زمان انتشار : ۴ تیر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۵۹ | کد خبر : 471203 |

برگی از تاریخ ورزش/بازخوانی مطبوعات در بازی های جام جهانی ۲۰۰۶

شفقنا رسانه- تیم ملی ایران امشب برای سومین بار در تاریخ به مصاف تیم پرتغال می رود، اولین بازی اش با این تیم به ۴۶ سال پیش و دومین آن به مسابقات ۲۰۰۶ برمی گردد بازی ای که نتیجه آن به حذف ایران از جام جهانی منجر شد. چگونگی نحوه انعکاس نتیجه این بازی در روزنامه ها و بررسی عملکردشان در آن زمان موضوعی است که در این گزارش به آن پرداخته می شود.

به گزارش شفقنا رسانه،در سال ۲۰۰۶ که آلمان میزبان این مسابقات بود خاطره های زیادی از این رقابت ها در خاطر مخاطبان به یاد مانده است.دقیقا ۱۲ سال پیش در ۲۷ خرداد سال ۱۳۸۵ ایران پس از بازی با مکزیک با  نتیجه یک بر سه ، به دیدار تیم  پرتغال رفت که در بازی با پرتغال شکست می خورد و نتیجه را صفر بر دو به تیم مقابل واگذار می کند.در آن روزها که اینترنت و شبکه های اجتماعی مانند امروز فراگیر نبود،تنها رسانه هایی که برای مخاطب این گزارش ها را منتشر می کردند و پیام آور شادی و نتیجه بازی ها بودند تلویزیون ، رادیو و مطبوعات بودند. خب طبیعی است که مخاطب بیشترین تمرکز و توجه خود را به این رسانه ها و چگونگی انتشار اخبار آنها قرار می داد.برای همین با نگاهی به جراید آن سال ها پس از بازی ایران و پرتغال می خواهیم ببینیم روزنامه ها چگونه یک خبر مهم ملی را به تیتر و عکس خود آورده اند و درباره آن گزارش نوشته اند.

روز بعد از مسابقه،روزنامه شرق این رقابت را به عکس و تیتر یک خود آورد و نوشت«خداحافظ جام جهانی» تیتر کوتاه و صریح است عکس هم کیفیت خوبی داشته و از زاویه ای که انتخاب شده با تیتر هماهنگ است .شرق در گزارشی از نتیجه این مسابقه با انتقاد به بازی فوتبالیست ها نوشته«تمام بازیکنانی که روز هفدهم ژوئن در فرانکفورت با پیراهن سفید تیم ملی ایران به میدان رفتند،از جان مایه گذاشتند،اما این فداکاری ها برای بردن تیمی مثل پرتغال کافی نبود،شاید اگر کادر فنی تیم ملی ما به اندازه بازیکنان کیفیت مورد نیاز در جام جهانی را داشت ما می توانستیم در نیمه دوم بازی را ببریم.»

در بخش دیگر این گزارش ،شرق به نقش و اهمیت روزنامه های ورزشی و راه حل های آنها برای بهبود تیم ملی و کادر فنی که قبل از این بازی گوشزد کرده بودند پرداخت و نوشت« مشکلات ما در این مسابقه همان نکاتی بود که طی یکی دو سال گذشته روزنامه های ورزشی ما پیوسته اشاره داشتند .مواردی بدیهی از سوی روزنامه نگارانی که همیشه به عیب جویی های مبتدیانه متهم می شدند ولی همین موارد به ظاهر ساده در کل این بازی نفس ما را برید.»

در سرمقاله این روزنامه امیر عربی با انتقاد از کم کاری رسانه ها درباره وضعیت تیم ملی در جام جهانی توضیح داد« ما خیانت کرده ایم.ما خیانت کرده ایم به همه آن بچه هایی که فروردین ۸۴ به استادیوم آزادی رفته بودند و با آرزوی حضور ایران در جام جهانی تیم ملی را تا پای جان تشویق کرده بودند و همان جا مرده بودند و آرزوی هایشان را در راهروهای ورزشگاه دفن کرده بودند و به خانه باز نگشته بودند تا ایران را در جام جهانی ببینند. ما خیانت کرده ایم به آنها و البته همه ایرانیان .ما می دانستیم در این فوتبال چه خبر است و به بهانه حمایت از تیم ملی ننوشتیم.می دانستیم از مربی ای که در مقابل ضعیف ترین تیم های آسیا یک گل می زند و چهل پنجاه دقیقه دفاع می کند ،چیزی در نمی آید ،اما ننوشتیم.نوشتیم اما کم نوشتیم.»

