زمان انتشار : ۴ تیر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۳۲ | کد خبر : 471167 |

مالیات یا اعدام؛ پیشنهاد تیترها برای مهار سوداگری ارز

شفقنا رسانه- امروز اغلب خبرها به اقتصاد گره خورده است. از سخنرانی ظریف در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی که گفته: «اخیراً اروپایی‌ها گفته‌اند که ما پنج هزار شرکت کوچک و متوسط برای کار با شما تجهیز می‌کنیم در حالی‌که ما باید خودمان به نحوی رفتار کنیم که انتخاب‌کننده این شرکت‌ها باشیم و خودمان شرکت‌هایی را که می‌خواهیم با ایران کار کنند  انتخاب کنیم چنانکه به نحوی نباشد که فردا دلواپسان بگویند که شرکت‌های ورشکسته اروپایی آمدند با ایران کار کنند.» اما نکته‌ی مهمتری هم که به درستی در بعضی از روزنامه‌ها دیده شد، این بخش‌ از صحبت‌های ظریف بود: «انسجام داخلی در حال حاضر از نان شب و هوا نیز برای ما مهم‌تر است. بعضی‌ها خیال نکنند که اگر جمهوری اسلامی ایران رفت آنها سر کار می‌آیند. اکنون ایران یعنی این جغرافیا و موجودیت عظیم پرافتخار تاریخی با این مردم و توانمندی‌ها و امکانات مورد هدف است و ان‌شاءالله ما این هدف را ناکام می‌کنیم.» سیاست روز، شرق، همبستگی، قانون، اطلاعات، اعتماد و جوان این سخنرانی ظریف را مهم دیدند. سیاست روز و جوان بخش اقتصادی را به صفحه اول آوردند و سایرین بحث انسجام داخلی که بهترین پرداخت را از نظر توجه به نکته‌ی مورد نظر سخنران، انتخاب عکس و چینش اطلاعات در صفحه اول اعتماد داشت. حسن بهشتی‌پور هم در بخشی از سرمقاله روزنامه نوشت: «به بن‌بست رسیدن برجام، منافع کشورهای بسیاری را در جهان به خطر می‌اندازد و باعث ایجاد شرایطی پیچیده‌تر و دشوارتر برای ایران، منطقه و نظام بین‌الملل می‌شود. قطعا این نکته هم برای تهران و هم برای بسیاری دیگر از کشورهای جهان روشن است، اما در شرایط کنونی شاهد هستیم که تحت فشار سیاسی اسراییل و با کمک مالی عربستان سعودی، شرایط به سمتی رفته است که جلوی موفقیت بیشتر ایران را در نظام بین‌الملل و موقعیت‌ها را برای پیشرفت ایران بگیرند. قطعا باید به سخنان ظریف با دقت توجه کرد و به تاکید او بر انسجام داخلی و وحدت ملی برای رسیدن به منافع کشور توجه کرد. مقام معظم رهبری هم بر این موضوع تاکید کرده‌اند، در واقع همه فریادها را باید بر سر امریکا کشید. این امریکا است که با خروج از برجام، ایجاد مشکل و فشار بر ایران وارد کرده است. در واقع اگر اقدام امریکا، دستمایه اختلاف درون نیروهای سیاسی و اجتماعی کشور بشود، عملا به معنای این است که ما در داخل کشور هدف را گم کرده‌ایم.» همبستگی ضعیف‌ترین تیتر را انتخاب کرد: «همه در یک کشتی نشسته‌ایم» که مبهم است و اگرچه در متن و در کنار جمله‌های دیگر معنی دارد اما نمی‌تواند تیتر خوبی باشد.

بازار سکه و ارز و برخی گرانی‌ها که روزهای اخیر هم به صفحه اول روزنامه‌ها آمده بود، امروز با پیگیری اخبار مسئولان و بازاری‌ها در تیترها دیده شد. جمهوری‌اسلامی از جلسه‌ی غیرعلنی مجلس برای بررسی گرانی‌های اخیر نوشت و تیتری طولانی و بی‌نکته برای آن انتخاب کرد: «تاکید مجلس و دولت بر همگرایی قوا برای عبور از مشکلات اقتصادی» تیتری بسیار کلی که همیشه می‌تواند به صفحه اول بیاید بدون آن که قدیمی به نظر برسد و حتی روتیتر هم کمک زیادی به روزآمد شدن آن نمی‌کند. کیهان پیشنهادش برای آرامش بازار را به تیتر آورد: «اعدام و مصادره اموال راه حل فوری مقابله با تروریست‌های اقتصادی» و در بخشی از متن تحلیل کرد: «در ماه‌های گذشته تروریستهای اقتصادی که تعداد آنها محدود و طبیعتا برای نهادهای اطلاعاتی و قضایی کشور شناخته شده هستند با اخلال در نظام اقتصادی کشور باعث بالا رفتن شدید نرخ ارز و به تبع آن گران شدن ارزاق عمومی مردم شده‌اند، این نوسانات لحظه‌ای که در سفره مردم تاثیر آنی داشته است آنان را نسبت به آینده و دستاوردهای فراوان و بی‌شمار جمهوری اسلامی در نزدیک چهار دهه گذشته مایوس ساخته است و این نهایت خواسته و آرزوی دشمنان بیرونی این کشور است.» خراسان هم برای مهار سوداگری ارز و سکه مجموعه پیشنهاداتی با محور مالیات‌ مطرح و در تیتر تاکید کرد:«فقط باید تصمیم بگیرید» در متن هم تحلیل کرد: «امید است سیاست گذاران و تصمیم‌گیران در دولت و مجلس به جای برگزاری جلسات بیهوده و سخنرانی های کسل کننده به راهکارهایی که علم و تجربه بشری فراهم کرده، گردن نهند. البته منافع گروه های فشار صاحب نفوذ مانع اصلی اجرای این سیاست هاست و هر بار که جامعه کارشناسی کشور برای عملیاتی کردن این روش ها قدم برداشت، جماعتی که احساس خطر کردند دست به کار و با تراشیدن انواع و اقسام توجیهات مانع اجرای آن شدند.اگر واقعا کشور قصد مقابله با تحریم های ظالمانه آمریکا را دارد، چاره ای جز اتخاذ سیاست های موثر در جهت کاهش هزینه ها و افزایش درآمدهای غیر نفتی نیست. در غیر این صورت، رها کردن عامه مردم در توفان های سهمگینی که طبع منفعت طلب صاحبان ثروت های باد آورده ایجاد کرده و خواهد کرد سبب تهی شدن جامعه از امید شده و این باور تقویت خواهد شد که هدف اصلی سیاست‌گذاری در کشور حفظ منافع شرکای اصلی حکومت است.» صبح نو هم با تیتر «آرامش در چارسوی بازار» به اعتراض بعضی از فروشندگان موبایل در بازار علاءالدین و چهارسو پرداخت و در متن کوتاه خبرنگار مشاهدات خود از محل را روایت کرد و اقدامات وزارت ارتباطات برای برگشت آرامش به این بازار را خوب اما ناکافی توصیف کرد: «شاید افشاگری‌های وزیر ارتباطات اتفاق خوبی باشد اما زمانی به درد اقتصاد و کسب‌و‌کار می‌خورد که با اقدامی مثمرثمر همراه باشد. دولت به‌عنوان متولی اصلی ساماندهی وضعیت اقتصاد کشور باید با هماهنگ کردن دستگاه‌های قضایی و نظارتی از گسترده‌تر شدن نابسامانی‌های چند ماهه اخیر جلوگیری کند.»

