زمان انتشار : ۲۰ تیر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۴:۵۵ | کد خبر : 471775 |

تیترها از «کابینه‌ می» تا «شاخ اینستاگرامی»/ بحران زیستی شمال و جنوب در «همشهری» و «ابتکار»

شفقنا رسانه- پس از چند استعفا و جابه‌جایی در کابینه دولت ترزا می در انگلستان که روز گذشته به تیترهای چند روزنامه آمده بود، امروز هم عکس او در صفحه اول‌ها دیده شد. صبح نو می را در آستانه‌ی استعفا و «درمانده» خواند. همبستگی نقل قولی از گفت‌وگوی کوتاهش با «فریدون مجلسی به صفحه آورد که عکس خوبی برای آن انتخاب نکرد و متن بین مصاحبه و گزارش سرگردان است. قانون عکس بهتری انتخاب کرد اگرچه با تیتر «قربانیان زودهنگام برگزیت» چندان هماهنگ به نظر نمی‌رسد. انتخاب عکس و تیتر خراسان بهتر از سایرین و در هماهنگی کامل با یکدیگر بود. در سوتیتر هم اطلاعات دیگری داد: «شماری از نمایندگان حزب محافظه‌کار نیز از کودتای سیاسی علیه ترزامی، با ارائه طرح عدم کفایت وی خبر می‌دهند که در صورت تصویب آن، ترزامی ناچار به کناره‌گیری خواهد شد. اگر این سناریو رخ دهد، نه فقط آینده سیاسی بریتانیا بلکه برگزیت و اجرای آن نیز با آینده مبهمی مواجه خواهد شد.» اما به طور کلی پرداخت این روزنامه‌ها در متن چندان قوی نیست. نکته مهم این است که همه‌ی این مسائل خارجی می‌تواند در بعد جهانی و حتی نسبت به مسائل ایران بررسی شود و اطلاعات تحلیلی بیشتری به مخاطب ارائه دهد.

صبح نو پاسخ سخنگوی وزارت بهداشت به سوال روزنامه درباره‌ی این که چرا وزارت بهداشت در ماجرای وارد کردن خودرو اسناد مربوطه نظیر برگه ثبت سفارش و ترخیص خودرو را منتشر نمی‌کند، بازتاب داد که گفته: «من چون مطمئن بودم ‌در این خصوص سؤال می‌شود کل پرونده واردات خودرو را با خود به جلسه آورده‌ام، اما قبل از آن باید گلایه کنم از اینکه چرا بعضی افراد که داخل نظام هستند اصل را بر متخلف بودن دیگران می‌گذارند. کسانی در جایگاه‌های مختلفی نظیر مجلس شورای اسلامی، وزارتخانه‌ها و قوه‌قضاییه مشغول به کار هستند که نباید در صورت انجام هر اقدامی، بنا را بر متخلف بودن آن‌ها گذاشت. برخی‌ها در نظام، دو آتشه هستند ولی خارجی‌ها را بیشتر از داخلی‌ها قبول دارند.» البته اطلاعات داخل این پرونده و صحبت کردن درباره‌ی آنها به معنای انتشار و دسترسی به اصل اسناد نیست. آنچه حتما باید رسانه‌ها پیگیر آن باشند. اهمیتی ندارد نیت دریافت کننده اطلاعات چیست و طبق قانون نمی‌توان از شهروندان پرسید چرا می‌خواهند به اطلاعات خاصی که حتما غیرمحرمانه است، دسترسی داشته باشند. ماده‌ی ۲، ۷ و ۸ این قانون (اینجا)ناظر به این حق شهروندی است و البته برخی توجیهات و بهانه‌ها به دلیل عادت نداشتن بخش بوروکراتیک جامعه به انتشار و در دسترس قراردادن اطلاعات طبیعی است که با پیگیری بیشتر رسانه‌ها به مرور حل می‌شود.

