زمان انتشار : ۲ تیر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۴۷ | کد خبر : 471057 |

تیترها پیگیر حاشیه‌های اجتماعی جام جهانی/ «خراسان» هفتاد ساله شد

شفقنا رسانه- حاشیه‌های بازی ایران و اسپانیا که پنجشنبه نتیجه‌ی آن به صفحه اول روزنامه‌ها آمد، امروز هم در تیترهای اصلی و فرعی دیده شدند. حضور زنان در ورزشگاه آزادی بیش از همه دیده شد که البته می‌توانست همان پنجشنبه هم در کنار سایر خبرها باشد بویژه برای روزنامه‌هایی مثل همبستگی و مستقل که تحلیل و تولیدی جدیدی هم ارائه نکرده‌اند. سازندگی اگرچه در تیتر از «آزادی برای زنان» نوشت در سوتیتر تاکید کرد پس از چهاردهه پای همه‌ی اعضای خانواده‌های ایرانی به استادیوم باز شد بدون آن که رفتاری خارج از اخلاق، دین و قانون گزارش شود. عکس انتخابی روزنامه هم خوب است. دسترسی اینترنتی به روزنامه و مطالعه‌ی آنلاین اما سخت است و بهتر است فکری برای آن شود تا مثل نمونه‌ی مشابه آن همشهری که سایت مجزایی دارد؛ در عین جلوگیری از کپی کردن مطالب، خواندن آن ساده و صفحه‌ها سریع بازیابی شود. روش فعلی بسیار کند و زمان‌بر است. قانون هم با تیتر «۹۰ دقیقه برابری در آزادی» به حضور خانواده‌ها در ورزشگاه روی خوش نشان داد و در متن هم گزارشی با نقل قول‌های مرتبط از زنان و جامعه‌شناس در این زمینه نوشت که البته متن چندان قوی نیست و به جای توصیف‌های احساسی می‌توانست از ظرفیت مصاحبه‌شوندگان بیشتری استفاده کند. علاوه بر این روزنامه با سرمربی و بازیکنان تیم ملی مصاحبه‌هایی دارد که چینش اطلاعات آن در صفحه اول می‌توانست بهتر و جذاب‌تر باشد. همشهری در تیتر پرسید: «آزادی آزاد می‌ماند؟» و گفتارهایی از مسئولان شهری و کارشناسان اجتماعی به صفحات داخلی آورد که بر تاثیر حضور زنان در کنار اعضای سایر خانواده بر سلامت بیشتر فضاها تاکید کرده بودند. عکس روزنامه و کادر انتخابی برای آن، که صفحه را از یکنواختی خارج کرده، خوب است.

روزنامه ایران با تیتر «شب اشک‌ها و لبخندها» مصاحبه‌اش با معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری را بازتاب داد که از حضور با خانواده‌ در ورزشگاه برای تماشای بازی و حاشیه‌های پیش از آن گفته است: «دائم خبر می‌زدند که لغو شد. بازی مجوز ندارد. این یعنی نمایش‌های فراقانونی. باید بپذیریم یک طیف این گونه است و یک طیف هم شکلی دیگر. قرار است به‌عنوان یک ایرانی در کنار هم زندگی کنیم. باید این را هم بپذیریم که در همه جای دنیا این اختلافات هست و خاص ایران نیست. الان در کشورهایی که خودشان را نماد دموکراسی می‌دانند، بدترین اختلاف‌ها را در زمینه مذهب، سیاست، فرهنگ و… دارند اما در کنار هم زندگی می‌کنند. باید بدانیم هر بهبودی از طریق صندوق رأی و سازو کارهای قانونی انجام می گیرد. این را هم باید بپذیریم که مهم‌ترین عامل پیش برنده جوامع «امید» است. اجازه ندهیم جنگ روانی با اخبار نادرست مشکلات را بزرگتر از واقعیت نشان بدهد. یک مشکل را به کل مجموعه، تاریخ و هویت ایران نسبت ندهیم.»

