زمان انتشار : ۲۷ خرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۳۹ | کد خبر : 470831 |

تأثیرات خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر فضای فناوری

شفقنا رسانه-چندسال قبل که حرف از برگزیت و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به میان آمد بیش از همه، کمپانی‌های بزرگ فناوری بریتانیایی از این سیاست ابراز نگرانی کردند و معتقد بودند که صنعت فناوری نمی‌تواند این فشار را تحمل کند. حتی برخی فاتحه صنعت فناوری را خواندند و گفتند که این اتفاق تنها به خروج نیروهای متخصص و استعدادهای برتر حوزه تکنولوژی منجر می‌شود و عملاً بریتانیا عنوان قطب فناوری اروپا را از دست خواهد داد.
به گزارش روزنامه ایران،در رفراندوم برگزار شده برای برگزیت (جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا) نیز فعالان عرصه فناوری کمترین مشارکت را داشتند اما به هرحال این طرح به مذاق فعالان این عرصه خوش بیاید یا نه، دو سال دیگر اجرا خواهد شد. اما در کنار همه این نگرانی‌ها حرف‌های شهردار لندن در نمایشگاه هفته تکنولوژی بریتانیا بارقه امید را در دل فعالان عرصه فناوری این کشور ایجاد کرده است. بتازگی شهردار لندن از روند رو به رشد سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی در حوزه فناوری بریتانیا خبر داده است.
افزایش سرمایه‌گذاری در فناوری بریتانیا
لندن این روزها میزبان هفته تکنولوژی بریتانیا، بزرگ‌ترین جشنواره تکنولوژی و نوآوری اروپاست؛ رویدادی که با حضور ۹۰ کشور و ۵۵هزار استارتاپ از ۱۱ ژوئن آغاز شده و ۱۷ ژوئن به پایان می رسد. این جشنواره رویدادهای متعددی هم در دل خود دارد و ۳۰۰ کنفرانس، میزگرد و سخنرانی رهبران فناوری از گوشه و کنار جهان در طول این یک هفته برگزار می‌شود و برترین‌های تکنولوژی و توانمندی‌های بریتانیا در حوزه فناوری نیز به نمایش گذاشته می‌شود.
صادق خان شهردار لندن در این نمایشگاه فناورانه گفت: لندن بدون شک پایتخت تکنولوژی اروپا محسوب می‌شود و این شهر همچنان برای سرمایه‌گذاران یک قطب فناوری جهانی محسوب می‌شود چرا که مرکز انرژی خلاق و مبتکر در حوزه نوآوری است.
با وجودی که بریتانیا دیگر چندان با جدایی از اتحادیه اروپا فاصله ندارد و سال آینده عملاً آخرین نمایشگاه و هفته فناوری بریتانیا قبل از برگزیت را برگزار خواهد کرد، شهردار لندن می‌گوید: شواهد نشان می‌دهد که در دوران برگزیت و جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا، وضعیت کمپانی‌های فناوری بسیار بهتر از آن خواهد بود که پیش از این انتظار می‌رفت و حتی شاید بتوان گفت لندن همچنان به‌عنوان قطب و پایتخت تکنولوژی بریتانیا باقی خواهد ماند.
وی ادامه داد: بریتانیا و بویژه لندن برای نوآوری و سرمایه گذاری، بهترین خواهند بود. با اینکه انتظار می‌رفت سرمایه‌گذاری خطرپذیر (Venture Capital) در این مدت کمتر شود ولی شواهد و مدارک مؤسسه تحقیقاتی London & Partners نشان می‌دهد از زمانی که طرح برگزیت رأی آورد، این سرمایه‌گذاری در لندن افزایش یافته است. (گفتنی است که سرمایه‌گذاری خطرپذیر (Venture Capital) یاVC که از آن با عنوان‌های «سرمایه‌گذاری جسورانه» یا «سرمایه‌گذاری کارآفرینی» نیز نام می‌برند، عبارت است از تأمین سرمایه لازم برای شرکت‌ها و کسب‌وکارهای نوپا (استارتاپ) و کارآفرین که مستعد جهش و رشد ارزش و البته ریسک فراوانی است. درواقع سرمایه خطرپذیر سرمایه‌ای است که به همراه کمک‌های مدیریتی، در اختیار شرکت‌های جوان، کوچک و بسرعت در حال رشد و دارای آتیه اقتصادی، قرار می‌دهند.
به‌گفته شهردار لندن، کمپانی‌های متعدد بریتانیا از ژوئن سال ۲۰۱۶ تاکنون بیش از ۵میلیارد پوند سرمایه خطرپذیر جذب کرده‌اند که این رقم از فرانسه با جذب ۱.۵۵میلیارد پوند بسیار بالاتر است. در این میان آلمان در همین بازه زمانی موفق به جذب ۲.۱۵میلیارد پوند شد و سوئد هم تنها توانست ۶۴۴میلیون دلار سرمایهVC را جذب کند.
