح، همدلی و جام جم آمد. ایران صفحه‌های ویژه‌ای نه صرفا برای فینال که بیشتر با نگاه به جام جهانی و البته حاشیه‌های آن در کشور دید و عکس یک را به چهره‌های رنگی هواداران تیم‌های مختلف اختصاص داد. تیتر «غوغای شب‌های جام» هم خوب است.  هفت صبح، همدلی و جام جم بیشتر به فینالیست‌ها پرداختند. هفت صبح طرف کرواسی ایستاد و در تیتر نوشت:‌«ته دلتان طرفدار کرواسی هستید نه؟» همدلی با عکسی از هواداران فینالیست‌ها نوشت: «شطرنج خروس‌نشان» و جام جم با طرحی از بازیکنان فرانسه و کرواسی، از «شام آخر در مسکو» خبر داد. وطن امروز هم عکسی معمولی از پوتین و جام گذاشت و پرسید: «قهرمان جام کیست؟» صفحه اول این روزنامه از نظر چینش اطلاعات ضعیف شده و به قوت قبل نیست. تولید محتوای خوب در کنار چینش خوب باید مورد توجه رسانه‌ها باشد.

 

اعتماد، همبستگی و همشهری از جمله روزنامه‌هایی بودند که به اعتراض خیابانی مردم عراق پرداختند. اعتماد تیتر «غائله‌‌ی بی‌برقی عراق» را با عکسی از این شلوغی‌ها به صفحه اول آورد. در کنار آن به اعتراض‌های نمادین ایرانی‌ها به قطعی‌های مکرر هم توجه کرد و گزارشی از نظر شهروندان و تحلیل محمدرضا جوادی‌یگانه در این زمینه منتشر کرد. این جامعه‌شناس در صحبت‌هایش با اشاره به یکی از دلایل بروز این رفتارها گفته: «از سوی دیگر واقعیت این است که انتظارات مردم بیش از حد بالا رفته به طوری که دیگر در حد جامعه ایران نیست. البته این خوب است که مردم آگاه باشند و مطالبه‌گر. ولی باید مطالبات‌شان منطبق براخبار واقعی و حقیقی باشد نه هر خبر و تحلیلی که از طریق شبکه‌های مجازی منتشر می‌شود. چرا که مطالبه‌گری حقیقی باعث می‌شود مسوولان پاسخگو و به فکر حل مساله باشند. »

همبستگی همان عکس اعتماد را با تیتر ضعیف‌تری انتخاب کرد: «عراق در بحران فرورفت» و البته این اعتراض‌ها را به «بی‌آبی، بیکاری و فساد» مرتبط دانست نه بی‌برقی. همشهری هم در تیترش از «آتش روزهای خشم در جنوب عراق» نوشت و در متن هم با مروری وقایع این روزهای عراق، تلاش کرد ریشه‌ی این اعتراض‌ها را بررسی کند. عکس رسمی روزنامه از شهردار و اعضای شورای شهر تهران در مترو هم می‌توانست با عکس دیگری جایگزین شود که جذاب‌تر باشد و نکته‌ای به محتوا بیفزاید. این عکس صرفا برای صفحات داخلی مناسب است.

روزنامه شرق پیگیر توافق اخیر ایران و روسیه بعد از سفر علی اکبر ولایتی به مسکو شد و با توجه به این که جزئیات آن مشخص نیست، آن را «معمای ۵۰ میلیارد دلاری» خواند. نرسی قربان، تحلیلگر و کارشناس بازار انرژی هم به روزنامه گفته: «آنچه تا به حال گفته شده کمکی به ما نمی‌کند تا بتوانیم تحلیل درستی درباره این توافق داشته باشیم. تا هنگامی که جزئیات بیشتری دراین‌باره منتشر نشود نمی‌توان قضاوت کرد که آیا این توافق به نفع ایران خواهد بود یا نه، چون سؤالات بی‌جواب زیادی دراین‌باره وجود دارد. تهاتر نفت در برابر کالا به طور کلی چیز بدی نیست و می‌تواند برای یک‌سری از کالاهای موردنیاز کشور با هر کشوری که مایل به این توافق باشد،‌ خواه روسیه، خواه هند یا چین انجام شود، اما اینکه دایره این کالاها چه باشد، اینکه حجم توافق چقدر باشد، چه کسی آنها را انتخاب کند و موارد متعدد دیگر است که می‌تواند خوب یا بدبودن یک توافق را مشخص کند.»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here