زمان انتشار : ۵ خرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۰۱ | کد خبر : 470134 |

اعتراض کامیون‌داران به جاده تیترها رسید/ «اطلاعات» هم ۱۰۰۰ تومانی شد

شفقنا رسانه- برجام مثل روزهای گذشته در خط خبرهای اصلی روزنامه‌ها باقی ماند چه با پوشش خبری اولین نشست برجام منهای آمریکا چه با مهم دیدن دیدار مکرون و پوتین و چه توجه به مصوبه کنگره آمریکا که هر گونه اقدام نظامی علیه ایران را منوط به کسب مجوز از کنگره این کشور کرد. ایران رایزنی‌های برجامی اروپا را به تیتر یک آورد و از «برجام روی مدار اطمینان» نوشت و خراسان با عکسی از این نشست از «۳ ساعت بحث برای بررسی شروط ایران» خبر داد. جوان نقل قول نماینده‌ی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مهم دید و از مهلت یک هفته‌ای به اروپا نوشت؛ آنچه کیهان تاکید کرده نباید تمدید شود چون «اروپا به دنبال خرید زمان است». وطن امروز هم به نقل از مصاحبه‌شونده‌اش یعنی سفیر اسبق ایران در ایتالیا، برجام را «چک برگشتی» خواند که در بخشی از مصاحبه گفته: «برجام درس بزرگی بود تا بدانند اگر به موضوعات ملی، جناحی نگاه کنند فرجامی بهتر از برجام نخواهد داشت. باید موضوعات ملی را فراجناحی دید و طبق منویات رهبر انقلاب پیگیری کرد. ایشان راه را ترسیم می‌کنند و تعیین سرعت با دولت است. اما آقایان برچسب تندرو و کندرو زدند. اصلا راه را قبول نداشتند و کج‌راهه‌ای به اسم برجام درست کردند. حالا باید این کج‌راهه را مدیریت کرد زیرا هزینه‌ها را کامل دادیم. امروز هم می‌شود از تهدید برجام، فرصت درست کرد. ما باید از این فرصت استفاده کنیم تا کشور کمترین آسیب را ببیند و بتوانیم در این مسیر خطیر جلو برویم.» سازندگی دیدار پوتین و مکرون را به مذاکره تزار و ناپلئون تشبیه کرد و در روتیتر آن را اقدام فرانسه برای فعال شدن کانال روسیه دانست.

اعتراض صنفی کامیون‌داران که در روزهای گذشته کمتر دیده شده بود، امروز به چند روزنامه آمد. از جمله ایران گزارشی کوتاه نوشت که رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی رانندگان بخش مسافری کشور گفته: «مشکلات این صنف طی نامه‌ای به ریاست جمهوری، وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی، مجلس، وزارت اطلاعات، سازمان صدا و سیما و حتی برخی از کمیسیون‌های تخصصی مجلس چون کمیسیون عمران عنوان شد ولی هیچ مجموعه‌ای حاضر نشد راهکار یا دستوری برای برون رفت از فضای ایجاد شده برای کامیونداران ارائه دهد.» و در بخش دیگری از صحبت‌هایش تاکید کرده: «برخی از مجموعه‌ها خواسته یا ناخواسته کاری کردند که کامیونداران در بدترین شرایط قرار گیرند.حال کامیونداران چند خواسته دارند که مهم‌ترین آنها اجرای صحیح و دقیق قوانین، جلوگیری از اجرای سلیقه‌ای قانون، نظارت بر اجرای قانون، تعیین میزان کرایه بر اساس تن- کیلومتر، نظارت بر عملکرد شرکت‌ها و جلوگیری از تخلف آنها، برخورد قانونی با شرکت‌های متخلف، شفاف بودن میزان کرایه، حذف دلالان، ساماندهی شرکت‌ها، بهبود وضعیت بیمه‌ای و بازنشستگی رانندگان، تأمین امنیت جانی و مالی در جاده‌ها، تأمین امنیت شغلی رانندگان و ارائه یارانه به سرمایه‌گذاران بار است.» صبح نو هم عکسی از چهره‌ی عصبانی وزیر راه و شهرسازی به صفحه اول آورد و در متن هم ریشه‌ی ماجرا را عملکرد این وزارتخانه دانست و در متن به عملکرد آخوندی و حاشیه‌های این اعتراض مثل پوشش خبری رسانه‌های بیگانه اهمیت بیشتری نسبت به اصل خبر و خواسته‌های کامیون‌داران داد. همبستگی گزارشی میدانی نوشت و با چند نفر از معترضان گفت‌وگو کرد. با توجه به این که چند روز از شروع این اعتراض گذشته است؛ رسانه‌ها می‌توانستند گزارش‌ها و آمارهای دقیق‌تری در کنار مصاحبه‌های میدانی ارائه کنند از تبعات و مشکلات پیش آمده در نتیجه‌ی این اعتراض تا طرح‌ها و لوایح مرتبط و حتی مطالب تطبیقی درباره‌ی این صنف در کشورهای دیگر.

عکس همبستگی برای بازتاب دیدار پوتین و مکرون انتخابی ضعیف است. عکس‌های بهتر از دیدار هر دو نفر بدون هیچ مانعی در دید وجود داشت اما روزنامه عکسی را انتخاب کرد که موهای بسته‌ شده یک زن بدون آن که بقیه‌ی بدن او در عکس مشخص و قابل تفکیک از رئیس جمهور فرانسه باشد، پشت سر مکرون دیده می‌شود.

