زمان انتشار : ۳۱ خرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۱۳ | کد خبر : 471005 |

افتخار تیترها به فوتبال ایرانی

شفقنا رسانه- در یک رویه‌ی قابل پیش‌بینی امروز اغلب روزنامه‌ها تیتر و عکس یک را به بازی فوتبال ایران-اسپانیا اختصاص دادند و در مضمون از عملکرد تیم ملی علی رغم شکست آن رضایت داشتند. تیترها هم بنا به ماهیت موضوع از رسمی بودن فاصله گرفتند که در بعضی موارد نتیجه خوب بود. بهترین عکس را وطن امروز انتخاب کرد که هم زاویه‌ی متفاوتی دارد و هم عناصر خبر در آن است. اگرچه تیتر معمولی است. پرداخت شهروند، سازندگی، خراسان، ایران، همشهری، همدلی، هفت صبح، فرهیختگان، اعتماد و آفتاب یزد خوب و هماهنگ با عکس‌ها بود اما نکته‌ی ویژه‌ای نداشتند. یکی از تیترهای ضعیف را جام جم انتخاب کرد: «جنگ جنگ تا پیروزی» که برای رویداد ورزشی با این ترکیب کلمات نامناسب است و کمی تغییر در ترکیب مثل وطن امروز و ایران می‌توانست آن را تا حدی تلطیف کند. جوان بازی آینده را در تیتر مهم دید: «ناچاریم پوست پرتغال را بکنیم» تلاش روزنامه برای تیتر خلاقانه مهم است اما نتیجه دلچسب نیست. تیتر آرمان امروز و استفاده از تعبیر پرتکرار «یوز» برای بازیکنان تیم ملی فوتبال، ضعیف است.

قدس اما بازی دیشب را به حاشیه برد و با طرحی واکنش هنرمندان جهان از نادیده گرفتن حوادث یمن را در میانه‌ی اخبار و بازی‌های جام جهانی بازتاب داد:‌« انزجار از جام جنایی».

اعتماد تیتر یک را به تحولات احتمالی اوپک اختصاص داد و از «اوپک زیر سایه سیاست» نوشت. در متن هم به اظهارات بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت را درباره‌ی توافق و طرح پیشنهاد روسیه و عربستان برای افزایش تولید نفت اوپک در این نشست پرداخت که گفته: «برای من و برخی اعضای اوپک بسیار مهم است که بازار نفت غیرسیاسی باشد؛ براساس منافع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان عمل کند و مبتنی بر عرضه و تقاضا پیش برود. اوپک سازمانی نیست که از دستورهای رییس‌جمهوری امریکا پیروی کند. آقای ترامپ فکر می‌کند می‌تواند آنچه را می‌خواهد به اوپک تحمیل کند و با توسل به اعمال تحریم‎ها علیه دو عضو مهم سازمان، بازار را با مخاطره مواجه سازد؛ به همین منظور از اوپک توقع می‌رود تغییراتی در تصمیمات خود بدهد تا به کاهش قیمت‎ها کمک کند.»

دیدار نمایندگان مجلس با رهبری انقلاب اسلامی با دو محور اصلی در اغلب روزنامه‌ها بازتاب پیدا کرد. شرق، سیاست روز، کیهان و حمایت بر بخشی از سخنان ایشان درباره‌ی معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی تمرکز کردند و رسالت و جمهوری اسلامی بر اهمیت رفع مشکلات طبقات ضعیف و متوسط جامعه. اطلاعات علاوه بر این دیدار، بیانیه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در پاسخ به بیانیه ۱۲ بندی مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا که اختصاصی در اختیار روزنامه قرار گرفته را هم منتشر کرد.

شرق در یکی از تیترهای اصلی، تغییرات احتمالی کابینه دولت به نقل از رئیس دفتر رئیس جمهور را قرار داد. در متن هم تلاش کرد جزئیاتی را براساس اخبار قبلی پیش‌بینی کند. علاوه بر این صحبت‌های محمود واعظی را نشانه‌ای از کمرنگ شدن نقش اسحاق جهانگیری در دولت تعبیر کرد: «نکته دیگری که درباره اسحاق جهانگیری وجود دارد، این است که با توجه به اینکه او رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی است، بحث‌های اقتصادی و حل مشکلاتی مانند گران‌شدن دلار، از سوی او تببین و اعمال می‌شود؛ چنان‌که بعد از اعلام نرخ چهارهزارو ۲۰۰تومانی دلار، در فضای مجازی با جهانگیری شوخی‌هایی هم صورت گرفت، اما این روزها باز هم محمود واعظی برخلاف جهانگیری و حتی تیم اقتصادی کابینه درباره اتفاقات اقتصادی با خبرنگاران سخن می‌گوید که باز شایعه کمرنگ‌شدن دوباره اسحاق جهانگیری را پررنگ می‌کند.»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here