زمان انتشار : ۷ تیر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۰۳ | کد خبر : 471322 |

تیترهای آخر هفته با محور کابینه/ روایت «یونس سینکی» از یک جدال لفظی

شفقنا رسانه- در روزهای گذشته یکی از ایده‌های مطرح شده توسط برخی سیاسیون احتمال انتخابات زودهنگام و کناره‌گیری حسن روحانی از ریاست‌جمهوری بود. روز گذشته در نشست هم‌اندیشی مدیران ارشد دولت، روحانی جدی‌تر به این مسائل پرداخت و نقل قول‌های از او با محوریت مقاومت و ایستادگی در برابر مشکلات به روزنامه‌ها آمد. شرق با عکسی ضعیف و نامتناسب با تیتر «دولت نه استعفا می‌دهد نه کنار می‌رود» این سخنرانی را پوشش داد. هم کادر انتخابی و هم حالت چهره‌ روحانی، او را بیشتر در حال غرق شدن نشان می‌دهد تا مقاومت. تیتر یک روزنامه مربوط به نامه ۱۸۷ نماینده‌ی مجلس درباره‌ی ایجاد تغییر در کابینه است: «دولت در منگنه مجلس» که عکس یک بیشتر برای این تیتر مناسب به نظر می رسد. روزان هم تیتر و عکسی معمولی برای سخنرانی اخیر روحانی انتخاب کرد و در یکی از مصاحبه‌های فرعی‌اش به نقل از فاضل موسوی تاکید کرد: «دولت ارتباطاتش را باید با مردم بیشتر کند». جمهوری اسلامی و جوان اما بخش مواجهه با امریکا را به سایر بخش‌های سخنرانی اولویت دادند. ایران چینش صفحه بهتری داشت و متناسب با سیاست همراهی‌اش با دولت چکیده‌ی صحبت‌های روحانی را در قاب صفحه اول چید. در کنار آن گفت‌وگوها و گزارش‌های کوتاهی از وضعیت بازار و مهمترین مشکلات مطرح شده توسط بازاریان، تجربه‌های جهانی از جمله کره جنوبی برای عبور از یک بحران اقتصادی با در خدمت گرفتن طلا و تحلیل ابتکار از رقابت‌های داخلی سیاسی قرار داد.

روزنامه ایران در بخشی از متن گزارش «طلا و ارز در خانه یا در خدمت اقتصاد» نوشت: «در آن زمان مردم کره‌جنوبی حدود ۲۰ میلیارد دلار طلا در منازل خود داشتند. ۹۰ سال پیش در سال ۱۹۰۷، امپراطوری کره به ژاپن ۱۳ میلیون وون یعنی معادل بودجه یک سال بدهکار بود. به‌منظور کمک به پرداخت این بدهی مردان کره سیگار کشیدن را ترک کردند و زنان زیورآلات خود را فروختند. در سال ۱۹۹۸ نیز بار دیگر طلا به کمک کره آمد. نزدیک به ۳.۵ میلیون نفر معادل یک‌ چهارم جمعیت کره‌جنوبی داوطلبانه در کمپینی شرکت کردند و به کمک کشورشان آمدند. مردم روی لباس‌های خود شعار «بیایید با جمع‌آوری طلا بر بحران واحد پول خارجی غلبه کنیم» را نوشتند. در آن زمان هر فرد به طور متوسط ۶۵ گرم طلا برای نجات اقتصاد کره اهدا کرد. در مدت دو ماه ۲.۲ میلیارد دلار جمع‌آوری شد که تمام و کمال به صندوق بین‌المللی پول تحویل داده شد. همبستگی و وطن پرستی کره‌ای‌ها باعث شد وام ۵۸میلیارد دلاری در اوت ۲۰۰۱، یعنی ۳سال پیش از موعد، پرداخت شود.»

