زمان انتشار : ۱۷ تیر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۰۸ | کد خبر : 471686 |

تیترها از «افشای برقی» تا دادگاه «مدرسه غرب»/ نامه «هفت صبح» به «نهادهای امنیتی و قضایی»

شفقنا رسانه- این روزها چند محور اصلی سیاست و اقتصاد در کنار هم در روزنامه‌ها دنبال می‌شود و امروز هم به تناسب سیاستگذاری روزنامه‌ها هر کدام به یکی از این محورها پرداختند. اعتماد با عکسی از زنگنه، وزیر نفت و نقل قول او در یک نشست خبری درباره‌ی مقابله ایران با سیاست‌های امریکا به اما و اگرهای فروش نفت ایران پرداخت:‌«این یک جنگ تجاری است» نرسی قربان هم در بخشی از سرمقاله در تحلیل شرایط نفتی توضیح داد: «بازار نفت نیز به مانند هر بازار دیگری تابع نظام عرضه و تقاضاست و تعیین قیمت بر این اساس صورت می‌گیرد. نمی‌توان با یک توییت از واشنگتن دستور صادر کرد که قیمت نفت باید کاهش یابد یا سقف تولیدات باید افزایش پیدا کند. این توییت‌ها بیشتر اثر روانی در بازار خواهد داشت و به مرور هم که بیشتر می‌شود اثرگذاری خود را از دست داده و بازار رفتار طبیعی خود را در پیش خواهد گرفت. از این رو هر گونه بحث در خصوص حذف نفت ایران از بازارهای جهانی جدا جای تردید دارد. این موضوع نشان می‌دهد که اگر در گذشته تمام تلاش‌مان را روی افزایش تولید و صادرات نفت قرار می‌دادیم و به قول آقای زنگنه به سطح ۴ میلیون بشکه در روز می‌رساندیم، امروز کسی به راحتی از تحریم نفت ایران سخن نمی‌گفت.»

فرهیختگان هم در گزارش و گفت‌وگوی کوتاهی ایده‌ی بستن تنگه‌ی هرمز را بررسی کرد و توضیح فعلی این که چه شرایطی در حال حاضر وجود دارد. نمودارهای خوبی هم برای توضیح آن به صفحات داخلی آورد. محمدعلی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک درباره‌ی اظهارات رئیس جمهور در اروپا و درباره‌ی تنگه‌ هرمز به روزنامه گفته: «برداشت من از پیام دکتر روحانی این است که ما نمی‌خواهیم تنگه هرمز را ببندیم؛ بلکه می‌گوییم تنگه باید باز باشد که هم شما صادر کنید و هم ما صادر کنیم؛ مثل حالتی که هم‌اکنون وجود دارد. اما اگر بعضی از کشورها توطئه کردند که نفت ما صادر نشود، طبیعتا شرایط فعلی عوض می‌شود و شرایط به هم می‌خورد. در شرایط غیرعادی، هر کشوری از مولفه‌های قدرت خودش استفاده می‌کند و تصمیم ایران بر اقدام متقابل در شرایط غیرعادی، طبیعی است. لذا اگر روزی برسد که اجازه ندهند ما نفتی صادر کنیم، طبیعتا شرایط عوض می‌شود و بخواهند ما را تحت‌فشار بگذارند، ما هم می‌توانیم دیگران را تحت‌فشار بگذاریم. به صفر رساندن خرید نفت ایران، برنامه‌ای است که همسایه‌های جنوبی ایران تحریک و تدارک کردند، باید سعی کنیم پیام تشنج‌آفرین بر منطقه نباشد، بلکه منطقه در همزیستی مسالمت‌آمیز باشد و مشکلی پیش نیاید.» روزنامه تیتر این مطلب را طوری نوشت که بدون روتیتر به نظر می‌رسد این تصمیم اجرا شده است در حالی که این طور نیست.

