زمان انتشار : ۲۹ خرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۵:۵۰ | کد خبر : 470950 |

بازنمایی دیپلماسی رسانه ای امریکا در یک رساله پژوهشی

شفقنا رسانه-نخستین جلسه دفاع رساله دکتری رشته علوم ارتباطات واحد تهران شمال با عنوان “بازنمایی دیپلماسی رسانه‌ای آمریکا در صنایع فرهنگی دیجیتال با مطالعه موردی بازی دیجیتال (ندای وظیفه  call of duty)” از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴)” عصر روز گذشته در دانشکده مدیریت و علوم انسانی واحد تهران شمال برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،در این پژوهش که توسط فرزانه شریفی با راهنمایی استاد اکبر نصراللهی و مشاوره استاد مهرابی با محوریت دیپلماسی بازی (Game Diplomacy) طراحی و تدوین شده است، چهار بازی محصول کشور آمریکا از عنوان بازی Call of Duty که روایت آنها بر اساس وقایع پس از حادثه ۱۱ سپتامبر تا جنگ‌های اخیر در منطقه خاورمیانه طراحی شده است، انتخاب و سپس با روش تحلیل محتوای کیفی و به صورت تحلیل گیم پلی، ۷۰۰ اپیزود به مدت ۴۲۰۰ دقیقه تحلیل شدند.

فرزانه شریفی دانشجوی دکتری علوم ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال در ابتدای این جلسه با اشاره به اینکه بازی‌های دیجیتالی به عنوان  یکی از ابزارهای دیپلماتیک می‌توانند رویدادها را شبیه‌سازی کنند درباره موضوع رساله دکتری خود گفت: بازی ندای وظیفه نمایانگر سیاستهای جنگی آمریکا است. این بازی  با ژانر اکشن بر اساس اول شخص تیرانداز پیش می‌رود و کارگردان بازی در اندیشکده شورای آتلانتیک عضویت داشته است.

او درباره دلیل انتخاب این بازی به عنوان موضوع پژوهش خود گفت: مهمترین دلیل انتخاب  این بازی  بازنمایی  واقعیتهای  جنگ‌های آمریکا در منطقه خاورمیانه و عضویت کارگردان در اندیشکده آتلانتیک بود. وقایع درون بازی اغلب در خاورمیانه و به کشورهایی مانند افغانستان و عراق بر می‌گردد.

این دانشجوی دانشگاه آزاد با اشاره به ضرورت پژوهش در زمینه بازی‌های دیجیتالی یادآور شد: فقر مطالعات در حوزه بازی‌های دیجیتالی در حوزه داخلی و خارجی کشور به چشم می‌خورد. عدم مطالعه در این بخش می‌تواند ما را نسبت به این حوزه و دیپلماسی بازی در وضعیتی مبهم نگه دارد و باعث رشد بی‌رویه واردات بازی‌های دیجیتالی با محتوایی خارج از آموزه‌های اسلامی، تخریب ذهنی بازیکنان و در نهایت ضعف در سیاست‌گذار‌یهای این حوزه شود. مطالعه این بازی‌ها می تواند ما را در رویکردی تقابلی قرار دهد.

شریفی با اشاره به روش طی شده در این تحقیق گفت: ۴ عنوان از بازی ندای وظیفه در ذیل یک عنوان مورد بررسی قرار گرفته  است. مجموع  بازی‌های بررسی شده دارای ۷۲ مرحله است که بالغ بر ۸ هزار دقیقه زمان برای این پژوهش صرف شده است.

این دانشجوی دکتری تصریح کرد: پس از تحلیل داده‌ها در این پژوهش به ۷ مقوله اصلی و ۲۰ مقوله فرعی رسیدم. استیلا، سوءبازنمایی، ملی‌گرایی، خشونت، قدرت، فناوری‌گرایی و سیاست‌های خصمانه مهمترین مقولات اصلی این پژوهش بود. استیلا یا هژمونی بیشترین مقوله‌های فرعی را به خود اختصاص داد و پرکاربردترین و برجسته‌ترین مقوله این تحقیق بود.

او با بیان اینکه لایه‌برداریی از مقوله‌های پژوهش انجام دادم که برخی از این مقولات هدف و برخی ابزار این بودند، گفت: می‌توان گفت هدف اصلی طراح بازی استیلا، سوء‌بازنمایی و ملی‌گرایی بوده و موضوعاتی مانند قدرت خشونت، فناوری‌گرایی و غیره به عنوان ابزار از سوی طراح  مورد استفاده قرار گرفته است.

این دانشجوی دانشگاه آزاداسلامی محورهای این پژوهش را تمایز بخشی بین روابط فرادستی و فرودستی اعلام کرد و تصریح کرد‌: سوء بازنمایی برای غلبه در حوزه‌های نظامی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و فرابازنمایی به این معنی که اهداف و نیت‌های آمریکا بیش از آنچه که هست در این بازی‌ها آمده است.

شریفی خاطرنشان کرد: در این پژوهش چهاربازی به عنوان بازی‌های بازنمایی‌کننده دیپلماسی رسانه‌ای آمریکا که مهمترین روایت‌های مبتنی بر واقعیت جنگ‌های آمریکا در کشورهای خاورمیانه محسوب می‌شود انتخاب شده که بیش از سایر بازی‌ها بازنماینده جنگ  بودند و دیپلماسی آمریکا را به بهترین  شکل نشان می‌دهند.

