زمان انتشار : ۲۱ خرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۳۰ | کد خبر : 470624 |

تیترهای سیاسی از «شکاف جی‌ ۷» تا «طومار»

شفقنا رسانه- عکسی از ترامپ و طرفین دیگر اجلاس جی ۷ که روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد، به یکی از عکس‌های اصلی امروز تبدیل شد تا روزنامه‌های صبح نو، خراسان، اعتماد و آفتاب یزد بهتر بتوانند آنچه به «شکاف در جی ۷» و «انزوای آمریکا» تعبیر کردند، به تصویر بکشند. هفت صبح و قانون فریم مشابه دیگری را انتخاب کردند که قدرت عکس دیگر در نشان دادن تقابل را ندارد. اولی از «خلاصه دنیا در یک فریم» نوشت ودومی از «میز شکاف!»

صبح نو در یکی از تیترهای فرعی به موضوع مهم مشکلات تجهیز بیمارستان‌ها به دستگاه‌های درمان سرطان پرداخت که در بخشی از آن علی مطلق، رییس اداره سرطان وزارت بهداشت درباره‌ی نیاز مراکز درمانی در کشور در حوزه زیرساخت‌ها به روزنامه گفته: « «این مراکزی که در حال حاضر در حال کار هستند باید ارتقا پیدا کنند و مراکز استانداردی از لحاظ زیرساختی ایجاد شود. در وزارتخانه کاری که انجام می‌شود، جایگزین‌کردن و افزودن دستگاه‌های شتاب‌دهنده است.» اما اقدامات دیگری هم به صورت موازی در حال انجام است: «باید بدانیم که چه طور مراکزی را که داریم، دایر کنیم. برای اینکه مراکز را تعیین و تعریف کنیم، سه نوع مرکز مشخص شده است.» مراکز تیپ اول، برای تشخیص زودهنگام سرطان، مراکز تیپ دو برای درمان سرطان که عموماً خدمات رادیوتراپی و شیمی انجام می‌دهند و مراکز تیپ سه، مراکزی که جامع تشخیص و درمان را انجام می‌دهند، مراکزی است که در سند شبکه ملی مراقبت سرطان تنظیم شده است: «مراکز تیپ یک از سال ۹۴، ساختش آغاز شده است. در حال حاضر کارهای تجهیزاتی این مراکز در حال انجام است.» اما مراکز تیپ دو و سه، نیاز به تأمین اعتبارات دارند: «این اعتبارات را از طریق کمک‌های دولتی، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و یا خیرین انجام دهیم.» »

خراسان هم در تیترهای فرعی گزارش کوتاهی از وضعیت کارخانه دوچرخه‌سازی قوچان و بازگشت آن به تولید دارد که به نقل از نماینده‌ی قوچان در مجلس نوشت: «سر انجام با رفع پلمب‌از انبار های کارخانه و رفع مشکلات گمرکی ، محموله آزاد شده  به کارخانه انتقال یافته است. وی افزود: البته برای اعطای کامل وام در مراحل بعدی باید کارخانه به میزان تولید لازم برسد که تا کنون با توجه به قطعات وارداتی و قطعات مونتاژ شده موجود در کارخانه زمینه برای تولید در خط مونتاژ نخستین مرحله به خوبی فراهم شده که انتظار است به همت مدیر عامل کارخانه و تلاش کارگران دلسوز و باتجربه شرایط تولید در خطوط تولید محصولات جدید و به روز برای این‌واحد مهیا شود.» با این حال روزنامه این بازگشت را کافی ندید و در پایان متن نوشت: «هرچند خبر اعطای تسهیلات و آغاز به کارمجدد خط مونتاژ دوچرخه سازی قوچان خبری مسرت بخش است اما مسئولان شهرستان قوچان و مدیران دوچرخه سازی قوچان باید به این نکته توجه داشته باشند که مشکل اصلی فروش دوچرخه های تولیدی ورقابت باسیل واردات دوچرخه های چینی با قیمت های نسبتا مناسب و طرح های فریبنده همچنان پابرجاست؛ بنابراین ضروری به نظر می رسد که مدیران ومسئولان شهرستان قوچان به دنبال طرح ها وتمهیداتی برای بازاریابی وفروش محصولات دوچرخه سازی قوچان باشند و محصولات تولیدی متناسب با خواست مشتری وشرایط رقابتی بازار طراحی شود.»

