زمان انتشار : ۳۰ خرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۱۶ | کد خبر : 470953 |

انتظار تیترها از تیم ملی فوتبال/ «اعتماد» پیگیر رفع حصر شد

شفقنا رسانه- روزنامه‌ها به استقبال بازی ایران-اسپانیا رفتند و هر کدام با زاویه دید خود به پیش‌بینی و طرح انتظارات از بازی تیم ملی پرداختند. آفتاب یزد، مصاحبه‌اش با سردار آزمون را با تیتر خوشبینانه «برگه صعود را خودم امضا می‌کنم» به صفحه اول آورد و نظر پیشکسوتان فوتبال را درباره‌ی بازی پیش ِ رو در کنار آن قرار داد. همدلی بخش مهمی از نیم صفحه اول را با عکسی از تیم ملی در تمرین پوشاند و در تیتری زودتر از موعد نوشت: «حمله یوزها به قلب ماتادورها» همبستگی هم با عکسی از تماشاچیان ایرانی تیتر «ایران در انتظار یک لبخند» را انتخاب کرد. هفت صبح انتظار از تیم ملی را با تمرکز بر مسعود شجاعی بازتاب داد: «دیگه وقتشه کاپیتان». جام جم و ایران به فوتبال توجه کردند؛ اولی گزارشی منتشر کرد با طرح این ادعا که اقبال ایرانیان به محصولات یک برند ورزشی کم شده است، نقل قول یکی از مصاحبه‌شوندگان درباره‌ی بسته شدن بعضی از نمایندگی‌ها را هم چندان جدی نگرفت: «او البته شنیده بود که نایک بچه های تیم ملی را تحریم کرده اما به عنوان کسی که فروشنده این برند بود، به نظرش این اتفاق اهمیت زیادی نداشت. او به ما گفت که با شرایط جدید دلار، قیمت ها آنقدر بالارفته که دیگر کسی نایک نمی خرد و خیلی از نمایندگی های نایک به خاطر همین موضوع جمع شده اند، مثل شعبه میلاد نور و تیراژه.» و تیتر زد: «نایک اوت شد!» ایران نشستی با ناصر فکوهی و جبار رحمانی ترتیب داد و درباره‌ی فوتبال فراتر از یک ورزش و از زاویه دید جامعه‌شناسی بحث کرد. رحمانی یکی از مهمانان این نشست در بخشی از متن گفته: «واقعیت این است که نخستین آشنایی ما با جغرافیای جهان، با «فوتبال» شکل گرفت؛ نسل دهه شصتی‌ها و اواخر دهه پنجاهی‌ها با فوتبال، جهان را شناختند. به همین دلیل، من فوتبال را جایی می‌بینم که فرهنگِ جدیدِ جهانی خود را در مخاطبانش درونی می‌کند و جام جهانی هم یکی از همین فرصت‌های طلایی است. این فرهنگ جدید جهانی، از طریق فوتبال، سوژه‌های خود را می‌سازد و اتفاقاً در چند دوره‌ اخیرِ جام جهانی، با ورود «پیشگوها»، فوتبال منطق دینی، کلاسیک و جادویی نیز پیدا کرد که خود نشان‌دهنده‌ این است که  فوتبال محمل خوبی برای فرهنگ جدید است. به همین خاطر است که جام جهانی فوتبال تا این اندازه برجسته می‌شود چون هر کسی می‌تواند با آن درگیر شود. نکته دیگری که فوتبال را به فراتر از ورزش ارتقا می‌دهد، فراهم کردن بستری برای «هویت‌یابی» است؛ به تعبیر یکی از تحلیلگران، ما اگر امسال در جام جهانی، خوب و منحصر به فرد بازی کنیم و بتوانیم حتی یکی از تیم‌های اول همگروه‌مان را ببریم، نه تنها تصویر جهانی از ما عوض می‌شود بلکه تصویر خودمان هم از خودمان عوض می‌شود. به نظر می‌رسد که فوتبال حتی قابلیت خوبی برای تغییر هویت ما را نیز دارد. به همین خاطر، باید فوتبال را یک امر اجتماعی فراگیر دانست که باید آن را جدی گرفت.» علاوه بر آن روزنامه گزارشی هم درباره‌ی اقتصاد جام جهانی داشت که رویکرد درستی در تولید محتواست و می‌تواند به مخاطب دید بهتری درباره‌ی یک رویداد ورزشی با ابعاد جهانی بدهد.