البته گفتنی است از این رقم (۵میلیارد پوند) که در بریتانیا جذب شده حدود ۴میلیارد پوند آن به کمپانی‌های حوزه فناوری در لندن تعلق گرفته و به این ترتیب در این زمینه، از دیگر شهرهای مدعی تکنولوژی پیشی گرفته است. پاریس ۱.۱۴میلیارد پوند از سرمایه‌های خطرپذیر را به شرکت‌های فناوری اختصاص داده و در برلین شاهد هستیم که ۸۱۴میلیون پوند از سرمایه‌های VC به حوزه فناوری اختصاص یافته است. شواهد نشان می‌دهد در استکهلم نیز شاهد حضور بالای سرمایه‌گذاران در حوزه فناوری هستیم و ۵۴۲میلیون پوند از کل سرمایه خطر پذیر VC، به کمپانی‌های فناوری اختصاص یافته است.
با نگاهی به این آمار می‌توان گفت که درواقع کمپانی‌های فناوری بریتانیا در دو سال گذشته تقریباً سه برابر بیش از سایر کشورهای اروپایی موفق به جذب سرمایهVC شده‌اند که شهردار لندن این پیشرفت کمپانی‌های فناوری بریتانیا را در نتیجه رشد اقتصاد دیجیتال در این کشور می‌داند. گفتنی است از زمان برگزاری رفراندوم و رأی به جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا، بیش از ۸۰درصد سرمایه‌های خطرپذیر به کمپانی‌های فناوری این کشور تعلق گرفته که خبر بسیار خوشحال‌کننده‌ای برای فعالان این عرصه محسوب می‌شود.
در آمار دیگری که ارائه شده، میزان سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری به تفکیک مشخص شده است. در این آمار آمده است: از ژوئن ۲۰۱۶ تاکنون بخش فین تک بریتانیا بیش از ۱.۷میلیارد پوند سرمایه VC جذب کرده که البته بیشتر این رقم به سه کمپانی TransferWise با ۲۱۱میلیون پوند، Monzo با ۷۱میلیون پوند و Revolut با ۱۷۷میلیون پوند اختصاص یافته است.گفتنی است که Revolut یکی از یونیکورن‌های حوزه فناوری است و ارزشی معادل یک میلیارد دلار دارد.
جذب سرمایه‌گذاران بزرگ جهانی
«شری کوئتو» دبیر نمایشگاه هفته تکنولوژی لندن هم که در نمایشگاه هفته تکنولوژی بریتانیا سخن می‌گفت همچنین با اشاره به موفقیت بالای کمپانی‌های فناوری بریتانیا در جذب سرمایه‌های خطرپذیر VC یادآور شد: تمرکز لندن بر کمپانی‌های فناوری بزرگ و استعدادهای این حوزه، زمینه ساز این موفقیت شده است. بسیاری از سرمایه‌گذاران جهانی تکنولوژی به لندن آمده‌اند و البته این سرمایه‌گذاری را بیشتر در حوزه هوش مصنوعی، امنیت سایبری و فین تک‌ها انجام داده‌اند. سرمایه‌گذاران جهانی در دو سال گذشته بیش از ۴۰۰میلیون پوند را در قالب سرمایه گذاریVC به حوزه هوش مصنوعی لندن اختصاص دادند. دانشگاه‌های بریتانیا نیز در این حوزه مطالعات و پروژه‌هایی گسترده دارند که سرمایه‌گذاران بیشتری را به حضور در این بخش ترغیب می‌کند.
وی افزود: بخش فناوری لندن یک منبع مهم برای مشاغل و رشد اقتصاد این شهر محسوب می‌شود و ضروری است که بعد از برگزیت نیز باید بتوانیم استعدادهای برتر را در کنار سرمایه‌گذاران جهانی جذب کنیم. کمپانی‌های هدفمند و پردرآمد بریتانیا بیشتر به حوزه‌هایی ازجمله  هوش مصنوعی، امنیت سایبری و… وارد شده‌اند و در آن پیشرفت خوبی هم دارند پس می‌توان نسبت به جذب سرمایه، بیش از پیش امیدوار بود.
به گفته دبیر نمایشگاه هفته تکنولوژی لندن، در سال ۲۰۱۸، کمپانی‌های فناوری بریتانیا بیش از هر کشور اروپایی دیگری موفق به جذب سرمایهVC شده است و تنها در سال ۲۰۱۸، بیش از ۸۷۴میلیون پوند سرمایه‌گذاری در این حوزه انجام شده است که ۷۱میلیون پوند آن به کمپانی فین تک eToro اختصاص یافته و ۲۵میلیون پوند نیز در گروه تکنولوژی Redwood سرمایه‌گذاری شده است.
«شری کوئتو» افزود: لندن بیش از هر شهر اروپایی دیگری توسعه دهندگان نرم افزاری دارد که برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی هیچ علاقه‌ای به خروج از بریتانیا و پیوستن به سایر کشورهای اروپایی ندارند. لندن  از  اینترنت نسل پنجم(۵G) گرفته تا هوش مصنوعی و.. حرف‌هایی برای گفتن دارد و می‌دانیم که لندن پس از برگزیت هم توانمند باقی خواهد ماند و شاید همچنان عنوان قطب منطقه را با خود یدک بکشد.  حال باید منتظر ماند و دید صنعت فناوری بریتانیا در دوران برگزیت نیز همچنان موفق عمل خواهد کرد یا موقعیت این روزهای تکنولوژی این کشور تنها مصداق آرامش پیش از طوفان برگزیت است؟

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here