زمان انتشار : ۲۹ خرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۱۹ | کد خبر : 470900 |

روزنامه‌ها پیگیر کدام خبرها شدند؟

شفقنا رسانه- امروز اخبار روزنامه‌ها تنوع بیشتری داشتند و اغلب در ادامه مطالب روزهای قبل بود؛ از تکذیب هک سامانه برای واردات خودرو و کمپین نه به گرانی تا تکذیب خبر تجاوز در ایرانشهر و واکنش به نامه‌ای درباره‌ی مذاکره مستقیم با امریکا. قانون و همشهری از جمله روزنامه‌هایی بودند که تیتر یک را به خودروهایی اختصاص دادند که در زمان تعطیلی سامانه ثبت سفارش، مجوز ورود گرفته‌اند. قانون از «لایی کشیدن در واردات خودرو» نوشت و در متن علاوه بر مرور اتفاقات یادداشتی از یک کارشناس خودرو هم منتشر کرد:«برای پیدا کردن این خودروها مشکل زیادی وجود ندارد و به راحتی این اتفاق امکان‌پذیر است. اینکه چرا سایت در زمانی که تعطیل بوده، باز شده است، باید کارشناسی شود تا مشخص شود خاطی چه کسی بوده؟ چرا باید در زمان ممنوعیت خودرو وارد شود؟ پاسخ به این سوال‌ها از دست ما دور است و وزارتخانه و گمرک باید پاسخ بدهند. با این تفاسیر در خصوص بحث واردات غیرقانونی خودرو، ما به عنوان کارشناس نمی‌توانیم بگوییم چه اتفاقی رخ داده است؛ به این خاطر که در این موضوع اما و اگرهای بسیار زیادی مطرح است و براساس اما و اگر نمی‌توان نظر کارشناسی داد. واردات غیرقانونی خودرو موجب افزایش قیمت خودرو در بازار هم شد؛ این در حالی است که ما دلیل افزایش شدید قیمت خودرو را نرخ ارز می‌دانستیم. به هر صورت ترخیص خودرو و خروج سرمایه مساله است؟ باید ارز‌بری داشته باشد؛ بنابراین چگونه ارز آن منتقل شده، جای سوال است. آمارهای متناقضی در خصوص میزان واردات غیرقانونی از سوی مسئولان مطرح می‌شود، به همین خاطر نمی‌دانیم به چه صورت بوده است؛ به همین خاطر قضاوت برای‌مان مشکل است. این اتفاقات صورت می‌گیرد و اخبار آن منتشر می‌‌شود که نااطمینانی ایجاد‌شده در این زمینه، اعتماد از جامعه می‌گیرد. باید پیدا کنیم چه کسی به این واردات مجوز داده است.» همشهری هم گزارش مشابهی داشت اما علاوه بر آن مسئله سایت‌های دستگاه‌های دولتی را بررسی کرد و این که در کشورهای دیگر برای رفع ایرادهای امنیتی این چنینی چه کاری انجام می‌شود. روزنامه گزارش خوبی هم درباره‌ی قربانیان تجاوز و سکوت آنها از ترس تبعات اجتماعی شکایت نوشت و با دو نفر از قربانیان پرونده‌های قدیمی در این زمینه مصاحبه کرد و دغدغه‌ها و نگرانی‌های آنها در زمان شکایت و پیگیری پرونده بازتاب داد. بویژه این که یکی از ابهامات خبر ایرانشهر احتمال سکوت سایر قربانیان است و البته سکوت در این موارد می‌تواند زمینه ارتکاب جرم را برای مجرمان بیشتر فراهم کند.

همدلی و سازندگی پیگیر کمپین علی کریمی شدند. اولی در متن نوشت: «داستان این‌بار نه به گرانی نیست، بلکه اجبار به نخریدن است. قصه این کمپین اصلا شبیه به گذشته نیست، چون حالا سلطه دلار بر مردم آنقدر زیاد شده که دیگر هیچ کسی حتی اگر هم بخواهد نمی‌تواند متقاضی کالاهای گران‌قیمت بازار باشد.» طرح را هم متناسب با ایده‌ی همین یادداشت انتخاب کرد. سازندگی با طرحی از علی کریمی دو پرسش را مطرح کرد: «سلبریتی یا مصلح؟» و این نخریدن به سود چه کسی است؟ فارغ از کیفیت متن پاسخ‌ها، شیوه‌ی طرح پرسش از این منظر که تلاش می‌کند از سطح وقایع فراتر برود، رویکرد درستی است.