واکنش‌ها به نامه‌ای درباره‌ی مذاکره مستقیم با امریکا همچنان در روزنامه‌ها ادامه دارد. وطن امروز که دیروز آن را «خیانت نامه» خوانده بود، امروز هم در بازتاب نظر سخنگوی دولت درباره‌ی این نامه با همین پیش‌فرض تیتر انتخاب کرد: «واکنش دولت به نامه خائنان». قدس هم نتیجه‌گیری‌اش از بازخوردها به این نامه را در تیتر آورد: «همه طیف‌ها علیه تسلیم‌نامه ۱۰۰ نفره» قانون با تیتر «نامه گزنده» مروری بر واکنش‌های بعد از انتشار این نامه داشت و در نقطه مقابل روزنامه‌های وطن امروز و قدس، از واکنش‌های منفی انتقاد کرد و در حمایت از این انتقاد خود نقل قولی از احمد زیدآبادی روزنامه‌نگار را بازتاب داد: «شاید بهترین جواب را احمدزیدآبادی، روزنامه‌نگار باسابقه‌ایرانی به منتقدان نامه‌نگاری داد. او نوشت که برخی محافل اصولگرا چنان هیاهویی بر سر درخواست چند فعال سیاسی و مدنی برای مذکره با دولت ترامپ به پا کرده اند که گویی آسمان به زمین رسیده است! اگر می‌خواهید مذاکره نکنید؛ خب نکنید! مگر کسی به زور و اجبار زیر بغل شما را گرفته و به سوی میز مذاکره هل داده که این‌قدر بازار ارعاب و اتهام را داغ کرده‌اید؟ چند نفر که پست و مقام و قدرتی ندارند؛ اظهار نظر کرده‌اند که صلاح کشور در مذاکره است؛ حال شما که صاحب پست و مقام و قدرت‌اید؛ می‌گویید صلاح کشور در مذاکره نیست؛ خب نیست! این که نیاز به این همه گرد و خاک ندارد.» روزنامه گفت‌وگوی منتشر نشده‌ای با مرحوم محمدامین قانعی‌راد هم منتشر کرد اما در لید اطلاعاتی درباره‌ی زمان این مصاحبه و چرایی منتشر نشدنش تا کنون ارائه نداد.

سخنگوی دولت به تیترهای اصلی روزنامه‌های همشهری و اعتماد هم آمد. همشهری پاسخ او درباره‌ی انتقاد حسن روحانی از دولتمردان را با تیتر «دولتمردان خاموش» بازتاب داد و این که رئیس جمهور از کابینه انتظار دارد با مردم بیشتر صحبت کنند. روزنامه سه تیتر مهم دیگر هم دارد از «حذف فوتبال از فضای باز شهری» تا گزارشی میدانی از رودبار و منجیل ۲۸ سال پس از زلزله و البته گفت‌وگو با دختر شمشیرباز تیم ملی که روزنامه به او لقب «شوالیه سفید» داده است. خبرنگار در گزارش مربوط به پخش نشدن فوتبال در بوستان‌های تهران از مسئولان شهری پیگیر موضوع شد اما پاسخی از «اداره‌ی اماکن» که به نقل از مصاحبه‌شونده روزنامه به این کار ایراد گرفته است، بازتاب نداد.

اعتماد هم پاسخ نوبخت به پرسش دوم روزنامه در نشست خبری و درباره‌ی رفع حصر را به تیتر دوم آورد و آن را جالب خواند. در متن هم توضیح داد: ««آقای سخنگو به نظر شما آیا نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ١۴٠٠ نیز وعده رفع حصر خواهد داد؟» این سوال ما از محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست خبری روز گذشته بود که با پاسخ جالب نوبخت همراه شد. سخنگوی دولت گفت: « حالا کو تا ١۴٠٠؟ امروز ١٣٩٧ است. نمی‌دانم شما چطور این سوال به ذهن‌تان رسید؟ اصلا در فضای موجود «سکوت»، بفرمایید «خطاب به خبرنگار بعدی». اما سخنگوی دولت ظاهرا متوجه مفهوم سوال نشد که اگر این اتفاق افتاده بود شاید در پاسخ خود تجدید نظر می‌کرد. مفهوم سوال این بود رفع حصر یکی از وعده‌های انتخاباتی روحانی از سال ٩٢ تاکنون بوده است اما اقدام مناسبی در این راستا انجام نشده و احتمال می‌رود این وعده به شکلی موروثی به کاندیدای بعدی ریاست‌جمهوری منتقل شود.»

اطلاعات، جمهوری اسلامی و کیهان نشست سران قوا برای حل مشکلات اقتصادی را بازتاب دادند. اولی و دومی تیترهایی ساده و خبری با عکسی رسمی از نشست انتخاب کردند و روزنامه کیهان  ۱۱ راه حل پیشنهاد کرد که البته بیشتر توضیح وظایف سه قوه است و در تیتری دو جمله‌ای و طولانی نوشت: «گره مشکلات کور نیست»«اگر ۳ قوه تماشاچی نباشند». در بخشی از متن در پیشنهاد به قوه قضائیه تاکید کرد:‌ «در حالی که یک به اصطلاح آفتابه دزد به سرعت دستگیر و پرونده او مراحل قانونی را طی و حکم در مورد وی به مرحله اجرا در می‌آید انتظار مردم آن است که این برخورد قاطع در مورد کلان مفسدین اقتصادی نیز صورت گیرد.دقت و سرعت در برخورد با مفسدین اقتصادی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، مبارزه با فساد با جلسات مستمر و نیز دایر کردن ساختمان‌های عریض و طویل امکان‌پذیر نبوده و بایستی برای اطمینان بخشی به مردم خروجی برخورد با متهمین و پرونده‌های اقتصادی کلان به اطلاع عمومی برسد. امکان دارد با مفسدین اقتصادی برخورد صورت گرفته باشد که انجام می‌شود ولی عدم اطلاع‌رسانی به بهانه‌های گوناگون به مردم زمینه‌ساز بی‌اعتمادی شده و اثری که از این برخورد می‌تواند در بهبود شرایط جامعه داشته باشد را از آن سلب می‌کند. این قوه باید اطلاع‌رسانی را از خود آغاز کند. سالانه تعدادی قاضی و کارمند متخلف این دستگاه شناسایی و مجازات می‌شوند اما متاسفانه تاکنون در این مورد شفاف‌سازی نشده که اهتمام به آن در افزایش اعتماد مردم بسیار موثر است. »

