زمان انتشار : ۵ تیر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۴:۵۲ | کد خبر : 471274 |

از «کی‌روش خائن و مزدور» تا «نجات دریانوردان از تیرها»؛ بازتاب گسترده بازی ایران و پرتغال در رسانه‌های ورزشی جهان عرب

شفقنا رسانه- رسانه های ورزشی جهان عرب خبر تساوی تیم ملی فوتبال ایران در دیدار با پرتغال در سومین بازی مرحله گروهی جام جهانی را به صورت گسترده پوشش دادند و برخی از آنها نیز به تعریف و تمجید از شاگردان «کارلوس کی‌روش» پرداختند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، تیم های ملی فوتبال ایران و پرتغال شامگاه دوشنبه در دور سوم و پایانی مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در حضور بیش از ۴۱ هزار تماشاگر در ورزشگاه «مردوویا آرنا» در شهر «سارانسک» و به قضاوت «انریکه کاسرس»، داور پاراگوئه ای، به مصاف یکدیگر رفتند و در نهایت نیز به تساوی یک بر یک رضایت دادند.

بر اساس این گزارش، گل های «ریکاردو کوارشما» در واپسین دقیقه نیمه نخست و «کریم انصاری فرد» از روی نقطه پنالتی در وقت اضافه نیمه دوم باعث شد پرتغال با پنج امتیاز و به دلیل گل زده کمتر نسبت به اسپانیا، به عنوان تیم دوم گروه دوم جام جهانی روسیه موسوم به گروه مرگ، راهی دور یک هشتم نهایی شود در حالی که ایران با کسب چهار امتیاز و تنها با اختلاف یک امتیاز نسبت به دو تیم راه یافته به مرحله بعد، در اوج شایستگی به رتبه سوم گروه بسنده کرد و از گردونه رقابت ها حذف شد.

در همین حال، بسیاری از رسانه های ورزشی کشورهای مختلف عربی خبر بازی ایران و پرتغال را پوشش دادند جایی که پایگاه «کوووره» به عنوان مهم ترین پایگاه ورزشی جهان عرب در مطلبی با تیتر «پرتغال با تساوی با ایران، صدر جدول را برای اسپانیا رها کرد»، به تمجید از واکنش زیبای «علیرضا بیرانوند» در مهار پنالتی «کریستیانو رونالدو» پرداخت و به افزایش فعالیت هجومی ایران در اواخر بازی نیز اشاره کرد.

شبکه ورزشی «بی ان اسپورتس» قطر نیز در پایگاه اینترنتی خود از تیتر «راهیابی پرتغال به دور دوم پس از تساوی دراماتیک با ایران» استفاده کرد و ضمن اشاره به هدر رفتن فرصت عالی «مهدی طارمی» برای زدن گل پیروزی در واپسین لحظات بازی و همچنین واکنش عالی بیرانوند به پنالتی رونالدو، تاکید کرد که با وجود اثبات ضربه آرنج این ستاره باشگاه رئال مادرید به صورت «مرتضی پورعلی گنجی» به وسیله سیستم کمک داور ویدیویی (VAR)، داور وسط به جای کارت قرمز به وی کارت زرد داد و در نتیجه اخراج نشد.

پایگاه اینترنتی شبکه ورزشی «الکأس» قطر نیز تیتر «پرتغال با تساوی با ایران، راهی دور یک هشتم جام جهانی شد» را به کار برده و در گزارش مفصل خود از بازی نیز خاطر نشان ساخت که تیم ملی ایران با گذشت زمان بهتر عمل کرده و مهار پنالتی رونالدو از سوی بیرانوند نیز باعث افزایش روحیه بازیکنان تیم شده بود.

الکأس ضمن اشاره به حرکت غیر ورزشی رونالدو و خطای بدون توپ وی روی پورعلی گنجی، نوشته که بازی در دقایق پایان و با گل تساوی ایران به اوج خود رسیده بود با این حال هیچ یک از دو تیم گل پیروزی را به ثمر نرساندند.

پایگاه اینترنتی شبکه ورزشی «دوبی اسپورتس» امارات نیز با همان تیتر «پرتغال با تساوی با ایران، راهی دور یک هشتم جام جهانی شد»، اعلام کرد که ایران با کسب چهار امتیاز و قرار گرفتن در جایگاه سوم گروه خودو از ادامه رقابت ها حذف شد.

