زمان انتشار : ۲۲ خرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۰۱ | کد خبر : 470664 |

تحلیل روزنامه‌ها از «تعیین محل اعتراض»/ «سپید» و «ستاره صبح» با ضعیف‌ترین‌ تیترها

شفقنا رسانه- مصوبه اخیر دولت برای تعیین محل تجمع که از سال گذشته محل بحث بود، امروز در تیترهای اصلی مورد توجه روزنامه‌ها قرار گرفت. سیاست روز و کیهان نگاه خوشبینانه‌ای به این مصوبه نداشتند. اولی نوشت: «وعده‌ها پَر، تجمع کنید!» و این مصوبه را «نمایش جدید دولت» خواند. در متن یادداشت هم در تحلیلش درباره‌ی سناریوی احتمالی دولت برای تعیین محل‌ها توضیح داد: «سناریو اول این است که او می‌خواهد اقدام نمایشی دیگری مانند آنچه در بند فوق ذکر شد را بیان کند و تنها اسمی را راه بیندازد برای حمایت از مطالبات مردم که اگر واقعا چنین بود باید وعده‌های خود را عملی می‌کرد که کار به تجمع نرسد.
اما سناریوی دوم ساختن محلی برای حضور طرفداران خود و مقابله با منتقدان است. آن هم در یک سال مانده به انتخابات مجلس برای فشار به نمایندگان جهت تصویب طرح‌هایی مانند اف.ای.تی.اف و… و البته داشتن محفلی برای حمایت‌هایی در برابر کارهایی که می‌‌تواند منتقدان زیادی را داشته باشد مانند مذاکره مجدد و برجام جدید!! حال باید منتظر ماند و دید دولت از این محل‌ها چه بهره‌برداری‌هایی خواهد کرد.» در متن بعضی نکات به شکل‌های مختلف تکرار شده است در حالی که معنای مورد نظر، خیلی کوتاه‌تر و روان‌تر می‌توانست بیان شود. کیهان هم این مصوبه را «سوال برانگیز» خواند و تاکید کرد: «وظیفه دولت حل مشکلات مردم است»

شرق، شهروند، ایران، ستاره صبح، قانون و اعتماد نگاه خنثی‌تر و در مواردی مثبت‌تر به مصوبه دولت برای محل تجمعات داشتند. شرق آن را «هایدپارک‌های ایرانی» خواند و شهروند با کلماتی ساده نوشت: «حرف دارید بفرمایید اینجا!» ستاره صبح تیتری خبری و معمولی به صفحه آورد و ایران در حمایت از مصوبه کلمات را انتخاب کرد: «شنیدن صدای مردم از محل مناسب». قانون و اعتماد هم کلمه‌ی اعتراض را به تیتر آوردند و یکی فارسی و دیگری انگیسی فارسی شده از جا و لوکیشن اعتراض نوشتند. اعتماد نسبت به دیگران پرداخت گرافیکی بهتری داشت و اطلاعات بهتری به صفحه اول آورد. ستاره صبح در مقابل پرداخت ضعیف‌تری داشت و روتیتر «دولت پا پیش گذاشت» و چینش اطلاعات روی یک عکس معمولی از تجمع افراد انتخاب‌های ضعیفی بودند.

نعمت احمدی در گفت‌وگو با اعتماد درباره‌ی مصوبه محل تجمعات توضیح داد: « این یعنی‌پذیرش حق اعتراض و اجتماعات که طی چهل سال گذشته در قانون اساسی مسکوت مانده است. مساله باقیمانده اما قانون احزاب است که بر اساس آن اجتماعات باید با مجوز همراه باشد.من پرونده‌ای داشتم که قاضی تجمع‌کنندگان را محکوم کرد. آنها در اعتراض به محاصره کوبانی تجمع کرده بودند و اتفاقا رادیو و تلویزیون نیز همین محاصره را محکوم می‌کرد. نظر قاضی این بود که در مورد اصل موضوع حرفی نیست اما تجمع بدون مجوز برگزار شده است. بر همین اساس معتقدم که تعیین محل اعتراضات یک گام رو به جلو است اما گام بعدی یعنی روشن کردن تکلیف مجوز نیز لازم است.»