روزنامه اطلاعات در تیتری فرعی از «پایان رویاهای صعود» نوشت و عکس کوچکی را به این باخت اختصاص داد. اگرچه در انتخاب تیتر انتخاب مناسبی داشت با این حال عکس خوبی را برای این بازی انتخاب نکرد. این روزنامه همچنین در ویژه نامه جام جهانی اش نوشت: «تیم ملی فوتبال ایران در دومین دیدار خود از سری مسابقات جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان با قبول شکست مقابل پرتغال از صعود به دور بعد بازماند. این دیدار عصر دیروز در ورزشگاه والد شهر فرانکفورت و قضاوت اریک پولات از فرانسه برگزار شد که تیم ملی کشورمان ۲ بر صفر نتیجه را به تیم پرتغال واگذار کرد.گلهای این دیدار را دکو در دقیقه ۶۳ و کریستین رونالدو در دقیقه ۸۰ از روی نقطه پنالتی برای پرتغال به ثمر رساندند. تیم پرتغال با کسب ۳ امتیاز این دیدار ۶ امتیازی و صدرنشین گروه ۴ شد و صعود خود به دور بعد را مسجل کرد…» روزنامه در این گزارش سعی کرده تنها شرحی از بازی را ارائه دهد که بهتر بود با توجه به اینکه ویژه نامه ای به این بازی ها اختصاص داده شده به نقاط ضعف ایران در این بازی و توانایی های تیم مقابل بیشتر می پرداخت و با آوردن راهکار مطلب را در قالب خبر صرف باقی نمی گذاشت.

روزنامه همشهری هم تیتری مشابه اطلاعات کار کرد و در رو تیتر خود از بازی خوب ایران نوشت.عکس خوبی انتخاب شده و به نوعی بیشتر بر تلاش تیم ملی و فشارهای این تیم در آن روزها تاکید دارد.همشهری بر خلاف شرق که انتقادات زیادی را به تیم ملی و در کنار آن رسانه ها وارد کرده بیشتر بر سخت کوشی بازیکنان تاکید داشته و  جام جهانی را فرصت خوبی برای ایران دانسته و توضیح داده « انتظار می رود دولت با لمس علاقه و توجه عموم مردم ایران به ورزش فوتبال از این پس برنامه منسجم تر و توجهی بیشتر برای توسعه این رشته ورزشی که از آن به عنوان جادوی سده اخیر نام برده است به کار گیرد.شکست حسرت بار از پرتغال،هرچند پایان رویای صعود به جام جهانی بود ولی می تواند آغاز دورانی تازه در فوتبال ایران نیز باشد.»

«از جام جهانی حذف شدیم/ ایران شکست دوم را هم پذیرفت/ به فکر پیروزی های آینده باشیم» تیتر فرعی اعتماد بود که عکس یک را به ناراحتی یکی از هواداران ایرانی اختصاص داد و نوشت: «تیم ملی ایران با پذیرفتن دو شکست ناامید کننده از رقابت های جام جهانی ۲۰۰۶ کنار رفت. ایران از پرتغال هم شکست دو بر صفر را پذیرفت. گروه برانکو ایوانکوویچ عملکرد بسیار ناامید کننده ای داشتند؛ آن ها تنها ۳۷ درصد مالکیت توپ را در اختیار داشتند که نشان دهنده انگیزه و توان هجومی نماینده آسیا در این بازی است!

مشکلات دفاعی دیدار مکزیک برطرف نشده بود. هنگامی که تیم ایران یک گل از حریف سرشناس اروپایی خود عقب بود، برانکو ایوانکوویچ ترجیح داد که دو هافبک دفاعی استفاده کند! ایرانی های مشتاقی که برای تشویق تیم ملی به ورزشگاه بزرگ فرانکفورت آمده بودند؛ با ناامیدی و سرخوردگی آنجا را ترک کردند … » روزنامه اگرچه سعی کرد در ادامه شرح مختصری از بازی از جمله نتیجه آن ، کارت های زرد و تعویض ها را با جزئیات بیان کند با این حال توانست تا حدودی به ضعف ها و اشتباهات تیم ملی اشاره کند.

روزنامه جمهوری این موضوع را در صفحه اول خود نیاورد و ترجیح داد گزارش واشنگتن تایمز درباره تمایل کشورهای مسلمان به «اتمی بودن» ایران را به تیتر یک خود بیاورد.

رسالت هم در تیتری فرعی نوشت: «مردانه جنگیدیم اما… خداحافظ جام جهانی خداحافظ برانکو »

اما این بار بازی از هیجان و حساسیت بیشتری برخوردار است. چراکه مربی پرتغالی تیم ملی ایران؛ کارلوس کی روش باید بازیکنانش را برای رقابت با تیم ملی کشورش آماده کند. از همه مهمتر نتیجه بازی است که برای صعود هر دو تیم به دور بعد جام جهانی از اهمیت بالایی برخودار است. باید دید آیا تاریخ تکرار می شود یا بازیکنان تیم ملی برگ دیگری از تاریخ را رقم می زنند.

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here