زمان انتشار : ۱۶ تیر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۴۲ | کد خبر : 471632 |

تیترها از «بسته‌ی بقای برجام» نوشتند/ «صبح نو» پیگیر «تاکسی هوایی»

شفقنا رسانه– مذاکرات چگونگی حفظ برجام که این روزها در جریان است، به اصلی‌ترین تیتر امروز تبدیل شد و بیش از همه واکنش حسن روحانی، رئیس جمهور و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه درباره‌ی بسته‌ برجامی اروپا دیده شد که آن را «ناامیدکننده» و «ناکافی» خوانده بودند. روزنامه آفتاب یزد مذاکرات را با همه‌ی این توصیفات دلگرم کننده دانست و اعتماد از اروپا کنار ایران نوشت که فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را به عنوان نمادی از این اتحادیه در کنار پرچم ایران نشان می‌دهد.  سیاست روز، رسالت، قدس و فرهیختگان به همین وجه منفی واکنش‌های طرف ایرانی توجه کردند و در مواردی مثل رسالت آن را به دولت مرتبط کردند: «اروپا هم روحانی را مأیوس کرد» که بیشتر رویکرد جناحی دارد. تاثیر نتایج مذاکرات بر زندگی کل ایرانیان است و منافع ملی نباید تحت تاثیر رویکردهای جناحی قرار بگیرد. این ایده می‌تواند در یادداشتی در بیان مواضع روزنامه یا یک نویسنده قرار بگیرد و در کنار بررسی سایر جوانب تاثیرگذاری  این مذاکرات به بعد سیاسی و جناحی آن درباره‌ی روحانی هم اشاره کند. تیتر تحلیلی برای چنین اخباری به معنی وارد کردن کنایه‌های شخصی در محتوا نیست.

همان طور که قدس و فرهیختگان کمی تحلیلی‌تر با موضوع برخورد کردند و نوک پیکان انتقادشان را به سمت اروپا گرفتند. اولی رویکرد کلی اروپا را «مذاکره برای مذاکره» دانست و دومی از «وقت‌کشی اروپا» نوشت.

صبح نو، خراسان، جمهوری اسلامی، جوان، اطلاعات، ایران و ابتکار بیشتر بازتاب دهنده‌ی نقل‌قول‌ها بودند یا ایده‌هایی کلی درباره‌ی بسته‌ی پیشنهادی. مطالب تحلیلی در کنار این خبرها و تیترها و ارائه‌ی مجموعه‌ای از محتواها درباره‌ی ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می‌تواند نتایج فعلی این مذاکرات را توضیح دهد.

صبح نو در عکس یک، گفت‌وگو با منوچهر منطقی، رییس مرکز ملی فضایی ایران را بازتاب داد که ماموریت‌های مختلف این سازمان را پیگیری کرده است از تاکسی هوایی تا پرتاب ماهواره. منطقی در بخشی از مصاحبه درباره‌ی نقل و انتقالات شهری از طریق هوایی توضیح می‌دهد: “«اگر شما می‌خواهید با هواپیمای زیر ۱۰ نفر پرواز کنید، هواپیمای آن در کشور وجود دارد و اتفاقاً در کشورهای دیگر به‌عنوان تاکسی هواپیما از آن استفاده می‌کنند اما فرهنگ تاکسی هوایی در کشور ما خوب جا نیفتاده است. در همه‌جای دنیا به‌خاطر این‌که سطح ارتفاع آنها کم است، مجوز دست خودشان است و هر زمانی که بخواهند می‌توانند پرواز را انجام دهند. پریدن آنها در ایران اما منوط به دریافت مجوز و انجام بوروکراسی‌های اداری است.» همه این‌ها باعث می‌شود که بسیاری در این صنعت پرسود سرمایه‌گذاری نکنند. منطقی تأکید می‌کند: «دستورالعمل آن را با سازمان هواپیمایی کشوری تفاهم کرده‌ایم و اگر بخواهیم که مصوب شود، می‌توانیم بگوییم که رونق این هواپیماها بیشتر می‌شود.»”

قدس هم عکس یک را به موضوع مهم سرنوشت چهار دیپلمات ایرانی اختصاص داد در حالی که در متن تنها خبر کوتاهی در این زمینه دارد. خوب بود روزنامه حداقل گزارشی در کنار آن منتشر می‌کرد که جزئیات درباره‌ی نام‌ها و حتی زمان و نحوه‌ی ناپدید شدن آنها وجود داشته باشد. علاوه بر آن مهمترین کارهایی که برای یافتن آنها انجام شده است. روزنامه بهتر است موضوعات مهم را با رویکرد ساده و سطحی به مخاطب ارائه ندهد تا بتواند تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد. حتی در متن خبر نام کامل این افراد نیامده است و به جز احمد متوسلیان که تیتر هم با برداشتی از نام فیلم مرتبط به او است، تقریبا نکته‌ی دیگری درباره‌ی این افراد نیست.