بهمن کشاورز، حقوقدان هم در بخشی از گزارش ایران تحلیل کرد: «تصمیم دولت در مورد اختصاص دادن محل‌های خاصی برای گردهمایی مردم اصولاً مثبت ارزیابی می‌شود، مشروط به اینکه اولاً ، وزارت کشور و نیروی انتظامی امنیت شرکت کنندگان در این گردهمایی‌ها را تأمین و تضمین کند. ثانیاً، در این محل‌ها ابزار‌هایی از قبیل دوربین، شنود و مانند اینها نصب نشود که شرکت کتندگان را در مورد آزادی پس از بیان‌شان دچار تردید کند. ثالثا، تأمین و تضمین امنیت گردهمایی‌ها به گونه‌ای باشد که افراد غیر مسئول و مزاحم نیز نتوانند مانع از جمع آمدن و سخن گفتن افراد شوند. ضمناً فراموش نشود تصویب قوانین و تعیین محل و امثال اینها تا زمانی که با پذیرش عامه مردم در خصوص تحمل عقاید دیگران توأم نشود به تنهایی مشکلی را حل نخواهد کرد و این امری آموزشی، فرهنگی و معنوی است.»

ویدیویی از نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره‌ی بحران کم آبی واکنش کاربران در شبکه‌های اجتماعی را در پی داشت و به تبع آن واکنش‌ها در روزنامه‌ها هم تیترهایی را به خود اختصاص داد. مردم سالاری از «واکنش به نیرنگ آبی نتانیاهو» و رسالت جوابی از ملت ایران «با تأسی از حضرت ابالفضل العباس(ع)» به صفحه اول آورد و در تیتری دو خطی نوشت: «بریده باد دست‌های تو»«و لعنت باد بر امانی که برای ما آورده‌ای». صبح نو پرداخت بهتری متناسب با سیاستگذاری روزنامه داشت و فراتر از یک ویدیو موضوع را بررسی کرد: «آب دزدک‌های صهیونیست». در متن یادداشت هم با اشاره‌ای به اظهارات مقامات این رژیم در گذشته و آنچه روزنامه نقش صهیونیست‌ها در بحران‌های آبی غرب آسیا دانسته، وعده داد در روزهای آینده با همین محور گفت‌وگوها و گزارش‌هایی را تدارک ببیند.

سازندگی در تیتر یک و طرح اصلی‌اش به اظهارات وزیر اطلاعات درباره‌ی «طلاگرام» پرداخت و آن را به «ظهور تلگرام خودی» تعبیر کرد و فراتر از این خبر، بررسی کرد که آیا می‌تواند جایگزین تلگرام شود یا نه. روزنامه از روز شنبه ویژه‌نامه‌ای هم برای جام جهانی دارد که رویکرد درستی برای جذب مخاطبان یک روزنامه‌ی عمومی است و اعتماد هم از امروز انتشار مطالب ویژه‌ای در این زمینه را در دستور کار قرار داد.