خراسان گزارش مهمی دارد درباره‌ی نوزاد فروشی با این رویکرد که فرزندخواندگی سخت‌تر از کودک‌ربایی است و سعی کرده با کارشناسان مختلف این ایده را بررسی کند. از جمله «قاضی شعبه ۲۱۵ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد درباره آسیب شناسی این گونه جرایم و چگونگی پیشگیری از آن به خراسان گفت: در این گونه پرونده ها عده ای به دنبال سودجویی از مشکلات و گرفتاری های مردم هستند و عده ای نیز به دلیل برخی سخت گیری ها در ادارات و نهادها در دام افراد شیاد گرفتار می شوند. وی افزود: یکی از عوامل اصلی ریشه یابی این گونه جرایم که تبعات و پیامدهای خطرناکی نیز در پی دارد، به ناکارآمد بودن قوانین فرزند خواندگی باز می گردد که باید نمایندگان مجلس در این باره با جدیت وارد شوند و به اصلاح آن بپردازند.البته از سوی دیگر نیز برخی سخت گیری هایی در ادارات و نهادهای مربوط وجود دارد که شاید با بخشنامه و آیین نامه قابل حل باشد و مسئولان باید برای تسهیل در اعطای فرزندخواندگی چاره اندیشی کنند در غیر این صورت افرادی به دلیل ناآگاهی از قانون یا رسیدن به خواسته های خود، دست به کارهای غیرقانونی می زنند که تبعات منفی زیادی دارد.»

 

روزنامه اعتماد تیتر و عکس یک را به دومین کنگره حزب اعتماد ملی اختصاص داد و نوشت: «۸ سال بدون دبیر کل». در یکی از یادداشت‌های فرعی مسعود دانشمند درباره‌ی اعتراض کامیون‌داران «خودمالکی» را چالش امروز این صنف دانست و در بخشی از آن نوشت:« در هیچ جای دنیا در سیستم حمل و نقل جاده‌ای به صورت خودمالکی نیستند و شرکت مالکی هستند و رانندگان تنها به عنوان حمل‌کننده بار مطرح هستند و خود شرکت‌ها همه فرآیند مربوط به بار را از صفر تا صد انجام می‌دهند. در روش خود مالکی که در حال حاضر در کشور ما مرسوم هست به دلیل اینکه تمام فعالیت‌های مربوط به حمل و نقل توسط خود مالک یا همان راننده انجام می‌شود پیمایش کامیون به حداقل رسیده و نهایتا به ٨٠ هزار کیلومتر در سال می‌رسد و با توجه به اینکه راننده نیز بر اساس پیمایش پول می‌گیرد موجب می‌شود همیشه رانندگان کامیون از این روال شاکی باشند. این درحالی است که حداقل پیمایش همین کامیون‌ها در اروپا ١۴٠ تا ١۶٠ هزار کیلومتر و در ترکیه ٢٠٠ هزار کیلومتر در سال است. عمده دلیل آن شرکت مالکی بودن شرکت‌های حمل و نقلی در این کشورهاست و شرکت‌ها مسوول ارایه خدمات به بار و کامیون از مبدا تا مقصد هستند و راننده تنها رانندگی می‌کند. در عین حال مسائل جنبی همچون بیمه و مالیات و… که هم‌اکنون مورد اعتراض رانندگان ایرانی است نیز در روش شرکت مالکی بر عهده شرکت است و راننده خیال آسوده‌تری دارد و می‌داند سر ماه حقوق خود را دریافت می‌کند و نگرانی از بابت هزینه‌های زندگی خود ندارد حتی در برخی مواقع نیز رانندگانی که سهامدار شرکت هستند هر سال از محل سود سهام شرکت متنفع می‌شوند.»

روزنامه اطلاعات از امروز قیمت روزنامه را از ۵۰۰ به ۱۰۰۰ تومان در تهران و البرز افزایش داد و در توضیح چرایی آن در متن نوشت: « مدتهاست بهای کاغذ، فیلم، زینک، مرکب و سایر اقلام صنعت چاپ و نشر افزایش یافته و سایر هزینه‌های سربار نیز بر روزنامه فشار فزاینده آورده است و اصرار ما بر مقاومت در برابر افزایش قیمت، به حدی است که ما سالیانی است بهای روزنامه را افزایش نداده‌ایم تا جایی که بهای کاغذ باطله (یا روزنامه‌های برگشتی) در بازار از بهای روزنامه بیشتر شده است و بیم آن می‌رود که علی‌رغم همه زحمات نمایندگی‌های روزنامه در سراسر کشور و موزعان دلسوز، برخی سودجویان روزنامه را قبل از رسیدن به دست خواننده، به بازار کاغذ‌ بازیافتی عرضه کنند. بنابراین برای پیشگیری از رخ‌دادن چنین اتفاقی که مصداق تبذیر است و برای جبران بخشی از هزینه‌های کاغذ خام، چاره و گریزی ندارد جز آنکه از امروز روزنامه را در تهران و البرز با بها ۱۰۰۰ تومان و در سایر استانها با قیمت ۵۰۰ تومان عرضه کند. لازم به ذکر است برای احترام به خوانندگان وفادار و مشترکان روزنامه، بهای روزنامه برای مشترکان، تا پایان دوره اشتراک کماکان نرخ سابق است و شامل افزایش نمی‌شود.»

روزنامه جام جم عکس و تیتر خوبی درباره‌ی فروش مدرک دکترا کار کرد: «دکترای خیابان انقلاب» متن هم حاصل تلاش خبرنگار برای ارتباط با واسطه‌ها و توضیحات آنها درباره‌ی شرایط و چگونگی کار است. خوب است این گزارش میدانی با گفت‌وگو با حقوقدانان و جامعه‌شناسان تکمیل شود و صرفا به یک روایت ساده ختم نشود. پیگیری موضوع برای تاثیرگذاری و حل مسئله هم بسیار مهم است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here