زمان انتشار : ۱۳ خرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۳۴ | کد خبر : 470467 |

یاد امام (ره) در قاب روزنامه‌ها

شفقنا رسانه- در آستانه سه روز تعطیلی پیش رو به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی(ره)، قیام ۱۵ خرداد و شهادت حضرت علی (ع) روزنامه‌ها اخبار نسبتا متنوعی را به صفحه اول آوردند. صبح نو، جام جم، همشهری و ایران مطالب ویژه‌ای برای سالگرد رحلت امام تدارک دیدند. صبح نو بهترین چینش اطلاعات را داشت و هم عکس و هم تیتر متناسب با ایده‌ی روزنامه به خوبی انجام شد. ایران هم عکس خوبی انتخاب کرد اگرچه اندازه‌ی عکس و چینش اطلاعات مرتبط نتوانسته جذابیت عکس را نشان دهد. جام جم و همشهری هم از نظر چینش اطلاعات عملکرد معمولی داشتند. اگرچه تلاش آنها برای در پیش گرفتن رویکرد ویژه‌ای متناسب با سیاستگذاری روزنامه مهم است و فارغ از کیفیت محتواهای تولید شده در این چهار رسانه، روایت خاص داشتن روزنامه اهمیت دارد. کیهان، حمایت، ابتکار، جمهوری اسلامی و اطلاعات صرفا اخبار مرتبط را بازتاب دادند و رویکرد ویژه‌ای نداشتند. جمهوری اسلامی در سرمقاله در ادامه‌ی «گزارش حال به امام خمینی (ره)» با اشاره به یکی از سخنان ایشان در بخشی از متن نوشت: «شاید گزارش‌هائی که به مسئولین داده می‌شود با اتکاء به حضور مردم در مساجد، مراسم اعتکاف و مناسبت‌های دینی بر این نکته متمرکز باشد که هر روز بر خیل طرفداران انقلاب و نظام جمهوری اسلامی افزوده می‌شود. این نتیجه‌گیری، قطعاً درست نیست. در این گزارش‌ها باید حساب دین از حساب عملکرد مسئولین نظام جدا در نظر گرفته شود. مردم در عین حال که به دین اعتقاد دارند، درباره مسئولین نظام سوال‌های فراوانی دارند. خوشبختانه اکثر مردم هنوز پشتیبان انقلاب و نظام جمهوری اسلامی هستند ولی حساب مسئولین نظام را از حساب خود نظام جدا می‌دانند. اگر اختلاف‌ها، اختلاس‌ها، کینه ورزی‌ها و ادامه دادن عدوات‌ها ادامه یابد، از یکطرف شکاف‌ها عمیق‌تر می‌شود و اعتماد به نظام لطمه می‌بیند و از طرف دیگر مدعیان بی‌هنر که مترصد فرصت برای تحقق اهداف شوم خود هستند با عزمی راسخ‌تر به خیانت خود جامه عمل می‌پوشانند.»(اینجا) اعتماد هم مصاحبه‌ای با مجید انصاری داشت که با اشاره به اندیشه‌های امام راحل از ضرورت «بازگشت به منشور برادری» گفته و در توصیف وضع موجود توضیح داده است:«برخی جریانات سیاسی قوت خود را در تضعیف دیگران می‌بینند. این یک امر غیراخلاقی و غیراسلامی است. هر فردی یا هر جریان سیاسی باید تلاش کند با ارایه برنامه مناسب‌تر و خدمت صادقانه‌تر به مردم قدرت و اعتماد مردم را کسب کند. برخی متصور هستند با خارج کردن رقبا از صحنه رقابت در یک بازی یک طرفه می‌توانند یکه‌تازی کرده یا به کشور خدمت کنند. امروز کشور با مشکلاتی که دارد اگر همه جریانات و جناح‌ها دست به دست هم دهند بازهم مشکلات بزرگی داریم چه رسد به آنکه بخش عمده‌ای از انرژی احزاب، گروه‌ها و رسانه‌ها صرف خنثی‌سازی یکدیگر شود. اگر این اتفاق آگاهانه باشد خیانت به مردم است و اگر از روی جهل باشد مسببین به دلیل قصور در پیشگاه خداوند مسوول هستند. برای برون‌رفت از شرایط کنونی، همگان باید حول منافع ملی کشور در خدمت به مردم متحد باشیم.»