خراسان هم در تیترهای فرعی به اظهارات لیلا حبیبی، بازیگر تلویزیون در یک کلیپ درباره‌ی ازدواج پرداخت و در واقع آن را بهانه‌ای برای تولید مطالب درباره‌ی گرایش برخی جوانان به تجرد قطعی قرار داد و برخی آسیب‌های این رویکرد را از منظر روان‌شناسان بررسی کرد. البته در مواردی به نظر می‌رسد کمی رویکرد متعادل روزنامه نادیده گرفته شده است مثل این بخش: «علاوه بر آن چه که به طور مفصل تر بیان شد، آسیب‌های غیرقابل جبرانی متوجه دختر و پسرهایی است که زندگی مجردی را انتخاب می‌کنند:۱- از دست دادن شور و شوق زندگی، ۲- سخت شدن هماهنگی و همدلی با دیگران، ۳- بالا رفتن توقعات و مشکل پسندی در صورت تمایل به ازدواج در آینده و کم شدن احتمال پیدا کردن همسر مد نظر، ۴- زود رنجی و ضعف اعصاب، ۵- در بعضی موارد اعتیاد و ۶- فراهم شدن زمینه گناه و دور شدن از ارزش های انسانی.» آیا به این معنی است که اگر کسی ازدواج کند دچار «زود رنجی و ضعف اعصاب» نمی‌شود؟ روزنامه می‌توانست میزگردی تدارک ببینید یا حتی گزارشی میدانی در این زمینه داشته باشد و از خود جوانان نظر بپرسد و البته همه‌ی‌ مشکلات را به تجرد یا ازدواج گره نزند.

سفر علی‌اکبر ولایتی به روسیه یکی از اخبار مهم امروز بود که به روزنامه‌های فرهیختگان، اعتماد و قدس آمد. فرهیختگان وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی آن را «ریل گذاری جدید در روابط تهران-مسکو» خواند و در متن اطلاعات خوبی درباره‌ی جایگاه روسیه در سیاست خارجی و تبادلات تجاری با ایران فراهم کرد. در بخشی از متن نوشت: «سفر امروز ولایتی به روسیه اما متفاوت از سفر قبلی و بسیار معنادارتر از آن است. او این بار در حالی به روسیه سفر می‌کند که قرار است چند روز پس از این سفر در ۲۵ تیرماه، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در هلسینکی پایتخت فنلاند دیدار و گفت‌وگو کند؛ دیداری که به‌طور حتم «ایران» بخش محوری آن خواهد بود.  در آستانه این دیدار روسای جمهور آمریکا و روسیه، علی‌اکبر ولایتی به روسیه سفر می‌کند تا ضمن ملاقات با مقامات اثرگذار روسی و نمایندگان مجلس دومای روسیه، پیام رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهور را تقدیم ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه کند تا گام جدیدی در توسعه روابط راهبردی ایران و روسیه در دوران پس از خروج آمریکا از برجام شکل بگیرد.  این روابط راهبردی در شرایطی که اروپا به دلیل چسبندگی به اقتصاد آمریکا و تاثیرپذیری مستقیم از آن، توانایی چندانی برای تضمین منافع ایران در برجام ندارد و به همین دلیل به دنبال «وقت‌کشی» است، می‌تواند راهگشای اقتصاد ایران باشد چراکه روسیه به میزان اروپا دچار درگیری با اقتصاد آمریکا نیست و دست دو طرف را برای تعاملات اقتصادی با یکدیگر باز خواهد گذاشت. این موضوع با توجه به نیاز روسیه به بازار ایران و توانایی تهران برای دراختیار گرفتن سهم بیشتر از بازار روسیه، اهمیتی دوچندان دارد.»

اعتماد هم با عکسی از ولایتی او را «مسافر مسکو» خواند و سفیر پیشین ایران در اتحاد جماهیر شوروی و فدراسیون روسیه در سرمقاله اهداف و چرایی این سفر را تحلیل کرد: «در واقع معنای ارسال پیام در این سطح به معنای این است که قرار است تهران و مسکو، باب مراوده‌ای تازه و فراتر از گذشته را باز کنند. قطعا مادامی که محتوای پیام‌هایی که گفته می‌شود قرار است همراه با مشاور امور بین‌الملل رهبری به رییس‌جمهور روسیه تقدیم شود، نمی‌توان در مورد متن و جزییات آن اظهارنظر کرد. اما چند چیز را می‌توان از فرم و شکل این اقدام برداشت کرد. اول از همه اینکه بر اساس آنچه از شرایط کنونی بر می‌آید نه قرار است و نه لزومی دارد ایران گام تازه‌ای بردارد و اقدام تازه‌ای انجام دهد، چرا که مسوولیت‌ها و تعهدات خود را بر مبنای توافق‌های بین‌المللی به انجام رسانده است. نکته دوم این است که ارسال چنین پیامی بیش از هر چیز اهمیت مسائل و تحولات اخیر در روابط دوجانبه را برای روس‌ها تبیین خواهد کرد. در واقع چنین پیامی نشان می‌دهد که تحولات جاری، آنقدر مهم است که لزوم برقراری تماس در چنین سطحی پیش می‌آید.»

