زمان انتشار : ۲ تیر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۵۵ | کد خبر : 471091 |

سردبیر تجارت نیوز: ای‌کاش به جای یک فوتبالیست، یک اقتصاددان می‌توانست چنین کمپینی راه‌اندازی کند

شفقنا رسانه-پس از انتشار پست اینستاگرامی از علی کریمی درباره راه‌اندازی کمپین «نه به گرانی» واکنش‌هایی را از فعالان عرصه سیاسی ،فرهنگی، اجتماعی و مردم شاهد بودیم.خیلی‌ها به تائید این کمپین توجه کردند و برخی معتقد بودند که راه‌اندازی چنین کمپینی نیاز به ملزومات خاصی دارد که باید آن را رعایت کرد و نباید چنین کمپین‌هایی بدون توجه به این اصول راه‌اندازی شود.اما آیا راه‌اندازی چنین کمپین‌هایی درست است؟آیا می‌تواند در خرید مردم تأثیری داشته باشد؟

ابراهیم  علیزاده سردبیر سایت «تجارت نیوز»درباره راه‌اندازی چنین کمپین‌هایی به شفقنا رسانه توضیح می‌دهد: طبیعتاً بی‌توجهی مردم به مسائل مختلف در هر اقتصادی اهمیت دارد. به نظرم بخشی از این بی‌توجهی‌ها می‌تواند  ناشی از ناامیدی باشد و در دوره‌هایی که نرخ مشارکت اقتصادی روند نزولی به خود می‌گیرد می‌توان برداشت کرد که بخشی از جامعه ناامید شده‌اند. یعنی همان اتفاقی که ما در دوره سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ شاهد آن بودیم. در این سال‌ها نرخ مشارکت از بیش از ۴۰ درصد به کمتر از ۳۶ درصد رسید. اما در دوران فعالیت دولت‌های یازدهم و دوازدهم ما شاهد رشد نرخ مشارکت و برگشت آن به بیش از ۴۰ درصد بودیم. روندی که نشان می‌دهد امیدها به ورود به بازار کار افزایش‌یافته بود.

از کم شدن ناآرامی تا تضعیف سرمایه اجتماعی

او ادامه می‌دهد: طبیعتاً در شرایط افزایش امید واکنش نشان دادن‌ها هم بیشتر خواهد شد. به نظرم اینکه همچنان مردم نسبت به اتفاقات اقتصادی واکنش نشان دهند پیام قابل‌تأملی دارد. اما اینکه این نحوه واکنش‌ها به چه شکل باشد هم اهمیت دارد. ممکن است زمانی این واکنش به شکل ناآرامی‌های خیابانی باشد و زمانی هم به شکل راه‌اندازی یک کمپین. شاید با راه‌اندازی کمپین بتوان امیدوار بود که بخشی از خشم مردم به‌نوعی در حال ابراز است و این مسئله فارغ از نتیجه نهایی کمپین است. بنابراین واکنش نشان دادن مردم به نظرم می‌تواند پیام خوبی داشته باشد اما اینکه این کمپین چه هزینه و فرصتی دارد نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد.

این سردبیر با اشاره به ویژگی‌هایی چنین کمپینی می‌گوید: بااین‌حال به نظر من حداقل مزیت این روش اعتراض، این است که هزینه‌هایش نسبت به روش‌هایی مانند ناآرامی‌های خیابانی کمتر است اما در مقابل طبیعتاً می‌تواند به تضعیف سرمایه اجتماعی هم منجر شود و اعتماد مردم به سیاست‌گذاران را تقلیل دهد. شاید گزینه اول فرصت این روش اعتراض و گزینه دوم هزینه این روش اعتراض باشد.هزینه دیگر این اعتراض دامن زدن به تصورات اشتباه در مورد ریشه‌های افزایش قیمت است. خیلی از کارشناسان اقتصادی رشد قیمت‌ها را ناشی از رفتار مالی دولت در چاپ پول و افزایش پایه پولی کشور می‌دانند. موضوعی که در دولت دهم هم رخ‌داده بود.

