زمان انتشار : ۳۰ خرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۴۵ | کد خبر : 470981 |

 سردبیر ورزشی تسنیم : خبرنگاران اعزامی با اطلاعات و دانش کامل برای پوشش مسابقات بروند

شفقنا رسانه- زهرا حکیمی:  با شروع مسابقات جام جهانی توجه مردم به رسانه‌های خبری بیشتر شده و در عین حال علاقه و انگیزه مخاطبان برای رصد اخبار و حواشی این بازی‌ها از طریق سایت‌ها، خبرگزاری‌ها و شبکه‌های اجتماعی بالا رفته است. بنابراین ضروری است تا به چگونگی عملکرد رسانه‌ها در زمان برد و باخت تیم ملی و نیز قابلیت‌ها و ویژگی‌های خبرنگاران و عکاسان اعزامی برای پوشش مسابقات پرداخته شود.

محسن اثیمی، سردبیر سرویس ورزشی تسنیم درباره اعزام خبرنگاران و عکاسان به مسابقات جام جهانی به شفقنا رسانه می‌گوید: رسانه‌ها به دلیل مشکلات اقتصادی‌شان و نیز به خاطر تعدد بازی‌ها عموماً نمی‌توانند در اعزام‌های بین‌المللی نماینده داشته باشند. ما در عرصه ورزش بازی‌های جام جهانی، آسیایی، المپیک و مسابقات برون‌مرزی فراوانی داریم که در رشته‌های مختلف برگزار می‌شوند. به‌عنوان کسی که سال‌ها در رسانه فعالیت می‌کنم باید بگویم پیگیر این هستیم تا در این سفرها خبرنگار بفرستیم ولی وقتی رسانه دستش در جیب خودش نباشد طبیعتاً نمی‌تواند خیلی از شرایط را خوب رقم بزند.

او ادامه می‌دهد: رسانه‌های ما مجبور هستند با هر شرایطی که فدراسیون مربوطه ، کمیته‌ی ملی المپیک و یا وزارت ورزش تعین می‌کند کنار بیایند و این اولین معضلی است که رسانه‌های ما در این زمینه با آن مواجه هستند. رسانه‌هایی که الان در روسیه خبرنگار و نماینده دارند اگر می‌‌توانستند خودشان هزینه‌ی بیشتری بکنند طبیعتاً شرایط بهتری برای نماینده‌ی خود در آنجا رقم می‌زدند. این مشکل همیشه وجود داشته و در اکثر رسانه‌های ما دیده می‌‌شود.

 

خبرنگار اعزامی در آن حوزه ورزشی سال ها فعالیت کرده باشد

اثیمی با اشاره به قابلیت های خبرنگارها و عکاسان اعزامی برای پوشش بازی‌های جام جهانی توضیح می‌دهد: من اعتقاددارم اگر بنا باشد تا خبرنگاران و عکاسانی از سوی نهادی مثل فدراسیون ، وزارت ورزش و یا کمیته ملی المپیک برای پوشش مسابقات اعزام شوند، بهتر است تا کسی که در این حوزه ورزشی خاص زحمت‌کشیده و سال ها خبرهای آن حوزه را پوشش داده در اولویت باشد. یعنی این‌گونه نباشد که منِ نوعی چند سال نسبت به اخبار این حوزه بی‌تفاوت باشم ولی هنگام مسابقات بخواهم که من را اعزام کنند. بنابراین اگر می‌خواهند برای مسابقات جام جهانی و یا بازی‌های آسیایی خبرنگار اعزام کنند طبیعتاً باید افرادی را انتخاب کنند که در سرما، گرما، شرایط خوب و بد کنار تیم ملی بوده باشند ، از نزدیک بازی‌های آن را پوشش داده باشند، جلوی در فدراسیون فوتبال رفته و در جلسات کمیته ملی المپیک حضور داشته باشند. اما گاهی این معیارها جای خودش را به چیزهای دیگری می‌‌دهد و شرایط دیگری را رقم می‌‌زند.

او ادامه می‌دهد: خبرنگاری که می‌‌خواهد برای پوشش مسابقات خارج از کشور برود باید شرایط خاصی داشته باشد. امروزه با وجود شبکه‌های اجتماعی اخبار در کسری از ثانیه منتشر می‌شوند. بنابراین خبرنگاری که برای پوشش این مسابقات می‌رود باید دقت و سرعت بالایی داشته باشد. وقتی خبری از شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود خیلی از رسانه‌ها از آن کپی می‌کنند، خبرنگاری که در آنجا است نباید اطمینان داشته باشد که چون این خبر در رسانه‌ها منتشرشده پس درست است. بارها این اتفاق افتاده و بعد متوجه شدیم که خبر اشتباه بوده است.

اثیمی توضیح می‌دهد: خبرنگار باید با فضای کار آنجا آشنا باشد. چون این خبرنگار به‌هرحال نماینده و سفیری از جمهوری اسلامی ایران در کشوری است که رویدادی بزرگ برگزار می‌شود. باید شئونات اخلاقی و اسلامی را رعایت کند و در کنار آن کار حرفه‌ای بلد باشد. یعنی بداند چه زمانی سؤال خوب  بپرسد، اگر برای پوشش مسابقه‌ای غیر از مسابقات ایرانی می‌‌رود سؤالی نپرسد یا رفتاری نکند که موجب ایجاد شرایط بدی شود و ارتباط خوبی با اعضای تیم و کاروان از جمله مربی، بازیکنان، سرپرست آن‌ها و… داشته باشد تا بتواند با آن‌ها مصاحبه کند و خبرهای دسته اولی منتشر کند. مجموعه این عوامل در کنار هم می‌توانند کمک کنند تا خبرنگار در چنین رویدادهای بین‌المللی موفق ظاهر شود.