اعتماد مهمترین پیگیری‌های نمایندگان مجلس برای استیضاح و تغییر در کابینه را مرور کرد و با عکسی از نوبخت و سیف به عنوان نمایندگانی از تیم اقتصادی دولت، جهت اقتصادی این تغییرات را پررنگ دید. در سرمقاله هم مرتضی حاجی نوشت: «در نگاهی کلی و از دید یک شهروند عادی و کم‌اطلاع، ریشه مشکلات اقتصادی کشور به خصوص اتفاقات چند ماهه اخیر کمتر اقتصادی و بیشتر سیاسی است. خوب است که برای یافتن راه‌حل برون‌‌رفت از مشکلات اقتصادی نگاهی جدی به مواضع سیاسی و رفتار سیاسی برخی افراد صاحب نفوذ، برخی نهادها و کانون‌های قدرت و برخی دست‌های پشت پرده‌ای که آنها هم ممکن است از پوشش‌های نهاد یا نهادهای خاص سوء‌استفاده می‌کنند با نگاهی عمیق‌تر نگریست. اگر فقط به رفتن چند نفر و آمدن چند نفر دیگر اکتفا کنیم ممکن است این اقدام مسکنی کوتاه‌مدت و کم‌اثر را شاهد باشیم اما بعید است اثری بلندمدت نیز داشته‌‌باشد.» در تیترهای فرعی یادداشتی کوتاه از حسن یونس سینکی منتشر شد که نقل قولی از او  ضد رسانه‌ها در روزهای گذشته‌ مورد توجه روزنامه‌ها قرار گرفت(اینجا). او با ارائه‌ی توضیحاتی درباره‌ی دلیل تاخیر در نوشتن این متن، روایت خود را از ماجرا این گونه بیان کرد: «در روز شنبه مورخه دوم تیر ماه در مراسم روز ملی اصناف در مورد وضعیت اقتصادی و بازرگانی و نیز مسائل اجتماعی اقتصادی اصناف کشور گزارشی را ارایه دادم و پس از پایان سخنرانی با عجله برای رسیدن به جلسه بعدی از مراسم خارج می‌شدم در میان انبوه جمعیت، فردی بدون معرفی خود توهین و بی‌نزاکتی کرد. بدیهی است بی‌اخلاقی برای انتشار بخش‌هایی از آنچه اتفاق افتاده است جهت رسیدن به هدف خاص، نیز پیش از این سابقه داشته است. نه من با خبرنگاری مواجه بودم و نه در وضعیت گفت‌وگو با خبرنگاران بدیهی است این بی‌اخلاقی فردی ربطی به «خبرنگار» ندارد و تداوم این رفتار که هیچ ارتباطی به وظیفه اجتماعی خطیر خبرنگاری ندارد به انتشار خلاف حقیقت و ماهیت آنچه گذشت به عنوان «خبر» ساخته و پرداخته شد. بنده در مقام مسوول که باید پاسخگوی مطبوعات و رسانه‌ها با هر گرایش و وابستگی باشم. جسارتی مبنی بر داوری در مورد کار شریف و سخت خبرنگاری نکرده‌ام. بنده به اعتقاد قلبی و عملی با پاسخگویی به حق و ضروری مدیران و مسوولان به مردم در رسانه‌ها و خبرنگاران به عنوان امین آحاد مردم همواره اعتقاد داشته و دارم و اگر حرفی و کلامی می‌گویم یا می‌نویسم صادقانه و از سرراستی، درستی و مسوولیت‌پذیری است.» (اینجا) البته در مجموع با چندین بار خواندن کل متن باز هم مشخص نیست واقعا چه اتفاقی افتاده و چه جمله‌هایی رد و بدل شده است. چه گفته شده و چگونه بازتاب داده شده که به نظر معاون وزیر صنعت بازتاب واقعیت نیست.

بهار هم در تیتر یک از «مؤتلفه در کمین دولت» نوشت و در متن با اشاره به تحلیل بادامچیان در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها درباره‌ی وضعیت کنونی کشور نتیجه‌گیری کرد که این حزب «به دنبال دستیابی به آرزوی دیرینه‌ خودشان در پاستور هستند». با همین پیش‌فرض روزنامه مروری بر کاندیداهای مورد حمایت حزب موتلفه در انتخابات ریاست جمهوری داشت که اغلب آنها ناموفق بوده‌اند و اگر در مواردی مثل محمود احمدی‌نژاد به پاستور وارد شدند، از اعضای این حزب نبوده‌اند.

 دیدار رهبری انقلاب اسلامی با رئیس و مسئولان قوه قضائیه و سخنان ایشان درباره‌ی اهمیت «قاطعیت با اخلالگران» و «تفاهم با مردم» با جمله‌بندی‌های متفاوت به صفحه اول روزنامه‌ها از جمله وطن امروز، سیاست روز، قدس، خراسان، اطلاعات، کیهان و همشهری آمد که کوتاه‌ترین و بهترین‌ تیترها را وطن امروز و همشهری انتخاب کردند.

همشهری ۳۱ سال بعد از حمله شیمیایی عراق به سردشت گزارشی میدانی از این شهر و مشکلات مردم دارد که تیتر «سردشت هنوز تاوان می‌دهد» با عکس قدیمی خوبی از همان روز تکمیل شده است.

شهروند امروز صفحه اول متفاوتی به شیوه‌ی روزنامه‌های قدیمی بدون ماکت بست. گاهی روزنامه‌ها از این شیوه برای رویدادهای خاص استفاده می‌کنند اما حداقل در صفحه اول دلیل خاصی برای چنین چینشی دیده نمی‌شود و مشخص نیست قرار است در روزهای آینده این شکل صفحه‌آرایی صرف نظر از مزایا و معایبش به روند معمولی روزنامه تبدیل شود یا خیر. در ادامه‌ی پوشش اخبار ورزشی در روزنامه‌های عمومی، امروز جدال تازه کی‌روش و برانکو به تیترهای فرعی آمد که البته روزنامه‌ها اغلب روی خوشی به این جدال‌های لفظی نشان ندادند. از همشهری که آن را «گزارش یک جنگ» خواند و نوشت این دو نفر خیلی زود جشن فوتبال ما را خراب کردند تا هفت صبح که با نثر صمیمانه‌اش کی‌روش را مورد خطاب قرار داد: «وقتش نبود کارلوس». شهروند با طرحی کارتونی از دو طرف ماجرا آن را به شکل یک دوئل بازنمایی کرد و نوشت:‌«ایران یا جای کی‌روش است یا برانکو» تحلیلی که در روزنامه‌های دیگر هم به عنوان دلیل اصلی این کشمکش تا حدی دیده شد.

سازندگی متناسب با تیتر انتخابی‌اش از گفت‌وگو با حسن فتحی کارگردان سریال شهرزاد طرحی از علی‌ شریعتی به صفحه اول آورد:‌«از شریعتی به شهرزاد رسیدم» و در پایین لوگو سوتیترهایی از مصاحبه را قرار داد که انتخاب‌های خوبی است. دو تیتر فرعی دیگر هم در همین راستا به صفحه اصلی آمد. یکی گزارشی از دو بازجویی ایتدایی شریعتی و دیگری طرح این ادعا که «حاکمیت شریعتی بر تلویزیون ایران چگونه پس از چهاردهه به پایان رسید؟»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here