علیزاده توضیح می دهد: آقای روحانی پس‌ازاینکه رئیس‌جمهور شد متهم اصلی تورم ۳۴ درصدی دولت قبل را استقراض دولت از بانک مرکزی، انتشار پول و درنتیجه افزایش پایه پولی عنوان کرده بود. از نگاه او اجرای طرح مسکن مهر و افزایش ۴۳ هزار میلیارد تومانی پایه پولی دولت به‌واسطه اجرای این طرح علت اصلی تورم بود. حال در دوره فعالیت دولت دوازدهم هم ما شاهد هستیم که دولتمردان با افزایش پایه پولی کشور دقیقه مثل دوره قبل به تورم دامن زده‌اند.

او ادامه می‌دهد: پرداخت وام ازدواج، هزینه‌های طرح بیمه سلامت، ادامه پرداخت‌های مسکن مهر، وام‌های اشتغال‌زایی ازجمله مواردی هستند که دولت را مجبور به رفتار مالی اشتباه کرده و درنتیجه پایه پولی را افزایش داده است. پرداخت ۱۱ هزار میلیارد تومان به سپرده‌گذاران موسی‌ات مالی غیرمجاز هم که در سال گذشته اتفاق افتاد خیلی از کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند این اقدام رشد پایه پولی و در وهله بعدی رشد تورم را به بار دارد.مجموعه این عوامل یعنی اشتباهات مالی دولت بوده که تورم را به بار داشته نه خریدهای اضافی مردم. حال در این شرایط به‌اشتباه مطرح می‌شود که باکم کردن خرید اجازه ندهیم گرانی در اقتصاد ایران اتفاق بیفتد. ای‌کاش به‌جای یک فوتبالیست، یک اقتصاددان می‌توانست چنین کمپینی راه‌اندازی کند و به‌جای مردم، دولت مواخذه می‌شد که رفتارهای مالی اشتباه خود را اصلاح کند.

نداشتن تخصص در راه اندازی کمپین «نه به گرانی»

علیزاده درباره تأثیر این کمپین‌ها در اقتصاد جامعه بیان می‌کند: همان‌طور که گفتم چون بسیاری از اقتصاددان‌ها معتقد هستند ریشه افزایش قیمت‌ها ناشی از رفتار اشتباه مالی دولت در انتشار پول است بنابراین چندان هم امیدوار نیستند که با راه‌اندازی چنین کمپین‌هایی گرانی متوقف شود. مسئله اینجاست که طراح این کمپین به دلیل نداشتن تخصص در حوزه مربوطه مسئله را به‌صورت صحیح تبیین نکرده وگرنه اینکه سلبریتی ها واکنش‌های اجتماعی نشان دهند و بعد مردم به تبعیت از آن‌ها خشم خود را به شکل مسالمت‌آمیزی بروز دهند شاید بتواند مزایایی داشته باشد. فقط ای‌کاش سلبریتی ها پیش از واکنش نشان دادن در حوزه‌های تخصصی مشورتی با متخصصان این حوزه کنند.

او ادامه می‌دهد: به نظر من حتی اگر این مسئله منتج به نتیجه شود و مثلاً خریدهای مردم کمتر شود،روند نوسان قیمت‌ها متوقف نخواهد شد. چراکه اصلاً ریشه جای دیگر است. مسئله نگاه غیرتخصصی داشتن به اقتصاد ایران سال‌هاست که به آن ضربه می‌زند. در مورد این کمپین هم حتی اگر توپ آقای جادوگر مستطیل سبز وارد دروازه شود بردی در کار نیست. وضعیتی مشابه گل زدن در آفساید شاید بهترین حالت برای نتیجه این کمپین باشد. ای‌کاش مشاوری در کنار کریمی بود و به او گوشزد می‌کرد که  شناخت بازیگران اصلی عرصه اقتصاد به‌شدت سخت‌تر از شناخت بازیکنان اصلی هر تیم فوتبالی است. یا اینکه ای‌کاش کریمی به همراه یک اقتصاددان سرشناس ایرانی  چنین کمپینی راه می‌انداخت و از دولت مطالبه می‌کردند که رفتارهای مالی اشتباه خود را اصلاح کند تا با این کار مردم هم درنهایت منتفع شوند. بااین‌حال همان‌طور که اشاره کردم نمی‌توان این رفتار او را به دلایلی بی‌مزیت دانست.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here