«اعتماد» هم در یکی از تیترها در گفت‌وگو با داوود هرمیداس باوند حضور مصدق در دادگاه لاهه را بازخوانی کرد. در پایان مصاحبه‌شونده در بخشی از پاسخ به این که درباره‌ی برجام ایران می‌تواند اقدام مشابهی داشته باشد، گفته: «اقدام یک‌طرفه امریکا در خروج از برجام هم مغایر با عرف بین‌الملل، هم در تعارض با حقوق بین‌الملل و هم نادیده انگاشتن مصوبه شورای امنیت است. بنابراین هم قابل بررسی و طرح در شورای امنیت است و هم قابل ارجاع به دیوان. ایران حتی می‌تواند در این زمینه ادعای غرامت کند زیرا ایران با پذیرش برجام بخش قابل توجهی از دستاوردهای علمی و فنی خودش را که میلیاردها دلار هزینه صرف آن شده بود، تخریب کرد. برای مثال با توقف فعالیت نیروگاه اراک یا کاهش غنی‌سازی و… که همگی هزینه‌های سنگین علمی و فنی صرف‌شان شده بود، ایران خسارت قابل توجهی را متحمل شد تا به برجام پایبند بماند و این پایبندی هم بارها از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مورد تایید قرار گرفته است.»

 

لایحه الحاق ایران به کنوانسیون‌ تامین مالی تروریسم باز هم در مجلس به نتیجه نرسید و بنا به رای نمایندگان قرار شد تا دو ماه مسکوت بماند. سیاست روز و وطن امروز از مخالفان تصویب آن تیترهایی در حمایت از به تعویق افتادن این لایحه نوشتند. اولی لایحه را پردردسر خواند و بر « «ضرورت تعمق» بر آن تاکید کرد؛ دومی هم آن را با تصویب برجام مقایسه کرد: «۲۰ دقیقه تکرار نشد» وطن امروز در متن با مرور اتفاقات مجلس و برخی اعتراض‌ها در تهران و قم به نقل از فارس نوشت:  «تجمع‌کنندگان با سر دادن شعارهایی همچون «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» و با در دست داشتن دست‌نوشته‌هایی با این مضمون که تصویب لوایح ۴ قلو در مجلس به ضرر ملت است، مخالفت خود را با تصویب لوایحی مانند الحاق به FATF، الحاق به کنوانسیون پالرمو و… در مجلس اعلام کردند. این بار البته برخلاف تجمعات در زمان بررسی برجام در مجلس، تجمع‌کنندگان از این اقدام خود رضایت دارند، چرا که حداقل این اعتراضات و تجمعات آنها در مسکوت ماندن لایحه موسوم به FATF بسیار موثر بود.»

در نقطه‌ی مقابل، شرق، ایران، همدلی و ابتکار از موافقان تصویب این لایحه بر حاشیه‌های دیروز مجلس برای تصمیم‌گیری در این زمینه تمرکز کردند. شرق و ایران با عکسی از پهن‌کنندگان طومار از «دیپلماسی پشت سد طومار» و «جنجال طومارها در پارلمان» نوشتند. همدلی در نقد مجموع اتفاقات دیروز از تعبیر «مدرسه بهارستان» استفاده کرد و ابتکار آن را «حمله به CFT با پیامک و طومار» خواند.

شرق دو تیتر مهم دارد. یکی گزارشی از اولین جلسه رسیدگی به شکایت علیه فیلترینگ تلگرام که یکی از وکلا توضیحاتی در این زمینه به خبرنگار روزنامه ارائه داده: «تعدادی از شاکیان، لایحه‌هایی را- مجموعه عرایض کتبی- به بازپرس تحویل دادند و دیگران یک هفته برای تحویل لایحه، درخواست وقت- استمهال- کردند. احتمالا این لایحه‌ها در اختیار متشاکی هم قرار می‌گیرد تا او نیز توضیحات خود را آماده کند. بازپرس شعبه دو دادسرای فرهنگ و رسانه که در این پرونده مورد شکایت واقع شده است، در جلسه دادسرای رسیدگی حضور نداشت. البته حضورنداشتن متشاکی، به ‌دلیل جایگاه قضائی اوست که او را از حضور منع می‌کند.» تیتر دیگر در صفحه اول هم یادداشت امیرساعد وکیل عضو هیئت علمی دانشگاه تهران است که در یادداشتی با اهمیت انجام ابتکارات حقوقی از طرف ایران درباره‌ی برجام نوشت: «اظهارنظرهای سرسری و سطحی برخی کارشناسان مبنی بر اینکه برجام یک معاهده بین‌المللی نیست، تا امروز عاملی بوده تا تیم حقوقی دولت از مسئولیت خطیر خود در توسل به راهکارهای حقوقی بین‌المللی که قابل پیگیری است، باز بماند. استفاده از ابزارهای حقوقی بین‌المللی هم ممکن است زمینه ترمیم نابسامانی ایجادشده پس از خروج آمریکا از برجام را با تقویت پایبندی اروپا به این توافق فراهم کند؛ هم چاشنی ابتکارات سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در مذاکره با طرف‌های برجام باشد و هم فارغ از نتیجه‌ای که به دست خواهد آمد، سند انکارناپذیر دادخواهی یک ملت نزد مراجع بین‌المللی که قضاوت تاریخ را در آینده برخواهد انگیخت. صریح می‌گویم: مسئله این نیست که برجام یک معاهده بین‌المللی است یا نه. کلید قضیه اینجاست که چون برجام و قطع‌نامه مؤید آن در شورای امنیت، مجموعا مولود تعهدات حقوقی بین‌المللی هستند، پس راه برای طی مسیر اقدامات حقوقی کاملا باز است.»