عملکرد اخیر مقامات روسی یکی از دغدغه‌های روزنامه‌ها بود که به تیتر و عکس‌های امروز آمد. سیاست روز در گفت‌وگو با یک تحلیلگر مسائل بین‌الملل پرسید: «پوتین در حال طراحی موازنه جدید در سوریه است؟» و در متن توضیحات او را بازتاب داد: «می‌توان این تحلیل را نیز پیرامون صحبت‌های اخیر پوتین داشت که با سیاست خاص خود دستور خروج نظامی را به آنهایی داده است که بدون اجازه دولت ‌سوریه درمنطقه مرزی این کشور حضور دارند، از طرفی رژیم صهیونیستی شاید برخی مناسبات با روسیه داشته باشد اما، تجهیز سوریه در آینده‌ای نه چندان دور به سامانه‌های دفاعی روسی این نکته را روشن می‌کند که پوتین به خوبی منطقه و جهان را بازیگردانی می‌کند و بدون تردید همکاری فکری و سیاسی و نظامی روسیه با ایران، این کشور را به اهداف کوتاه مدت در منطقه و بلند مدت در عرصه جهانی نزدیک‌تر خواهد کرد.» ستاره صبح هم با فریدون مجلسی گفت‌وگو کرد که تحلیل کرده: « ایران برای روسیه نه متحد محسوب می‌شود و نه روس‌ها مایل‌اند که ایران متحدشان باشد. روسیه در زمان جنگ و بحران سیاستش بر این است که با هزینه دیگران مناقشات منطقه‌ای خود را حل‌وفصل کند. هم‌اکنون نمونه بارز این سوءاستفاده سوریه است که روسیه در آن از زمان شوروی منافع و پایگاه نظامی داشته است. به همین خاطر است که روس‌ها سعی دارند تحت هر قیمتی دولت بشار اسد را حفظ کنند تا پایگاه و منافعشان به خطر نیفتد و تلاش می‌کنند هزینه را از طریق ایران پرداخت ‌کنند. زمانی که دولت سوریه در آستانه سقوط قرار گرفت روس‌ها علاقه‌مند بودند که با حمایت هوایی، تلفات و هزینه‌های درگیری‌ها را به ایران بسپارد. در حال حاضر روسیه دلیلی برای تداوم همکاری با ایران در میدان سوریه باقی نمانده است. به همین خاطر است که «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد مأموریت پایان یافته و باید نیروهای خارجی از مرزهای سوریه با اسرائیل خارج شوند؛ این خواست اسرائیل است و اسرائیل برخلاف ایران برای روسیه یک دوست و متحد دیرینه محسوب می‌شود؛ چراکه در حدود ۱۰ درصد جمعیت اسرائیل روس تبار هستند.» عکس و چینش اطلاعات روزنامه برای این مطلب ضعیف است. سازندگی هم عکس خوبی متناسب با ایده‌ی روزنامه‌ درباره‌ی اقدامات روس‌ها در سوریه انتخاب کرد و پرسید: «عبور از ایران؟» در سوتیتر همان صفحه هم سوالاتی را مطرح کرد از جمله این که اینها می‌تواند نشانه‌ای از بازگشت اسد به قبل از جنگ داخلی در سوریه باشد؟ روزنامه گفت‌وگویی با مدیر مدرسه غرب تهران هم داشت که دفاعیات او از این مجموعه آموزشی در سوتیترهای صفحه آمد. پیگیری روزنامه از آخرین اتفاقات مربوط به این مدرسه مهم و خوب است.  قانون عکسی از پوتین و نتانیاهو انتخاب کرد و در تیتر نوشت: «دغل باز!» در متن هم با اشاره به آنچه توافقات روسیه و رژیم صهیونیستی خوانده، از مسئولان خواست به این عملکرد واکنش نشان دهند و «اصل نه شرقی و نه غربی را به خوبی اجرا کنند و در این روزهای رحلت بنیانگذار انقلاب راه او را بروند و به خوبی به وصیت ایشان عمل کنند البته اگر روسوفیل‌های داخلی بگذارند.»

مشکلات مربوط به صنعت هوایی ایران در تیتر دو روزنامه آفتاب یزد و بشارت نو بازتاب یافت. اولی گفت‌وگویش با کاپیتان شهبازی را به صفحه اول آورد با تیتر: «وضعیت‌مان بدتر از افغانستان نیست اما…» و دومی نقل قولی از مدیرعامل ایران‌ایر درباره‌ی مشکلات حمل و نقل هوایی: «صنعت هوایی افغانستان بهتر از ایران می‌شود». این نوع مقایسه‌ها در تیتر روزنامه‌ها که نشانه‌ای از ضعیف دانستن دیگری است و پیش از این هم در بعضی روزنامه‌ها تکرار شده بود، مقایسه‌های درستی نیست. هفت صبح تیتر خوبی انتخاب کرد: «غوغای جوانان افغان» و در زیرتیتر نوشت شش تبعه افغانستان توانستند رتبه تک رقمی کنکور ارشد دانشگاه‌های ایران را کسب کنند.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here