زمان انتشار : ۲۴ خرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۲۴ | کد خبر : 470757 |

تیترها به استقبال بازی با مراکش رفتند/کنایه‌ی «رسالت» به روحانی

شفقنا رسانه- در آخرین روز هفته و در آستانه‌ی اولین بازی ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ امروز اغلب روزنامه‌ها تلاش کردند مطلبی ویژه در این زمینه تولید کنند یا حداقل آخرین اخبار مربوط به آن را در صفحه اول بازتاب دهند. سازندگی طرحی مرتبط به صفجه اول آورد و از نبرد مشرق و مغرب نوشت که توضیحات زیر آن برای انتخاب چنین تیتری توجیه کننده نیست. روزنامه مطالب دیگر ورزشی‌اش را هم در کنار طرح قرار داد. شهروند، ایران و ابتکار از جمله روزنامه‌هایی بودند که سرمربی و تیم ملی را در کنار هم دیدند. اولی با عکس‌هایی دوربر شده از «روز نمایش یوزها» نوشت و دومی با کارتونی از اعضای تیم ملی از «کمین یوزهای پارسی برای پیروزی». ابتکار هم در تیتری کلی و مبهم یعنی «اشتباهات علیه آرزوها» عملکرد این تیم را ارزیابی کرد. جام جم هم با طرح پوسترمانندی از چند عضو تیم ملی ایران «عبور از تنگه جبل الطارق» را به عنوان تیتر یک انتخاب کرد که اگرچه متفاوت است اما نتیجه‌ جذاب نیست. آرمان امروز هم پوستری به صفحه اول آورد و از «همه در انتظار درخشش ملی‌پوشان» خبر داد و در اجزای تیتر وعده داد نظر سیاسیون را در این زمینه بازتاب دهد که این دید سیاسی برای یک رویداد ورزشی جالب نیست و بازتاب نظر مردم می‌توانست کار بهتری باشد. خراسان و همشهری عکس‌ها را از هواداران ایرانی انتخاب کردند که انتخاب عکس همشهری به خاطر حضور عناصر محلی روسیه در عکس در کنار جمعیت هواداران و پرچم‌های ایرانی عکس بهتری است. هر دو هم مطالب ویژه‌ای تدارک دیدند و نشانی آنها در صفحات داخلی را روی عکس قرار گرفت.

  

هفت صبح و قانون هر دو به حاشیه‌های ایجاده شده به بیلبورد میدان ولی عصر پرداختند که به خاطر فضای مردانه آن در شبکه‌های اجتماعی با واکنش منفی گروهی از کاربران روبه‌رو شده بود. هفت صبح در نگاه درستی با تولیدکنندگان این پیام مصاحبه کرد و تلاش کرد پاسخی به نقدهای مطرح شده در این زمینه بیابد و نتیجه‌گیری‌اش را به صفحه اول آورد: «سوءتفاهم در اوج!» چراکه هم طراح و هم مدیر روابط عمومی سازمان اوج چنین نگاهی را رد کرده بودند و  گفته بودند در طرح‌های دیگر بیلبوردها زنان هم حضور دارند و این طرح مربوط به تیم ملی فوتبال است که همه مرد هستند. قانون تیتر زد: «بدون زنان می‌بازیم!» و در گزارشش با مسئولان و فعالان حوزه زنان این طرح بیلبورد را بررسی کرد که اگر در کنار پاسخ‌های تولیدکنندگان پیام دیده می‌شد؛ بهتر بود.  

در کنار تیترهای جام جهانی، اظهارات حسن روحانی درباره‌ی افزایش قیمت‌های روزهای گذشته هم به صفحه اول آمد. روزنامه‌های کیهان، جوان، رسالت و قدس این‌ موضوع را به تیتر یک آوردند. کیهان و رسالت کنایه‌ای تر تیتر انتخاب کردند اولی پرسید: «گرانی امروز حباب است یا وعده‌های دیروز؟» و دومی نوشت:«بالاخره گرانی به پاستور رسید». جوان نقل قولی از مسئولان دولتی را به تیتر یک آورد: «محتکران گران فروشی دولتی انبارها را خالی کنند». «روز تذکر به رئیس جمهور درباره‌ی اوضاع اقتصاد» هم تیتر یک قدس بود که در کنار عکس چهره شاد حجت‌الاسلام رئیسی رقیب انتخاباتی ۹۶ حسن روحانی در کنار نوجوانان از یک تیتر معمولی فراتر معنا می‌شود.

 

پیامک‌های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس که در روزهای گذشته به تیترها آمده بود، امروز هم در صفحه اول بهار بررسی شد. روزنامه گفت‌وگویی با مهدی آیتی نماینده مجلس ششم داشت که درباره‌ی رفتارهای مشابه گروه فشار در دوران نمایندگی‌اش توضیح داد و تاکید کرد: «این وظیفه مجلس اســت که مسائلی مانند FATF را در صحنــن علنی مورد بررســی قرار دهد و اگر طرحی تصویب شود که مخالف قانون یا اسـلـام و نظام جمهوری اسـلـامی صورت بگیرد، توســط شــورای نگهبان رد خواهد شــد. بنابراین لزومی برای این قبیل رفتارهای غیرقانونی وجود نــدارد اما نباید مجلــس از فرد یــا گروهی بترســد و مورد تهدید قرار بگیرد.»

روزنامه اعتماد که پنجشنبه‌ها مطالبی درباره‌ی اهمیت و بررسی مشکلات رسانه‌های مکتوب داشت با هشتگ «روزنامه زنده است»؛ امروز به مناسبت آغاز هفده سالگی روزنامه، آن را تیتر یک کرد و جای اعتماد را بین کلمات باز کرد. نکته مهم در پرداخت این است که فقط یک مطلب در صفحات داخلی به این مناسبت توجه کرد و بقیه مطالب با محوریت رسانه‌های پرتیراژ هند و دلایل موفقیت آنها است. الیاس حضرتی مدیرمسئول هم در بخشی از سرمقاله نوشت: «من به «اعتماد» به چشم فرزند عزیزی نگاه می‌کنم که در برابر دیدگانم قد کشیده، رشد کرده، بالنده شده، به بلوغ رسیده و رفته رفته مستقل شده و روی پای خود ایستاده. برای اینکه اعتماد به اینجا برسد، من و دوستانم کم زحمت نکشیدیم. ایضا کم خون دل نخوردیم. نمی‌خواهم ذکر مصیبت کنم و از روزهای صعب بگویم. ما روزهای صعبی را از سر گذراندیم که اگر خود به دست خود در روزنامه را می‌بستیم و عامدا و عالما زنده به گورش می‌کردیم، کسی ملامت‌مان نمی‌کرد. حتی دوستانی از سر شفقت به من می‌گفتند به جای اینکه با این هزینه هنگفت مادی و معنوی برای خودت دردسر بخری و دوستانت را گرفتار کنی، بهتر است که داوطلبانه کرکره روزنامه را پایین بکشی، سرمایه‌ات را توی بانک بگذاری و آسوده خاطر زندگی کنی…» به همکاران مطبوعاتی در این تحریریه تبریک می‌گوییم و امیدواریم عمر این رسانه طولانی باشد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here