سپید یکی از ضعیف‌ترین صفحه‌های امروز را داشت. تکذیب شایعه‌ی استعفا یا برکناری وزیر بهداشت توسط سخنگوی این وزارتخانه را به عکس یک آورد که نکته‌ی خاصی ندارد و تیتر ضعیفی هم برای آن انتخاب شد. این مطلب می توانست با یک تیتر کوتاه و ساده در بخش فرعی صفحه اول جا بگیرد یا تیتر یک بدون عکس کار شود. تیتر دیگر روزنامه هم اگرچه مهم بود اما به درستی به آن پرداخته نشد: «حد و مرز ورود رسانه‌ها به این موضوعات کجاست و رسانه‌ها از نظر قانونی، اخلاقی و مسئولیت اجتماعی تا کجا مجازند به چنین موضوعاتی بپردازند؟» متن صرفا نظر سخنگوی این وزارتخانه را بازتاب داد و با سوال به شکل ساده و سردستی برخورد کرد؛ در حالی که این پرسش می‌تواند به بخش‌های مختلف تقسیم شود و برای هر بخش آن با طرفین بحث که حتما حضور رسانه‌ای‌ها در آن مهم است؛ کار را جلو ببرد. نباید چنین مواردی را به گونه‌ای بررسی کرد که به نظر برسد مسئولان قرار است حد و مرز کار رسانه‌ها را تعیین کنند.

همشهری تیتر یک را به کودکان کار اختصاص داد و مصاحبه‌هایی هم با این کودکان داشت و هم با کارشناسان. از این منظر که روزنامه سعی کرده نگاه همه جانبه‌ای داشته باشد، کار خوب است و عکس مناسبی هم برای مطلب انتخاب شد. گزارش روزنامه در بخش مشاغل که درباره‌ی مشکلات مدلینگ و تبلیغ پوشاک ایرانی هم کیفیت خوبی دارد بویژه این که اطلاعات و آماری هم از درآمد این شغل در کشورهای دیگر فراهم کرده است.

خراسان، فرهیختگان و هفت صبح از جمله روزنامه‌هایی بودند که به بازار ارز و سکه توجه کردند. خراسان نقل قول معاون وزیر صنعت از افزایش ۶۶ درصدی ثبت سفارش واردات را به «هجوم برای ارز ۴۲۰۰ تومانی!» تعبیر کرد و در متن کوتاه هم چند فرضیه برای علت این اتفاق را ذکر کرد: «چند فرضیه را درباره رشد  ثبت سفارش واردات می توان مطرح کرد: ۱- اهالی بازار و تجار، به تحقق این نرخ برای ارز در میان مدت اطمینان ندارند و انتظار دارند که در آینده، نرخ ارز، هم در بازار و هم توسط بانک مرکزی، افزایش یابد. لذا تلاش می کنند حداکثر واردات را با نرخ فعلی انجام دهند. ۲- تصور این است که طبق پیشنهاد مرکز پژوهش های مجلس تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای غیرضروری قطع و ارز مجدد دونرخی شود. لذا واردکنندگان کالاهای غیرضروری تلاش می کنند از نرخ فعلی که به نوعی نرخ یارانه ای تلقی می شود  حداکثر استفاده را بکنند. ۳- فرض دیگر هم این است که برخی واردکنندگان، هم اکنون، با وجود واردات با دلار ۴۲۰۰ تومانی، می توانند کالای وارداتی را بر پایه نرخ های بالاترِ دلار، در داخل نرخ گذاری کرده و از این محل سود رانتی کسب کنند.»

فرهیختگان هم گزارشی با «تیتر معمای پرواز سکه» نوشت و در متن هم به بررسی تحولات بازار ارز و سکه پرداخت. استفاده از نمودارها برای درک بهتر مخاطب از اطلاعات و آمار خوب است اما حذف نام منبع در این مطلب که از گفت‌وگوی دیروز شرق با یک کارشناس بازار طلا و ارز آمده، کار غیرحرفه‌ای است.

هفت صبح هم با اشاره به اظهارات مسئولان درباره‌ی حباب ارز و سکه و مسکن تیتری در راستای سیاستگذاری‌اش نوشت: «زندگی در کف صابون!» و در متن مصاحبه‌اش با مسعود دانشمند عضو اتاق بازرگانی واقعی یا غیرواقعی بودن این حبا‌ب‌ها را تحلیل کرد. فارغ از کیفیت متن، رویکرد روزنامه در پاسخ دادن به سوالات مخاطبان احتمالی‌اش و پرداخت‌گرافیکی‌ در چینش اطلاعات درست و خوب است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here