ایران گزارشی درباره‌ی «آگهی‌های نماز و روزه استیجاری» منتشر کرد با تیتر خوب: «برسد به روح درگذشته» در متن هم با مصاحبه‌هایی توصیف بهتری از بعضی افراد آگهی‌دهنده ارائه داد: «مشکلات شدید مالی همان چیزی است که بیشتر آگهی دهندگان را به این کار وا می‌دارد، چراکه قطعاً ادای دین درگذشتگان کار چندان راحتی هم نیست و کوچکترین قصوری در آن، ضامن را مدیون می‌کند. «نمی‌خواهم مدیون کسی باشم. خدا شاهد است تا به حال هیچ کم نگذاشته‌ام و انگار که نماز و روزه پدر خودم را بجا آورده‌ام.» این را خانمی ۴۲ ساله می‌گوید که به گفته خودش شوهرش مریضی سخت دارد و برای درآوردن خرج خانه و آبروداری، حتماً باید چند سال نماز و روزه بجا بیاورد: «خودتان می‌دانید برای بعضی خانواده‌ها سخت است که تحت پوشش کمیته امداد بروند خصوصاً در قم که من ساکن هستم. چه کاری بهتر از این؟! هم ثواب دارد و هم مشکل مالی من و خانواده‌ام حل می‌شود. همه هم با رضا و رغبت می‌آیند سراغم. این هم برای شادی و خلاصی اموات خودتان است و هم برای خانواده‌ای کمک خرج شده. چه ثوابی از این بالاتر؟»»

 

تاکید رهبری انقلاب اسلامی بر حل مشکلات جامعه با کمک دانشگاه‌ها در روزنامه‌ها از جمله اطلاعات، همشهری، کیهان و جوان بازتاب یافت. چینش اطلاعات در جوان بهتر از دیگران بود و تیترها با کلیدواژه‌های «عالمانه»، «منطقی»، «تولیدکننده علم» و «حل چالش‌‌ها» نوشته شد.

همشهری تیتر مهمی هم درباره‌ی وضعیت استارتاپ‌ها بعد از فیلترینگ دارد که حالا با تحریم بعضی از امکانات گوگل وارد فاز تازه‌ای شده است. در متن هم با بعضی از فعالان این حوزه صحبت کرد و گلایه‌های آنها را از مشکلات جدید بازتاب داد که بنا به گفته‌ی یکی از آنها این اتفاقات ممکن اکوسیستم استارتاپی ایران را به خطر بیندازد. تیتر خوب گزارش هم با توجه به اهمیت موضوع در جای درستی از صفحه قرار گرفت.

جوان در یکی از تیترهای فرعی‌اش برای دیدار احتمالی ترامپ و اون از تعبیر خوب و خلاقانه‌ای متناسب با سیاستگذاری‌اش استفاده کرد: «فتودیپلماسی»

شهروند که از ۱۰ خرداد منتشر نشده بود، از ابتدای هفته با شکل و طرح جدیدی به دکه آمد که با تصویر رسمی پیشین به کلی متفاوت است. تیترها و چینش هم نشان از تغییرات گسترده در ارائه‌ی محتوا دارد که البته با سه شماره نمی‌توان آن را خوب یا بد ارزیابی کرد. مرز خواندنی شدن با زردنویسی بسیار باریک است که امیدواریم این روزنامه به آن سمت و سو نرود و البته رویکرد اجتماعی و پیگرانه در بعضی گزارش‌های این روزنامه که آن را با سایرین متفاوت می‌کرد و در عین حال همسو با رویکرد سازمان حامی آن بود، به فراموشی سپرده نشود.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here