زمان انتشار : ۴ تیر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۵۲ | کد خبر : 471220 |

تشخیص دستکاری در عکس با هوش مصنوعی

شفقنا رسانه-متخصصان در سراسر جهان نگران استفاده از ابزار هوش مصنوعی به‌منظور فریب کاربران و دستکاری واقعیت هستند و یکی از جلوه‌های این نوع فریبکاری‌ها استفاده از نرم افزار فتوشاپ به‌منظور ایجاد تغییراتی فریبنده در واقعیت و گول زدن کاربران است.

به‌گزارش ورج،به نقل از ایران در سال‌های اخیر عکس‌های دستکاری شده توسط فتوشاپ بارها در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذارده شده و از این طریق میلیون‌ها نفر فریب داده شده‌اند. این عکس‌ها در کنار اخبار جعلی می‌توانند برای جریان‌سازی خبری نیز به‌کار گرفته شوند.
با توجه به‌گسترش نگرانی‌ها در این زمینه شرکت ادوب که خود این نرم افزار را تولید کرده، ابزار هوش مصنوعی خاصی را نیز طراحی کرده که اگر چه هنوز در مراحل اولیه است، اما در آینده خواهد توانست هرگونه دستکاری و تغییر عکس با استفاده از فتوشاپ را تشخیص دهد و جزئیات این دستکاری‌ها را در معرض دید علاقه‌مندان قرار دهد. این ابزار فعلاً برای شناسایی سه نوع دستکاری در این نرم افزار قابل استفاده است. در حالت اول این ابزار قادر است تشخیص دهد چگونه اجزا و مؤلفه‌های دو عکس با یکدیگر ترکیب شده‌اند تا عکس تازه‌ای خلق شود. در این صورت اجزای کپی و چسبانده شده مشخص می‌شوند. حالت دوم به شناسایی موارد کپی شده از عکسی به عکس دیگر یا تکرار و انتقال بخش‌هایی از یک عکس در همان عکس اختصاص دارد. در مواردی از این روش برای افزایش جمعیت افراد موجود در یک عکس استفاده می‌شود. در حالت سوم هم ابزار هوش مصنوعی یادشده مشخص می‌کند چه بخش‌هایی از یک عکس با استفاده از فتوشاپ از آن حذف شده‌اند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here