 

نامه توصیه صد فعال سیاسی برای مذاکره مستقیم ایران و امریکا به یکی از سوژه‌های مشترک روزنامه‌ها تبدیل شد. وطن امروز و جوان واکنش منفی نشان دادند و آن را «خیانت‌نامه» و «عطش حقارت ۱۰۰ نفره» خواندند. در متن هم هر دو مروری بر اظهارنظر سیاسیون داشتند. وطن امروز دو یادداشت دیگر هم با جهت‌گیری مشابهی به این نامه واکنش نشان داد از جمله مهدی محمدی در بخشی از یادداشت روز تفسیر کرد: «این نامه ظاهرا درخواستی قدیمی و تکراری را مطرح می‌کند و می‌گوید ایران باید وارد مذاکرات مستقیم جامع و بدون پیش‌شرط با آمریکا شود. اما اگر مسأله در چارچوب بازی بزرگی که میان ایران و آمریکا در جریان است و طراحی‌ای که آمریکا و اسرائیل برای ماه‌‌های آینده ایران کرده‌‌اند، تحلیل شود، آنوقت مسأله به کلی صورتی دگرگون پیدا می‌کند. نویسندگان نامه کذایی که سهل است، اکنون هر روزنامه‌خوان متوسط‌الحالی می‌داند خروج ترامپ از برجام مبتنی بر یک استراتژی برای ماه‌‌های آینده علیه ایران بوده است. اینکه این استراتژی چقدر واقع‌بینانه است و عملا می‌تواند پیاده شود یا نه، جای خود بحثی است اما تردیدی نیست که یک راهبرد بشدت خصمانه علیه ایران طراحی شده که خروج از برجام تنها نقطه آغاز آن بوده است.»

جوان هم در بخشی از مطلب خود با انتساب آن به کل جناح اصلاح‌طلبی تحلیل کرد: «به نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان واقعاً مشکل چندانی با موضع و محتوای نامه ندارند. اگر روزی می‌گفتند به دولت امریکا انتقاد کنید و نه دولت روحانی، نه از بغض دولت ایالات متحده، بلکه صرفاً برای رهانیدن دولت از انتقادات بود. تقسیم کار کرده‌اند که برخی ژست ضد ترامپ بگیرند و برخی بگویند با ترامپ مذاکره کنید! می‌گویند دولت خودی را متهم نکنید وگرنه به وقت خود، کل ایران را متهم می‌کنند که مقصر شما بودید و نه دولت امریکا و باید بی شرط پای میز مذاکره بروید! با تقسیم کار توانسته‌اند با دو بلیت بازی کنند و در هر دو زمین ضد ترامپ و با ترامپ زمین بازی داشته باشند. اصلاح‌طلبان به وقت اعتراض به دولت روحانی، مقصر را امریکا می‌دانند و به وقت توجیه دلیل اصرارشان بر مذاکره، همه ایران را!»

ایران برخورد میانه‌تری داشت و نگاه موافق و مخالف را بازتاب داد: «مذاکره با امریکا هرگز یا شاید وقتی دیگر». محمدرضا تابش، نائب رئیس فراکسیون امید به آنچه درباره‌ی این نامه به عنوان نماینده‌ای از نظر همه‌ی جریان اصلاح طلبی مطرح می‌شود، پاسخ داد: «به نظر می‌رسد طیفی در تلاش هستند تا این نامه را موضع تمامیت جریان اصلاحات معرفی کنند. این ادعا از دو منظر ناصحیح و قابل رد است؛ اول اینکه هر چند در بین امضا کنندگان نامه نام چند چهره اصلاح‌طلب به چشم می‌خورد اما قسمت عمده اسامی امضاکننده این نامه را نمی‌توان اصلاح‌طلب به معنای عرفی خود دانست و اساساً هم ارتباطی جناحی و طیفی بین این امضاکنندگان وجود ندارد و به عبارتی حتی شاید قرابت فکری هم با هم نداشته باشند. علاوه بر این نگارش و انتشار این نامه هیچگاه نه در کلیت جریان اصلاحات، بلکه حتی در تشکل‌های اصلاح‌طلب هم مورد بحث واقع نشده و الزاماً همه اصلاح‌طلبان با آن موافق نیستند و به هیچ عنوان موضع جریان اصلاحات نیست.» علاوه بر این روزنامه گفت‌وگوهای کوتاهی با فواد ایزدی به عنوان مخالف پیشنهاد این نامه و جلال جلالی‌زاده از امضاکنندگان این نامه داشت و نظر هر دو گروه را بازتاب داد. مطالب ویژه سالگرد دکتر علی شریعتی هم با طرحی از چهره او به صفحه اول روزنامه آمد با تیتر «رد پای شریعتی در زندگی ما».

