زمان انتشار : ۲۸ خرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۰۸:۵۳ | کد خبر : 470852 |

چرا پیروزی تیم ملی فوتبال ایران به صفحه اول «سیاست روز» نیامد؟سردبیر روزنامه پاسخ می‌دهد

شفقنا رسانه- زهرا حکیمی: روز گذشته اغلب روزنامه‌ها بعد از دو روز تعطیلی، برد تیم ملی فوتبال ایران در مقابل مراکش و شادی مردم در خیابان‌ها را در صفحه اول خود به نمایش گذاشتند. با این حال «سیاست روز» از معدود روزنامه‌هایی بود که هیچ‌کدام از تیترهای اصلی و فرعی صفحه اول را به بازی تیم ملی اختصاص نداد. محمد صفری، سردبیر روزنامه سیاست روز در گفتگو با شفقنا رسانه درباره علت نپرداختن روزنامه به این مسئله توضیح می‌دهد: در درجه اول ما در سیاست روز صفحه ورزشی نداریم ولی اگر یک اتفاق ورزشی خیلی مهم بیفتد می‌توانیم آن را پوشش دهیم. یعنی این‌گونه نیست که نتوانیم پوشش دهیم یا خبر ورزشی کار نکنیم ولی چون صفحه ورزش و خبرنگار ورزشی نداریم نمی‌توانیم تحلیل یا دیدگاه خودمان را درباره بازی ایران و مراکش منعکس کنیم. ضمن اینکه ما اهمیت سخنان رهبری را در نماز عید فطر مهم‌تر دانستیم و عکس و تیتر یک را به آن اختصاص دادیم.

او با انتقاد از بازی بازیکنان تیم ملی در مقابل مراکش می‌گوید: شما خودتان هم در جریان بازی قرار داشتید. این بازی تماماً در اختیار مراکش بود. آیا گلی که یار مراکشی به خودشان زد نیاز به خوشحال و شادمانی دارد؟ یعنی اگر ما گروه ورزشی و خبرنگار ورزشی داشتیم، من به عنوان سردبیر روزنامه به آن‌ها توصیه می‌کردم این تیمی که ۸ سال بر روی آن سرمایه‌گذاری شده و یک مربی خارجی با میلیون‌ها دلار پول این مملکت وارد این کشور شده و این تیم را اداره کرده و ساخته است، آیا باید در مقابل کشوری مثل مراکش این‌گونه بازی کند که ۸۰ درصد توپ در دست بازیکنان مراکش و تنها ۲۰ درصد در دست بازیکنان ایرانی باشد؟ تمام حملاتی که انجام شد از طرف چه تیمی بود؟ اگر بازیکن مراکشی این اشتباه را انجام نمی‌داد شاید بازی مساوی تمام می‌شد.

صفری ادامه می‌دهد: تیم مراکش بارها به تیم ایران حمله کرد. اگر نتوانست گل بزند آیا دلیلی بر پیروزی مقتدرانه ماست؟ اگر بخواهیم از لحاظ حرفه‌ای هم به این مسئله بپردازیم، عادل فردوسی پور  در ۱۵ دقیقه اول اعلام کرد اگر همین الان این بازی را مساوی اعلام کنند به نفع ماست. الان ما رسانه‌ها باید این برد را تیتر یک بزنیم و بنویسیم «پیروزی مقتدرانه»؟ اصلاً آیا منطق حرفه‌ای روزنامه‌نگاری این اجازه را می‌دهد؟ حالا بعضی روزنامه‌ها تشخیص دادند که این خبر را کار کنند ولی ما معتقدیم سخنان رهبری مهم‌تر است و ایشان به مسائل روز پرداخته‌اند. مثل مسائل اقتصادی، توصیه‌هایی به مسئولین ، مردم و… . سخنان رهبری در خطبه نماز عید فطر نکات مهمی داشت.

