زمان انتشار : ۲۷ خرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۵۸ | کد خبر : 470798 |

جشن شادی فوتبالی در روزنامه‌ها/ ورزش در «سیاست روز» خبر نیست

شفقنا رسانه- اغلب صفحه اول روزنامه‌های امروز بعد از دو روز تعطیلی، شادی مردم بعد از برد ایران در مقابل مراکش یا زمین بازی و تیم ملی فوتبال در روسیه را به نمایش گذاشتند. شهروند، ستاره صبح، روزان، خراسان، ایران، همشهری، همدلی، همبستگی و آفتاب یزد عکس‌هایی از شادی‌های خیابانی مردم بعد از پیروزی را با تیترهایی در حمایت از تیم ملی به صفحه آوردند. عکس‌های ستاره صبح و همبستگی انتخاب‌های ضعیف‌تری بودند که کیفیت ندارند و عناصر موجود در آن اطلاعات زیادی درباره‌ی خبر به مخاطب ارائه نمی‌دهد. بقیه عکس‌ها هم خوب ولی معمولی است و اگر روزان نوشته‌ی طولانی را روی عکس قرار نمی‌داد، قرار گرفتن بیلبورد میدان ولی‌عصر در کنار شادی مردم می‌توانست بهتر خودش را نشان بدهد. در بین تیترها ایران و همشهری تیترهای بهتری انتخاب کردند. نشانی مطالب ویژه‌ای هم در روزنامه‌های شهروند، ایران و همشهری به صفحه آمد که فارغ از کیفیت متن‌ها رویکرد تولید محتوا برای اخبار مهم خوب است اگرچه بهتر است در زمینه‌های ورزشی و اجتماعی سهم یادداشت و گفتار سیاسیون کمتر شود مگر آن  که نکته‌ای خاص داشته باشد و از این فضای توجه صرف به نام‌ها کمی فاصله گرفت.

روزنامه خراسان در یکی از تیترهای فرعی گزارشی کوتاه از پخش نشدن فوتبال جام جهانی در بوستان‌های مشهد نوشت و در متن اظهارات مسئولان مرتبط درباره‌ی دلایل این اتفاق علی‌رغم مصوبه برای پخش آن در ۷ بوستان این شهر را مرور کرد:«سرپرست فرمانداری مشهد گفت: پخش بازی‌های جام جهانی در سینماها و فضاهای بسته و سرپوشیده فرهنگی در شهر که از اداره‌کل ارشاد مجوز دارند، بلامانع است اما پخش این بازی‌ها در فضاهای عمومی مانند پارک‌ها به صلاح نیست.”خوش نیت” افزود: به‌علت دشوار بودن تأمین نظم و امنیت شهروندان در فضاهای عمومی و این‌که کسی مسئولیت حفظ انتظامات و امنیت این مناطق را قبول نمی‌کند، با این کار مخالفت شد!» روزنامه در پایان تاکید کرد: «اگر چه دلیل مسئولان برای پخش نشدن بازی ایران – مراکش “فرصت ناکافی”برای هماهنگی های بین بخشی، مطرح شده است اما باتوجه به فرصت قابل توجه باقی مانده تا دو بازی آینده ایران در جام جهانی(۳۰خرداد با اسپانیاو۳ تیر با پرتغال)بهتر است مسئولان مربوط از همین الان این برنامه ریزی را انجام دهند  تا دیگر توجیهی برای خلف وعده مجدد باقی نماند.»

شرق، جمله، سازندگی، جوان، جام جم و اعتماد بازیکنان تیم ملی و تماشاگران را به عکس اول آوردند. شرق عکسی مشابه سال گذشته برای صعود به جام جهانی را انتخاب کرد که کی‌روش قهرمان آن است و در متن مصاحبه‌اش با روزنامه درباره‌ی بازی با اسپانیا گفته: «اهمیتی ندارد که آنها بهترین بازیکنان، بهترین تکنیک و تاکتیک را دارند. آنها در این زمینه‌ها بهترین هستند ولی قبل از برگزاری بازی برنده مشخص نمی‌شود. بنابراین هیچ تیمی نمی‌تواند با شهرتش در هیچ دیداری به پیروزی برسد. ما برای شهرت اسپانیا احترام قائلیم ولی باید بازی کرد و ما با امیدواری بازی می‌کنیم و در نهایت آن چیزی که دوست داریم این است که در پایان بازی، بازیکنان اسپانیا با احترام زیادی نسبت به پسران ایران از زمین مسابقه خارج شوند.» بهتر بود عکس متفاوت‌تری انتخاب می‌شد اگرچه به خاطر مصاحبه با کی‌روش هماهنگی بین تیتر و عکس وجود دارد.

سازندگی عکس خوبی انتخاب کرد از چهره‌ی یکی از دختران تماشاگر بازی که در شبکه‌های اجتماعی بسیار دیده شد و روزنامه از همین چهره کادری را انتخاب کرد که شادی چشم‌ها در کنار گل‌های سه رنگ پرچم ایران کادر خوبی است اگر چه با تیتر «زندگی در گروه مرگ» یا تیترهای دیگر مرتبط هماهنگی ندارد.

