زمان انتشار : ۲۱ تیر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۶:۳۲ | کد خبر : 471854 |

معاون وزیرارتباطات روسیه:رسانه‌های چاپی در روسیه با کاهش تیراژ روبرو شده اند

 

شفقنا رسانه -نشست  کمیته ی مشترک  رسانه ای ایران و روسیه با حضور«آلکسی ولین» معاون وزیر توسعه دیجیتال، مخابرات و ارتباطات جمعی روسیه، «محمد سلطانی فر» معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و «لوان جاگاریان» سفیر روسیه در تهران، در محل باشگاه خبرنگاران خارجی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، در تهران برگزار شد.

 

در ابتدای این نشست معاون وزیر توسعه دیجیتال، مخابرات و ارتباطات جمعی روسیه با اشاره به جزئیات زمینه های همکاری با معاونت مطبوعاتی ایران گفت: نزدیک به ۱۰ نماینده و روسای رسانه ای روسیه در هیأت همراه من هستند و نمایندگانی از کانال تلویزیون و مهم ترین روزنامه ی روسیه همراه من حضور دارند. برای اولین بار است که کمیته ی مشترک همکاری رسانه ای بین ایران و روسیه تشکیل شده و این نشانگر آن است که رابطه ی دو کشور وضعیت خوبی دارد و ما می توانیم به همدیگر اعتماد کنیم و دو کشور علاقه مند به رابطه با هم هستند.

ضرورت دوره های آموزش روزنامه نگاری حرفه ای

به گزارش شفقنا رسانه او ادامه داد: اولین جلسه در چارچوب این همکاری در خصوص ۲۳ زمینه ی مشخص برای تبادل محتوای روزنامه نگاری، شرکت در نمایشگاه و تهیه ی برنامه ی مشترک تلویزیونی و برنامه ی کودک و تبادل فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، برنامه هایی را مطرح کردیم. همچنین امکان انتقال محتوای تلویزیون مدرن به بحث و بررسی هم گذاشته شد. یکی دیگر از زمینه های همکاری در زمینه ی دانش افزایی ژورنالیستی  بود که ما اعلام آمادگی کردیم حتی در این مورد با کشورهای دیگر دوره های ژورنالیستی را هم برگزار کردیم.

ولین با اشاره به دیگر زمینه های همکاری با ایران گفت: در زمینه ی تبادل تجربه، همکاری های زیادی را با هم داشتیم و برنامه هایی را با هم طراحی کردیم که مردم تشخیص اطلاعات درست را بدهند با توجه به اینکه کشور روسیه و ایران توجه زیادی به اصول کلاسیک ژورنالیستی دارند که بر اساس ارزش های سنتی است سعی کردیم در این همکاری ها به این اصول توجه ویژه ای داشته باشیم. همچنین امروز پروژه ی همکاری با اصفهان و سن پترزبورگ را داشتیم که از نظر ما بسیار مهم است که این همکاری ادامه داشته باشد.

او افزود: همچنین ما می خواهیم همکاری هایی در چارچوب دریای خزر داشته باشیم با توجه به اینکه این دریا سال هاست که این دو کشور را به هم نزدیک کرده برای همین ما نباید اجازه دهیم از بین برود و همکاری های رسانه ای را در این مورد افزایش دهیم. همچنین ما همایشی داریم که بسیار علاقه داریم که تیم رسانه ای ایران در این همایش حضور داشته باشد و در مسابقه ای که برای کارهای رسانه ای درباره ی دریای خزر در نظر گرفته ایم که از طریق عکس و فیلم این کار انجام شود فکر می کنم بازخورد خوبی داشته باشد چراکه تصویر و فیلم مفاهیم را بهتر انتقال می دهند.

او با اشاره به عملیاتی شدن طرح ها در این همکاری ادامه داد: ما با ایران مذاکرات رسمی و غیررسمی زیادی داشتیم و به این نتیجه رسیدیم که مشترکات زیادی هم داریم برای همین به این نتیجه رسیدیم که همکاری رسانه ای بین دو کشور نباید به این ختم شود که از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد فقط این اعلام آمادگی و همکاری تیک حضور بخورد بلکه باید این همکاری ها عملی شود و به روابط بهتری بینجامد که هم خوانندگان روسی و هم ایرانی از رسانه ی یکدیگر استفاده کنند. به نظرم این اصل باید به عنوان سیاست بین ارگانی و بین مردمی باشد.

تلگرام به صورت کامل فیلتر نشده است

معاون وزیر توسعه دیجیتال، مخابرات و ارتباطات جمعی روسیه درباره ی وضعیت تلگرام بعد از فیلتر شدن در روسیه گفت: تلگرام یک پیام رسان است که وظیفه ی انتقال اطلاعات را برعهده داشت ما هیچ اعتراضی به تلگرام نداشتیم ولی چند سوال را مطرح کردیم که وقتی ارگان امنیتی اطلاعاتی در مورد برخی از کاربران از تلگرام خواست تگرام این اطلاعات را در اختیار ما قرار نداد و درخواست ما را رد کرد. برای همین در دادگاه تصمیم گرفته شد که تلگرام فیلتر شود در اینجا اصلا مسأله ی سیاسی باعث این موضوع نشد بلکه صرفا موضوع فنی بود. باید این را بگویم که فیلتر شدن کامل تلگرام در روسیه اتفاق نیفتاده است.

