زمان انتشار : ۶ تیر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۴۰ | کد خبر : 471279 |

«بیرانوند» قهرمان تیترها شد/عکس کدام روزنامه‌ها بدون تیتر بود؟

شفقنا رسانه- دو تیتر درباره‌ی ورزش و اقتصاد امروز پابه‌پای هم به صفحه اول روزنامه‌ها آمدند. علیرضا بیرانوند دروازه‌بان تیم ملی فوتبال که توانست پنالتی رونالدو را در بازی با پرتغال در مسابقات جام جهانی مهار کند، قهرمان تیترها بود و در کنار آن خبرهای مربوط به بازگشت تیم ملی دیده شد. سازندگی طرحی از لحظه‌ی پنالتی بدون تیتر و با سوتیتر کار کرد و بیرانوند را به آرش کمانگیر تشبیه کرد که در دفاع از ایران قهرمان ملی شد. بعضی از تشبیهات و تعبیرات روزنامه اغراق شده و غیرجذاب است و چینش امروز هم بی‌نیاز از تیتر نیست و بهتر بود روزنامه انتخابی متناسب با سیاستگذاری‌اش انجام می‌داد. شهروند، خراسان و جام جم گفت‌وگوهایی با بیرانوند ترتیب دادند که در تیترهای صفحه اول جا گرفت، اگرچه چینش شهروند از بقیه بهتر بود.

خراسان چند عکس از شادی‌های خیابانی بعد از بازی فوتبال را هم بدون تیتر و نشانه‌ای از مطلب داخلی‌اش به صفحه اول آورد و در سرمقاله با تیتر «چسب زخمی با نام تیم ملی» تحلیل کرد: «در جشن مردم برای تیم ملی خیلی از پدربزرگ ها و مادربزرگ هایی حضور داشتند که همیشه از سروصدای دیگر اعضای خانواده حین تماشای فوتبال گریزانند و شاید قوانین ساده فوتبال مثل آفساید را هم بلد نیستند. اما همان ها برای موفقیت تیم ملی دست به دعا برداشتند و با شادی نوه ها خندیدند و با اشکشان غصه خوردند. بزرگان علوم اجتماعی برخی از این رفتارها را به تخطی کارناوالی تعبیر می کنند. خودمانی و ساده اش یعنی جمعی که در موقعیت های دیگر فرصت بیان نظرش و ابراز وجود و حضورش را نداشته، پس از فرصتی کم هزینه برای حضور در صحنه استفاده می کند و گرنه هنوز بسیاری از مردمی که این روزها به عملکرد تیم ملی افتخار می کنند انتقادات جدی حتمی به برخی رفتارهای غیر فنی کی روش دارند. مثلا خیلی از این مردم نقدهای جدی به کی روش به خصوص درباره مکانیزم بازی های دوستانه و پاداش برد این بازی ها را فراموش نکردند. آن ها کم کاری فدراسیون فوتبال را نبخشیده اند. اما دوست دارند در این روزها که روند اتفاقات بر آن ها سخت گرفته، تیمی را که تمام تلاشش را برای شادی مردم کرده حتی بعد از حذف تشویق کنند؛ نه فقط برای قدردانی از تلاش تیم، بلکه برای نیازهای دیگری که روح جامعه آن را طلب می کند. نیازهایی که فقط مادی نیست. زخم هایی که تیم ملی و عملکردش مثل یک چسب زخم آن را فعلاً از منظر چشم مان دور کرد.»

قدس فراتر از یک بازی فوتبال تیتر زد: «دروازه‌بانی از اعتماد به نفس ملی» در متن هم تاکید کرد:«امسال فوتبال برای ما فقط ورزش نبود، هم سیاسی، هم اجتماعی، هم فرهنگی بود و معجزه فوتبال هم در همین است» و با کنایه به برخی چهره‌ها و مسئولان نوشت:«بیرانوند پاسخی است به جماعتی که مخالف‌اند با هرآنچه اعتماد به نفس ملی و «ما می‌توانیم» یک جامعه را زنده کند. برای این جماعت فرقی ندارد، هسته‌ای باشد یا موشکی یا نفوذ در قلب مردم منطقه». همشهری به سراغ خانواده‌ی بیرانوند رفت و با پدر و مادر و همسر او مصاحبه کرد و حس و حال خانواده را در زمان تماشای بازی روایت کرد:«مهار پنالتی رونالدو خودش یک قهرمانی بود».