روزنامه خراسان تیتر یک را به گفت‌وگویی با عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده اختصاص داد و نوشت: «سند ملی تربیت جنسی معطل تصویب دولت». در متن هم بر اهمیت موضوع تاکید کرد: «بعد از هیاهویی که طی دو سال اخیر در خصوص اجرای سند آموزشی ۲۰۳۰ به ویژه در بخش آموزش های جنسی به کودکان ایجاد شد توقع بود که مسئولان دست به کار شوند و راهکاری علمی، ایرانی و اسلامی برای آموزش مراقبت های خصوصی و تربیت مسائل جنسی به کودکان و نوجوانان و جوانان بیندیشند و آن را به مرحله اجرا برسانند اما اکنون اگرچه عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده از تصویب طرح سند تربیت جنسی در سال گذشته در این شورا خبر می دهد ولی از معطل ماندن تصویب آن در شورای عالی انقلاب فرهنگی و ابلاغ آن توسط ریاست جمهوری گله مند است.» خوب بود که متن این طرح پیشنهادی هم منتشر و بررسی شود تا امکان اظهارنظر کارشناسان هم برای آن فراهم باشد. علاوه بر این روزنامه‌ی درباره‌ی طرح جداسازی کودکان مهاجران غیرقانونی به امریکا از خانواده‌هایشان عکس و تیتر خوبی انتخاب کرد: «دیوار امریکایی دور کودکان مهاجر» اگرچه انتظار این است که برای تیتر و عکس اصلی مطالب ویژه‌ای تدارک دیده شود. روزنامه بهار هم گزارشی درباره‌ی همین قانون مهاجرتی امریکا منتشر کرد و با استناد به گزارش رسانه‌های خارجی و تحقیقات مرتبط به طرح مشابه در دهه‌های گذشته نتیجه‌گیری کرد: «فرزندان پناهجویان امروز/بیماران روانی فردا» تیتر خوب نیست و ترکیب «بیماران روانی» می‌توانست با کلمات دیگری جایگزین شود. این که در مواردی مشاهده شده چنین طرح‌هایی درصد افسردگی بیشتر شده، با چنین نتیجه‌ای همخوان نیست.

رخشان بنی‌اعتماد با تیتر «نه خسته‌ام نه سرخورده» به صفحه اول اعتماد آمد که در روزهای گذشته بر وجه ناامید نشدن از شرایط و فعالیت در مطالب خود تاکید می‌کند. بنی‌اعتماد در بخشی از متن گفت: «من آدم واقع‌بینی هستم و خوش‌باوری و خوش‌بینی ندارم. اما همین اندازه که می‌بینم آدم‌های زیادی هستند که برای بهتر شدن تلاش می‌کنند برایم کافی است. من‌‌هم تا آنجایی که بتوانم تلاش می‌کنم. جمله‌ای در فیلم بنیانگذار محک است که می‌گوید: «اگر هرکدام از ما بتوانیم یک شمع روشن کنیم، جهان را نورانی می‌کنیم». فکر می‌کنم وظیفه هرکدام از ما در این جهان و برای زندگی، روشن کردن آن شمع است. برای من سینما آن شمع است. آن را در دست گرفتم و نه توهم خورشید در دست داشتن دارم و نه خاموشی مطلق. شما هم به عنوان یک روزنامه‌نگار شمعی برای روشن شدن این جهان در دست دارید و… همه ما این شمع‌ها را در دست گرفتیم. وظیفه انسانی ما روشن نگه‌داشتن این شمع‌هاست. ما فقط باید یاد بگیریم و تلاش کنیم که این شمع‌ها را در دست خود روشن نگاه داریم.»

