زمان انتشار : ۵ تیر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۲۸ | کد خبر : 471256 |

«خداقوت» روزنامه‌ها به تیم ملی فوتبال/ تحلیل مشابه بازار در «کیهان» و «سازندگی»

شفقنا رسانه- ایران از ادامه‌ی بازی‌های جام جهانی بازماند اما روزنامه‌ها این بار هم از بازی تیم ملی ایران راضی بودند و در کنار آن ناراحتی از حذف ایران از این رویداد ورزشی را به تیتر آوردند. به همین دلیل اغلب تیترها دو وجهی و سه کلمه‌ای بود. وطن امروز، شرق، ایران (چاپ دوم) و اعتماد چینش بهتری داشتند و عکس و تیترهای خوب و هماهنگی را انتخاب کردند. ایران تصویر چاپ اول روزنامه را هم در نیم‌تای پایین منتشر کرد که عکس یک را به حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی اختصاص داد. تیتر از «تب صعود در شب رویای یک ملت» نوشت که جذاب نیست. قدس، خراسان، جام جم و آرمان امروز هم نمایی از دروازه‌بان ایران در دفاع از دروازه را به نمایش گذاشتند که اگر چه لحظه‌ی مهمی است اما به خاطر زاویه و نمای دور نسبت به سوژه‌ها و عناصر خبری، عکس قدرتمندی محسوب نمی‌شود. عکس قانون که به نظر می‌رسد از همان لحظه ولی از زاویه دیگری باشد، جذابیت و گیرایی بیشتری دارد، همان معنا را منتقل می‌کند و از نظر ویژگی‌های فنی قوی‌تر است. تیتر هم از موضع‌ برتری است: «جام جهانی ایران را از دست داد». همشهری هم تیتر «پایان پر غرور» را انتخاب کرد اما عکس انتخابی‌اش از گل ایران به پرتغال خوب نیست و همان ایراد زاویه و نمای دور را دارد. شهروند، جام جم و فرهیختگان هم تیترها را با کلیدواژه صعود نوشتند که انتخاب کلمات جام جم بهتر است. تیتر شهروند «صعود به ابدیت» مبهم و نارساست و تیتر فرهیختگان بیش از حد طولانی. جوان تیتر تک کلمه‌ای «خداقوت» را با عکسی به صفحه اول آورد که به نظر می‌رسد تکراری و انتخاب پیشین اعتماد برای بازی ایران-مراکش است. عکس‌های بسیار زیادی وجود دارد که روزنامه می‌توانست از آنها استفاده کند و مشخص نیست چرا این عکس را برگزیده است.

عبدالله گنجی، مدیرمسئول جوان در سرمقاله امروز به بخشی از حرف‌های ظریف پرداخت که دیروز به تیترهای اصلی روزنامه‌ها آمد. در متن هم نوشت: «سخنان وزیر امور خارجه در اتاق بازرگانی را باید جدی گرفت که: «هدف نابودی ایران است نه نظام و روحانی.» معنی سخن ظریف این است که نظام حکم نود را دارد و ایران حکم صد را. ظریف همان کسی است که در کتابش می‌نویسد: «من هیچ موقع لفظ دشمن را استفاده نکرده و نمی‌کنم.»، اما حال سخن از نابودی ایران به میان می‌آورد که طبیعتاً واژه دشمن در اظهار نظر وی مستتر است. باور کنیم حرف ظریف درست است، زیرا او جهان را می‌شناسد و جنگ تمدن‌ها را در متن دیپلماسی پنهان دیده است.» و در بخش دیگری از متن تاکید کرد: «آنان به دنبال نابودی ایرانی هستند که زمان همیشه برایش کل یوم عاشورا است و سرزمین برایش همیشه کل ارض کربلاست و اتفاقاً پول وهابیت برای نابودی این باور به‌کار گرفته می‌شود و نتانیاهو و بن‌سعود شمر و تفاله‌های ابن‌مرجانه و یزید در کربلای امروز هستند. نابودی ایران یعنی گرفتن حسین (ع) از این ملت. این هم امری است محال اندر محال.»