یکی از ناهماهنگ‌ترین تیتر و عکس‌ها انتخاب جمله بود که تیتر «در آغوش خدا» را روی عکسی از زمین فوتبال در لحظه‌ی مهم پیش از گل ایران قرار داد. در متن هم که یک گزارش معمولی از مسابقه است، دلیل انتخاب چنین تیتری مشخص نیست.  جوان، جام جم و اعتماد تیترهای معمولی انتخاب کردند اگرچه چینش اعتماد بهتر بود.

درگذشت محمدامین قانعی‌راد در شرق و اعتماد با مطالب ویژه دیده شد. اولی او را «جامعه‌شناس مردم‌دار» خواند و دومی نوشت: «از شمار خرد/ هزاران بیش…» و هر دو یادداشت‌هایی از همکاران و همفکرانش منتشر کردند. هادی خانیکی در بخشی از متن در روزنامه شرق توصیف کرد: «قانعی‌راد بر سنت‌داری و تبارداشتن جامعه‌شناسی ایرانی هم تمرکز داشت. به این اعتبار در اهتمام به گردآوری و تبیین داشته‌های جامعه‌شناسان معاصر ایرانی یا کسانی که در حوزه تغییرات اجتماعی و تحولات اجتماعی کارهای ارزنده‌ای داشتند، فکر می‌کرد و چه در قالب کار انجمن جامعه‌شناسی ایران و گروه‌های مختلفش و چه در قالب تحقیقات شخصی، به این مسائل اهتمام ویژه داشت. برخورد همدلانه در عین نقد علمی با چهره‌های شاخص و روشنفکران مؤثر معاصر مثل مرحوم دکتر علی شریعتی در کار قانعی‌راد کاملا گویاست. علاوه بر این در حوزه عمل کنشگری دکتر قانعی‌راد و ورود او به حوزه فعالیت در جامعه مدنی و تقویت نهادهای مدنی مثل انجمن‌های علمی و تخصصی و تلاش برای مسئله‌محورکردن دانش، آموزش و پژوهش علوم اجتماعی و ترغیب جامعه‌شناسی ایرانی به ورود صریح و مؤثر به حوزه مسائل و دغدغه‌های ملی و اجتماعی هم از ویژگی‌های ممتاز او بود.» سارا شریعتی هم در بخشی از یادداشت کوتاهش در اعتماد درباره‌ی قانعی راد نوشت: ««خود‌ارجاعی» را در جامعه‌شناسی آکادمیک، «نوکرمآبی» را در جامعه‌شناسی سیاستگذار و «دگماتیسم» را در جامعه‌شناسی انتقادی، مورد نقد قرار می‌داد و زیست خستگی‌ناپذیر و نامطمئن «در مرز» را توصیه و بدان عمل می‌کرد: «به نظرم طرح مساله و گفتن از دغدغه‌ها اهمیت بیشتری از رعایت قالب‌های روش‌شناختی دارد. ما لازم است در مرز بین ژورنالیسم (به‌معنای درست کلمه) و کار علمی کار کنیم تا پیوند خود را با مردم و نسبت خود را با دانش فراموش نکنیم». پیوند با مردم و نسبت با دانش، دستور این زندگی بود. فشرده و مختصر.»

 

   

سیاست روز و جمهوری اسلامی از معدود روزنامه‌هایی بودند که هیچ کدام از تیترهای اصلی و فرعی صفحه اول را به بازی تیم ملی اختصاص ندادند.  سیاست روز به نظر می‌رسد اساسا صفحه ورزشی ندارد و در صفحات داخلی هم هیچ خبری را به این بازی اختصاص نداد. اگرچه این که روزنامه به چه موضوعاتی صفحه‌ای را اختصاص بدهد یک انتخاب است اما یک «روزنامه صبح ایران» چه طور می‌تواند چنین خبری را به کلی نادیده بگیرد. جمهوری اسلامی در صفحات داخلی مطالبی مرتبط منتشر کرد اگرچه مطلب تولیدی ویژه‌ای ندارد. روزنامه در سرمقاله هم با توجه به افزایش قیمت‌های اخیر و جلسه‌ای که قرار است فردا برگزار شود و برای مهار گرانی تصمیم‌گیری کند، نوشت: «نکته مهمی که دولت و شخص رئیس‌جمهور باید به آن توجه داشته باشند اینست که در دستگاه‌های دولتی هنوز عناصری از همین جماعت که از آورده‌های دولت‌های نهم و دهم هستند وجود دارند. با کمال تاسف باید اعتراف کنیم که این عناصر در برخی پست‌های کلیدی حضور دارند و دولت کنونی علیرغم هشدارهای زیادی که از ناحیه دلسوزان دریافت کرده هنوز برای پاکسازی دستگاه‌ها از این عناصر اقدامی صورت نداده است. اکنون زمان مماشات نیست. دولت باید بدنه خود را از عناصر نفوذی که حاضر به همراهی نیستند پاکسازی کند تا بتواند تصمیمات خود را در شرایط حساس عملی سازد. دولت نباید اجازه دهد کاسبان تحریم از بیرون و ایادی آنها از درون دستگاه‌های اجرائی در مقابل تصمیماتی که به نفع ملت اتخاذ می‌شود مقاومت کنند. این مسامحه به نفع کشور و ملت ا ست و نه به نفع دولت. مردم از دولت انتظار دارند با کاسبان تحریم، ایادی آنها و ترفندهایشان مقابله کند و در شرایط حساس کنونی مانع تحقق اهداف شوم آنان که خواست دشمنان خارجی نیز هست گردد.»

   

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here