زمان انتشار : ۱۴ تیر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۴۴ | کد خبر : 471605 |

حمایت تیترها از نامه «سلیمانی» به «روحانی»/«ایران» پیگیر ردپای «سلطان سکه» شد

شفقنا رسانه- نامه سرلشگر قاسم سلیمانی به حسن روحانی و دستگیری یکی از اخلالگران بازار سکه دو خبر مهم روزنامه‌های آخر هفته بودند. سلیمانی پس از اظهارات رئیس‌جمهور در سفر به اروپا که روز گذشته در تیترهای اصلی روزنامه‌ها بازتاب یافت(اینجا) در نامه‌ای کوتاه از این سخنان تقدیر و حمایت کرد و در بخشی از آن نوشت: «این همان دکتر روحانی است که ما شناخت داشتیم و داریم و می‌بایست باشد. شما با سخنان حکیمانه ارزشمند و قدرتمندانه خودتان رهبر عزیز، ملت بزرگوار ایران اسلامی و مسلمانان جهان را سرافراز نمودید. دست شما را برای ایراد این سخنان به موقع، حکیمانه و صحیح می‌بوسم و برای هر سیاستی که مصلحت نظام اسلامی باشد در خدمت هستیم.» وطن امروز، سیاست روز، سازندگی، فرهیختگان و جوان از جمله روزنامه‌هایی بودند که با تصویری از قاسم سلیمانی به تنهایی یا در کنار حسن روحانی، رئیس‌جمهور به این نامه حمایتی واکنش مثبت نشان دادند. وطن امروز و فرهیختگان در تیترها از «رمزگشایی»  و «تضمین» تهدید نفتی نوشتند و سیاست‌روز نقل قول سلیمانی را به صفحه اول آورد: «این همان دکتر روحانی است که می‌بایست باشد». جوان هم با مونتاژ دو تصویر یعنی بخش جنوبی نقشه‌ی ایران و دست‌دادن روحانی و سلیمانی به سرنخ مشترک موضوع اشاره کرد: «قرار در تنگه». سازندگی صریح و ساده این نامه را به اتحاد سپاه و دولت تعبیر کرد و در سوتیتر مطلب دیگرش به نقل از سخنگوی کارگزاران سازندگی از هر دو نفر بابت موضع‌گیری‌های اخیر و نشان دادن اتحاد در منافع ملی تشکر کرد. چینش تیتر و عکس در جوان متناسب با موضوع و سیاستگذاری روزنامه بهتر از دیگر روزنامه‌های مورد بررسی است.

یکی از تیترهای مهم امروز دستگیری یکی از اخلالگران بازار سکه بود که به نقل از فرمانده انتظامی پایتخت در نشست خبری، این فرد در بازار قیمت سکه را بالا و پایین می‌برد و بعد از چهار ماه کار اطلاعاتی با تلاش کارآگاهان پلیس دستگیر شد. شرق، کیهان، ایران، اخبار صنعت، عصر ایرانیان، کائنات و ستاره صبح در صفحه اول به این خبر دستگیری واکنش نشان دادند. شرق طرح خوب و متناسب با خبر به صفحه اول آورد و در متن این خبر را در کنار اخبار دیگر مربوط به تخصیص ارز و نشانه‌ای مهم برای ناکارآمدی سیاست ارزی دولت دید: «همه این موارد نشان می‌دهد، سیاست اولیه دولت مانند تمامی تجربه‌های قبلی دولت‌ها در سوبسید و سیاست‌های یارانه‌ای تنها منبعی برای توزیع رانت و فساد ایجاد کرده و به جای مرهم، مشتی اسفند بر آتش نوسانات بازار بوده است که آن را شعله‌ور کرده و دامنه حریق آن را گسترده‌تر. حالا باید دید آیا دولت با وجود این برایندها باز هم به سیاست ارزی خود، یعنی تخصیص یارانه ارزی و واگذاری تعیین قیمت کالا به دست بازار ادامه خواهد داد یا راه دیگری را در پیش می‌گیرد.» علاوه بر این روزنامه آخرین سرنخ پرونده‌ی واردات غیرقانونی خودرو را پیگیری کرد که قاضی پور به رویداد ۲۴ گفته یکی از معاونان وزیر صنعت، فردی به نام «خ» را ادمین سایت ثبت سفارش می‌کند. این شخص با افرادی در بیرون از وزارتخانه هماهنگ می‌کند و شش‌هزار‌و ۴۸۱ دستگاه خودرو را ثبت سفارش کرده و از این راه مبالغ بسیار زیادی دریافت می‌کند. دنبال کردن این سوژه روزنامه را به تایید تقریبی این خبر رسانده اگر چه نوشته:‌«اگرچه این پرونده هنوز به ایستگاه پایانی خود نرسیده است، اما بدون شک توضیحات معاون وزیر دراین‌باره می‌تواند به روشن‌شدن برخی نقاط تاریک کمک کند. متأسفانه این معاون وزیر درخواست «شرق» را برای گفت‌وگو در‌این‌باره بی‌پاسخ گذاشته است.»