او تاکید کرد: پیشنهادات نتایج بنیادین این پژوهش در اختیار دستگاه‌های مختلف قرار می‌گیرد. در ۴ دسته کلی سیاستگذاری فرهنگی برای نهاد ریاست جمهوری، بنیاد ملی بازیهای دیجیتالی، وزارت ارشاد و آموزش و پرورش از جهت آگاهی‌بخشی و هشدار‌ دهنده بوده است. این پیشنهادات در حوزه خبری در زمینه علمی، آماری، اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی در اختیار  دانشگاه‌ها و نهادهای فرهنگی قرار خواهد گرفت.

در ادامه این جلسه استاد اکبرنصراللهی مدیر گروه ارتباطات تهران شمال در این جلسه با تبریک به دانشگاه آزاد اسلامی برای انتخاب موضوعات بدیع و توجه به نیازهای کلان کشور، یکی از جدی‌ترین اهداف بازی‌های دیجیتال را پیگیری و آماده کردن شرایط برای نفوذ_نرم در کشورهای اسلامی اعلام‌کرد.

به گفته وی درآمد بازی‌های دیجیتال در پایان سال قبل میلادی، ۱۰۸ میلیارد دلار و تعداد بازیکنان آن ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر بودند.

مدیر گروه ارتباطات تهران‌شمال با انتقاد از غفلت و توجه ناکافی مسئولان از ظرفیت بازی‌های در پیگیری اهداف دیپلماتیک گفت: این بازی‌ها به علت قدرت غوطه‌ورسازی بازیکنان، رویکرد تعاملی با مخاطب و در نتیجه اثرگذاری بر باور وی به عنوان ابزاری قدرتمند در دست نهادهای سیاست‌گذار دنیا به ویژه آمریکا قرار دارند.

نویسنده کتاب مدیریت پوشش اخبار بحران در رسانه‌های حرفه‌ای با اشاره به تغییرات گسترده در ارتباطات و روابط بین‌المللی و بیان تمایزات دیپلماسی سنتی و مدرن تصریح کرد: دیپلماسی جدید، محدود به افراد، موضوع، ابزار و مکان خاصی مثل سفارتخانه‌ها و وزارت امورخارجه نیست، بلکه همه ابزار‌های قدیم‌ و جدید به‌ویژه بازی‌ها را دربرمی‌گیرد.

اساتید علوم ارتباطات، عقیلی، رسولی، مجیدی و مینایی که به عنوان اساتید داور در این جلسه دفاع رساله دکتری حضور داشتند، نکاتی را مطرح کردند. عقیلی ضمن استقبال از ارائه نخستین رساله دکتری در واحد تهران شمال و موضوع مطرح شده، خواستار جایگزینی برخی عبارات در این رساله شد.

مینایی با اشاره به اطلاعات برخی جداول و عبارت‌های مطرح شده خواستار چاپ این رساله با تیراژ بالا برای بهره‌مندی دستگاهها،نهادها و اقشار مختلف مردم شد. مجیدی و رسولی نیز از موضوع رساله استقبال کرده و آن را تحقیقی بنیادین برای استفاده سایر دانشجویان و مراکز پژوهشی عنوان کردند.

بازنمایی دیپلماسی آمریکا در رسانه بازی از وقایع دنیای بیرون، کاملا مبتنی بر روایتی متفاوت از حقیقت و همراه با دستکاری و تحریف است.

در این شیوه بازنمایی، آمریکا از ابزارهای متعددی همچون خشونت، قدرت و سیاستهای خصمانه به منظور پیشبرد اهداف ایدئولوژیک و دیپلماتیک خود علیه کشورهای خاورمیانه به ویژه کشورهای اسلامی استفاده می‌کند.

مهمترین مضامین بازنمایی کننده دیپلماسی آمریکا در این چهار بازی، استیلای سیاسی، استیلای فرهنگی، سوءبازنمایی سیاسی، سوءبازنمایی فرهنگی، سوءبازنمایی دینی و نژادی، خشونت روانی، جسمی، جنسی و رسانه‌ای، قدرت نمایی نرم و قدرت نمایی سخت، فناوری برتر، واردکنندگان فناوری، ضدیت با فناوری، قهرمان سازی از نظامیان آمریکا، بازتولید قهرمانان و ضد قهرمانان، دفاع از وطن و فریب افکار عمومی است.

روایت واقعی از جنگ‌های آمریکا با کشورهای افغانستان، عراق و همچنین چالش‌های سیاسی این کشور با روسیه در تضاد با آن چیزی است که در بازی بازنمایی شده است. علاوه بر جنبه‌های سیاسی و نظامی، یکی از مهمترین هدف‌های این بازی، سرکوب فرهنگ، سنت و ارزشهای دینی کشورهای خاورمیانه بوده است که در چارچوب گفتمان شرق شناسی قرار می‌گیرد.

استیلا یا هژمونی سیاسی و نظامی به عنوان پررنگ‌ترین و برجسته‌ترین مضمون به تصویرکشیده شده است و در این راستا، علاوه بر تخریب وجهه سیاسی کشورهای دیگر و ضعیف نشان دادن آنها از لحاظ ثبات سیاسی و اقتدار نظامی، بر شکاف فرادستی و فرودستی میان کشور آمریکا و کشورهایی همچون آمریکای جنوبی، روسیه، کشورهای اروپایی و آسیایی اصرار ورزیده می‌شود. این جنبه بارز نه تنها به صورت آشکار بلکه به شیوه‌های مختلف ضمنی در دیالوگ‌ها، موسیقی، فیلم، کاراکترها، شیوه امتیازگیری و … قابل تحلیل است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here