جمهوری اسلامی نقل قولی از ظریف درباره‌ی تعهد اعضای برجام به خرید نفت از ایران به صفحه اول آورد. در بخشی از سرمقاله هم با اشاره به اهمیت شفاف‌سازی در اقتصاد به عنوان یکی از راهکارهای اجرایی شدن تصمیمات نوشت:‌«بدنه دولت باید پالایش شود. دولت، در سازوکار فعلی خود گرفتار بدنه‌ای نامتجانس است. دولت، هنگامی قدرت اجرای تصمیمات خود را خواهد داشت که از عناصری همراه و همفکر در بدنه دولت و در مسئولیت‌های کلیدی برخوردار باشد. متاسفانه در بدنه دولت فعلی عناصری از دولت نهم و دهم حضور دارند که ماموریت دارند مانع اجرائی شدن تصمیمات دولت شوند. تا زمانی که بدنه دولت از این عناصر نامتجانس پالایش نشود، توفیقی برای به نتیجه رسیدن تصمیمات دولت قابل تصور نیست. ضرورت این پالایش‌ها بارها به شخص رئیس‌جمهور روحانی تذکر داده شد ولی اقدامی صورت نگرفت. حرکت پنجم، ایجاد تغییرات اساسی در دستگاه‌های نظارتی است. رویدادهای تلخ ماه‌های اخیر به ویژه در زمینه سکه و ارز نشان داد کشور از نظر نظارت دچار ضعف شدید است. تا زمانی که این ضعف برطرف نشود، ضمانتی برای اجرای تصمیمات وجود نخواهد داشت. حرکت دیگری که بایدصورت گیرد این است که دولت باید از ظرفیت کارشناسی کشورنه فقط در زمینه اقتصادی بلکه در تمام زمینه‌ها استفاده کند. این واقعیت تلخ را تمام دوستان رئیس‌جمهور روحانی و حامیان دولت به زبان می‌آورند و از آن رنج می‌برند که استفاده نکردن از ظرفیت‌های موجود در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی از ضعف‌های بزرگ این دولت است.»

وطن امروز و سازندگی به مذاکرات جاری در اروپا پرداختند. اولی عکسی از ظریف در این جلسات به صفحه اول آورد و از «بسته‌ی کش‌دار!» نوشت و در سوتیتر روی عکس طرف اروپایی را نقد کرد:‌ «در شرایطی که محمدجواد ظریف به اروپا برای ارائه تضمین‌های لازم به ایران حداکثر ۲ ماه زمان داده بود اما اروپایی‌ها ارائه بسته کامل را تا پیش از آبان‌ماه امکان‌پذیر نمی‌دانند» سازندگی اما ایده‌ی دیروز هفت صبح را با عکسی تمام قد از لعیا جنیدی که دوربر شده به نظر می‌رسد به عکس یک آورد. در تیتر هم او را «بانوی دیپلماسی ایران» خواند و در زیرتیترها وعده داد از منظر چند حقوقدان جایگاه او را در دولت بررسی کند. علاوه بر این در تیترها به مذاکرات حفظ برجام هم پرداخت و در یادداشتی علاوه بر اروپا به جایگاه و موضع روسیه در این زمینه توجه کرد که رویکرد درستی است. تیتری هم درباره‌ی پرونده‌ی آزار جنسی در مدرسه غرب تهران اختصاص داد که خانواده‌ قربانیان ادعا کرده‌اند متهم اعتراف کرده است. فارغ از کیفیت محتوا، پیگیری پرونده و دیده شدن آن در بین اخبار اصلی مهم است بویژه آن که مدتی بود خبری از این ماجرای جنجالی در رسانه‌ها نبود.

ایران هم گزارشی کوتاه از دادگاه این مدرسه غرب تهران به به تیتر آورد: «قصدم شوخی با دانش‌آموزان بود». و در بخشی از آن با توضیح کلیات آنچه گفته و شنیده شده نوشت: «در ادامه این جلسه قاضی به صراحت به متهم گفت: طبق تحقیقات صورت گرفته شما به هیچ عنوان تحت فشار روانی و شکنجه اعتراف نکرده اید و بر اساس مستندات موجود به جرایم خود اعتراف کرده‌اید و مستندات پرونده هم نشان می‌دهد که شما ۶ مورد تخلف داشته‌اید. اشاعه فحشا، وارد کردن سیگار و مشروب به داخل مدرسه و توزیع آن، نشان دادن فیلم‌های غیر اخلاقی از  جمله موارد اتهامی شماست که در اعترافات خود آن را پذیرفته اید. پس از آن متهم در مقابل مستندات پرونده سکوت کرد و پس از اظهار ندامت موارد اتهامی را پذیرفت و باز هم تأکید کرد که تنها قصدش برقراری روابط صمیمانه و شوخی با دانش‌آموزان بوده است.در پایان این جلسه دادگاه قاضی اعلام کرد که رأی متهم پس از بررسی در چند روز آینده به خانواده‌های دانش‌آموزان ابلاغ می‌شود.»

علاوه بر این ادعای ذوالنور درباره‌ی گرفتن گرین کارت برای مقامات ایرانی در حاشیه‌ی برجام و تکذیب آن توسط ظریف، وزیر امور خارجه در روزنامه‌های ایران و شرق بازتاب یافت:«علیه دروغ» و «این دروغ است». شرق در بخشی از گزارش خود با مرور نقل قول‌ها و واکنش‌ها نوشت: «ظریف تأکید کرد: «اگر دوستان آقایان دلواپس بدون اطلاع مذاکره‌کنندگان چنین امتیاز عجیب و غیرمعمولی را از آمریکا گرفته‌اند (که به گفته روز گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه ترامپ حتی مسئولیتش با وزارت خارجه که طرف مذاکره ما بود نبوده و نیست) که این‌قدر با اطمینان از آن سخن می‌گویند بحث دیگری است. خوب است اسامی این افراد را منتشر کنند». ذوالنور راحت‌تر از اینها با موضوع برخورد می‌کند؛ «هرکس که یقه‌مان را گرفت، آن وقت اسناد را عندالاضطرار رو می‌کنیم». او به روزنامه اعتماد گفته «بعد از مشورتی که با دوستان داشتم، تصمیم گرفتم فعلا در این رابطه صحبت نکنم. به‌هر‌حال موضوعی که مطرح کردیم، در مرحله پیگیری است و قرار شد جزئیات را مطرح نکنم که پیگیری‌ها را خراب نکند».»