روزنامه فرهیختگان در گفت‌وگو با مقامات محلی جزئیات تجاوز در ایرانشهر را بررسی کرد. علیرضا خانی، دادستان ایرانشهر در گفت‌وگو با «فرهیختگان» از جزئیات این حادثه گفت: «شخصی ۱۸ خرداد ۹۷ به دادسرا مراجعه و اعلام می‌کند دخترش ربوده شده که تحت عنوان آدم‌ربایی در دادسرای ایرانشهر شکایت می‌کند. در این خصوص پرونده تشکیل می‌شود و مساله جهت پیگیری به نیروهای انتظامی ارجاع داده می‌شود، اما بعد از چند ساعت همان شخص مجدد به دادسرا مراجعه و اعلام می‌کند دخترم پیدا شده و اکنون هم همراه من است و این بار شکایتی مبنی‌بر اینکه دخترش ربوده شده و مورد آزار و اذیت قرار گرفته و به او تجاوز شده است، تنظیم می‌کند. در همین راستا پرونده‌ای در دادسرا درخصوص آدم‌ربایی و پرونده دیگری نیز درخصوص تجاوز به فرد ربوده‌شده در شعبه یک دادسرای شهرستان ایرانشهر تشکیل می‌شود. در همین بازه زمانی دو نفر دیگر دقیقا با همین مورد آدم‌ربایی به دادسرا مراجعه و شکایت کرده‌اند که در مجموع تعداد شاکیان سه نفر می‌شوند. دستورهای لازم به نیروهای امنیتی برای پیگیری ماجرا داده می‌شود و ماشینی که به وسیله آن دختران ربوده می‌شود، پیدا و توقیف می‌شود و راننده که گویا همان نفر اصلی بوده است، دستگیر می‌شود. آدم‌رباها در مجموع چهار نفر بودند که تا به این لحظه یک نفر از آنها دستگیر شده است و تلاش‌ها برای دستگیری سایر متهمان همچنان ادامه دارد. اصل ماجرا با جزئیات آن به این شرح است و هرگونه اطلاعات دیگری از این پرونده که در فضای مجازی منتشر شده است، مانند تعداد دخترانی که مورد تعرض قرار گرفته‌اند، صحت ندارد. اعلام عمومی شده است که اگر اشخاص دیگری هم هستند که مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند و شرایط مشابهی دارند، به دادسرای شهرستان ایرانشهر مراجعه و شکایت کنند. در حال حاضر جو روانی در ایرانشهر و سیستان و بلوچستان آرام است و اخباری مبنی‌بر برپایی تظاهرات گسترده در منطقه، صحت ندارد.»

شرق هم مروری بر اظهارنظرها و اخبار داشت و اظهارات مدیرکل بانوان و خانواده استانداری سیستان‌وبلوچستان در گفت‌وگو با سایت محلی ندای زاهدان را بازتاب داد که گفته: «دفتر بانوان و خانواده استانداری به محض اطلاع از این حادثه به بررسی این موضوع پرداخت؛ از‌همین‌رو با فرماندار ویژه شهرستان ایرانشهر گفت‌وگویی تلفنی درباره چگونگی این حادثه داشته‌ایم. دکتر فاطمه فاضلی در ادامه افزود: براساس اخبار و یافته‌ها چندین نفر از دختران ایرانشهری قربانی این حادثه شوم شده‌اند که فقط تعدادی جسارت این را یافته‌اند که از رنج حادثه سخن بگویند. دفتر بانوان و خانواده استانداری به‌عنوان متولی بانوان و خانواده استان، ضمن محکومیت حادثه براساس آنچه رسالت مهم این نهاد است، یعنی حمایت از زنان، از تمام ظرفیت‌های خود برای ایجاد یک پوشش حمایتی برای بانوان آسیب‌دیده استفاده خواهد کرد.»

آرمان ملی هم گفت‌وگوی طیبه سیاوشی با ایرناپلاس را بازتاب داد که احتمال وابستگی متهم تجاوز با نهاد قدرت و ثروت را مطرح کرده است: «بر اساس پیگیری های من از منابع غیررسمی، امام جمعه اعلام کرده این فرد از پایگاه قدرت و مالی برخوردار است.» و این که تاکید کرده: «البته ابعاد ماجرا دقیق و مشخص نیست و ما پیگیری می کنیم و روز سه شنبه در صحن علنی آن را مطرح خواهیم کرد. امیدواریم نماینده ایرانشهر نیز در جلسه حاضر باشند و توضیحات لازم را ارائه کنند.» ذکر منبع مهم است، هیچ رسانه‌ای با غیرمستند کردن خبر و حذف منبع برای مخاطب اعتبار نمی‌یابد.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here