زمان انتشار : ۶ خرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۰۹:۲۰ | کد خبر : 470206 |

چرا روزنامه اطلاعات گران شد؟خانی پاسخ می دهد

شفقنا رسانه-سمیرا بختیار:  روز گذشته روزنامه اطلاعات قیمت روزنامه خود را در تهران و البرز به دو برابر قیمت، افزایش داد و دلیل این کار را هم به خاطر گرانی قیمت کاغذ در بازار عنوان کرد. گرانی کاغذ موضوعی است  که مدت‌ها روزنامه‌ها با آن روبرو هستند ولی گویا نهادی چون وزارت ارشاد یا معاونت مطبوعاتی به فکر چاره‌ای برای آن‌ها نیستند.حتی بعد از توئیت وزیر ارشاد مبنی بر قرا گرفتن کاغذ در لیست کالاهای اساسی،گویا این موضوع معلق مانده و تحریریه‌ها همچنان  با گرانی کاغذ دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

قیمت بازیافتی بیشتر از قیمت اصلی روزنامه

علیرضا خانی سردبیر روزنامه اطلاعات درباره علت افزایش قیمت به شفقنا رسانه می‌گوید: قیمت روزنامه اطلاعات خیلی کمتر  از قیمت واقعی آن بود.درواقع  ما روزنامه را در تهران به قیمت ۵۰۰تومان و در شهرستان به قیمت ۳۰۰ تومان  عرضه می‌کردیم. اما الآن وضعیت به‌گونه‌ای شده که قیمت هر کیلو گرم کاغذ در بازار جهانی،  به ۷ دهم یورو یا تقریبا به مرز یک دلار رسیده است.به همین خاطر  در ایران هم قیمت کاغذ به همین نسبت گران شده است .وقتی قیمت کاغذ گران می‌شود به طبع آن قیمت کاغذ باطله یا برگشتی روزنامه‌ها هم گران می‌شود. و وقتی قیمت روی روزنامه نسبتش باقیمت کاغذ باطله به هم بخورد این بیم وجود دارد، افراد زیادی که   می‌توانند روزنامه را تهیه کنند، روزنامه را  با بهای ارزان درج شده بر روی آن،تهیه کنند و به‌صورت یکجا  وارد سیستم بازیافتی یا کاغذ باطله کنند.

او ادامه می‌دهد: چون دقیقا وضع به‌گونه‌ای شده که قیمت کاغذ بازیافتی دو برابر قیمت روی روزنامه بود و این خطر وجود داشت که روزنامه در بعضی جاها به دست خوانندگان اصلی نرسد و آن‌هایی که دنبال کاغذ بازیافتی هستند روزنامه را به‌صورت یکجا از برخی جاها بخرند و به دو برابر قیمت برای بازیافتی  بفروشند و  این اصلاً منطقی و درست نبود .تنها راهش این بود که قیمت روزنامه تغییر کند تا لااقل روزنامه نصرفد که وارد بازار بازیافت شود.

فشار زیادی بر مطبوعات حاکم است

او با انتقاد از بالا رفتن قیمت کاغذ و فشارهایی که تحریریه‌ها این روزها تحمل می‌کنند،بیان می‌کند: هرچند ما بازهم حداقل قیمت ممکن را لحاظ کردیم که به خواننده‌ها و مشتریان وفادار فشار چندانی وارد نشود.قیمت تهران ۱۰۰۰تومان و شهرستان را به خاطر بحث  میانگین درآمدهای پایین که مخصوصاً در بین خانواده‌های فرهنگی وجود دارد ۵۰۰ تومان منتشر کردیم.  پیش از عید این افزایش قیمت هم در مورد کاغذ خام و هم در مورد کاغذ باطله وجود داشت  و سه ماه است که ما این وضع را تحمل می کنیم که غیرقابل‌توجیه بود و  به ضرر روزنامه و  خواننده‌ها بود.

خانی می‌گوید:  در حال حاضر تنها روزنامه ایران است که به قیمت سابق ما در حال انتشار است که بنا بر اطلاعاتی که داریم این روزنامه هم در آینده‌ای نزدیک قیمت آن‌هم تغییر می‌کند . بقیه روزنامه‌ها هم قبل از ما تغییر قیمت  داده‌اند.

سازمان نظام رسانه‌ای باید  حمایت کند

این سردبیر با اشاره به تبعات این گرانی و رواج روزنامه‌ها به‌صورت الکترونیکی می‌گوید:  همچنان هزینه تمام‌شده روزنامه بسیار بیشتر از قیمتی  است که ما آن را عرضه می‌کنیم .بنابراین بخش مهمی از گرانی کاغذ را خود ما اهالی روزنامه‌نگاران تحمل می‌کنیم یعنی به کمک سایر درآمدهای روزنامه نه با نرخ تک‌فروشی. برای همین طبیعی است که به همه مؤسسات مطبوعاتی فشارهای زیادی وارد می‌شود.

او ادامه می‌دهد: انتشار روزنامه‌ها به‌صورت الکترونیکی، یک جبر است که سال‌هاست شروع‌شده و سهم روزنامه‌ها و صفحات  الکترونیکی  بالاتر می‌رود. بخش قابل‌توجهی از خوانندگان ما هم،  روزنامه را از سایت می‌خوانند .اتفاقی که برای مطبوعات افتاده این است که  از تیراژ روزنامه کاغذی کاسته شده و به تیراژ  نسخه الکترونیک آن‌ها کمابیش اضافه‌شده است اما این به‌منزله پایان روزنامه کاغذی نیست و روزنامه کاغذی هیچ‌وقت به تاریخ نمی‌پیوندد و به زندگی خود ادامه می‌دهد اما سهمش را از بازار کم می‌کند.

خانی پیشنهاد می‌دهد: یکی از راه ها برای حل  مسئله گرانی کاغذ، حمایت سازمان نظام رسانه‌ای است که قانونش نوشته شد و مورد اعتراض خیلی از اصحاب رسانه هم قرار گرفت ولی هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است به نظرم این مشکل هم بر عهده چنین سازمانی است که منوط به تأسیس اش است.الآن متأسفانه هیچ همفکری بین روزنامه‌ها  برای چنین موضوعی و مسائل و مشکلات اقتصادی روزنامه‌ها وجود ندارد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here