آمدن عکس‌های اجتماعی و بازتاب زندگی روزمره مردم به صفحه اول روزنامه‌ها اتفاق خوبی است که در روزنامه‌ی همشهری با توجه به سیاستگذاری‌اش شاید بیش از دیگر روزنامه‌ها تکرار می‌شود. امروز هم عکس یک نمایی از مترو به وقت شلوغی برای گزارش تغییرات پس از عوض شدن ساعات کاری برای صرفه‌جویی در مصرف برق است. نثر و محتوای گزارش هم خوب است اگرچه در مواردی مثل آخر متن مشخص نیست چرا کل مصاحبه‌ شوندگان در یک نقل قول حرف خود را بیان کرده‌اند: «کارمندان دولتی هم تحلیل‌های قابل توجهی از این تغییر زمانی دارند:…». در حالی که می‌توانست با همان نثر قبلی و توضیحات کوتاهی درباره‌ی ویژگی‌های مصاحبه شونده مثل سن یا مشتری سحرخیز یک بانک در اولین روز تغییر ساعت‌ها اطلاعات را تفکیک کند.

همبستگی پیگیر پرونده سپنتا نیکنام عضو منتخب شورای شهر یزد شد و از غلامرضا مصباحی مقدم یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره چرایی بررسی نشدن این پرونده در جلسه پرسید که گفته:« این را از دبیر محترم مجمع بپرسید. ما ابتدای جلسه مانند شما این سوال را داشتیم که پرونده آقای نیکنام جز موارد اولویت‌دار بوده و در ترکیب موضوعات مهم قرار می گیرد و در این میان نیز جایگاه اول را دارد و می تواند مطرح شود ولی به هرحال ایشان گفتند که طرح های دیگری مطرح هستند که باید مورد بررسی قرار بگیرند که البته اهمیت هم داشتند و در نهایت نیز مجمع این طرح ها را بررسی کرد.»

خراسان گزارش کوتاه و مهمی از صرفه‌جوی برق در مشهد دارد و با دریافت لیست ادارات پرمصرف برق و سرزدن به دو سازمان‌، اطلاعات را تا حدی صحت سنجی کرده است. اهمیت این گزارش بیشتر در پیگیری سوژه‌ای مردمی در اعتراض به مصرف برق زیاد بعضی ادارات است که با اسناد و گزارش میدانی خبرنگار تکمیل شده است. ارتباط مردمی برای دریافت سوژه‌ها اگر قرار است به یکی از گزارش‌های اصلی بیاید، باید این مراحل را طی کند تا بتواند ارزیابی‌ دقیق‌تری ارائه کند. تیتر انتخابی «افشای برقی» هم خوب است.

آرش خوشخو در سرمقاله‌ی هفت صبح با اشاره به انتشار لیست ارزی و مفاسد اقتصادی نامه‌ای خطاب به «نهادهای امنیتی و قضایی» نوشت و با تیتر «شما هم مقصرید» از برخی کاستی‌ها در برخورد با باندهای فساد اقتصادی در کشور گلایه کرد. او در بخشی از متن نوشت: «مراقبت در مقابل نفوذ از سوی بیگانه دغدغه‌ منطقی‌ای است. مواجهه با براندازی سیاسی وظیفه طبیعی هر نهاد امنیتی است اما این دغدغه نباید به یک کابوس روزانه بدل شود. مسئولان امنیتی و اطلاعاتی کشور چرا اجازه‌ دادند باندهای رانت و فساد مالی در نهادهایی وابسته به هر دو (یا هر سه جناح) آن هم با نشانه‌هایی این قدر واضح و آشکار شکل بگیرد؟ چرا با توجه به شواهد آشکار این گونه فسادها در سطح جامعه، این فسادهای اقتصادی خانه خراب‌کن چرا به دولت و نهادهای انتظامی و قضایی در جهت کشف این باندها کمک نکردید؟» و در بخش پایانی متن پرسید: «چرا انرژی‌تان را صرف آسیاب‌های بادی کردید و هیولاهای اصلی را ندیدید؟ در بروز شرایط فعلی شما هم مقصرید. شک نکنید.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here