پایگاه ورزشی «های کوره» مصر نیز در مطلب جالبی و البته با تیتر عجیب «کی‌روش خائن و مزدور، رونالدو به پرتغال و خودش ظلم کرد» تاکید کرد که تیم ملی پرتغال با تساوی یک بر یک با ایران توانست با دشواری زیادی از مشکل هولناک پیش روی خود عبور کند.

این پایگاه در مورد ایران نوشت: ایران در جام جهانی بازی های بسیار درخشانی از خود به نمایش گذاشت جایی که در برابر قدرتمندترین تیم های ملی جهان ایستادگی کرده و این مسئله را به اثبات رسانده که با قدرت در جام ملت های آسیا حضور خواهد یافت.

در این گزارش در رابطه با سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران نیز آمده است: آیا شور و شوق کی‌روش برای تیم ملی ایران و ناراحتی شدید وی برای باخت را دیدید؟ آیا همانند آن چه در جهان عرب روی می دهد، کسی وی را به مزدوری و خیانت متهم نکرد، کی‌روش بیشتر از ما به وطن خود وفادار است و با احترام به شغل خود نیز یک پیام عالی از پرتغال و اهالی آن به گوش بقیه رساند؛ بازی را از دست نداد و به شغل خود نیز خیانت نکرد؛ وی یک شخصیت بسیار بزرگ است

پایگاه ورزشی «کوره» مصر نیز در خبر کوتاهی با تیتر «پرتغال با تساوی جذاب با ایران، رتبه دوم گروه دوم را از آن خود کرد»، تنها به گل های بازی اشاره کرد.

پایگاه ورزشی «یلا کوره» مصر نیز به نوبه خود از تیتر «ایران یک تساوی مرگبار را قاپید و مسیر پرتغال را به سوی برخورد با اروگوئه در یک هشتم نهایی تغییر داد» استفاده کرده و از خروج ایران از جام جهانی با کسب چهار امتیاز و راهیابی اسپانیا و پرتغال به دور بعد به عنوان تیم های نخست و دوم گروه خود خبر داد.

پایگاه ورزشی «فی الجول» مصر نیز تیتر جالب «نجات دریانوردان پرتغال از تیرهای ایران» را به کار برده و یادآور شده که در دقایق پایانی و دیوانه وار بازی چیزی نمانده بود که تیم ملی ایران راهی دور بعد شود و رونالد و یارانش را حذف کند.

پایگاه مذکور با اشاره به این که این پنجمین بار در تاریخ تیم ملی فوتبال ایران است که از همان مرحله گروهی جام جهانی حذف می شود، تاکید کرد که «شاهزادگان پارسی» از ضد حملات سریع استفاده کردند و دروازه بان آنها نیز خوش درخشید و پنالتی رونالدو را مهار کرد در حالی که در پایان بازی نیز به همراه هواداران خود گریه کردند.

پایگاه ورزشی «الفریق» مصر نیز تیتر «در آخرین دقایق؛ تساوی جذاب میان پرتغال و ایران» را برای توصیف بازی دو تیم انتخاب کرده و به گل تساوی انصاری فرد در وقت اضافی نیمه دوم بازی اشاره کرده است.

پایگاه ورزشی «اسپورت ۳۶۰» نیز از تیتر «پرتغال با تساوی با ایران، به عنوان تیم دوم گروه صعود کرد» استفاده کرده و نوشته که رونالدو به دلیل واکنش درخشان بیرانوند، پنالتی خود را از دست داد تا در نهایت بازی با پنالتی انصاری فرد مساوی شود.

پایگاه ورزشی «الریاضی» نیز با تیتر «پرتغال با تساوی با ایران، صدر جدول را به اسپانیا واگذار کرد»، به گل های کوارشما و انصاری فرد و رتبه سوم ایران در جودول با چهار امتیاز اشاره کرده است.

این در حالی است که روزنامه «الریاضیه» عربستان سعودی نیز در پایگاه اینترنتی خود تیتر «در دور آخر به تساوی دست یافت و ایران را از جام جهانی حذف کرد؛ پرتغال با قدرت و تجربه راهی دور بعد شد» را به کار برده و تاکید کرده که سرسختی بازیکنان تیم ملی ایران باعث شده بازیکنان پرتغال به تساوی بسنده کنند و نتوانند از برتری خود در زمین و فرصت های به دست آمده به نحو مطوب استفاده کنند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here