اعتماد عکس یک را به چهره کارلوس پویول اختصاص داد و سرمقاله و یکی از مطالب داخلی را هم در همین زمینه بود با تیتر: «از زلف پویول تا خروج ارز» که شایعات درباره‌ی حاضر نشدن مهمان برنامه فردوسی پور علی رغم حضور او در تهران بررسی کرد. روزنامه در بخشی از سرمقاله با قطعی فرض کردن بلند بودن موی مهمان به عنوان مانع برای آمدن به صداوسیما نوشت: « مگر تلویزیون ما ویترین نمایش آدم‌های مشابه است؟ هر کسی که وارد صداوسیما می‌شود باید موکوتاه باشد؟ چرا مدیران صداوسیما تنوع را برنمی‌تابند؟ همه می‌دانیم که مصاحبه‌های رسمی و کلیشه‌ای خبرنگاران صداوسیما با مردم درباره این یا آن موضوع ملی مهم، چقدر خالی از تنوع است. خبرنگار رادیو یا تلویزیون به سراغ مردم می‌رود و همه مصاحبه‌شوندگان هم یکصدا یک حرف را تکرار می‌کنند؛ حرفی که انتشارش موجب می‌شود مدیر آن شبکه رادیویی یا تلویزیونی، شب با خیال راحت بخوابد و مطمئن باشد که فردا از کار بیکار نمی‌شود! خوشبختانه امروز انوع و اقسام شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی، تک‌صدایی مطلوب صداوسیما را از بین برده و بسیاری از مردم جز برای تماشای مسابقات فوتبال، کاری به کار تلویزیون ندارند. اکثر مردم اخبار و تحلیل‌های سیاسی و اقتصادی را از منابع و کانال‌های دیگری دریافت می‌کنند. سریال‌های تلویزیون هم که سال‌هاست از رونق افتاده و کمتر کسی حتی وقتش را تلف می‌کند از بی‌مایگی و سطحی بودن اکثر این سریال‌ها انتقاد کند.»

جام جم پاسخ معاون سیما را بازتاب داد که گفته: «بهتر است به جای پرداختن به حواشی، انرژی خودمان را برای حمایت از تیم ملی قرار بدهیم. همچنین برنامه سازان نباید درگیر حاشیه شوند و از خلاقیتهای خودشان برای حمایت از ورزشکاران استفاده کنند. هدف ما در رسانه ملی تاکید بر امیدآفرینی است. بنابراین هماهنگی برای حضور کارشناس خارجی صورت نگرفته بود.» میرباقری درباره‌ی تاثیر پوشش ظاهری پویول برای حضور در برنامه هم توضیح داده: «شایعه عدم حضور این کارشناس به دلیل ظاهرش از سوی بی.بی.سی بوده و رسانه ملی این مساله را صد در صد تکذیب میکند.»

این پاسخ معاون صداوسیما جوان را هم راضی نکرد و روزنامه در تیتر فرعی آن را «سکوت و سیما!» خواند. در متن هم با نارضایتی از اطلاع‌رسانی ضعیف صداوسیما درباره‌ی مهمان خارجی برنامه جام جهانی نوشت: «معلوم نیست چرا تا این حد در برابر مسائلی که اتفاقاً پیچیدگی خاصی هم ندارد منفعل و غیرحرفه‌ای عمل می‌شود. صداوسیما به نوعی پیشانی انقلاب اسلامی است و نحوه رفتار و عملکرد این مرکز به دلیل همین در پیشانی بودن نسبت به سایر مراکز، حساسیت و اهمیت بیشتری دارد. چرا باید ساده‌ترین امور به نحوی مدیریت شود که بی‌خود و بی‌جهت و البته غیرمستقیم فضاسازی به زیان انقلاب اسلامی رقم بخورد. وقتی می‌توان با دلیل و برهان و منطق مخاطبان میلیونی را اقناع کرد و به آن‌ها احترام گذاشت چرا نباید چنین رویه‌ای در پیش گرفته شود. این انفعال‌ها بیش از همه به حساب انقلاب اسلامی نوشته می‌شود نه صرفاً چند مدیر در رسانه ملی.» عکس یک روزنامه مربوط به طرح جدایی کودکان مهاجران غیرقانونی از خانواده‌ها است که روزنامه با عکس متناسب با سیاستگذاری روزنامه این وضعیت را «روزگار سیاه حقوق بشز در امریکا» دانست. همدلی هم در عکس یک آن را «مدنیت آمریکایی!» خواند و طرح جلد جدید تایم را به جای عکس یک انتخاب کرد که روشی غیرحرفه‌ای است چون روزنامه‌ها برای گردآوری مطالب دیگر رسانه‌ها منتشر نمی‌شوند.

