زمان انتشار : ۱۲ تیر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۴۴ | کد خبر : 471505 |

مطالبه‌ تعقیب رانت‌خواران ارزی در تیترها/ تحلیل «اعتماد» از «تغییر اقلیم» یا «ابردزدی»

شفقنا رسانه- کارهای عمرانی برای آبرسانی به خرمشهر که وعده داده شده تا ۱۵ تیر وضعیت آب این شهر را بهبود بخشد و وضعیت فعلی این شهر به صفحه اول چند روزنامه آمد. کیهان با عکس‌هایی از مسئولان نوشت:‌«نق زدن و سیاه‌نمایی یا مشکلات مردم با روحیه جهادی» همدلی در نگاه متفاوت‌تری تیتر زد:‌«جنوب داغ است، مسئولان گرمازده می‌شوند!» تیتری برآمده از تحلیل روزنامه در پایان گزارشی است که به نظر می‌رسد روز قبل باید چاپ می‌شد. این برخوردهای سطحی با موضوعات در رسانه درست نیست و اگر به هر دلیلی به موضوعی با تاخیر پرداخته می‌شود، بهتر است روزنامه مطلب ویژه‌ای تدارک دیده باشد. در متن هم نوشت:‌«فارغ از همه این بحث ها نکته جالب ماجرا اینجاست که هنوز هیچ کدام از مسئولان اجرایی برای همدردی به جنوب سفر نکرده، این در حالی است که گزارش‌های رسیده از جنوب حاوی این نکته است که مردم خوزستان در انتظار این بوده اند که حداقل یکی از مدیران اجرایی برای همدردی با آنها به این خطه تاریخی و همیشه سوزان سفر کند. همدلی از همه مدیران اجرایی و مخصوصا وزرا و مدیران دولت به خاطر زحماتی که در این بحران اقتصادی می کشند سپاسگزار است اما باور کنید جای این طنز خالی است که مسئولان به جنوب نمی روند تا شاید گرما زده نشوند!» همشهری پرداخت خوبی داشت هم در انتخاب و چینش تیتر و عکس و هم کیفیت مطالب. گزارشی میدانی از خرمشهر -اگرچه با تاخیر- و روایت مردم از مشکلات و در کنار آن گفت‌وگویی با یکی نمایندگان خوزستان و فراتر از خرمشهر و آبادان مسئله‌ی بحران آب در خوزستان را بررسی کردند. ایران هم گزارشی کوتاه و میدانی از آبادان دارد که نقل‌قول‌هایی از مردم و مسئولان روایت دقیقی از شرایط به مخاطب ارائه می‌دهد.

 

با انتشار ارزبگیران بازار موبایل و آغاز دومینوی شفافیت در وزارتخانه‌های دیگر که با مقاومت بعضی از وزرا همراه بود، امروز رسانه‌ها وارد فاز تازه‌ای از مطالبات شدند و برخورد با متخلفان را مطرح کردند. همشهری، جوان و سیاست روز با همین نگاه از نوبت برخورد قضائی و تعقیب رانت‌خواران نوشتند که آرامش مردم را در پی دارد. همشهری گفت‌وگوی کوتاهی با میرمحمدصادقی، استاد حقوق و جزا داشت که با تشریح ابعاد سه گانه پیش‌آمده برای اقتصاد راه حل‌هایی برای برخورد با متخلفان ارائه داده است. شرق پیگیر نواقص لیست بانک مرکزی شد و در متن مروری بر اظهارات رد و بدل شدن بین مسئولان داشت و از «غایبان بزرگ لیست ارزی» نوشت:‌«لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی بانک مرکزی چند غایب مهم داشت؛ کالاهای دارویی، قطعات خودرو، مکمل‌های غذایی، گوشی‌های تلفن همراه، وسایل نقلیه موتوری و شرکت شستا. نقص اطلاعات در لیست هزارو ۴۸۲ کالایی را وزارت صنعت، معدن و تجارت به بانک مرکزی نسبت می‌دهد و بانک مرکزی کامل‌نبودن لیست را مربوط به وزارت صنعت می‌داند که اطلاعات را به تمامی به این نهاد منتقل نکرده است.»

 

سفر رئیس جمهور به اروپا هم در تیترهای امروز دیده شد. قدس این سفر را به برجام مرتبط دید و پرسید: «ایستگاه وین آخرین قرار برجامی؟» و جمهوری اسلامی در تیتری خبر داد: «برجام محور اصلی مذاکره رئیس جمهور در اروپا». دنیای اقتصاد هم تیتری کلی با عکسی نسبتا رسمی انتخاب کرد:‌«سه هدف تور اروپایی روحانی» در متن هم با مهم دیدن سفر به اتریش با توجه ریاست این کشور از روز دوشنبه در اتحادیه اروپا تاکید کرد: «قرار است به‌زودی اتحادیه اروپا بسته پیشنهادی‌اش را برای تداوم برجام  به ایران ارائه کند. احتمالا این بسته پس از پایان سفر رئیس‌جمهوری به این دو کشور اروپایی و رایرنی‌های نهایی در این مورد به تهران تحویل داده خواهد شد.» آنچه در تیتر طولانی اطلاعات هم دیده شد. رویکرد تحلیلی در این پرداخت‌ها ضعیف است و در کنار خبر خوب تحلیل‌های بیشتری دیده می‌شد.