مدیرمسئول جمهوری اسلامی در سرمقاله‌ی امروز به واکنش‌های بعد از اظهارات روحانی درباره‌ی اروپا توجه کرد و اگر چه متن اظهارات را تاکید کرد اما در بخشی از متن بازتاب‌ها و اظهارنظرهای بعدی را «غیرلازم» دانست: «حواشی غیرلازم داخلی پاسخ رئیس‌جمهور روحانی به تهدید رئیس‌جمهور آمریکا، از ورود نظامیان به این ماجرا شروع شد. تردیدی نیست که اعلام حمایت نظامیان کشورمان، از موضع رئیس‌جمهور روحانی در برابر سخن بی‌منطق و مداخله‌جویانه دونالدترامپ با نیت خیرخواهانه و در جهت تقویت موضع رئیس‌جمهور بود، اما نکته‌ای که در این زمینه باید مورد توجه و تامل قرار گیرد اینست که در این مرحله از رویارویی که مرحله سیاسی است، نیازی به ورود نظامیان به این موضوع نیست. وظیفه آن‌ها اقدامات عملی در مرحله‌ایست که مناقشات سیاسی به نتیجه نرسد و فرماندهی کل قوا برای چنین اقداماتی تصمیم‌گیری نماید. قبل از این مرحله، فراتر از موضعگیری‌های سیاسی هرگونه موضعگیری توسط نظامیان موجب عکس‌العمل توسط نظامیان طرف مقابل می‌شود که ممکن است مناقشات را از چارچوب سیاسی به چارچوب مناقشات نظامی بکشاند کما اینکه اکنون چنین شده و چه بسا خواست طرف مقابل نیز همین باشد.»

 

هفت صبح با عکسی از تیم‌مذاکره کننده علاوه بر بازتاب نتایج فعلی مذاکرات، به بخش دیگری از آن یعنی حضور لعیا جنیدی در این سفر توجه کرد و اگرچه در کنار او از «نخستین زن در مهمترین مذاکره» نوشت اما عکسی انتخابی روزنامه نمایشی منفعلانه از حضور او است که حتی می‌توان با توجه به مکالمه‌ی ظریف و عراقچی تصویری به حاشیه‌ رانده شده از او دانست. بهتر بود روزنامه با توجه به محتوا و رویکرد روزنامه عکسی دیگری انتخاب می‌کرد. در بالای لوگو هم دو مطلب دیده می‌شود که با توجه به محتوای تیتر و اجزای آن بیشتر به گزارش آگهی شبیه هستند تا متن معمولی خبری. در این صورت بهتر است با نشانه‌ای از سایر محتواها تفکیک شوند.

همدلی و همشهری یکی از تیترهای اصلی را به تنگه‌هرمز یکی از کلیدواژه‌های اظهارات روحانی در اروپا اختصاص دادند. کار گرافیکی همشهری برای نشان دادن جزئیات و چرایی اهمیت این تنگه خوب است هم در صفحه اول و هم در صفحات داخلی. همدلی هم در متن بیشتر واکنش‌های رسانه‌های خارجی را بازتاب داد در حالی که با توجه به تیتر «معمای هرمز» به نظر می‌رسد قرار است مثل همشهری اطلاعات و آماری درباره‌ی اهمیت این منطقه به مخاطب ارائه کند.

سازندگی با توجه به برخی گمانه‌زنی‌ها درباره‌ی تغییرات کابینه بویژه تیم اقتصادی روحانی پرونده‌ی بررسی این تغییرات را از امروز به جریان انداخت و اولین بخش را با نوبخت به صفحه اول آورد. در تیتر هم مشابه تیترهایش در زمان استیضاح وزرا با ترکیب خوب و خنثی «برود یا بماند؟» به موضوع پرداخت. بهتر است تنوع در تیتر بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و حتی همین رویکرد خنثی با کلمات دیگری بیان شود. در غیر این صورت می‌توان چند چهره‌ی دیگر از تیم اقتصادی را در نظر گرفت و حدس زد فردا تیتر روزنامه یعنی «برود یا بماند؟» با کدام یک ترکیب می‌شود. به صورت کلی ترکیب چینش عکس و تیتر روزنامه خوب است و این بار چهره‌ی رو به بیرون کادر می‌تواند معنای دیگری برساند. آنچه در حالت معمول در صفحه‌آرایی توصیه نمی‌شود.

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here