عکسی از حسن روحانی در مجموعه تفریحی توچال با واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی و بعضی از روزنامه‌های اصولگرا روبه‌رو شد، اگر چه محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور که همراه روحانی بوده، گفته این کوه‌پیمایی روز جمعه صبح انجام شده(اینجا)، اما برخی رسانه‌ها به استناد خبر منتشر شده در سایت این مجموعه تفریحی در روز شنبه آن را مربوط به اولین روز کاری هفته می‌دانند(اینجا) و البته بعد گفته شد این خبر از روی سایت حذف شده است(اینجا). وطن امروز، رسالت و فرهیختگان از جمله روزنامه‌هایی بودند که رفتن روحانی به توچال را نقد کردند. وطن امروز و فرهیختگان هر دو یک مضمون را به تیتر آوردند که تیتر فرهیختگان ساده‌تر خوانده می‌شود درحالی که فاصله‌ی بین «تو» و «چال» برای تغییر معنی در تیتر وطن امروز در نگاه اول مفهوم نیست. رسالت هم این عکس را در کنار مشکلات آب آبادان قرار داد و به عکس معنی دیگری داد. سرمقاله‌ی روزنامه‌ هم درباره‌ی خوزستان است که بعد از تغییر مدیرمسئول در روزهای گذشته این بخش جایگاه ویژه‌تری پیدا کرده و به نظر می‌رسد تلاش می‌شود صفحه اول تا حدی از رخوت و کپی‌گرایی بیرون بیاید و اگر در چینش و صفحه‌آرایی هم تا حدی تغییر ایجاد شود و در کنار آن تحلیل و تولید مطلب جایگاه ویژه‌تری پیدا کند، ممکن است روزنامه بتواند وزن خود را به جایگاه مؤثرتری ارتقا دهد. محسن پیرهادی مدیرمسئول هم در بخشی از سرمقاله نوشت: «مدل پیگیری برخی نمایندگان کلیدی مجلس و اولویت بندی آنها به گونه ای است که مخاطب خیال می کند اینها نماینده کشور دیگری به جز ایران هستند چه آنکه مشکلات اساسی مردم همچون مشکلات مردم قهرمان خوزستان جایی در موضع گیری های آنها ندارد و برعکس موضوعاتی را پیگیری می کنند که در نظرسنجی ها در اولویت های پایین مردم است. مشکل آب خوزستانی ها حل شدنی است اگر دولتمردان اراده و انگیزه ای برای آن داشته باشند. آنچه سبب این مشکل شده سوءمدیریت و نبود تدبیر است. خوزستانی ها به اندازه یک تاریخ گردن ایران حق دارند. این آب و این هوا حق آنها نیست.»

شهروند، همدلی، همشهری و قدس به استقبال بازی امشب ایران با پرتغال رفتند و تیترهایی در حمایت و تشویق تیم ملی انتخاب کردند. شهروند عکسی از رونالدو نشسته روی زمین چمن انتخاب کرد و در تکمیل عکس خطاب به تیم ملی نوشت: «اسم شب: حذفش کنید!» همدلی با رویکرد مشابهی عکس کی‌روش و رونالدو را روی عکسی از یک ورزشگاه کولاژ کرد که نتیجه‌ی کار چندان حرفه‌ای نشد و در تیتری طولانی نوشت: «عرشه پرتغالی زیر پای یوزهای ایرانی». همشهری عکس بهتری انتخاب کرد با تیتر «آماده ورود به تاریخ». قدس هم که بعد از بازی با اسپانیا نتیجه را به حاشیه‌ی صفحه برده بود و از جام حنایی نوشته بود(اینجا)، عکسی از کی روش را به صفحه اول آورد و به نقل از او در گفت‌وگوی کوتاه با خبرنگار روزنامه در روسیه نوشت: «از لحاظ روحی فوق‌العاده‌ایم».

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here