سیاست روز با یک روز تاخیر عکس یک را به بازی ایران-پرتغال اختصاص داد و از حذف تیم ملی در بازی‌های جام جهانی ابراز خوشحالی کرد:‌«چه خوب که صعود نکردیم!» و در روتیتر عجیبی نتیجه‌گیری کرد: «اگر «پرتغال» را برده بودیم، اقتصاد فلجی که پوست مردم را کنده فراموش می‌شد». در متن یادداشت هم نویسنده تاکید کرد:‌«من به «جوان»‌های ایرانی بالیدم و افتخار کردم، اما ته ذهنم به این فکر کردم که اگر این بچه‌ها پیروز میدان می‌شدند و برای اولین‌بار در تاریخ، پا به دور بعد جام می‌گذاشتند، اگر ما می‌توانستیم یکی از غول‌های فوتبال جهان را حذف کنیم چه می‌شد؟ دقیقا چه اتفاقی رخ می‌داد؟» یکی از تصورات اشتباه در بعضی تحریریه‌ها این است که تیتر خوب یا جذاب یا متفاوت به معنای انجام تمام و کمال وظایف یک رسانه است در حالی که تیتر خوب باید برآمده از یک متن پخته باشد و بهتر است بعضی‌ رسانه‌ها به جای یادداشت‌های سطحی و کنایه‌های بی‌فایده، در راستای‌ شفاف‌سازی اطلاعات اقدامات عملی و تحقیقی انجام دهد و نتایج آن را به مردم گزارش بدهد. البته خوب است پیش از شروع کار، بازنده را معرفی نکند و با پیش‌فرض‌های درست و دقیق مراحل گزارش را جلو ببرد.

دولت‌ و برنامه‌هایش برای بهبود وضعیت بویژه در زمینه اقتصادی به روزنامه‌ها هم آمد. همشهری با طرحی از زنگنه، جهانگیری، ظریف و جهرمی آنها را «ژنرال‌های مردمی دولت» خواند و در متن از عملکرد آنها در شفاف‌سازی و ارتباط با مردم تمجید کرد. اعتماد و اطلاعات نقل قولی امیدوارکننده از حسن روحانی، رئیس جمهور در همایش سراسری دستگاه قضا را کار کردند و جمهوری اسلامی، کیهان، همدلی، حمایت، جوان و رسالت نقل‌قول‌هایی از رئیس قوه‌ی قضائیه در همین همایش که به «اخلالگران اقتصادی» هشدار داد و با کلیدواژه‌ی «اعدام» در تیترها دیده شد.

محمد نعیمی‌پور، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران در گفت‌وگو با اعتماد درباره‌ی شرایط موجود تحلیل کرد: «اگر رییس‌جمهور اخیرا منفعل شده‌اند، مشکل خودشان است. چون ایشان می‌داند که وارد چه کارزاری شده و حق ندارد که انفعال پیشه کند. آقای روحانی باید می‌دانست و می‌داند که جریان داخلی دلش می‌خواهد وضعیت به شکل سابق شود و پشت سر اینها مافیاهای قدرتمند سیاسی و اقتصادی هستند. این مساله جدیدی نیست. آقای روحانی باید برای این موضوع تدبیری بیندیشد. در شرایط کنونی هم دولت می‌تواند تدبیر کند. اگر جریانی در داخل کشور کمر همت بسته که آقای روحانی را استیضاح یا برکنار کند، ایشان باید رسالت تاریخی خود را در همین زمین بازی انجام دهد. ایشان باید به مردم بگوید که چه کسانی دخالت کرده و مشکلات را افزون می‌کنند، چه کسانی و با چه منافعی به دنبال عدم کفایت آقای روحانی هستند. بالاخره اگر آنها چنین تصمیمی دارند، باعث می‌شود که آقای روحانی رییس‌جمهور نباشد. چرا قبل از اینکه دیگران دولت را به انفعال بکشانند، مشکلات کشور را به مردم نمی‌گویند؟ بالاتر از سیاهی که رنگی نیست.»

جمهوری اسلامی در سرمقاله با تیتر «جای خالی بهشتی» با یادآوری ویژگی‌های شخصیتی او تاکید کرد: «در جایگاه ریاست قوه قضائیه نیز به عنوان اولین مدیر دستگاه قضائی نظام جمهوری اسلامی، عادلانه‌ترین روش را بنیان نهاد و الگوی اسلامی قضاوت را در معرفی و عمل از خود به یادگار گذاشت. اگر دستگاه قضائی نظام جمهوری اسلامی برمبنای سخن و عمل آیت‌الله بهشتی عمل کند، بهترین دستگاه قضائی جهان امروز و الگوی موفقی برای سایر کشورها اعم از اسلامی و غیراسلامی خواهد بود.این روزها که هفته قوه قضائیه به مناسبت سالگرد شهادت آیت‌الله بهشتی و یارانش برگزار می‌شود، اگر مسئولان به جای تعریف و تمجید شعاری به معرفی سیره بهشتی همت کنند و تلاش‌ها بر این متمرکز شود که همه شفاف عمل کنند، مشکلی باقی نخواهد ماند زیرا خود مردم برای کمک به حل مشکلات به صحنه خواهند آمد و موانع را برطرف خواهند کرد.»

کیهان هم گزارشی میدانی از وضعیت بازار داشت و خبرنگار روزنامه با بازاری‌ها مصاحبه کرده و مشکلات آنها را انعکاس داده و در پایان نتیجه‌گیری کرده است: «مجموعه این بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که مسئولان باید با تدبیر‏ مشکلات اقتصادی را از پیش پای مردم و کسبه بردارند‏ وگرنه هیچکدام از کسبه حقیقی تمایلی به اعتراض یا اعتصاب ندارند.»