قدس هم به پیام اولویت داد و از «پیام ویژه به پوتین» نوشت. اما در متن چندان پرداخت ویژه‌ای نداشت در حالی که به نظر می‌رسد چنین تیتری احتمالا مطالب بیشتری را در کنار خود دارد. اگر مطلبی این قدر مهم است که به تیتر یک بیاید باید جایگاه بهتری هم در تولید محتوا داشته باشد. گزارش روزنامه درباره‌ی نظارت بر مؤسسات خیریه خوب است هم از نظر سوژه هم رویکرد متن. خوب است شفاف‌سازی در همه‌ی زمینه‌ها مورد توجه قرار بگیرد و همه مسئولان خود را ملزم به پاسخگویی درباره‌ی عملکرد بدانند.

 

روزنامه ایران مصاحبه‌ای با محمود صادقی، نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی درباره‌ی راه برون رفت از مشکلات فعلی کشور داشت و این که چه قدر راهکارهایی مثل ترمیم کابینه را موثر می‌داند. صادقی در بخشی از گفت‌وگو تاکید کرد: «من از نگاه خود بر این نکته تأکید می‌کنم که ضرورت حتمی در مدیریت کشور ایجاد یکپارچگی در سطوح مختلف سیاسی و اجتماعی است. ما با این تشتتی که میان قوا داریم یا با وضعیت نامناسبی که از لحاظ انسجام ملی برخوردار هستیم، راحت نمی‌توانیم از شرایط سخت بگذریم. اخیراً هم رهبری شورای هماهنگی اقتصادی بین قوا را ایجاد کرده‌اند و اعلام فرموده‌اند که از تصمیمات این شورا پشتیبانی خواهند کرد. خود این علامت خوبی است که نیاز به انسجام در سطح حاکمیت حداقل در حوزه اقتصادی آن احساس شده است. ضعف ما تا الان بیشتر در حوزه هماهنگی فراقوه‌ای بوده و این ناهماهنگی موجب پدید آمدن ناهماهنگی درون‌دستگاهی هم شده که به نظر شخص من منشأ آن عوامل برون قوه‌‌ای و مداخلاتی است که انجام می‌شود. حرکت‌های مثبتی الان شروع شده که می‌توانند ثمرات مثبتی داشته باشند به شرطی که مستمر باشند. مثلاً نامه‌ای که آقای روحانی خطاب به آیت‌الله جنتی نوشته بودند می‌تواند نشانگر یک حرکت مثبت باشد. بحث دیگر هم موضوع مهم همبستگی ملی است که من قبلاً هم اشاره کرده‌ام که این موضوع لوازمی دارد که مهم‌ترین آنها شناسایی درست و دقیق حقوق ملت است. به عبارتی انتظار وحدت ملی بدون شناسایی حقوق ملت یک انتظار بیهوده است.»

دو موضوع محیط زیستی امروز به صفحه اول آمد. همشهری به درستی آتش گرفتن بخش عراقی تالاب هورالعظیم و تأثیر آن بر زندگی مردم خوزستان را بررسی کرد. متن گزارش خوب و روان است و مصاحبه‌ای با مسئول استانی و کارشناس مرتبط دارد که روایت خوبی از دلایل آن و راه حل‌ها است. گزارش روزنامه درباره‌ی تغییرات اجاره‌بها در دولت‌های مختلف پس از انقلاب اسلامی هم رویکرد درستی دارد بویژه استفاده از نمودار برای توضیح اطلاعات که دید دقیق‌تری به مخاطب می‌دهد. ابتکار گزارشی درباره‌ی آب‌های شمالی نوشت و سرخس شناوری که به نوشته‌ی روزنامه و به استناد عکس باعث شده تا «رودخانه آستارا از آزولا سبز شده، ظاهرش زیبا است اما کسی خبر ندارد که این ظاهر زیبای آزولاها چه بلایی بر سر اکوسیستم و حتی معیشت و زندگی مردم بومی آستارا دارد.» متن گزارش نسبتا خوب است و اطلاعات مهمی درباره‌ی ریشه‌های پدید آمدن این مشکلات و حل آن دارد. تیتر می‌توانست دقیق‌تر باشد اما به طور کلی انتخاب سوژه و تلاش روزنامه برای کار تولیدی خوب، مهم است.