 

تثبیت سهمیه تولید نفت به پیشنهاد ایران و پذیرش آن در اوپک امروز به تیتر چند روزنامه آمد. ابتکار با عکسی بی‌کیفیت از «صلح نفتی» نوشت و جمهوری اسلامی تیتری خبری برای یک عکس رسمی انتخاب کرد. شرق هم تیتر و هم عکس بهتری برای این خبر انتخاب کرد: «گریز از تله نفتی». ایمان ناصری، مدیرکل خاورمیانه مؤسسه مشاوران بازار نفت و گاز FGE هم در گفت‌وگو با روزنامه با بیان اینکه این توافق دور از انتظارات نبود، می‌گوید: «تقریبا همه توقع این تصمیم را به دلیل همه اظهارنظرهایی که کمیته فنی اوپک اعلام کرده بود، داشتند. به گفته او، براساس نتایجی که از مطالعات بازار انجام شده بود، انتظار افزایش ۵۰۰ هزار بشکه را داشتیم. اکنون برخلاف اضافه‌تولید یک‌میلیون‌بشکه‌ای که اعلام شده، تولید واقع‌گرایانه حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه در روز است و احتمالا بیش از آن عملیاتی نخواهد شد که آن هم در نیمه دوم سال جاری عملیاتی خواهد شد.»

ابتکار اشتباهات اطلاع‌رسانی درباره‌ی خبر درگذشت صدرالدین شجره در فضای مجازی را سوژه نقد خود درباره‌ی فدا شدن صحت خبر قرار داد و حوریه دهقان‌شاد، مدرس ارتباطات در گفت‌وگوی کوتاهی در این زمینه تحلیل کرد: «این اتفاق به دلیل رقابتی است که بین رسانه‌ها وجود دارد. شاید در گذشته چون روزنامه‌ها چاپی بودند این اتفاقات محسوس نبود اما امروز به دلیل این‌که چندان زمانی برای انتشار خبر وجود ندارد، هر کسی که به خبر دسترسی داشته باشد بسیار سریع می‌تواند آن را در سایت خبری یا کانال‌ها و شبکه‌های مجازی خود منتشر کنند. به همین دلیل هر رسانه فکر می‌کند اگر خبری به دستش رسید باید سریعا آن را منتشر کند و این اقدام به اعتماد مخاطبان آسیب می‌رساند. اگر رسانه‌های مطرح مثل صدا و سیما، روزنامه‌های بزرگ یا سایت‌های خبری معتبر بخواهند این نحوه خبررسانی را ادامه دهند، مهم‌ترین پیامد آن از دست دادن اعتماد مخاطب است و بازگشت این اعتماد بسیار مشکل و مستلزم تلاش مضاعف خواهد بود.» تیتر انتخابی روزنامه برای این مطلب ضعیف است و می‌توانست پرداخت بهتری و دقیق‌تری داشته باشد.

 

روزنامه خراسان هفتاد ساله شد و امروز کل صفحات روزنامه سراسری‌اش را به شکل قدیمی و سیاه و سفید صفحه‌آرایی کرد. سید علی علوی، سردبیر هم در بخشی از سرمقاله نوشت: « برادر جان خراسان است این جا/سخن گفتن نه آسان است این جا- این شعر که در نخستین شماره روزنامه خراسان چاپ شده، قطعا همواره  در گوش آنان که در این جریده وزین قلم به دست گرفته اند زنگ می زند و «هوشیار باش» می دهد که شما برای مخاطبانی ویژه می نویسید، مخاطبانی که واقعا همه چیز خراسان از آن هاست و همواره در کنار خراسان  بوده اند .مخاطبانی که  به ما انرژی و توان انجام کارهای مهمی را دادند اما به معنی آن نیست که سراسر این  کارنامه سفید و مثبت است قطعا کارنامه خراسان هم نقطه های منفی داشته است.  قطعا ما هم در جاهایی کوتاهی کرده ایم و شاید حتی محافظه کاری به خرج داده ایم و با صدای بلند خواسته مردم را مطرح نکرده ایم اما به جد معتقدیم  این نقطه ها در کنار عملکرد مثبت روزنامه خراسان  چندان وزنی ندارد. نگاهی به نتایج نظرسنجی ها در این باره و نگاه کلی مخاطبان خراسان به  عملکرد روزنامه ،  سنجه قابل اعتمادی برای ماست  که البته معتقدیم همین مقدار نقص و خطا هم باید به صفر برسد.» به همکاران مطبوعاتی در تحریریه این روزنامه تبریک می‌گوییم و امیدواریم عمر این رسانه طولانی باشد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here