صادق نیکو هم در سرمقاله رسالت با تیتر «در دولت روحانی بیرانوند باشیم» با اشاره‌ به شفاف‌سازی در بازار موبایل برای برخورد با گران‌فروشان نوشت: «مطالبه عجیبی نیست اگر بخواهیم سازوکار تقسیم ارز دولتی میان این شرکت‌ها مشخص شود و اگر مسئولی در این میان خلاف کرده با او نیز برخورد شود. آن‌قدر نمک‌نشناس نیستیم که در دولت خسته روحانی قدردان وزیر جوان نباشیم اما نباید توقع داشته باشید با یک لیست بازار آرام شود و مردم راضی شوند! واقعیت این است که ما ۴۰ سال است که در گروه مرگ زندگی می‌کنیم. تمام سازوکارهای جهانی علیه ما فعالیت می‌کنند. ابرقدرت‌ها تحریم می‌کنند، سازمان‌های بین‌المللی هم با ویدئو چک علیه ما رأی می‌دهند! حتی حق خرید کفش و دارو و خیلی چیزهای مشابه را هم نداریم. مردم هم این شرایط را خوب می‌دانند. توقع هم ندارند در هر بازی ۶ گل به قدرت‌های جهانی بزنیم و دلار دوباره به قیمت هزار تومان برگردد؛ اما امروز دوست دارند وزیرانی را ببینند که مثل میلاد محمدی گوشه زمین می‌دوند! اصلاً مهم نیست میلاد به توپ رسید یا نرسید، شاید بعد از یکی دو روز مردم یادشان رفته میلاد به توپ رسید یا نه؛ ولی همه تصویر میلاد در ذهنشان هک شده وقتی چشمانش را بسته بود و با تمام وجود می‌دوید. آن‌قدر با تعصب دوید که امروز ما از مردم پرتغال و اسپانیا خوشحال‌تر هستیم و بیشتر احساس غرور می‌کنیم! امروز بیش از آنکه دلار ۸ هزارتومانی و سکه ۳ میلیون تومانی مردم را اذیت کند، تلاش نکردن مسئولین مردم را آزار می‌دهد.»

 ایران به مناسبت سالگرد شهادت آیت‌الله محمد بهشتی، نشستی با علیرضا بهشتی فرزند او و مدرس علوم سیاسی و فرشاد مؤمنی اقتصاددان ترتیب داد که چکیده‌ای از آن به تیتر روزنامه در صفحات داخلی آمد:«میثاق با خردورزی همگانی» در متن هم علیرضا بهشتی در توضیح این اندیشه‌ها گفت: « امروزه، ما شاهد بروز و ظهور دو پارادایم هستیم؛ نخست، پارادایمی که خود را در «جنبش دموکراسی‌خواهی» نشان می‌دهد و دوم پارادایمی که خود را در «جنبش نان» یا مطالبات مربوط به امور معیشتی و زندگی روزمره مردم منعکس می‌کند. معتقدم، حلقه وصل این دو بحث (جنبش نان و جنبش دموکراسی‌خواهی)، «عدالت» است و پایه‌ها و مبانی این تلقی، در اندیشه شهید بهشتی به وضوح آشکار است.
برای رسیدن به آن، شهید بهشتی بیشترین تأکید را بر «خردورزی همگانی» دارد و این، به معنای مشورت گرفتن از این و آن نیست که یک شکل تقلیل یافته از خردورزی است. خردورزی همگانی ارکانی دارد؛ از جمله اینکه فرآیندهای تصمیم‌گیری براساس «برآیند دانش کشور» باشد؛ به این معنا که حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها و صاحبنظران اعم از روحانی و غیرروحانی درگیر مسائل روز کشور باشند.
مرحوم شهید بهشتی در کتاب «بهداشت و تنظیم خانواده» نکاتی را مطرح می‌کنند که در واقع این نکات برآیند صحبت‌های ایشان در جلسه‌ای (قبل از انقلاب) با شرکت مرحوم مطهری و مرحوم جعفری است که می‌گویند اینها که همه گفتیم تا قبل از شکل‌گیری جامعه اسلامی است، اگر بخواهد جامعه اسلامی شکل بگیرد، آنجا در خصوص مسأله‌ای مثل بهداشت و تنظیم خانواده یک فقیه به تنهایی نمی‌تواند نظر دهد و باید مجموعه‌ای از اهالی فکر دور هم جمع شده و با هم گفت‌وگو کنند تا تصمیمات درستی اتخاذ شود و برای این گفت‌وگوها دو شرط قائل می‌شوند: نخست اینکه، گفت‌وگوکنندگان، آزاده باشند، یعنی از هرگونه روابط قدرت، محدودیت‌ها و مناسبات حکومتی، صنفی و طبقاتی رها باشند و دوم اینکه، به یک زبان مشترک برسند. به‌زعم ایشان، اگر در جریان چنین گفت‌وگوهایی، این شروط محقق نشود ما با «اضطراب‌های گفتمانی» مواجه می‌شویم که البته سطحی از آن، امروز در جامعه ما به چشم می‌خورد.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here