کیهان، اخبار صنعت، کائنات و ستاره صبح در متن صرفا اخبار رسمی این نشست و بعضی واکنش‌های مسئولان به این خبر را پوشش دادند. کائنات تیتر نوشت:‌«مردم منتظر رابین‌هود بودند!» نکته‌ای که ظاهرا یکی از اعضای تحریریه به متن خبر اضافه کرده و ارتباطی هم به مطلب ندارد و براساس آن به تیتر آمده است. چنین تغییرات و اضافه‌ کردن به خبر اصلی حرفه‌ای نیست. روزنامه می‌توانست در کنار خبر اصلی، نکته‌ی مورد نظر را به صورت یادداشت منتشر کند. عصر ایرانیان هم مرحله‌ی بعد از این دستگیری را دید و در تیتر طولانی‌اش پرسید: «سلطان سکه کیست آیا مفسد فی‌الارض نیست؟» در متن هم با استناد به خبری از تسنیم شباهت فرد دستگیر شده با یکی از خریداران اصلی سکه در آذر ماه سال ۹۶ در زمان حراج سکه در بانک کارگشایی را مطرح کرد:‌«مشاهدات خبرنگار این خبرگزاری که روز در سالن حراج حضور داشت بیانگر آن است که تقریبا پشت تمام خریدها، یک فرد مشخص بنام آقای (م) بود، که سکه های خریداری شده از سوی دلال ها به وی تعلق دارد.بعد از اعلام خبر دستگری سلطان سکه از سوی نیروی انتظامی این سوال مطرح می شود که آیا سلطان سکه همان آقای «م» است؟» ستاره صبح پرداختی ضعیف داشت هم عکس بی‌کیفیت و تیتر ضعیف انتخاب کرد و هم پیگیر ابعاد دیگر خبر نشد.

ایران هم با تیتر «سلطان سکه کیست» فراتر از متن خبر رفت و با گزارش میدانی از بازار و در کنار گفت‌وگوهایی با مسئولان نهادهای مرتبط اطلاعات بیشتری فراهم کرد که رویکرد بسیار درستی است. در بخشی از گزارش آمده است: «بسیاری از فعالان بازار طلا و سکه درباره اینکه منشأ پول خریداری دو تن سکه از چه محلی تأمین شده است،می‌گویند با یک حساب ساده ارزش ۲۵۰ هزار سکه با نرخ متوسط دو میلیون تومان به ۵۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. دراین باره محمد کشتی آرای عضو اتحادیه طلا به «ایران» می‌گوید: دو تن سکه خریداری شده معادل ۲۶۰ هزار سکه تمام است که باید مشخص شود که منشأ تأمین پول آن کجا بوده است. یکی دیگر از فروشندگان بازار سکه هم اعتقاد دارد که پول چنین خریدی را افراد خاصی دراختیار دارند. بنابراین، این فرد معمولی نبوده است.»

اخبار صنعت در سرمقاله گفت‌وگوی پدرام سلطانی نایب‌رئیس اتاق ایران در گفت‌وگو با پایگاه خبری این اتاق را بازتاب داد که کاری بسیار غیرحرفه‌ای است. سرمقاله قالب یادداشت دارد و نمی‌توان مصاحبه رسانه‌ی دیگر را در این ستون قرار داد و بویژه این که متن خبر روز ۱۰ تیر در سایت مصاحبه‌شونده(اینجا) قرار گرفته است و حتی اگر از ستون سرمقاله به بخش دیگری می‌رفت، باز هم مسئله حل نمی‌شد.

رد پای هنر با عکس‌هایی از هنرمندانی مثل عباس کیارستمی و ایران درودی به صفحه اول روزنامه‌ها آمد. همشهری با یک طرح و آفتاب یزد با عکسی سیاه سفید به یکی از مهمترین فیلمسازان معاصر ایران، دو سال پس از درگذشت او پرداختند که در روزهای گذشته به دنبال آخرین نتایج پرونده‌ی پزشکی او به خبرها آمده بود. با این حال در صفحه اول چینش اطلاعات به خوبی انجام نشد. تیتر مهم دیگر همشهری خاموشی‌های اخیر است که روزنامه راهکار عبور از این بحران را «آماده‌باش ملی» دانسته است. در زیرتیترها هم مهمترین برنامه‌های پیش رو در این زمینه را آورده و هم پاسخ مسئولان و تحلیل کارشناسان را که رویکرد همه جانبه و درستی است. اعتماد در گفت‌وگوی مفصلش با ایران درودی، نقاش ایرانی علاوه بر مرور زندگی این هنرمند و مشکلاتی که برای موزه آثار او پیش آمده، درباره‌ی کیارستمی هم پرسیده است: «شخصیت کیارستمی را دوست داشته و دارم. از فقدانش هم بسیار متاثر شدم. انگار که یکی از نزدیکانم را از دست داده باشم. البته مراوده چندانی با هم نداشتیم. من هرگز به خانه‌اش نرفته بودم اما او با گل‌‌های زیبا به دیدن من می‌آمد. عشق به انسان و زندگی در هر دوی ما مشترک بود. اساسا هنرمند باید دو عنصر داشته باشد؛ اولی جرأت است که به نظرم تعریف دیگر هنر است و دومی عشق. هر دوی اینها خصوصیات اصلی هنر هستند. اگر کسی آنها را نداشته باشد هنرمند نمی‌شود. در مورد من (به این دو) جسارت را هم اضافه کنید.» و در توضیح ویژگی سوم درباره‌ی خودش به عنوان یک هنرمند زن گفته: «هیچگاه در زندگی حرفه‌ای‌ به عقب نرفتم. هیچ‌وقت متوقف نشدم. هیچ‌وقت خودم را تکرار نکردم. امکان ندارد دو تابلو از من ببینید که به هم شبیه باشند. ممکن است حس‌شان شبیه باشد ولی کلیت‌شان یکسان نیست.»

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here