جمهوری اسلامی هم در سرمقاله با تحلیل شرایط و راه‌های برون رفت از مشکلات موجود توضیح داد:‌«چرا ما فقط نسبت به دشمن حساس هستیم ولی از خنجر دوستان نادان غافل مانده ایم؟ تکرار این صحنه‌ها و استمرار چنین وضعیتی است که دشمن را برای سوءاستفاده بیشتر وسوسه می‌کند تا به دروغ، وجود یک «بحران ساختاری» را در اذهان دوست و دشمن جا بیندازد. اکنون ترامپ در جلب نظر سایر کشورها برای همدستی و همراهی علیه ایران به بن بست رسیده و هرچه بیشتر تلاش می‌کند، کمتر نتیجه می‌گیرد و درست در همین زمان است که فعالان و جناح‌های سیاسی باید به فکر منافع کشور باشند و در عمل، نه فقط در شعار، با دولتمردان که مسئولیت رویاروئی با دشمن را برعهده دارند همراهی کنند. اینکه این روزها بعضی از این حضرات سخنانی در جهت لزوم همراهی با دولت گفته‌اند خوبست ولی کافی نیست. آنها باید وارد میدان عمل شوند، از کارشکنی بپرهیزند و با کارشکنان برخورد نمایند. فقط در میدان عمل است که جناح‌های سیاسی می‌توانند نشان دهند در ادعاهایشان صادقند و منافع ملی را در برابر منافع جناحی قربانی نمی‌کنند.»

خراسان در تیتر یک از ۷ بسته ضدتحریمی دولت نوشت در حالی که در متن نامی از منبع خبر نیست و صرفا نوشته شد: یک مقام ارشد دولتی. با توجه به رسمی نبودن خبر نمی‌توان با قطعیت از برنامه‌ی دولت نوشت حتی اگر به نظر برسد این برنامه‌ها به دیدگاه دولت نزدیک است. سید صادق غفوریان هم در یادداشت روز درباره‌ی اهمیت شادی در روزهایی که اخبار نگران‌کننده شنیده می‌شود، تحلیل کرد: «حتما می پرسید با این همه مشکل که برشمردید شاد هم می توان بود؟ به نظرم باید پرسش را تغییر داد، باید پرسید اصلا زندگی بدون شادی میسر است؟ شادی برای زندگی مثل غذا برای زنده ماندن است می‌توان کمتر خورد اما نمی‌توان حذفش کرد. ما تجربه هشت سال جنگ را در این کشور داشته‌ایم. مگر در این سال‌ها مردم شادی را تعطیل کرده بودند. جهان هم تجربه دو جنگ جهانی را پشت سر گذاشته اما در خلال این جنگ های خانمان سوز و در قلب اروپای بحران زده صحنه های بسیاری از شادی مردم در کنار جنگ ثبت شده است. اصلا چرا راه دور برویم شوخی های رزمندگان خودمان و خاطرات این شوخی ها و خنده ها هم به  عنوان بخشی از فرهنگ دفاع مقدس برای ما به یادگار مانده است. آیا نباید در بودجه های کشور، ردیف ثابت تولید برنامه های طنز و نشاط آور تعریف شود؟ چه منعی میان دین و ارزش ها با خندیدن و خنداندن وجود دارد که برخی از ما با «شاد» بودن مخالفیم؟ در حالی که در دین مان به آن تاکید هم شده است.»

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور در سخنرانی‌اش در یک همایش درباره «پدیده تغییرات اقلیمی» تشکیک کرده و پیامدهای آن را متوجه اقدامات دشمنان خارجی دانسته و به صراحت گفته است: «تیم‌های مشترکی از اسراییل و یکی از کشورهای همسایه، ابرهای در حال ورود به ایران را غیربارور می‌کنند؛ علاوه بر این ما با بحث ابردزدی و برف‌دزدی نیز مواجه هستیم.» اعتماد صفحه اول را به همین اظهارات اختصاص داد:«و اینک ابردزدی» علاوه بر اظهارات جلالی، رئیس پدافند غیرعامل کشور و مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی در رد این اظهارات، گفت‌وگویی با عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست درباره‌ی این ایده داشت. کلانتری در بخشی از متن تحلیل کرد:‌«ما باید خودمان را با تغییر اقلیم سازگار کنیم، تغییر اقلیم که خودش را با ما سازگار نمی‌کند. مدیریت مصرف آب و انرژی کشور باید خودش را با تغییرات اقلیمی هماهنگ کنند وگرنه ما نمی‌توانیم به جنگ تغییر اقلیم برویم. وظیفه ما مشخص است. ما باید با استفاده از دانش روز تمهیداتی را بیندیشیم که کشور توان عبور از این مسائل را داشته باشد. مدیریت بحران تغییرات اقلیمی هم چهار ساله ممکن نیست و باید برایش برنامه بلندمدت داشته باشیم چون سال به سال بارندگی‌ها بیشتر کاهش می‌یابد. گرمایش زمین دارد اضافه می‌شود و از طرفی با بحران‌های دیگری هم روبه هستیم و باید برای مقابله با آنها آماده باشیم.» هفت صبح و شهروند تیترهایی در این زمینه نوشتند. اولی «به دنبال ابرهای گمشده» را به تیتر آورد و دومی پرسید: «چه کسی ابرهای ما را می‌دزدد؟»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here