جمهوری اسلامی و اطلاعات که معمولا رویکرد رسمی در انتشار اخبار دارند، امروز هم خبر «افتتاح طرح توسعه فولادسازی» را با عکس‌هایی رسمی و تیترهایی خبری به صفحه اول آوردند. یکی از نکات مهمی که خوب است روزنامه‌ها در کنار اخبار رسمی افتتاح پروژه‌ها به آن بپردازند؛ جزئیاتی از ویژگی‌ها و چرایی اجرا شدن این طرح و حتی بررسی تأثیرات این کارهای عمرانی بر محیط زیست است.  امروز سالگرد تاسیس روزنامه اطلاعات هم به تیترهای فرعی روزنامه آمد با تیتر «اطلاعات چگونه اطلاعات شد». برای همکاران مطبوعاتی در این روزنامه آرزوی موفقیت داریم و امیدواریم عمر این روزنامه طولانی باشد.

کیهان، جوان و سازندگی ماجرای پخش مستند بی‌راهه از صداوسیما (اینجا) را به تیترهای خود آوردند. کیهان با تیتر دوقلو و هم قافیه نوشت:‌«جنجال اینستاگرامی بهانه است»«حمایت از تروریست‌های اقتصادی نشانه است» در بخشی از متن هم ادعا کرد: «آنچه گفته شد به خوبی نشان می‌دهد که مدعیان اصلاحات با هر گونه برخورد با هر متخلفی در بستر جمهوری اسلامی مخالفند، اگر تروریست اقتصادی را دستگیر و محاکمه کنند او را برند اقتصاد ایران می‌خوانند و برای او ‌اشک می‌ریزند و اگر یک مجرم اجتماعی و فرهنگی مورد برخورد قرار گیرد بار دیگر ‌اشک می‌ریزند که مفسدین اقتصادی را رها کرده و عده‌ای کودک و نوجوان را گرفته‌اید!»

مدیرمسئول جوان هم در سرمقاله نوشت: «اینکه سیما طراح مسئله است یا فلان قاضی که فهم دقیقی از زمان و اجتماع ندارد یا با سوار شدن بر یک ماده قانونی، عنصری از جامعه‌شناسی را دخیل نمی‌کند، مهم نیست. مهم این است که آورده‌ای در سبد سیما، دستگاه قضا و نهایتاً نظام جمهوری اسلامی نداشت و علت اصلی آن عدم اجتهاد و برآورد در ترکیب اقدام قضایی با کنش اجتماعی در یک نظام مردم‌سالار است. البته این مقدمه باعث نمی‌شود که اصل موضوع را توجیه کنیم. راهزنان حیا و ایمان صرفاً به عرصه و عمل خصوصی نمی‌اندیشند که اگر اقدام آن خانم امر «خصوصی» است در شبکه «اجتماعی» چه می‌کند؟ بدون تردید باید با آن فرد برخورد می‌شد، اما شکل، روش و هزینه و فایده آن کجا و چگونه سنجیده می‌شود؟ واقعاً نمی‌شد بعد از تنبه فرد از او خواسته شود اشتباهش را در همان پیج اینستاگرام خود منتشر کند تا مخاطبان خاصش ببینند و جهان را متوجه یک امر حاشیه‌ای نکنیم؟»  و در بخش دیگری تاکید کرد:«اما به نظر می‌رسد باید دستگاه قضا مرحله‌ای پیش از مرحله قضایی- امنیتی برای مسائل اجتماعی لحاظ کند و خط حائل بین برخورد قضایی تا تذکر و تعهد و ارشاد را ایجاد نماید تا برای اجتماع برخورد‌های قهری بعدی اقناع‌پذیر شود. پخش اعتراف در اوج واقعیت هم برای طبقه متوسط و جامعه تحصیلکرده ما نتیجه‌ای نخواهد داشت بلکه دشمنان که تحقیر فرزندان ما را در آلوده شدن می‌پسندند، همین‌جا به میدان خواهند آمد و فریاد کرامت و حرمت انسان را سر خواهند داد و اصل و فرع مسئله را جابه‌جا خواهند کرد و عجیب است که تکرار این تجربه ما را به خود نمی‌آورد. بهتر است اگر شاخ‌ها را نمی‌توانیم بشکنیم لااقل تیزتر نکنیم و در دل جامعه خود فرو ننشانیم.»

سازندگی طرح بسیار خوبی درباره‌ی اینستاگرام کار کرد که آن را به یکی از چینش‌های خوب امروز تبدیل کرد و با تیتر «شکستن شاخ اینستاگرام» مستند «بی‌راهه» و اقدامات پیش از آن را فراتر و مرتبط با برخی شایعات درباره‌ی فیلترینگ احتمالی این اپلیکیشن دانست. صفحاتی ویژه هم برای آن تدارک دید که فارغ از کیفیت محتواها، رویکرد روزنامه در پرداختن به ابعاد مختلف این برنامه، در تیترهای فرعی زیر «داستان جلد»، خوب است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here