زمان انتشار : ۱۰ تیر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۲۹ | کد خبر : 471451 |

محمودصادقی:امکان کمک به یک پیام‌رسان در فضای انحصاری و غیررقابتی وجود ندارد

شفقنا رسانه-به‌تازگی میثم سیدصالحی مدیر پیام رسان سروش در گفت‌و‌گو با یکی از خبرگزاری‌ها از ناچیز بودن وام ۵ میلیارد تومانی که از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به درخواست‌کنندگان (۷ پیام‌رسانی که مجوز دریافت کرده اند) پرداخت می‌شود، خبر داد و گفت: پیام رسان بومی مانند سروش برای ارائه خدمات ابری، دیتا سنتر، تهیه زیرساخت‌ها، تأمین منابع انسانی، پوشش هزینه‌های بیمه و مالیات نیازمند منابع مالی نقدی است از این‌رو به وام ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومانی نیاز داریم و پیشنهاد داده‌ایم به پیام رسان‌هایی که بیش از ۵ میلیون کاربر دارند، چنین وامی را اختصاص دهند.

به گزارش روزنامه ایران،البته این اولین بار نیست که مدیر این پیام رسان چنین درخواست‌هایی از دولت دارد، البته اظهارات سیدصالحی هر بار با واکنش‌هایی روبه‌رو شده است که جدیدترین درخواستش به «خوش اشتهایی» این پیام رسان تعبیر شد به‌طوری که علیرضا رحیمی، نماینده مردم تهران در واکنش به درخواست وی در توئیتی نوشت: شبکه‌های داخلی به اصطلاح رقیب تلگرام اشتهای صد میلیاردی و کمک دولتی پیدا کرده‌اند. شبکه‌هایی که توان فکری خلق ثروت و اداره یک شبکه را ندارند باید از گردونه رقابت حذف شوند. در پی این اظهار نظر روزنامه ایران به سراغ نمایندگان و مدیران پیام رسان‌های داخلی رفته و نظر آنها را درباره این اظهارنظر جویا شده است.
توجیه نداشتن کمک‌های ۱۰۰ میلیاردی
محمود صادقی نماینده تهران درباره درخواست این پیام رسان داخلی به «ایران» گفت: امکان کمک به یک پیام‌رسان در فضای انحصاری و غیررقابتی وجود ندارد، چرا که تجربه‌ نشان داده است وقتی در فضای انحصاری و غیررقابتی یا همان رانتی، از یک حوزه یا صنعت حمایت و تقویت شده است، جواب مثبتی نگرفته‌ایم و نباید دوباره از روش‌هایی که نتیجه‌ای در بر نداشته است، استفاده کرد. همیشه رشد با رقابت ملازمه دارد. بنابراین نمی‌توان با مسدود کردن فضای رقابتی انتظار داشت که رشد کنیم.
محمود صادقی با اشاره به اینکه باید کمک‌ها و حمایت‌ها از سوی دولت کاملاً توجیه منطقی داشته باشد، گفت: وقتی پیام رسان‌هایی هستند که بدون دریافت هیچ گونه کمک و حمایتی در حال فعالیتند، چرا باید به یک پیام‌رسان خاص مبالغ هنگفتی پرداخت شود بنابراین کمک‌های این چنینی هیچ توجیهی ندارد. نماینده مردم تهران در ادامه به بحث نبود اعتماد برای جذب مخاطب از سوی برخی پیام رسان‌ها اشاره کرد و افزود: اکنون مسأله اصلی تبادل اطلاعات از سوی مردم در پیام‌رسان‌های داخلی بحث اعتماد است؛ وقتی کاربران به پیام رسان‌های داخلی اعتمادی نداشته باشند ۱۰۰ میلیارد تومان که هیچ، ۱۰۰میلیارد دلار هم هزینه شود، نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت و مخاطب جذب آن پیام رسان نخواهد شد بنابراین ابتدا باید مشکل اصلی که همان اعتماد است را حل کرد.
نبود مشکل زیرساخت برای پیام‌رسان‌ها
رمضانعلی سبحانی فر، عضو کمیته ارتباطات کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز درباره تقاضای یک پیام‌رسان‌ داخلی برای پرداخت تسهیلات ۱۰۰میلیارد تومانی از سوی دولت به «ایران»، گفت: تا آنجایی که ما می‌دانیم و به مجلس گزارش شده است پیام رسان‌های داخلی مشکل زیرساختی ندارند. زیرساخت پیام رسان‌ها شامل پهنای باند، دیتاسنتر، ترافیک و… است که شرکت ارتباطات زیرساخت در اختیار پیام رسان‌های داخلی قرار داده است و از این بابت مشکلی وجود ندارد حال نمی‌دانم چرا این پیام رسان درباره نبود زیرساخت‌ها صحبت کرده است.