جمهوری اسلامی هم در سرمقاله با تیتر «کاسبان قبل از تحریم» تحلیل کرد: «عده‌ای در تلاش هستند چنین وانمود کنند که منشا گرانی‌های این روزها در خارج از مرزهاست. این سخن به یک معنا درست است و به یک معنا درست نیست. اگر منظور این باشد که تبلیغات و فشارهای سیاسی خارجی از جمله خارج شدن آمریکا از برجام، عامل این گرانی هاست، درست است ولی این تبلیغات و فشارها به خودی خود گرانی نمی‌آورد. هنوز تحریم‌هائی که رئیس‌جمهور آمریکا از آنها سخن می‌گوید شروع نشده تا تاثیری روی قیمت‌ها بگذارد. کالاهای وارداتی موجود هم بقدری زیاد است که تا مدت‌ها نیازها را برآورده می‌کند. بنابر این، وجهی ندارد همه چیز حتی خدمات و کالاهای داخلی گران شوند و گفته شود منشا آن در خارج مرزهاست. نتیجه این می‌شود که گرانی‌های این روزها منشا داخلی دارد. نه فقط یک منشا بلکه چند منشا. یکی اینکه عده‌ای سوداگر با استفاده از فرصتی که ترامپ برای آنها پیش آورده اقدام به احتکار و خودداری از فروش کالاها و در نتیجه گران فروشی کرده‌اند. اینها کاسبان قبل از تحریمند البته از نوع اقتصادی آن. عده‌ای دیگر، با به راه انداختن یک جنگ روانی علیه دولت و دامن زدن به تهدیدهای ترامپ، در بالا رفتن قیمت‌ها نقش ایفا می‌کنند. اینان هم کاسبان قبل از تحریمند ولی از نوع سیاسی آن که البته از نوع اول خطرناکترند زیرا درصدد هستند با به راه انداختن یک جنگ روانی کاری کنند که دولت به زانو در بیاید و نوبت به خودشان برسد تا قدرت را دردست بگیرند و طبق میل خودشان با همه چیز کنار بیایند حتی با ترامپ!»

فتح‌الله آملی در یادداشت اطلاعات با تیتر «پوزیسیون یا اپوزیسیون!» در واکنش به نقل قول یکی از نمایندگان مجلس درباره‌ی حل نشدن مشکل فساد اقتصادی گفت: «مردم از نظام اسلامی و مقامات و صاحب‌منصبان و دولتیان گله‌گذاری و مخالفت خوانی و توجیه نمی‌خواهند از آنها تلاش برای رفع مشکلات و مقابله با مفاسد و صاحب‌نفوذان فاسد و قدرتمندان ویژه‌خوار را انتظار دارند. اینکه وقتی فسادی کشف شد چه کسانی اجازه نمی‌دهند نام آنها افشا شود؟ آبروی این افراد یا باندها یا سازمان‌ها و انجمن‌هایی که نباید نامشان را برد چقدر مهم است که حاضریم آبروی نظام و حاکمیت و انقلاب را خرج آنها کنیم؟ در این صورت مردم همه این نابسامانی‌ها را به پای ناکارآمدی نظام می‌گذارند. چگونه حاضریم برای عدم افشای فساد و یا تخلف آنان، کل نظام به فساد متهم شود؟ این چه ظلمی است که حاضر به انجام آن می‌شویم؟» و در بخش دیگری تاکید کرد: «بیائیم بدون رودربایستی به جای متهم کردن نظام به فساد و بدون تعارف و مماشات، با کارگزاران و صاحب‌منصبان و ذی‌نفوذان متخلف یا فاسد نظام برخورد کنیم و بیش از همه از مجلس و نمایندگان دلسوز آنان چنین انتظاری است و مهمتر از همه اینها، بیایید به جای اتلاف وقت و نیرو، انرژی مسئولان را با استفاده از دانش نوین و تکنولوژی جدید و تجربه‌های دنیای امروز، برای رصد آینده و بستن راه‌های تکرار تخلف‌ها و فسادهای حال و آینده، متمرکز کنیم.»

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here