به گزارش شفقنا رسانه،او گفت: با توجه به این مسائل خیلی از شهروندان خیلی راحت وارد تلگرام می شوند و کارهای خود را انجام می دهند. زمانی که ما این پیام رسان را فیلتر کردیم هیچ وقت مبنا را بر این منطق نگذاشتیم که آن را منع صددرصدی کنیم چون بسیاری از شهروندان با استفاده از فیلترشکن این فیلتر را دور می زنند.

معاون وزیر درباره ی چگونگی مجوز دادن به رسانه ها در کشور روسیه توضیح داد: در فدراسیون روسیه رسانه های جمعی یک مجوز دارند به این معنا که برای ایجاد آن حتما باید مجوز داشته باشند در حال حاضر ۹۰۰ هزار رسانه ی جمعی در روسیه ثبت شده است ولی ما ممنوعیتی برای ساخت یک رسانه نداریم و هر کسی این حق را دارد که رسانه ی خود را ثبت کند و درخواست مجوز کند هر چند برای ثبت و صدور مجوز چند هفته طول می کشد. حال اگر فردی بخواهد رسانه ای را ثبت کند و درخواست آن را بدهد اگر این کارش طی یک هفته انجام نشد حق دارد به دادستان مراجعه کند و بگوید که چرا آن ارگان جواب مرا نداده است.

او ادامه داد: مبنای ما این است که اگر ثبت رسمی و مجوز داشته باشد یک مهر کیفیت رسانه ای است یعنی آن فرد خودش پاسخگوی اقدام و حرف هایی است که می گوید. کسانی که به صورت آماتوری می نویسند ما آنها را محدود نمی کنیم ولی باید ضمن رعایت شرط ها برای ایجاد رسانه ی خود درخواست کنند.

محدودیتی برای مجوز به رسانه ها نداریم

ولین با اشاره به اینکه در روسیه اگر یک فرد یا یک سایت هرگونه اطلاعاتی را پخش کند حتی اگر به عنوان رسانه جمعی هم ثبت نشده باشد، مقابله ای با او صورت نخواهد گرفت و محدودیتی برایش ایجاد نخواهد شد،توضیح داد: در واقع ما کار ثبت رسمی یک رسانه جمعی را با این هدف انجام می‌دهیم که اولا حقوق افراد را تضمین کنیم، دوما خبرنگاران آن رسانه‌ها بتوانند آزادانه در نشست‌های مطبوعاتی حضور پیدا کنند و سوما مسئولان مورد خطاب این رسانه‌ها در موضع پاسخگویی قرار گیرند.

معاون وزیر توسعه دیجیتال، مخابرات و ارتباطات جمعی روسیه با اشاره به مهم ترین وظایف رسانه ها گفت: ما مبنایمان این است که رویکرد رسانه ها باید واقع گرایانه باشد و توضیحاتی که هر رسانه می خواهد ارائه دهد بر اساس واقعیت باشد مثلا ما در رسانه های روسیه سعی می کنیم اگر اتفاق یا تصمیمی در سطح بین المللی می افتد پیامد اقدامات را به صورت واقعی به مخاطب بگوییم همچنین ما معتقدیم که به صورت تک صدایی در رسانه هایمان کار نکنیم و تنها نقطه نظرات خود را بیان نکنیم.

او گفت: برخی کشورها که ژورنالیست کلاسیک را آموزش می دهند تنها یک نقطه نظر ویژه را ارائه می دهند مثل همین فک نیوزها، این کشورها ژورنالیست های ما را وارد لیست سیاه می کنند و نمی گذارند اطلاع رسانی کنیم هر چند ما بر این باوریم که کار ژورنالیستی بسیار سخت شده اما باید چند صدایی را به گوش مردم رساند باید با سانسور کلاسیک در غرب مقابله کنیم.

او با اشاره به آزادی رسانه ها در روسیه گفت: در قانون اساسی سانسور ممنوع است در روسیه در قانون آن موارد قانونی ایجاد شده که هیچ کس حق ندارد مزاحم کار رسانه ها شود ما حتی نمی توانیم به هیچ رسانه ی دولتی دستور دهیم که این کار را انجام دهد یا ندهد. ما می توانیم خواهش کنیم اما مسئولیت اصلی با سردبیر و مدیر آن رسانه است.