محمود صادقی نماینده‌ی مجلس در یادداشت صفحه اول امروز اعتماد درباره‌ی ایده‌ی «انتخابات زودهنگام» تاکید کرد «این ایده در شرایطی راهگشا خواهد بود که مشکلات، مشخصا ناشی از عملکرد دولت مستقر باشد.» و با تحلیل کوتاهی از وضعیت موجود نتیجه‌ گرفت: «به عنوان پیشنهاد نهایی معتقدم بهتر است به‌جای طرح موضوع برگزاری انتخابات زودهنگام، دولت باید به‌سمت ترمیم کابینه و اعمال تغییراتی هدفمند و متکی به برنامه‌ریزی دقیق در وزرا پیش برود. این موضوع لازم است با دقت و فوریت و بدون فوت وقت، حتی در همین هفته جاری در دستورکار دولت و آقای رییس‌جمهور قرار گیرد و این در حالی است که این تغییرات به‌خصوص در تیم اقتصادی و ریاست بانک مرکزی ضرورتی دوچندان دارد. همچنین باید توجه داشته باشیم که بخش قابل‌توجهی از مشکلات امروز کشور ناشی از اقدامات بیگانگان است و دولت مقصر تمامی این مسائل نیست. درنتیجه همه جناح‌های سیاسی داخل کشور باید به این مهم توجه داشته باشند.»

تصمیمات دولت و مجلس برای تاثیرگذاری بر نوسانات بازار هم مورد توجه روزنامه‌ها قرار گرفت. جام جم، جوان و خراسان در تیترهایی حمایتی از امیدوارکننده بودن این تصمیمات نوشتند اما قدس نتیجه‌گیری کرد:‌«بی‌خیالی دولت در ساماندهی اقتصاد»

اعتصاب و اعتراض‌ در بازار به خاطر گرانی در روزهای گذشته به متن خبرها آمده بود و امروز در روزنامه‌ها پررنگ‌تر دیده شد.همشهری هم گزارش میدانی خوبی از «ریشه‌یابی التهابات بازار» نوشت که گفت‌وگو با کسبه معترض بخشی از آن است. سازندگی آن را «داستان بازار» خواند و در زیرتیترش تاکید کرد: «کرکره‌ها پایین کشیده شد» نکته‌ای که به نقل از رئیس اتاق اصناف ایران به تیتر جمهوری اسلامی آمد: «ناآرامی‌های بازار تهران سازمان یافته است»  کیهان هم از زاویه‌ دید مشابهی به همین نکته‌ در تیتر و روتیتر توجه کرد: «موج سواری تروریست‌های اقتصادی روی گلایه‌های بازاریان». ابتکار هم تیتر زد: «تعطیلی بازار تهران بعد از ۴۰ سال»

جمهوری اسلامی در سرمقاله با تاکید بر «ضرورت نظارت بدون مسامحه با انتقاد از آنچه عملکرد فرصت‌طلبان داخلی خوانده و سکوت مسئولان دولتی نوشت: «این را هم اعلام می‌کنیم که توطئه علیه دولت در همین مرحله نمی‌ماند. اگر تمام ارکان نظام به یاری دولت نشتابند و به معاندان و همدستان خارجی آنها مجال ادامه این تحرکات را بدهند، این آتش دامن همه را خواهد گرفت. کسانی تصور نکنند این دولت می‌رود و خودشان دولتی تشکیل خواهند داد و بر اریکه قدرت خواهند ماند. راه حفاظت از منافع مردم، کشور و نظام، حفاظت از دولت مستقر است. اگر شعله‌های آتشی که رئیس‌جمهور آمریکا و اذناب او در کشور ما برافروخته‌اند با همت همگانی خاموش نشود، دامن همه را خواهد گرفت. این هم قطعی است که اگر ارکان نظام متحد باشند، هیچ قدرتی، چه خارجی و چه داخلی، نمی‌تواند به نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران کوچک‌ترین آسیبی وارد کند.»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here