 

خبرنگار اعزامی با رسانه های خارجی لینک شود

سردبیر سرویس ورزشی خبرگزاری تسنیم با اشاره به لزوم آگاهی خبرنگاران اعزامی می‌گوید: این خبرنگار همچنین باید با اطلاعات کامل سفر کند. یعنی بداند که کدام مسابقه در کدام شهر و کدام سالن برگزار می‌شود و در چه ساعتی قطار یا اتوبوس می‌آید و چه ساعتی باید در فرودگاه باشد. نه اینکه در لحظه آخر دنبال این پرسش باشد الان باید چکار کنم، کجا بروم و…؟ . وقتی خبرنگار با اطلاعات کامل در این رویدادها شرکت کند می‌تواند نگاه تحلیل گرایانه‌ای به موضوع داشته باشد و به این بپردازد که در حال حاضر فضای شهر چگونه است؟ آیا آمادگی مسابقات را دارد؟ و… در کنار این موارد  خبرنگار باید بتواند با استفاده  از دانشی که در آن حوزه دارد نسبت به تحلیل آنچه در آن شهر می‌‌گذرد اقدام کند. نکته مهم دیگر این است که در این مسابقات صرفاً به دنبال انتشار اخبار بازی نباشیم چراکه سایت و تلویزیون هم همین کار را می‌کنند. خبرنگار اعزامی باید بتواند ارتباط قوی برقرار کند و با رسانه‌های خارجی دیگر لینک شود و بتواند از پتانسیلی که دارد در این زمینه استفاده کند.

اثیمی با بیان اینکه بهتر است تا خبرنگار برای پیشبرد کارها به زبان انگلیسی مسلط باشد می‌گوید: اگر خبرنگار، به زبان انگلیسی مسلط باشد برای برقراری ارتباط با رسانه‌های خارجی و گفتگوهای اختصاصی و نیز راه‌اندازی و پیشبرد کارش مشکلی نخواهد داشت و سرعت عمل بیشتری دارد و این مسئله نکته بسیار کلیدی و کاربردی است.

 

رسانه ها به سمت گزارش و تحلیل بروند

این روزها اخبار مسابقات جام جهانی به صورت لحظه‌ای در سایت‌ها و فضای مجازی منتشر می‌شود. این در حالی است که روزنامه‌ها با فاصله‌ای چندساعته این اخبار را پوشش می‌دهند. پیشنهاد شما برای روزنامه‌ها چیست و بهتر است از چه زوایایی به پوشش این مسابقات بپردازند؟ اثیمی پاسخ می‌دهد: فارغ از مسابقات جام جهانی در کل کارکرد روزنامه‌ها خبر نیست و این رویکرد زمانی بود که خبرگزاری‌ها قدرت نگرفته بودند و روزنامه‌ها حرف اول را می‌زدند. وقتی خبرگزاری‌ها آمدند بحث خبری را از روزنامه‌ها قاپیدند و توانستند خود را جلو بیندازند. الان با وجود شبکه‌های اجتماعی این کارکرد برای خبرگزاری‌ها هم سخت‌تر شده است. بنابراین با توجه به اینکه زمانی از وقوع آن خبر گذشته روزنامه نمی‌تواند آن را به صورت خبر صرف کار کند. بلکه باید به سراغ کارشناسان برود و سمت‌وسوی گزارش و تحلیل را در پیش گیرد.

او مثال می‌آورد: اگر در روز گذشته یک سخنرانی برگزارشده است روزنامه می‌‌تواند بخش‌هایی از آن سخنرانی را بیاورد، هر بخش سخنرانی را به چند بخش تقسیم کند و نظرات مختلف کارشناسان را بگیرد و روی آن کار کند و یا تحلیل بنویسد. به عبارتی روزنامه‌ها باید از خبر صرف فاصله بگیرند. اگرچه بسیاری از شبکه‌های اجتماعی خوراک خبری خود را از خبرگزاری‌ها می‌گیرند و این خبرها در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌چرخد. با این حال معتقد هستم که خبرگزاری‌ها هم باید از خبر صرف فاصله بگیرند چه برسد به روزنامه‌هایی که یک روز دیرتر از خبرگزاری‌ها کارهای  خود را  انجام می‌‌دهند.

 

رسانه ها با منطق و واقعیت پیش بروند

با این حال عملکرد رسانه‌ها در زمان برد و باخت تیم ملی در مسابقات جام جهانی باید چگونه باشد؟ اثیمی پاسخ می‌دهد: طبیعتاً رسانه باید با منطق و واقعیت پیش برود. این طبیعی است که روزنامه دنبال اتفاقات مثبت باشد و وقتی تیم ملی بازی‌ای را می‌برد مردم به سمت روزنامه‌ها می‌روند و طبیعی است که مخاطب خاص وقتی خبر ناامیدکننده در روزنامه ببیند آن را نخرد. با این حال ما رسانه‌ها نباید با یک برد مردم را امیدوار و با یک باخت ناامید کنیم و باید فضا، فضای منطقی باشد.

او ادامه می‌دهد: ما ایرانی‌ها عادت بدی که داریم این است که مقداری احساساتی می‌شویم و در موارد مختلف خیلی‌ها سوار بر موج احساسات مردم می‌شوند و جلو می‌روند. بنابراین ما نباید از برد یا باخت غول بسازیم. بلکه باید با واقعیت کنار بیایم. وظیفه‌ی رسانه در این بخش این است که مردم را همراهی کند و افکار عمومی را به سمت واقعیت بیاورد، خودش هم به واقعیت‌ها بیشتر توجه کند و سعی نکند در این موضوع موج‌سواری کند.

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here