او با توضیح درباره ی وضعیت رسانه ای ایرانی گفت: کارهای جالبی از رسانه های ایرانی دیدم و اینکه رسانه ها بخش بزرگی را سهیم هستند برای همین ما بسیار خواستار همکاری با این کشور هستیم ما می خواهیم بیشتر در مورد محتواهای اقتصادی مثلا تولید برنامه های کودک همکاری داشته باشیم و بتوانیم آن را به آژانس ها و بنگاه های رسانه ای بفروشیم ما یک اصل مهم را همیشه برای خود قائل هستیم اینکه هیچ وقت وارد بازار رسانه ای به صورت مستقل نمی شویم بلکه باید شریکانی را برای این همکاری و همراهی داشته باشیم.

تجارت در رسانه ها تغییر کرده است

معاون وزیر توسعه دیجیتال، مخابرات و ارتباطات جمعی روسیه درباره ی کاربران حاضر در تلگرام روسیه گفت: بعد از اینکه دستگاه قضایی دستور فیلتر کردن تگرام را صادر کرد می توانم بگویم همچنان نزدیک به چند میلیون کاربر در آن حضور دارند و این پیام رسان بعد از فیلتر شدن نزدیک به ۱۰ تا ۲۰ درصد از کاربران خود را از دست داد. هر چند باید ما به این نکته توجه کنیم که هر وقت ما از فیلتر شکن استفاده می کنیم برای دور زدن فیلتر تلگرام به عنوان فردی محدود می شویم که از اینترنت کشور دیگری استفاده می کنیم.

به گزارش شفقنا رسانه،او با توضیح درباره ی فروش خبر در رسانه های روسی گفت: بیزینس رسانه ها در سال های اخیر تغییرات بنیادی زیادی داشته اند مهم ترین بیزینس در رسانه های جمعی این بود که محصول خودشان را به رادیو تلویزیون می فروختند الان این بیزینس فرق کرده چراکه منابع اطلاعاتی زیادی ایجاد شده برای همین روال متفاوت شده است. در واقع در حال حاضر نباید برای فروش اخبار تلاش کرد بلکه باید برای انتقال اطلاعات تلاش بیزینسی داشت. در حال حاضر شما باید اطلاعاتی داشته باشید که هیچ خبرگزاری دیگری نداشته باشد باید هر روز حجم اطلاعاتی داشته باشید که هیچ کجا آن را نداشته باشد درآمد دیگر رسانه های ما از تبلیغات است که با ورود اینترنت این بخش از درآمد قدرت بیشتری گرفته است.

معاون وزیر توسعه دیجیتال، مخابرات و ارتباطات جمعی روسیه در پایان در خصوص نگاه رسانه های روسیه به اسرائیل گفت: ما رسانه های مختلفی داریم و تعداد زیادی از آنها نگاه انتقادی به روسیه دارند و در این مورد هم در رابطه با آنها بسیار سخت می نویسند هر چند ما با اسرائیل یک رابطه ی دوجانبه داریم ولی این به این معنا نیست که ما واقعیت ها را نگوییم یک عده هستند که موضع حمایت گونه از مسلمانان دارند و یک عده هستند که از اسرائیل حمایت می کنند. ما در اینجا راه خودمان را می رویم اسرائیل تا زمانی که حقوق عرب و فلسطین را نقض می کند ما به این مورد نقد می کنیم ما سعی نمی کنیم وارد یک جبهه شویم ما تلاش می کنیم بیطرفانه همه چیز را نشان دهیم.

معاون وزیر توسعه دیجیتال، مخابرات و ارتباطات جمعی روسیه در پاسخ به سئوالی درباره اولویت اصلی رسانه‌های روسیه در توسعه تعاملات خود با رسانه‌های ایرانی هم گفت: در روسیه، رسانه‌ها محتواهای بسیار  خوبی در حوزه کودک تولید کرده اند. ما می‌دانیم که در ایران اصول اخلاقی پررنگی در رابطه با مسائل مربوط به حوزه کودک وهمچنین بزرگسالان وجود دارد و تا حدودی این مسئله ما را در توسعه روابط رسانه ای با ایران، با سختی روبرو می‌کند اما به این مسئله که تعاملات رسانه ای خود را با ایران در تولید پروژه‌های مشترک در حوزه کودک توسعه دهیم، پایبندیم.

او درباره وضعیت تیراژ روزنامه‌ها و نشریات در این کشور هم گفت: مثل همه دنیا رسانه‌های چاپی در روسیه هم با کاهش تیراژ روبرو شده اند و سالی تقریبا ۷ درصد از تیراژ مطبوعات در روسیه کم می‌شود چون مخاطبین روزنامه‌ها کم کم وارد اینترنت شده اند؛ اگر تیراژ یک روزنامه در روسیه  تا دیروز نزدیک به ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار نسخه بود الان به ۵۰ تا ۶۰ هزار نسخه رسیده است. با این وجود کسانی که به سایت این این روزنامه مراجعه می‌کنند گاه تا یک میلیون نفر هم افزایش یافته است.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here