نماینده مردم سبزوار افزود: اکنون باید تنها دانش و نرم افزار این پیام رسان‌ها در کشور فراهم و از سوی دیگر باید روی تولید محتوا کار شود و از این‌رو به پرداخت چنین مبالغ و حمایت مالی نیازی نیست.  عضو کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در ادامه گفت: هر مجموعه‌ای که پیشرفت می‌کند، می‌تواند از طریق تجاری‌سازی درآمدزایی کند. وقتی پیام‌رسانی می‌گوید من ۵ میلیون کاربر دارم بنابراین با این همه کاربر، باید بتواند درآمدزایی کند به عبارتی فرصت خوبی برای درآمدزایی دارد و باید از این فرصت برای درآمدزایی استفاده کند.
سبحانی فر با بیان اینکه دولت نمی‌تواند دائم پول به بخش خصوصی تزریق کند و اصلاً محلی برای تزریق پول مستقیم ندارد، افزود: وظیفه دولت حمایت از هر طرح و پروژه‌ای در ابتدای کار است تا پروژه راه بیفتد. از سوی دیگر وزارت ارتباطات در کل ۱۴۰ میلیارد تومان از محل وجوه اداره شده در اختیار دارد و باید آن را به‌عنوان تسهیلات به بخش‌های مختلف پرداخت کند. جایی هم برای اعطای پول بلاعوض پیش‌بینی نشده است. وی با اشاره به اینکه طبق گزارش‌های رسیده وزارت ارتباطات تا حدود زیادی وظایفی را که شورای عالی فضای مجازی به او محول کرده، انجام داده است، گفت: وزارت ارتباطات تشخیص داده است که از محل وجوه اداره شده می‌تواند به هر پیام رسان در صورت درخواست ۵ میلیارد تومان تسهیلات دهد و بیشتر از این از عهده این وزارتخانه بر نمی‌آید.
تجاری‌سازی رمز پیام رسان‌های موفق
مهدی انجیدنی، مدیر یکی از پیام‌رسان‌های داخلی نیز به «ایران» گفت: معمولاً برای شروع هر کار و پروژه‌ای به کمک و حمایت مالی نیاز است و به نظر من همان ۵ میلیارد تومانی که شورای عالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توافق کردند تا به ۷ پیام رسان داخلی پرداخت کنند، برای شروع کار کافی است.
انجیدنی افزود: پروژه‌ای رشد می‌کند که به درآمدزایی برسد و به مسیر خود از طریق درآمدزایی ادامه دهد. وقتی یک پروژه بخواهد با دریافت مبالغ سنگین وام به کار خود ادامه دهد، نشان دهنده این است که مسیر صحیح تجاری و تجاری‌سازی برای پروژه خود تعریف نکرده است بنابراین بعید به نظر می‌رسد یک پروژه نرم افزاری بتواند بدون پشتوانه تجاری‌سازی رشد کند و کاری از پیش ببرد.
این مدیر پیام رسان داخلی در ادامه گفت: باید پروژه‌ها مسیر خود را به‌گونه‌ای شروع کنند که بعد از استارت اولیه و جذب کاربر بتوانند هزینه‌های خود را پوشش دهند. به‌عنوان مثال وقتی پیام‌رسانی یک یا ۵ میلیون کاربر جذب کرد باید بتواند مطابق با همین میزان کاربر درآمدزایی کند. پروژه‌ها تا وقتی که مشتری ندارند به سرمایه‌گذار اولیه نیاز دارند ولی وقتی یک میلیون، دومیلیون و… مشتری جذب شد دیگر نیاز به درخواست وام نیست و باید از همان مشتر یانی که جذب کرده است، درآمدزایی کند.
انجیدنی افزود: کار درستی نیست که از دولت بخواهیم چندین بار به پروژه‌ها وام اعطا کند، وام‌های پرداختی پول مردم است که به بانک‌ها سپرده شده است، دولت که از خود پولی ندارد و در نهایت این پول که در قالب وام به صاحبان پروژه‌ها پرداخت می‌شود، باید به بانک‌ها بازپرداخت شود. لازم به ذکر است که روزنامه ایران برای اینکه گزارش یکطرفه نباشد با مدیر روابط عمومی پیام رسان سروش تماس گرفت تا تلفنی با مدیر این پیام رسان گفت‌و‌گو کرده و نظرات ایشان را نیز انعکاس دهد که اعلام کردند سیدصالحی فعلاً تمایلی به گفت‌و‌گو با رسانه‌ها ندارد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here