برد ایران در مقابل مراکش خیلی‌ها را به خیابان‌ها کشاند و در لابه‌لای اخبار ناراحت‌کننده این روزها لبخند را به چهره مردم آورد. با این حال این نقد وجود دارد که روزنامه با نپرداختن به این پیروزی چه در تیتر یک و چه در تیترهای فرعی بخشی از جامعه را نادیده گرفته است. سردبیر روزنامه سیاست روز توضیح می‌دهد: ما نافی این مسئله نیستیم که این پیروزی باعث خوشحالی مردم شده است. در هر صورت این یک پیروزی در جام جهانی برای ما بود. مگر ما در روزنامه خود نوشتیم که چرا مردم خوشحالی کرده‌اند؟ ما در این زمینه حرفی نزدیم. بازی در روز جمعه بود و پرداختن به آن بعد از دو روز، خبر تازه‌ای نیست. مردم این بازی را دیدند. همه رسانه‌های صوتی و تصویری هم از این بازی گزارش رفتند. پیام تبریک هم از طرف برخی از مسئولین منتشر شد.

او ادامه می‌دهد: ما مخالف شادی مردم نیستیم. اتفاقاً دنبال شادی‌ای هستیم که واقعی ، حقیقی و ماندگار باشد نه شادی مقطعی که پس از چند ساعت از یادها می‌رود و فراموش می‌شود. اگر این بازی واقعاً مقتدرانه و تیم ملی ایران سوار بر بازی بود و بازی را می‌برد، این شادی ماندگارتر می شد.

صفری با اشاره به بازی ایران و استرالیا و گل به یاد ماندنی خداداد عزیزی می‌گوید: شما بازی ایران و استرالیا را به یاد دارید که خداداد عزیزی گل زد؟ هیچ‌کس نمی‌تواند آن بازی را فراموش کند. چون پیروزی شیرین در مقابل تیمی قوی رخ‌داده بود. این برد همیشه در ذهن مردم وجود دارد و از آن به عنوان اتفاق خوب یاد می‌کنند.

او ادامه می هد: متأسفانه بازیکنان فوتبال ما مدل شده‌اند. بازیکنان تیم ملی نماد جمهوری اسلامی هستند یا خیر؟ این بازیکنان مدل مو می زنند. حتی رسانه‌های حاضر در جام جهانی از همین تعبیر استفاده کردند و نوشتند که اکثر بازیکنان تیم ملی ایران مدل هستند. آیا ما برای این به جام جهانی رفتیم که خودمان را این‌گونه عرضه کنیم؟

با این حال اگر نقدی هم از عملکرد بازیکنان تیم ملی وجود داشته باشد، آیا روزنامه نمی‌توانست در گفتگو با کارشناسان و اهالی ورزش به آن بپردازد؟ صفری پاسخ می‌دهد: قبلاً در روزنامه صفحه ورزشی داشتیم ولی الان نداریم. اگر داشتیم قطعاً به این نقدها می‌پرداختیم. وقتی در این حوزه صفحه، خبرنگار، گزارش نویس ورزشی نداریم، طبیعی است که ما به این مسئله هم اشاره‌ای نکنیم. از طرفی هم باید این نکته را در نظر گرفت که تیم والیبال ایران تیم لهستان؛ قهرمان جهان را ۳ بر هیچ برد و خیلی از روزنامه‌ها تحت شعاع پیروزی تیم ملی فوتبال به آن نپرداختند. حتی روزنامه‌های ورزشی هم خیلی کمرنگ به برد تیم والیبال اشاره کردند.

سردبیر روزنامه سیاست روز به بیان دلایل حذف صفحه ورزشی از روزنامه می‌پردازد: ما روزنامه سیاسی بودیم. ضمن اینکه در توانمان نبود تا صفحه ورزش را تقویت کنیم، بنابراین مجبور شدیم تا این صفحه را کلاً حذف کنیم و فضای آن را به مسائل سیاسی و سیاست خارجی بین‌الملل اختصاص دهیم.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here